Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] GDN 30/100/11 czy GDN 30/120/1 do Altus 140

06 Maj 2012 12:11 6178 23
  • Poziom 11  
    Witam. Zastanawiam się nad wyborem głośnika niskotonowego do kolumn Altus 140. Mam zamiar wybrać pomiędzy GDN 30/100/11 oraz GDN 30/120/1. Zastanawia mnie tylko, czy dla GDN 30/120 nie będzie za mały litraż kolumny. W GDN 30/100/11 martwi mnie wysokie Fs=45 Hz. Dobrze myślę, że przy tym głośniku Bas Reflex trzeba będzie zestroić wysoko (powyżej 45Hz), przez co bas nie zejdzie nisko? Niektóre źródła (m.in. strona Tonsila) podaje, że 30/100/11 ma FS=24Hz. Więc już sam niewiem jaka wersja jest prawdziwa. Bas reflex zestroje jak będzie trzeba. Kolumny mam wygłuszone wełną owczą. Z tego co wiem to wygłuszenie "zwiększa" litraż kolumny Posiadam GDWT 9/100FP oraz GDM 18/80. Wzmacniaczem, do którego będzie to podłączone jest Yamaha AX-870. Zwrotnica jest oryginalna od altusów 300, którą w miare potrzeb będe mógł przerobić. Proszę o rozsądną odpowiedź. Z góry dziękuje.
  • Poziom 43  
    A co się stało z fabrycznymi GDN 30/60 ? Jak już chcesz mieć kopię Altus 200 czy 300 to i obudowę trzeba było wykonać w ten sam deseń. Robienie na siłę A300 z pudeł A140 nie wiem czy jest do końca trafionym pomysłem. Może wyjść z tego jedna kupa.
    Jak dobrze pamiętam GDN 30/120 wymaga nieco większej obudowy niż 30/100. Musiałbyś to zweryfikować przeglądając inne tematy związane z "przerabianiem" A140.
  • Poziom 11  
    GDN 30/60 mam, ale w obu kolumnach cewki od niskotonowych są uszkodzone. Do pewnej głośności gra, a póżniej już głośnik "skrzeczy". A140 u kumpla słyszałem sprawne i ten bas mi zbytnio nie odpowiada. Chciałbym coś lepszego do nich włożyć. GDN 30/120 napewno lepiej zagra w porównaniu do GDN 30/100, ale możliwe, że nie w tej obudowie.
  • Serwisant
    GDN30/100/11 to bubel i nie kupuj w żadnym przypadku. Natomiast rozpatrz zastosowanie głośników firmy STX
  • Poziom 43  
    Samo włożenie 30/100 czy 30/120 nic nie poprawi pod względem basu, te kolumny są źle zestrojone (dobrze ale pod fabryczne głośniki), musiałbyś przerabiać obudowę i kombinować z BR. Na forum jest temat "Przeróbka Altusów 75,110,140".
  • Poziom 11  
    Czytajcie uważnie. Napisałem, że zetroje br. Ale to już po odsłuchach. Tylko myślę, czy 30/120 tam się nie zadusi (za mała skrzynia). Chociaż podobno wygłuszenie "zwiększa" objętość.

Dodano po 1 [minuty]:

Po 2 br to napewno dam, tyle, że jeszcze nie wiem pod jaki głośnik, Za STX szczerze dziękuje. Wolę coś z Tonsila. W A140 nie ma wogóle br-ów tylko siateczki, coś jak maskownice.

Dodano po 13 [sekundy]:

Jeśli to można nazwać bas-refleksem

Dodano po 3 [godziny] 29 [minuty]:

Może inaczej zapytam. Czy ten głośnik nadaje się litrażowo do Altusów 140. Ze zestrojeniem br to się pobawie. Tylko chcę się dowiedzieć, czy ten głośnik nie będzie się "mulił" w tej obudowie.
  • Poziom 30  
    Myślałeś nad GDN 30\80? Ten z altonów 110.To bardzo dobry głośnik, jutro może zrobię symulacje z tym głośnikiem bo dziś to już późno.
  • Poziom 11  
    Chyba posłucham rady ojca. Zrobimy nowe kolumny. Tzn nowe budy, które będą miały w sobie GDN 30/120, GDM 18/80 oraz GDWT 9/100FP. Głośniki wszystkie są nowe, ponieważ obecne A140 są i tak w rozsypce i dopiero była planowana regenarcja. Tzn są GDM i GDWT już mam tylko GDN-a zamówię. Myślałem o zostawieniu pleców i przodu kolumny ale trzeba by ją przedłużyć o 10cm i powstał by taki "kloc", więc stwierdziliśmy, że zbudujemy nową. Płyty MDF mamy 1.8 mm, nada się? I teraz pojawia się pytanie. Jaką skrzynie z tego zrobić, coś na wzór Altus 300? Druga sprawa to zwrotnica. Jeśli macie jakieś propozycje to podajcie (schematy) za które z góry dziękuje. Jestem troszke laikiem w temacie i licze na Waszą pomoc.

Dodano po 1 [minuty]:

A i chyba najważniejsza sprawa. Wzmak Yamaha AX-870 będzie odpowiedni do tych kolumn?
  • Serwisant
    Wnioskując po wzmacniaczu kolumny mają być typowo domowe?
    Więc dopytam, Dlaczego w kolumnach domowych chcesz zastosować głośniki wysoko-tonowe chłodzone cieczą?
  • Poziom 11  
    Szczerze? Przez głupotę i nie znajomość tematu. Zamówiłem te GDWT, bo się napaliłem na remont tych kolumn. Tak kolumny mają być używane w domu. Czasem pewnie się znajdą na jakiejś domówce. Poza tym nie daleka 18-ka ;) ale głównie to w domu.
  • Serwisant
    Szkoda, bo dźwięk z głośników chłodzonych cieczą jest ewidentnie gorszy, bardziej zapiaszczony.
  • Poziom 11  
    Myślę, że i tak efekt pozytywny będzie (co do całości), ponieważ do tej pory operowałem na logitechach x-530. Co to dużo mówić... Masz może jakieś propozycję co do wymiarów kolumn. Na wzór A300 je zrobić? Druga sprawa to czy w A300 ten schodek (stojak) jest oddzielną częścią kolumny, czy jest on jedną powierzchnią otwartą? P.S Dziękuje za zainteresowanie tematem.
  • Serwisant
    Żeby cokolwiek powiedzieć trzeba symulować w programach na początek i z reguły wychodzi szydło z wora.
    Przede wszystkim Tonsil to nie wiadomo który to Tonsil. Starego poczciwego Tonsila nie ma i nie będzie. Sam tonsil robił głośniki przeciętne, a w dobie obecnych czasów demokracji przestał rozwijać się całkiem, dlatego są to konstrukcje przestarzałe.
    Proponuje Ci przejrzeć ofertę STX która się rozwija i pracuje nowymi głośnikami.
  • Poziom 11  
    Chyba wolę tego Tonsila 30/120. STX-a nie słyszałem, ale sporo negatywów o nim wyczytałem- szkoda, że tylko wyczytałem, bo część tego to pewnie stereotypy. Z tego co widziałem to troszkę ludzi pakuje 30/120 do A300 i jedyną zmianą "rzekomo" jest strojenie br. I jak możesz to odpowiedz a propo tej kolumny i podstawy bo niewiem jak liczyć litraż, czy z podstawką czy bez.

Dodano po 3 [minuty]:

No i najważniejsza sprawa. Czy wzmacniacz nie będzie troszkę za słaby dla tych 30/120? Cała kolumna będzie mieć 170W RMS a wzmacniacz ma 110W RMS na mostku. Chodzi mi o to, czy nie będzie jakiś zniekształceń bo jak pisałem jestem troszke "lewy" w audio i akustyce.
  • Poziom 43  
    Nie wiem jak wyliczyłeś że kolumna będzie miała 170W ale to nie będzie prawdą. Kolumna będzie miała tyle ile jest w stanie wytrzymać głośnik niskotonowy. Wzmacniacz sobie poradzi, poza tym chyba nie zamierzasz słuchać ciągle na Full ? W domowych warunkach wzmacniacz o mocy 100W to naprawdę dużo nad wyrost. Spory salon można nagłośnić 50-70W piecykiem. A mając ponad 100W salę 100m².
    Tutaj kolega dobrze proponował, jeśli już zaczynasz na poważnie zabawę w DIY i robisz obudowy od podstaw dobrze byłoby wykonać jakiś lepszy projekt niż kopię hałasujących i krzykliwych Altusów.

STX ma w ofercie i produkty lepsze jakościowo i gorsze. Z tych lepszych są bardzo udane kolumny (sprawdź opinie o np FX-200 czy FX-300) które konkurują nawet z lepszymi kolumnami Tonsila - Maestro 180 czy Siesty/Fiesty.
  • Poziom 11  
    Wolę tego GDN-a 30/120. Wiem, że jestem uparty, ale proszę Was o info co do obudów. A300 słyszałem na żywo, tyle, że na GDN 30/100/11. Jak dla mnie dźwięk był zadowalający. Możliwe, że dla bardziej wtajemniczonych jest on tylko dudnieniem, ale mi wystarcza. Nie jestem osłuchanym audiofilem. Co do zwrotnic to chcę zamontować oryginalne. Zobaczymy, czy będzie potrzeba ingerencji w nią. Tylko dajcie znać jakie wymiary.

Dodano po 7 [minuty]:

Takie jak A300 tylko inne strojenie?
  • Poziom 43  
    Najlepiej z tych trzech - MDF. Paździerz ciężko się "obrabia".
  • Poziom 11  
    A co do tego projektu to będzie ok do tych głośników? GDN 30/120/1 GDM 18/18, i GDN 9/100FP. Chodzi mi o wymiary otworów, ale z tego co mierzyłem to mi się zgadzało. A brzmieniowo GDN powininen się wporządku spisać w tej budzie? Zamiast jednego 13.8 br-a mogę zrobić 2 po 7 cm? taki jak w oryginale, tylko, że dłuższe lub krótsze, w zależności od strojenia. A płyta 1.8cm czy 2.5cm?

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Chyba jednak nie. Zbyt mała litrażowo wychodzi. Musiała by być coś w normie tego; 80x40x32. Przy takich wymiarach wychodzi brutto 102l. Czyli powinno być ok. Co o tym sądzicie. I jak z tym br-kiem?

Dodano po 2 [godziny] 49 [minuty]:

A orientuje ktoś z Was jak zrobić wzmocnienie kolumn? Mogą być takie "stożki" przykręcone w rogach? hmm, niewiem za bardzo jak to wytłumaczyć. Czekam na rady.
  • Poziom 11  
    Pomoże ktoś co do tej obudowy? Proszę Was.
  • Serwisant
    Dla głośnika 12" maksymalna obudowa to 70 litrów. Każda większa będzie powodowała zamulony opóźniony bas, choć są głośniki które radzą sobie w większej obudowie, ale nie patenty Tonsila.
  • Poziom 11  
    70 litrów. Ale to netto tak? Po odjęciu, grubości płyty, objętości głośników i rozpórek?

09 Maj 2012 19:49
    A strojenie 35-38Hz będzie ok?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    70 litrów po odjęciu. Nie pisz postu pod postem, do dopisywania służy przycisk edycji postu. Strojenie powinno być wyższe od częstotliwości rezonansowej głośnika. Parametry dla Twojego wybranka są ogólnie dostępne w sieci, konstrukcje na nim również. Wystarczy trochę poszukać.