Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przysiadanie napięcia na transformatorze

06 Maj 2012 18:26 2280 18
  • Poziom 12  
    Witam! Zastanawia mnie czy można wyliczyć jak bardzo przysiądzie napięcie na transformatorze o zadanej mocy i znanym napięciu jałowym na uzwojeniu wtórnym jeżeli przyłożymy dane obciążenie o znanej rezystancji. Gdyby to była jakaś bateria/akumulator, to wyliczyłbym opór wewnętrzny itd. Ale z transformatorem to nie mam pojęcia. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam! :)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Uzwojenie wtórne transformatora ma również możliwą do określenia rezystancję.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    any56 napisał:
    Uzwojenie wtórne transformatora ma również możliwą do określenia rezystancję.

Nie tylko - pierwotne też ma swoją (ta się transformuje z kwadratem przekładni gdybyśmy ją chcieli "przenieść' na stronę wtórną), również straty w rdzeniu mają składową podobnie działającą.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Projektując transformatory nie obliczas ię wartości "przysiadania napięcia a jego wydajność napieciowo-prądową. Najpierw zakłada sie parametry transformatora, (moc oddawaną na uzwojeniu / uzwojeniach wtórnych, oraz wartości napięć potem typ rdzenia) dopiero na koniec wylicza sie ilości zwojów. Prawidłowo wykonany na podstawie obliczeń transformator zapewni własciwe napięcie na uzwojeniu wtórnym pod obciazeniem znamionowym.
  • Poziom 12  
    Hmm, zrobiłem pomiary, umieściłem je w ukł. współrzędnych w Excelu i otrzymałem ładną krzywą podobną do hiperboli. Wykres przedstawia napięcie zmienne na trafie w zależności od oporu. Trafo ma 36VA.

Wykres w załączniku.

Czyli koniec końcem nie ma jakiegoś uniwersalnego wzoru na spadek napięcia?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Uniwersalny wzór jest i zapewne go sobie napiszesz sam używając prawa Ohma ale jego składniki będą bardziej skomplikowane.

Potrzebna Ci do czegoś taka precyzyjna znajomość wartości tego napięcia? Koniec końców i tak to wszystko rozbić bo wahania napięcia w sieci i tak po swojemu skorygują "precyzyjne" przewidywania...

Przy okazji tego co napisał jdubowski przypomniała mi się pewna rzecz:
    http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/010/e/EZ81.pdf
    Strona 5 - jest tam prosty wzorek i on może rozjaśnić to co dostałeś.
  • Poziom 12  
    Witam fuutro, w końcu jakieś konkrety z tym wzorkiem. :)

Okej przytoczę go:
    Przysiadanie napięcia na transformatorze

Rt - rozumiem, że to opór wewnętrzny źródła
    Rp - opór strony pierwotnej
    Rs - opór strony wtórnej
    n - przekładnia trafa
    Ro - w moim przypadku przyjąć 0?

Widzę, że to układ jakiejś lampy elektronowej. Nie wiedziałem, że lampy mają właściwości prostownicze. Za nią jest elektrolit, więc to już jest prąd stały.

Dziękuję za zainteresowanie.

EDIT: Ale nei, to bez sensu Rt nie może być oporem wew, ponieważ u mnie z tego wykresu wynika, że opór się zmienia. W zależności od obciążenia.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Poczytaj w książce "Układu półprzewodnikowe" aut. U.Tietze, Ch. Schenk. O " przysiadaniu napięcia na transformatorze" decyduje konstrukcja transformatora, jego rezystancja wewnętrzna.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Madrass napisał:

Cytat:
    Witam! Zastanawia mnie czy można wyliczyć jak bardzo przysiądzie napięcie na transformatorze o zadanej mocy i znanym napięciu jałowym na uzwojeniu wtórnym jeżeli przyłożymy dane obciążenie o znanej rezystancj

"Przysiadanie" napięcia zależy od charakterystyki transformatora, są transformatory "twarde", gdzie napięcie pod obciążeniem niewiele różni sie od napięcia biegu jałowego i transformatory "miękkie" gdzie różnica jest dużo większa. Zależy to od konstrukcji transformatora, rodzaju i materiału rdzenia. Dość dobrze i przystępnie było to wyjaśnione w "Elektronice dla Wszystkich" w cyklu artykułów o zasilaczach, na pewno znajdziesz ten cykl w sieci.
  • Poziom 38  
    Tak, to jest poprawny wzór, baardzo upraszczający sprawę, ale pozwalający oszacować spadek napięcia, gdzie przekładnia n=U2/U1.
    I to normalne, że ta rezystancja wewnętrzna transformatora nie jest wielkością stałą.
    A wykresu to ja nie rozumiem:
    - R to rezystancja wewnętrzna pomierzona? - niemożliwe, bo zbyt wielka,
    - R to rezystancja obciążenia? - ale skąd miałeś takie ułamkowe rezystory, i dlaczego tak mały zakres obciążenia (max. I= ok. 0,5A)?
    Transformator 36VA, U=ok.12V -> Imax=ok. 3A, więc należało badać spadek napięcia przy różnych obciążeniach np. I=0,1A- 3A i z tego liczyć Rwewn.=deltaU/deltaI
  • Poziom 43  
    Tu chodzi o samą lampę - normalnie robiąc jakiś prostownik nie przejmujesz się zbytnio co się w nim wyprawia a tu niestety nie ma tak fajnie - jeśli odpowiednio nie zmiękczysz transformatora to albo zostanie Ci zmniejszenie pojemności za katodą albo nadmierny prąd anodowy za szybko wykończy lampę.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Rezystancja uzwojenia wtórnego też jest stała.
    Wszystkie wielkości w tym wzorze R=Rwt +n²Rp są stałe.
    Ale napisałem też:
    "..to jest poprawny wzór, baardzo upraszczający sprawę, ale pozwalający oszacować spadek napięcia.."
    Zwróć uwagę na słowa "baardzo" i "oszacować".
    I nie odpowiadasz na moje pytanie o R w Twoich pomiarach.
    Domyślam się, że być może źle rozumiesz pojęcie rezystancji wewnętrznej:
    Rw=dU/dI
    Praktycznie musisz mierzyć zmiany napięcia przy zmianach prądu:
    Rw=ΛU/ΛI=(U1 -U2)/(I2 - I1)
    Pomiary rób dla różnych I mierząc napięcia i prądy
    U1, I1
    U2, I2
    ...
    Un, In
    i wyliczając Rw dla każdej wartości I - zobaczysz jak się zmienia Rw przy zmianie obciążenia.
  • Poziom 12  
    Przepraszam zamuliło mnie już o tej porze. R to jest opór rezystora przyłożonego bezpośrednio do uzwojenia wtórnego transformatora. Wartości mają takie części ułamkowe, ponieważ użyłem zmiennego rezystora, dokładnie takiego co używa się w szkołach na zajęciach. Zakres pomiarów jest wąski, ale ten potencjometr zmienny mam od 0 do 50Ω także mogę przyłożyć większe obciążenie. Domyślam się, że wykres opadnie gwałtownie w hiperbolę. Ale testów nigdy za wiele. Jutro wykonam kolejne próbki. ;)

EDIT: No takiej definicji oporu wew. nie znałem. Jutro jeszcze nad tym pomyślę. Dziś już ledwo widzę. :D Tyle się od was ciekawych rzeczy dowiedziałem. Szkoda, że nie mogę z wami na realu porozmawiać. W gimnazjum "elektronika" jest bardzo okrojona, a że się interesuję to muszę sam z książek i z elektrody hehe.

Pozdraiwam!
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Witam
    Jeżeli transformator ładuje kondensator elektrolityczny przez mostek prostowniczy, to masz do dyspozycji tylko 0,7 I znamionowego. Jeżeli napięcie po stronie wtórnej musi być w miarę stabilne, trzeba użyć stabilizatora a nie martwić się o rezystancję uzwojeń.
  • Poziom 43  
    I wziąć pod uwagę wahania napięcia w sieci, żeby wszystko i tak pracowało jak należy.