Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Analogowy oscyloskop jako monitor wyświetlający kompozytowy sygnał wideo

exti 06 May 2012 21:37 16744 7
 • Analogowy oscyloskop jako monitor wyświetlający kompozytowy sygnał wideo
  Alan Wolke, inżynier aplikacji w Tektronixie i radioamator, zbudował układ wyświetlający kompozytowy sygnał wideo na ekranie zwykłego, analogowego oscyloskopu (w tym przypadku jest to Tektronix Tek485). Korzystając z tej techniki wyświetlił film prezentujący jego warsztat elektroniczny.

  Rzecz polega na wykorzystaniu, oprócz kanałów X i Y oscyloskopu sterujących położeniem punktu świetlnego, także kanału Z, czyli modulacji jasności tego punktu. Alan użył układu LM1881 do wyodrębnienia z obrazu wideo sygnałów synchronizacji pionowej i poziomej. Kilka tranzystorów przekształca te sygnały, będące w zasadzie impulsami, w przebieg piłokształtny, a prosty wzmacniacz odwraca sygnał luminancji (co sprawia, że wynikowy obraz nie jest negatywem) i wytwarza z niego sygnał podawany na kanał Z oscyloskopu.  Schemat tego prostego układu, jak i wspomnianą prezentację warsztatu można zobaczyć na filmiku poniżej.

  Oczywiście Alan nie pierwszy wpadł na pomysł wykorzystania analogowego oscyloskopu jako monitora - m.in. tutaj można zobaczyć to w innym wykonaniu. Obraz jest w negatywie, bo brakuje układu odwracającego sygnał Z.  Źródło:
  http://hackaday.com/2012/05/03/watch-a-shop-tour-through-the-screen-of-an-oscilloscope/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2420 posts with rating 153, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #2
  thereminator
  Conditionally unlocked
  Kilka lat temu Alek Z. zademonstrował podobny układ, zresztą opublikowany później w EP.
 • #3
  badworm
  Level 18  
  A jeszcze wcześniej, w książce "Z radiem i telewizją za pan brat" zrealizowano coś takiego (telewizor) w zbudowany samodzielnie oscyloskop. Była nawet fonia na bazie radioodbiornika własnej konstrukcji.
 • #4
  expert242
  Level 13  
  akurat nie znałem takiej konstrukcji, żeby z oscyloskopu analogowego zrobić odbiornik
  TV
 • #5
  bozar88
  Level 13  
  eh, żeby równie łatwo dało się odbiornik TV przekształcić w oscyloskop... :)
 • #6
  expert242
  Level 13  
  bozar88 wrote:
  eh, żeby równie łatwo dało się odbiornik TV przekształcić w oscyloskop... :)


  Myślę, że koszt części i innych spraw związanych z przekształceniem telewizora lampowego na oscyloskop mija się z celem. Reasumując kwoty wydane na materiały do budowy to w moim przekonaniu wyszedł by sprawny cały oscyloskop, może nawet używany.

  Pozdrawiam :)
 • #7
  Jacekser
  Level 22  
  expert242 wrote:
  bozar88 wrote:
  eh, żeby równie łatwo dało się odbiornik TV przekształcić w oscyloskop... :)


  Myślę, że koszt części i innych spraw związanych z przekształceniem telewizora lampowego na oscyloskop mija się z celem. Reasumując kwoty wydane na materiały do budowy to w moim przekonaniu wyszedł by sprawny cały oscyloskop, może nawet używany.

  Pozdrawiam :)

  Da się!Tak na prawdę obecne oscyloskopy to monitor LCD wyświetlający zapisany przebieg przetworzony przez układ A/D i zapamiętany w pamięci.Oczywiście należy zastanowić się nad celowością realizacji obecnie takiego rozwiązania(zwłaszcza na TV kineskopowym- rozumiem lampowym).Już chyba lepszy jest oscyloskop z laptopa.Na rynku jest wiele przystawek oscyloskopowych do PC-ta jako karty czy przystawki multimetr-oscyloskop po USB.Tak własnie działają.Kiedyś,dawno dawno temu było publikowany na łamach Radioelektronika przystawka oscyloskopowa do TV.
  W dzisiejszych czasach powoli ten przyrząd wychodzi z użycia ze względu na powszechną "mikroprocesyzację" układów.Bardziej przydatne stają się przyrządy testujące protokoły niż sam konkretny przebieg zmienny jakim jest oscyloskop.Nie mniej w dziedzinie badania przebiegu elektrycznego w czasie jest niezastąpiony.W końcu są obecnie oscyloskopy mierzące przebiegi do nawet 63GHz(Agilent!).Przeważnie są składnikami urzadzeń będących jednocześnie funkcjonalnie analizatorem widma ,analizatorem protokołu itp(choć można też powiedzieć że to oscyloskop z taką funkcjonalnością)
  Pozdrawiam fanów pomiarów oscyloskopowych.
 • #8
  Yansen
  Level 22  
  Za czasów szkolnych nie miałem dostępu do oscyloskopu i właśnie robiło się układy oscyloskopu do podłączenia do TV. Koszty były banalne, niezależnie od tego czy oscyloskop wykorzystywał wejście monitorowe, czy antenowe. W drugim przypadku wystarczyło dodać jakikolwiek nadajnik w.cz. np. z uszkodzonego magnetowidu (najczęściej tak robiłem). Układy proste (do zmontowania w pół godziny) wyświetlały podstawę czasu w pionie (łatwe do zrealizowania), były i takie, które wyświetlały w rogu ekranu informację np. o napięciu. Miłe czasy :-)