Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie sygnału UHF na 4 odbiorniki

Izotopus 06 Maj 2012 22:53 1810 6
 • #1 06 Maj 2012 22:53
  Izotopus
  Poziom 10  

  Witam...
  Temat z pewnością poruszany, lecz potrzebuje odpowiedzi indywidualnej.
  Mianowicie przymierzam się do zmiany instalacji antenowej na jedną antenę zbiorczą. Odbiór DVB-T w odległości 30km od nadajnika w Raszynie. Do tej pory, oprócz walorów estetycznych (3 szerokopasmowe anteny na maszcie, którym potrafiło bujnąć podczas wiatrów) dochodził problem z odbiorem w zależności od warunków pogodowych.
  Niedawno zakupiłem do testów antenę DIPOL 19/21-69 z samym syntezatorem i przy różnych warunkach pogodowych potrafią być zgrzyty. Moc jest na około 45 i przy tym jakość skacze od 50 do 100. Więc przydało by się zastosować wzmacniacz zamiast syntezatora.
  Wybrałem wzmacniacz dopuszkowy LNA-101 (15dB powinno wystarczyć na lekką poprawę sygnału), jednak przed zakupem zastanawiam się jak to będzie z rozdzieleniem sygnału. Zależy mi na urządzeniach zewnętrznych by nie zmieniać okablowania. Nie widziałem na rynku wzmacniaczy zewnętrznych czterowyjściowych.

  Czy do tego wzmacniacza nada się rozdzielacz antenowy R-51?
  Czy całość będzie można zasilić jednym zasilaczem z separatorem (zasilacz 100mA)?

  Proszę informację czy taka instalacja ma sens lub ew. porady

  Pozdrawiam

  0 6
 • Sklep HeluKabel
 • #2 06 Maj 2012 23:44
  kizek
  Poziom 35  

  Przewód antenowy kolega brał też pod uwagę ( ewentualna wymiana ).
  Przy takiej odległości od nadajnika sygnał powinien być bardzo dobry.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 07 Maj 2012 08:47
  Izotopus
  Poziom 10  

  Przewód nówka sztuka, zakupiony razem z anteną z myślą o podłączeniu jej do rozdzielacza a i tak docelowo do odbiorników będą podłączone stare przewody. Dodam, że teren jest mocno zalesiony, lasy Otwock - Celestynów.
  Dziś rano testowo na chwilę sprawdziłem sygnał (pogoda deszczowa) i właśnie MUX3 czasami rwie. Docelowo antena będzie prawie 2m wyżej, myślę jednak, że to nie da aż tak ogromnych efektów. A nie chcę jej dawać z powrotem na maszt (jeszcze wyżej) by uniknąć efektu bujania.

  0
 • #4 07 Maj 2012 09:17
  Fotodetektor

  Poziom 30  

  Antena bardzo dobra. Zastosuj ten wzmacniacz w puszce i zasilacz.
  Uzyskasz dużo lepszy sygnał. Zobacz jak masz wyjście z puszki przy antenie (z tyłu czy z dołu).
  Co do rozdzielenia możesz zastosować splitter do rozdziału na 4 pokoje przy antenie. Zasilanie przy którymś z odbiorników.
  Ważne gdzie schodzą się przewody ze wszystkich pokoi ??

  Jeśli jest 30km od nadajnika to powinno iść na symetryzatorze bez problemów. Możesz jeszcze założyć wzmacniacz przy antenie TRIAX i zasilić go napięciem z dekodera. Ten wzmacniacz co myślę pracuje już przy 5V a tuner DVB-T jakie napięcie może podać (choć nie wszystkie modele).

  1
 • #5 07 Maj 2012 23:37
  Izotopus
  Poziom 10  

  Sorka, za opóźnienie, już piszę.
  Wszystkie przewody spotykają się na zewnątrz (wychodzą teraz spod ocieplenia, kładzione nowe około 5 lat temu), przy maszcie z antenami. Właśnie dlatego chciałbym zastosować rozdzielacz zewnętrzny. Jeśli są jakieś propozycje to poprosiłbym o jakieś modele. Czy ta R-51 się nie nadaje? Jeśli tak to dlaczego? I czy wzmacniacz i rozdzielacz będzie w takim razie prawidłowo zasilany 'po kablu'?

  Do do wzmacniaczy zasilanych przez 5V, przy odbiornikach są dekodery + jedna karta DVB w komputerze (wewnętrzna), jak to by było z tym zasilaniem w tym przypadku (nie pamiętam teraz czy mają taką możliwość)?

  Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #6 08 Maj 2012 08:37
  Fotodetektor

  Poziom 30  

  Rozgałęźnik antenowy R-51 nadaje się jak najbardziej. Rozgałęźników tego typu jest sporo na rynku.
  Zobacz taki Rozgałęźnik RTV K.M.B 4x1 aktywny 0-10 dB. Zasada ta sama. Zasilanie po kablu i zasilacz 12V z separatorem w mieszkaniu (pamiętaj aby w dobry port podpiąć zasilanie-opis jest na płytce).

  Może nie komplikuj sobie sprawy kolego. Ten wzmacniacz się daje jak masz antenę z symetryzatorem i on już działa przy zasileniu 5V-ów.

  Załóż tą antenę 19/21-69 (sam je stosuje i działają rewelacyjnie no i cena jest zacna), załóż do niej ten przedwzmacniacz i ten rozgałęźnik masztowy to będziesz zadowolony. Ja osobiście stosuje do anteny stosuje przedwzmacniacz z regulacją, ale ten ekranowany jest super.

  0
 • #7 08 Maj 2012 15:42
  Izotopus
  Poziom 10  

  Ok, dzięki. Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Pozdrawiam.

  0