Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie sygnału UHF na 4 odbiorniki

Izotopus 06 Maj 2012 22:53 1810 6
  • #1 06 Maj 2012 22:53
    Izotopus
    Poziom 10  

Witam...
    Temat z pewnością poruszany, lecz potrzebuje odpowiedzi indywidualnej.
    Mianowicie przymierzam się do zmiany instalacji antenowej na jedną antenę zbiorczą. Odbiór DVB-T w odległości 30km od nadajnika w Raszynie. Do tej pory, oprócz walorów estetycznych (3 szerokopasmowe anteny na maszcie, którym potrafiło bujnąć podczas wiatrów) dochodził problem z odbiorem w zależności od warunków pogodowych.
    Niedawno zakupiłem do testów antenę DIPOL 19/21-69 z samym syntezatorem i przy różnych warunkach pogodowych potrafią być zgrzyty. Moc jest na około 45 i przy tym jakość skacze od 50 do 100. Więc przydało by się zastosować wzmacniacz zamiast syntezatora.
    Wybrałem wzmacniacz dopuszkowy LNA-101 (15dB powinno wystarczyć na lekką poprawę sygnału), jednak przed zakupem zastanawiam się jak to będzie z rozdzieleniem sygnału. Zależy mi na urządzeniach zewnętrznych by nie zmieniać okablowania. Nie widziałem na rynku wzmacniaczy zewnętrznych czterowyjściowych.

Czy do tego wzmacniacza nada się rozdzielacz antenowy R-51?
    Czy całość będzie można zasilić jednym zasilaczem z separatorem (zasilacz 100mA)?

Proszę informację czy taka instalacja ma sens lub ew. porady

Pozdrawiam

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Maj 2012 23:44
    kizek
    Poziom 35  

Przewód antenowy kolega brał też pod uwagę ( ewentualna wymiana ).
    Przy takiej odległości od nadajnika sygnał powinien być bardzo dobry.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Maj 2012 08:47
    Izotopus
    Poziom 10  

Przewód nówka sztuka, zakupiony razem z anteną z myślą o podłączeniu jej do rozdzielacza a i tak docelowo do odbiorników będą podłączone stare przewody. Dodam, że teren jest mocno zalesiony, lasy Otwock - Celestynów.
    Dziś rano testowo na chwilę sprawdziłem sygnał (pogoda deszczowa) i właśnie MUX3 czasami rwie. Docelowo antena będzie prawie 2m wyżej, myślę jednak, że to nie da aż tak ogromnych efektów. A nie chcę jej dawać z powrotem na maszt (jeszcze wyżej) by uniknąć efektu bujania.

0
  • #4 07 Maj 2012 09:17
    Fotodetektor

Poziom 30  

Antena bardzo dobra. Zastosuj ten wzmacniacz w puszce i zasilacz.
    Uzyskasz dużo lepszy sygnał. Zobacz jak masz wyjście z puszki przy antenie (z tyłu czy z dołu).
    Co do rozdzielenia możesz zastosować splitter do rozdziału na 4 pokoje przy antenie. Zasilanie przy którymś z odbiorników.
    Ważne gdzie schodzą się przewody ze wszystkich pokoi ??

Jeśli jest 30km od nadajnika to powinno iść na symetryzatorze bez problemów. Możesz jeszcze założyć wzmacniacz przy antenie TRIAX i zasilić go napięciem z dekodera. Ten wzmacniacz co myślę pracuje już przy 5V a tuner DVB-T jakie napięcie może podać (choć nie wszystkie modele).

1
  • #5 07 Maj 2012 23:37
    Izotopus
    Poziom 10  

Sorka, za opóźnienie, już piszę.
    Wszystkie przewody spotykają się na zewnątrz (wychodzą teraz spod ocieplenia, kładzione nowe około 5 lat temu), przy maszcie z antenami. Właśnie dlatego chciałbym zastosować rozdzielacz zewnętrzny. Jeśli są jakieś propozycje to poprosiłbym o jakieś modele. Czy ta R-51 się nie nadaje? Jeśli tak to dlaczego? I czy wzmacniacz i rozdzielacz będzie w takim razie prawidłowo zasilany 'po kablu'?

Do do wzmacniaczy zasilanych przez 5V, przy odbiornikach są dekodery + jedna karta DVB w komputerze (wewnętrzna), jak to by było z tym zasilaniem w tym przypadku (nie pamiętam teraz czy mają taką możliwość)?

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 08 Maj 2012 08:37
    Fotodetektor

Poziom 30  

Rozgałęźnik antenowy R-51 nadaje się jak najbardziej. Rozgałęźników tego typu jest sporo na rynku.
    Zobacz taki Rozgałęźnik RTV K.M.B 4x1 aktywny 0-10 dB. Zasada ta sama. Zasilanie po kablu i zasilacz 12V z separatorem w mieszkaniu (pamiętaj aby w dobry port podpiąć zasilanie-opis jest na płytce).

Może nie komplikuj sobie sprawy kolego. Ten wzmacniacz się daje jak masz antenę z symetryzatorem i on już działa przy zasileniu 5V-ów.

Załóż tą antenę 19/21-69 (sam je stosuje i działają rewelacyjnie no i cena jest zacna), załóż do niej ten przedwzmacniacz i ten rozgałęźnik masztowy to będziesz zadowolony. Ja osobiście stosuje do anteny stosuje przedwzmacniacz z regulacją, ale ten ekranowany jest super.

0
  • #7 08 Maj 2012 15:42
    Izotopus
    Poziom 10  

Ok, dzięki. Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Pozdrawiam.

0