Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OKI 3321 - nie przyjmuje ustawień rozmiaru strony

ksprut 07 Maj 2012 12:01 3705 5
  • #1 07 Maj 2012 12:01
    ksprut
    Poziom 9  

Witam
    Problem wystąpił po "konserwacji" drukarki przez zewnętrzną firmę. Do tej pory było tak, że drukarka była ustawiona na emulacje Epson FX-po konserwacji drukarka jakkolwiek poprawnie komunikuje się jedynie na emulacji IBM ProPrinter (jedynie na tej emulacji poprawnie drukuje polskie znaki i tabele z dedykowanego programu działającego pod Javą). Na chwilę obecną drukarka nie przyjmuje ustawień rozmiaru papieru ustawianych w jakichkolwiek programach Windows.
    Przykładowo jeśli chcemy zrobić wydruk na papierze 13"x12" i tak ustawimy w programie (czy to dedykowanym,czy nawet w notatniku) oraz w Preferencjach wydruku, to wydruk idzie jak dla szerokości 8" i przenosi wiersze. Drukarka w swoich ustawieniach "bios" ma ustawione właśnie 8", ale czy nie powinno być tak, że drukarka powinna przyjąć ustawienia z systemu i tak drukować jak jej system każe? "Biosowy" rozmiar szerokości 13,6" jest jakiś za duży i wydruki są na pasku perforowanym. Dodatkowo, nawet jeżeli ustawię w "biosie" drukarki rozmiar papieru na 13,6" i w programie na 13", to wydruk jest jeszcze poszerzany i dalej linijki są przenoszone do nowego wiersza. A do czasu konserwacji drukarki wszystko było jak należy i nie trzeba było nic zmieniać w ustawieniach "bios" drukarki.

Dodam jeszcze, że obecnie drukarka ma ustawioną emulację IBM PPR, Code Page:East Europe Latin II-852 (tylko na tym są polskie znaki), Reset Inhibit:No, w Windows sterownik to OKI 3321, Połączenie kablem LPT. W dedykowanym programie wybrany sterownik obsługujący emulację IBM ProPrinter.

W firmie jest też drukarka Oki 3320 i na niej ustawienia są identyczne, tylko że emulacja Epson FX i wszystko działa cacy. A 3321 nie chce współpracować na emulacji Epson jak należy.

0 5
  • #2 08 Maj 2012 22:07
    servicemen
    Poziom 27  

ksprut napisał:
    Problem wystąpił po "konserwacji" drukarki przez zewnętrzną firmę

No to złóż reklamację. Niech poprawią co namieszali.

0
  • #3 10 Maj 2012 12:37
    ksprut
    Poziom 9  

Tak też od razu zrobiłem po wykryciu problemu. Przyszli, popatrzyli i uznali, że wszystko jest ok i umywają ręce. Nawet nie wiedzieli jak się dostać do ustawień tej drukarki i cokolwiek w niej pozmieniać - w necie szukali jak to zrobić. Zwalają winę na "kwestie programowe", co jest bzdurą, bo nie tylko jeden komputer i nie tylko jeden Windows na tej drukarce drukuje. Generalnie oni palcem nie kiwną. Na chwilę obecną drukarkę ustawiłem w bios na rozmiar 13,6" mimo, że ładuje papier raz 8" a raz 13". Po prostu miejsce zadruku siłą rzeczy jest mniejsze i wychodzi dobrze. Zaczynam się zastanawiać czy ogólnie w drukarkach igłowych może jest tak, że one nie przyjmują za bardzo ustawień z systemu, tylko zawsze trzeba je ustawiać na najszerszy papier i z głowy?

0
  • #4 10 Maj 2012 18:13
    vonKlauS
    Poziom 16  

a czy masz możliwość zamiany drukarek stanowiskami? Jeśli tamci konserwatorzy nie wiedzieli jak wejść do setupu,to nic nie pozmieniali,bo do niego nie weszli:) A poza zmianą ustawień w tych drukarkach niczego więcej nie da się "rozsypac"

0
  • #5 12 Maj 2012 17:46
    j23a
    Poziom 10  

ksprut napisał:
    ..Nawet nie wiedzieli jak się dostać do ustawień tej drukarki ... Zwalają winę na "kwestie programowe", co jest bzdurą, bo nie tylko jeden komputer i nie tylko jeden Windows na tej drukarce drukuje.

1 Wezwać serwis, który ma pojecie o konfigurowaniu drukarek.
    2 Wydrukować listę ustawień z sąsiedniej drukarki OKI (na niej pisałeś że jest wszystko OK).
    3 Zaprogramować drukarkę docelową ustawieniami z wydruku.

Przypuszczam że wystarczy zmienić emulację drukarki na IBM Proprinter. Często przy przestawionej emulacji program przestaje sterować szerokością druku.

0
  • #6 18 Maj 2012 07:21
    ksprut
    Poziom 9  

Sprawę udało mi się w końcu rozwiązać. Kiedy napisałem ostatniego posta, to poszedłem do drukarek obu właśnie i z tej, która działała dobrze zrobiłem wydruk ustawień i przeniosłem je do drukarki, która nie chciała współpracować. Niestety okazało się, że po takim przestawieniu (emulacja Epson w drukarce i w kompie) drukowane są same "bzdury, krzaczki, znaczki"... więc przestawiłem z powrotem na IBM ProPrinter. Jakież było moje zdziwienie kiedy po jakimś czasie wyłączyłem opcję "Zaawansowane funkcje drukowania" w Windows i wszystko zaczęło pięknie ze sobą współpracować, nawet na sterowniku Epson. Ale drukarkę i tak zostawiłem ustawioną w bios na szerokość 13,6". Teraz drukarka drukuje jak należy, nic nie trzeba przestawiać.
    Także rada na przyszłość dotycząca igłówek .. Jeśli nie chcesz mieć nocy bez spania, wyłącz "Zaawansowane opcje drukowania" :)

Dzięki za pomoc wszystkim.

0