Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Atmega] moduły RFM01, RFM02, RFM12B

Elektronik_Kraków 07 May 2012 14:31 4734 8
    Elektronik_Kraków
    Level 13  
    Witam
    Chciałem zapytać, czy jest możliwa współpraca pomiędzy RFM01/RFM02, a RFM12B ?

Powiedzmy, że mam taką sytuacje:
    Jeden z modułów na strychu nadaje czas ( 2 x na dobę ) oraz temperaturę zewnętrzną - ma nadajnik RFM02B-433S2.

Jest kilka układów z odbiornikami RFM01-433-S2, odbierają sygnał czasu i temperaturę zewnętrzną.

Jest też 1-2 układy z RFM12B, które pełnią rolę masterów ( zapisują dane, wyświetlają na LCD, drugi obsługuje układ ENC28J60 ).
    Elektronik_Kraków
    Level 13  
    Pewnie zadałem głupie pytanie. Skoro jak pisze Kolega Mirek36 można połączyć moduły 433 MHz i 868 MHz ( oczywiście zasiąg spanie ) to RF01/02 i RFM12B też będą Smigać.
    mirekk36
    Level 42  
    Elektronik_Kraków wrote:
    .... to RF01/02 i RFM12B też będą Smigać.

No tego to ja nie byłbym taki pewien. Tzn trzeba sobie sprawdzić w notach PDF i opisach czy zastosowane są takie same sposoby kodowania, przesyłu, modulacji itp - po prostu parametry transmisji.
    Elektronik_Kraków
    Level 13  
    RFM01-433-S2
    Odbiornik ISM 433MHz,
    FSK, -109dBm,
    RSSI, 2.2V-5.3V
    interfejs SPI,
    Wake-up time

RFM12-433-S1
    Moduł transceivera
    ISM FSK 433MHz
    Czułość odbiornika –102dB
    Moc nadajnika w RFM12B 7dBm (433);
    Zasięg w otwartym terenie >300m (433)
    Zasilanie od 2.2V do 5.5V (RFM12)
    Interfejs SPI, prędkość transmisji do 115.2kbps
    Wake-Up timer

Większość parametrów się zgadza, przy RFM12B nie piszą nic o RSSI - datasheeta z ich strony nie da się ściągnąć.
    mirekk36
    Level 42  
    A no to może jest szansa ;) trza spróbować - w końcu nabycie nawet do testów akurat tych modułów RFM12 to przecież nie majątek a i tak zawsze się przydadzą ;) ..... ja z RSSI i tak w ogóle nie korzystam - chociaż może - przy jakimś super bateryjnym rozwiązaniu można byłoby bawić się w badanie stanu sygnału i dostosowywanie automatyczne mocy nadajnika itp ... ale zawsze można to raz na stałe ustawić i już. Przecież nie będą się zwykle zmieniały wciąż warunki pracy urządzenia.
    pepson
    Level 17  
    Quote:

Chciałem zapytać, czy jest możliwa współpraca pomiędzy RFM01/RFM02, a RFM12B ?

Nie ma najmniejszych przeciwwskazań.
    Co prawda bawiłem się tym dość dawno, ale urządzenia cały czas działają.
    Z tego co pamiętam pewną niedogodnością były różne algorytmy transmisji.
    Np. w nadajniku (RFM02) brak bufora na wysyłane dane i trzeba to robić programowo bit po bicie.
    adam.krakowski55
    Level 1  
    Chyba nie zgadzają się sync wordy 2D,4D dla RFM02 - tu tylko można zmienić bo RFM12b ma pierwszy byte 4D . Z tego powodu RFM01 nie będzie działać z RFM12 - choć może są jakieś ukryte sposoby .
    pepson
    Level 17  
    adam.krakowski55 wrote:
    Chyba nie zgadzają się sync wordy 2D,4D dla RFM02 - tu tylko można zmienić bo RFM12b ma pierwszy byte 4D . Z tego powodu RFM01 nie będzie działać z RFM12 - choć może są jakieś ukryte sposoby .

Nie będę pisał "chyba"
    tylko tak jak to znam z praktycznego zajmowania się z tymi modułami.

RFM02 - nadajnik (nie posiada bufora nadawczego FIFO)

RFM01 - odbiornik (posiada bufor FIFO)
    słowo synchronizacji dla odbioru 2D D4 (na sztywno)

RFM12 - transceiver (posiada bufory nadawczy i odbiorczy)
    słowo synchronizacji dla odbioru 2D D4 (na sztywno)

RFM12B- transceiver (posiada bufory nadawczy i odbiorczy)
    słowo synchronizacji składające się ze starszego bajtu zawsze 2D
    i młodszego, którego wartość możemy sobie sami ustalić w sekwencji inicjalizacji
    komendą 0xCE** [** tu podajemy wybrany bajt]

Przykład z dokumentacji " RFXX_WRT_CMD(0xCED4);//SYNC=2DD4.) "
    powoduje ustawienie takiego samego słowa synchronizacji jak w RFM01 i RFM12

W takim przypadku nadajnik wysyłając po preambule słowo synchronizacji 2D D4
    zainicjuje bufory odbiorcze we wszystkich RFM01 i RFM12 jak również RFM12B

I to by było na tyle.

Jeżeli kolega adam.krakowski55 ustawi słowo synchronizacji na 2D4D (co jest możliwe w RFM12B),
    to chcąc skomunikować RFM02 z tym RFM12B, musi w RFM02 wysłać właśnie takie słowo synchronizacji.
    Jednak tej transmisji nie odbierze żaden RFM12 lub RFM01 ponieważ dla nich RFM02 musi wysłać 2DD4.