Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MTD B&S 12.5 - Jaki olej i jak sprawdzac stan

07 Maj 2012 17:45 36945 10
  • Poziom 12  
    Szybkie pytanko.

1. Posiadam traktorek MTD silnik 12.5 HP jaki olej mogę zalać do silnika, czy musi to być olej przeznaczony do kosiarek czy może być samochodowy. Posiadam 2.5 litry samochodowego Mobil 1 10w40 (półsyntetyk) nadaje się ?

2. Jak sprawdzać poziom oleju. Bagnet jest wykręcany. Czy zalać olej i włożyć bagnet bez zakręcania go i sprawdzać stan, czy może zakręcić go odkręcić i wtedy sprawdzać. Wiadomo wliczając skok gwintu różnica pomiędzy pomiarami wyniesie około 1 cm czyli o całą skalę miedzy minimum a maximum.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Może ktoś wyrazi swoją opinię na temat oleju ? Moge zalać ten mobil 1 czy kupic do kosiarek ? Nie chce popsuć sinika. Z tym bagnetem to naprawde tak jest że musi być zakręcony ? W serwisie mowili mi do malej kosiarki też B&S 4.5 KM bagnet się przykłada i sprawdza poziom oleju bez zakręcania.
  • Poziom 12  
    Dzięki wielkie.
    Co do oleju: SAE 30 jego odpowiednikiem jest 15W 40, mineralny?
  • Poziom 22  
    Bajo napisał:
    Dzięki wielkie.
    Co do oleju: SAE 30 jego odpowiednikiem jest 15W 40, mineralny?

Nie. SAE 30 to norma lepkości oleju określająca olej jedno sezonowy (letni) który można stosować do temperatury otoczenia 30'C.
    Olej z normą SAE 15W40 to olej wielosezonowy (zima i lato) który można stosować w temperaturach od ok -10 do +40'C. Do kosiarki bym lał 10W40 lub nawet 10W50 przy długim koszeniu w upały.
  • Poziom 12  
    Nalalem 15W40 Moblil 1. Powinno być ok.
    Problem mam natomiast z spalaniem. Ssanie niby oddane na 0 filtr powietrza czysty, żadnych większych oporow nie ma a nawet na biegu jałowym dużo pali. Wydaje mi się, że dostaje za dużo paliwa, bo jak dodam szybciej gazu, zmula go całkowicie i zgaśnie, jak dam powoli, to ładnie wkręci się na obroty. Mam niefabryczny filtr paliwa, ale to chyba nie ma wpływu. Co w gaźniku mogę nakombinować ? są 2 śrubki jedna to obroty 2 chyba paliwo, albo powietrze ? Gaźnik to WALBRO.
    Jutro spróbuje tam pokręcić zobaczymy.
    A może ktoś się podzieli doświadczeniem ?
  • Poziom 15  
    Skoro producent zaleca SAE30 to po co kombinować.
  • Poziom 1  
    Ja tam zawsze kupuje olej do silników czterosuwowych koszt za 0,6 l okolo 16 zl zawsze stosuje tylko ten a ciagniczek juz chodzi 9 lat i nie ma problemow z odpalaniem
  • Poziom 11  
    Najistotniejszym parametrem oleju silnikowego jest jego lepkość, określa się nią przez liczbę SAE. Producenci kosiarek zalecają, a nawet wymagają stosowania olejów z SAE30, kosiarka jest przystosowana do takiej lepkości oleju i w temperaturze np. 25C olej SAE30 będzie rzadszy niż popularny olej wielosezonowy 15W40 w tej samej temperaturze, dlatego powinno się brać pod uwagę zalecenia producenta, więc oleje SAE30 czy 10W30 będą dobre, ale stosując olej 5W30 i tu wcale nie chodzi o to, że jest to olej przystosowany do niższych temperatur tylko o to, że jest w 100% olej syntetyczny, więc jego parametry praktycznie się nie zmieniają z temperaturą i czasem pracy, czego nie można powiedzieć o mineralnym SAE30, no więc stosując ten olej z całą pewnością wydłużymy żywotność silnika kosiarki. Niemneij z tego to czytam absolutnym nieporozumieniem i błędem jest stosowanie oleju SAE50 czy SAE60 np. 10W60, są to oleje bardzo gęste przystosowane do aut sportowych pracujących w ekstremalnych warunkach , więc zastosowanie tak gęstego oleju może spowodować nieodwracalne uszkodzenie silnika.