Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duze kolumny.jakie głosniki?

09 Sty 2005 16:13 4299 37
  • Poziom 23  
    Witam. Jednym z moich hobby jest dj'ka. Chciałbym zrobic pare głosników ok 800W (kolumny trzydrozne). 2 gł niskie,jeden sredniak i wysoki tez jeden. Nie wiem jakiego producenta gł wybrać. Rozumiem ,ze głosniki basowe muszą być na twardym zawieszeniu. Gdzie można zamówić zwrotnice na takie moce bo robienie samemu chyba nie ma sensu. Wiem,że mozna uzyć jakiegos programu do symulacji, bo zbudowac obudowę. Pewnie nalezy wszystkie dane głosnika miec(katalogowe). Porazcie cosik, prosze.
  • Poziom 32  
    Witam.Ja bym to zrobił tak:2 paczki w konfiguracji :2*12" STX GDN 200 4Ω + jakiś tubowy gdw.Masz paczki po 8Ω - i zawsze mozna potem dolozyc jakies dołki bo wiekrzość koncowek schodzi do 4Ω lub nizej.No i cena w porownaniu do mocy i jakosci.Jedynie stolarke dobrze wykonac i gra.Dane do tych glosnikow znajdziesz na www.stx.pl. Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Przy 800W rms potrzeba juz podzialu aktywnego wiec nigdzie zwrotnic pasywnych na taka moc nie znajdziesz w przypadku basu.

Proponuje zrobic estradówki na glosnikch EMINENCE ze wzgledu na ich dosc niskie ceny w porównaniu do konkurencji. Zadnego STX, jak chcesz, aby to gralo w miare.
    Jednak 800W to juz spore koszty np. omega pro15 - 800zl szt. lub uklad 2x15`` kappa15, 450zl sztuka, ja bym skladnial Cie do 2x15``na kappa15.
    dalej zamiast 3way, zastosuj mocnego drivera 2`` zrób podzial na okolo 1,5kHz 18dB/oct + zabezpieczenie wysokiego np. zarówka, termik i paki masz konkretne.
  • Poziom 32  
    Diy maniek - kolega pisze ze 800W chce na cały zestaw , a ja podalem STX jako najtanszą sensowną alternatywe.Bo przecież można poradzić tak: A kup sobie człowieku gotowe JBL`ki i co sie bedziesz martwić... .Zreszta do podanego przezemnie zestwaiku mozna spokojnie przystawić jakies BR 15" ( tesz może być STX zeby bylo tanio ) lub nawet 18".Albo budować kolumny od początku na 15tkach.No i chyba mi nie powiesz , ze za swoją cene STX`y brzmią źle...
  • Spec od akustyki
    eee 800 W i pasywne sie robi pewnie zwrotki porzedne do tego to majatek ale znajomy ma 2x15g40 beymy + driver 2" robione w elestrze na zamowienie jak zagladnalem do srodka to zwrotka jest potwor na jedna cewke pewnie z kilo drutu ok2mm srednicy.

A tak serio to pewno dla ciebie dobrze by zdala egzamin kolumna 15" + driver1" lub 15"+sredni +hf ewentualnie os w stylu moich gamma 15+apt wszysto zalezy od umiejetnosci i pieniazków
  • Poziom 43  
    Wowerman masz to chociaż czym zasilic wiesz że to jest już spora moc , w jakim pomieszczeniu to ma działać i z jakim wzmacniaczem? Podaj konkretne zastosowanie tego zestawu - nagłasnianie salonu, odsłuch studyjny, małe imprezy w remizie?

I ile masz na to pieniedzy... (bez podania ceny max jaką możesz dać, każdy bedzie CI wymyslał zestawy z wyższej półki)

Mógłbyś oczywiscie zrobić układ 2x2STX (nowa seria 38cm reklamowane 95dB@1m/1W ponoć estradowe) - każdy po 166 złoty (nie wiem jak gra ten głośnik - nie mam czasu na sprawdzenie - niby to estradowe (coś bardzo niski rezonans), ale co to za estradowe skoro STX nie robi głośników niby-estradowych na wyższe pasma).

Jeśli jeden głośnik Ci nie bedzie pasować to co potem zrobisz z kilkoma niewypałami.

zastanów się czy nie lepiej zacząć od mniejszej mocy i sukcesywnie jesli znajdziesz już ulubiony głośnik - powielic go. Co do średnich i wysokich tonów też warto byłoby zainwestować w dobre przetworniki, od Tesli -> w góre. Warto robić obudowy, które usprawnia głośnik i kupować głośniki o wysokiej skuteczności - to zysk energetyczny, zresztą to zalezy od konkretnych upodobań .

87dB STX znika gdy będziesz go porównywał z czymś przy niższej mocy i skuteczności 100 dB

_eddie_ nie wiem jak bybyło z tym Twoim STX ktory reklamujesz ten głosnik cos mi się nie wydaje dobry w nagłosnieniu, ze względu na mala średnice, prawdopodobnie miekkie zawieszenie, niską skuteczność.

Wowerman robienie zwrotnicy w takim przypadku to podstawa... Takiej zwrotnicy nie kupisz bo przy dużych mocach i wysokim SPL trzeba zwrotnice kompensować, gdyż głośniki nie posiadają stałego natężenia (skuteczności SPL(f) ) w całym paśmie. Nawet jeśli miałbyś zwrotnice 'uniwersalna' ze sklepu na tak dużą moc i nawet jesli cięcie miedzy głosnikami pokryło by się tam gdzie trzeba z rachunków, i impedancje (zwrotnicy i głośników) też by się zgadzały to i tak nie gwarantowało by to sukcesu. Trzeba brac pod uwage charakterystyke fazową, rozmieszczenie rezonansów na charakterystyce częstotliwościowej i inne rzeczy.
  • Poziom 32  
    Tremolo - ale konfiguracja typu 2*12" czy nawet 2*15" STX w paczce zagrala by nienajgorzej.Wez pod uwage zysk skutecznosci przy takich konfiguracjach (do+3dB) i cene przetworników.No i na pierwsze paczki było by jak znalazł...

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    jesli by zagrały te 90dB (jeden posiada SPL 87dB) to nie jest to powalające - prawdopodobnie byłyby to głosniki które z bieda by wytrzymały moc. Jeśli kogoś stac na prąd to czemu nie...

Tesla przy 20 cm ma skuteczność 91 dB... (jeden głośnik).

Eminence Kappa Pro zagrała by 100 dB. 10 dB to naprawde przepaść miedzy Kappą a tym STX.

STX mniej więcej takie poziomy by miał (przy dwóch głośnikach przy 2,83V~1W połączenie równoległe):

1W - 90dB @ 1m
    2W - 93dB
    4W - 96dB
    8W - 99dB
    ~10W 100dB --- kappa pro 1W 100dB...
  • Poziom 32  
    STX GDN-12"/ 30-200-4Ω -spl =92,1dB
    STX GDN-15"/ 38-300-4Ω -spl =94,5dB

I prosze porownac ceny z Eminence.
  • Spec od akustyki
    STX 15'' 300W 166zł eminence gamma 15 315zł Ale stx ~94dB/w/m gamma ~97dB/w/m wiec nie ma korzysci na zadna strone w tym kierunku natomiast eminece lepiej nada sie do budowy zestawu 2droznego bo tego stxa to polecilbym ale do suba albo zestawu 3 droznego z niskim cieciem ~500Hz
  • Poziom 28  
    Witam
    Do tej pory nie "udzielałem" sie na tym temacie, ale cierpliwośc ma swoje granice....
    Albo kolego autorze tematu chcesz byc DJ-em, albo nastepnym z wielu bylejakoców, co maja kosmiczne moce, a ZERO!!!!!!!efektu jakościowego. Jesli stać cie tylko na stx -y, to zapomnij o DJ, i nastaw sie na imprezy w przedszkolach....
    Jeśli chcesz coś nieco starszym dzieciom zaoferować
    to posłuchaj tego co ma ci do powiedzenia TREMOLO, bo wtedy nie będziesz żałował sojego zakupu, a konkurencji " gały wylezą ze ździwienia".
    jk
  • Poziom 43  
    Z tym STX moga byc poważniejsze problemy - przyjrzałem się tym głośnikom. A potem ich charakterystykom... Są chyba przeliczone u kogoś na komputerze pierwszym lepszym programem. U mnie takie wykresy wychodzą kiedy elektretowym mikrofonem w domu badam czeskie szerokopasmowce grając lampowce.

To i tak lepiej niz u Alpharda. Przesadziłęm zaniżyłem nieco skutecznosci głośników.

Nie podoba mi się w tych STX niskie obcięcie pasma. Czy jest coś na rynku (moc nie gra roli) chodzi mi o 30 centymetrowce w cenie około 250 złoty nie licząc głośników gitarowych? - chodzi o pasmo 60Hz-3,5kHz (Eminence, Legend), i żeby nie było to allegro - tylko możliwość zakupu na fakture?
  • Poziom 32  
    Silver Sound - "bylejakowcy" czy jak tam to nazywasz to jest pogarda z poczatkujacych.Przeciez na poczatku sie nie przelewa.Obrazasz wielu ( w tym czesciowo mnie ) z graniem do przedszkolakow.Nie liczy sie na poczatakch tak zabardzo to czym zagrasz tylko jak zagrasz imreze.Czy to bedzie tanszy stx czy jakis Eminence bedzie mialo male znaczenie jak sie nie znasz na robocie.Na poczatku mozna przeciez grac mniejsze imprezy a nie halowce na 500 osob.Sam zaczynalem od gds30/30 i pozyczonych odwrotek.Ludzie jakos nienazekali , ze bas im "nierozrywa flakow".Liczyla sie muzyka , styl i klimat.Stopniowo do gory.Jezeli nie jestej dj`em to niewiesz jak to jest...Bo jakby nie bylo wiem , ze to bylo skierowane do mnie :( .Wowerman zadecyduje co i jak zrobi , a my nie najzdzajmy jeden na drugiego za to , ze ktos moze lubi tansze rozwiazania czy tansze marki.Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Witam
    Byc może przegiąłem , ale to w Twoim interesie. Dziś świadomość, jakości dźwięku rośnie drastycznie szybko, i jeśli dzisz kupisz nietrafione głośniki, nie da sie ich sprzedać , nawet za połowę ceny w przyszłości...
    Poza tym, sam siebie ustawiasz w klasie "bylejakości" i ciężko jest się potem z tego wyrwać...
    Zatem , jeśli śledzisz moje wypowiedzi, zawsze staram się, podpowiadać, według angielskiego przysłowia, iż "biednego nie stać na rzeczy tanie..."
    Twoja , oczywiście wola, czy posłuczasz mnie i Tremolo, czy innych fachowców, i kupisz-zrobisz sobie dobre nagłośnienie, czy dasz wiare, bo ci tak wygodniej, mniej wymagającym od siebie i nagłosnienia, tzw... fachowcom...
    Jeśli poczułeś sie obrażony, serdecznie przepraszam.
    jk
  • Poziom 43  
    Eminence Alpha 150W można kupić już w cenie 200 zł - co dało by moc około 600W. za wszystkie zapłacilibyśmy 800 złoty do tego wysokie tony no choćby z tonsila za 95 złoty tubowy 100Wat.

Co do STX mam mieszane uczucia tylko dlatego, że jeszcze nikt mi ich nie zarekomendował (nikt mi nie powiedział: kupilem STX estradowe GDN 30-200 GDN 38... ładnie grały w środku nie miałem problemów z cięciem... Jesli ktoś mi powie że jest OK to ja je dziś jeszcze kupuje na stronie STX.. najlepiej hurtem bo zabraknie. 110 złoty to nie dużo jak na kawal aluminium. Chce wiedzieć po prostu czego sie spodziewać.
  • Spec od akustyki
    Do niedawna polecilym ci glosniki solton craaft tc15-200 byly na allegro po 180zł/szt ale juz nie ma mam 4 sztuki i jestem zadowolony moze nie maja super zejscia ale graja bardzo glosno w dolnej czesci przypominaja mi beyme cm15 (bas troche buczacy) ale graja troszke glosniej puki co leza w pudelkach probowalem je zamiennie w obudowach aprojektowanych do innych glosników (100L 2 rury br 9cm i dl 7cm dobierane pod wlasnie beyme cm15t) i mniej wiecej takiej obudowy wymagaja, mozesz napisac do tego goscia moze jeszcze ma (urzytkownik "Keyboarder" ).

Do tremolo glosniki eminece w dobrych cenach z faktura w Pablu i oczywiscie w Case-Packu ostatnio sa promocje ceny nizsze o ok 15%
  • Poziom 32  
    :] W porzadku.Mi wlasnie (powoli bo powoli ale jednak) udaje sie wychodzic z "belejakosci".Ja uwazam , ze na poczatek lepiej zagrac z taniochy niz wcale.Ale to tylko moje odczucie ;) . Mi stx`y przypadly do gustu ze wzgledu na pochodzenie marki ;) , miarową jakosc no i ceny :P.Slyszalem jak gra gdn 30/200/4 - jeden stx jak 5 alpierdow w tej samej cenie.Mi to wystarczylo ;)

pyt:
    Gdzie mozna znalezc aktualna oferte i cennik eminenca? (nieumiem sie doszukac)
    Pozdrawiam
  • Spec od akustyki
    Trzeba do nich zadzwonic albo napisac ja mam aktualne ceny tylko kilku glosników ktore mnie interesowaly:

Gamma15 - 313,54 zł. brutto
    Kappa 15 pro - 538,48 zł. brutto
    Sigma pro 18 - 755,46 zł. brutto
    PSD 2002 - 314,94 zł. brutto
    APT 150 - 125,99 zł. brutto
  • Poziom 32  
    Dziekuje. :) Troszke szkoda , ze sigma taka droga :P bo wlasnie mnie zainteresowal ten glosnik.
  • Poziom 43  
    mozna dopisac jeszcze Alpha 200 i Beta 240 złoty (30 cm)
  • Poziom 28  
    Witam
    Panowie serie alpha, beta, to sa typowe gitarówki z leciutkimi membrankami!, na dodatek z fatalnymi parametrami T-S.
    Prawdziwy sprzęt do obsługi imprez typu dyskoteka, powinien byc, jasli ma byc tani, skonstruowany jako 3 drożny.
    Dlaczego??
    Bo jesli miałby byc dwudrożny, trzeba by zrobić coś podobnego do serii SR , znanej firmy , w układzie 2 szt 15 cali(głosniki b.dobrej jakości) + driver 2 calowy. Wtedy mamy gwarancje ,że w dość duzym zakresie dynamiki, dźwiek będzie miał odpowiednia jakość.
    Wykonanie kopi TR-a, SF-a, czy naśladownictwo yone, czy power sounda, czyli taniutkich 15 calówek z driverkiem jeden cal, da fatastyczny pokaz "bylejakości".
    Próba uzyskania niskiego basiku na większej mocy będzie obarczona kosmicznym "doplerem", a dźwięk bardziej będzie przypominał odgłosy zdezelowanej sieczkarni.
    Układ 3 dróg, zapewnia oddzielenie głosnika pracujacego dużymi amplitudami, od zakresu środkowego, oraz umożliwia 'bezawaryjne " zastosowanie driverka 1 cal.
    Dlatego śmiesza mnie te wszystkie wywody, bo wiekszośc z nich świadczy o nieznajomości zagadnień dobrych konstrukcji, i to wiadomości na poziomie podstawowym.
    Jeśli zatem nie masz keszu, kup na allegro jakiegoś używanego SF-a, lub TR-a, bo zawsze znajdzie sie frajer, co zechce to kupić, wierząc w moc czerwonej nalepki.
    jk
  • Poziom 13  
    Mam takie przeczucie że wy wszyscy tu niepotrzebnie zabieracie głos. Ten wowerman czy jakoś tak napisał temat ale chyba ani mysli o braniu w nim udziału, więc ja bym poczekał najpierw na jego odzew, na odpowiedzenie na pytania zadane do niego, czyli ile ma kasy i takie tam... !

Pozdro

słuchajcie moze własnie ktoś by pragnął nagłośnic tanią dyskoteke w przedszkolu... Więc nie potrzebuje od razu subbasów 18" za 2tys szt. SILVERSOUND Myślisz że dzieci beda się tym interesowały co to za głośniki. No ale przy Becie i Alphie można sobie darowac pasmo 70 Hz i mniej. Ale jak na poczatek sa to uważam dobre głośniki - może aż za dobre, skoro na allegro sprzedają niby estradowe ALPHARDy z piezakami za 850 złoty o ich skuteczności wole nie pisać.

Jeżeli się wowerman nie odezwie - proszę nie odpowiadać na razie w tym temacie.
  • Poziom 23  
    Uzytkowniku tremolo, na początku napisałem czym sie zajmuje,a nie gram dla dzieci w przedszkolu,tylko chce grac duze imprezy wiec po to mi takie duze kotły,prosze sie nie przesmiewac"remizą". Albo gadamy jak ludzie albo dziekuje za komentarze uzytkowniku tremolo.
  • Poziom 13  
    A Ty jak zwykle same słowa krytyki i oceniania !!! Napisz ile masz kasy, jaką muze grasz, jak Ty to widzisz i w ogóle napisz wszystko co wiesz i chciałbyś wiedzieć... ?!!!
  • Poziom 23  
    Widze ze wielie poruszenie nastapiło z kasą. Moze teraz nie rozmawiajmy o finansach tylko projekcie. Finanse to moja działka, wezme pod uwage te tanie pomysły i te drozsze,chodziło mi w temacie głownie nie o cene głosników tylko o kompromis miedzy jakoscia "w miare " a nieduza ceną. Panowie nie jestem obkuty co to sa drivery,itd. Chciałbym poznać troche tematu co nie znaczy ze jestem z ulicy.[/code]
  • Spec od akustyki
    A moze sie skusisz na zestaw 18" na dole np sigma18pro do tego nadstawki sredniowysokotonowe na glosniku 12" (moze lepiej 2x10") i driverze psd 2002 (a moze beyma smc8060 zna ktos en glosnik) Taki zestaw byl omawiany tutaj na forum i byl prawie gotowy projekt
    driver=naped czyli jest to jak anzwa mowi naped do glosnika po polaczeniu z odpowiednia tuba tworzy glosnik sredniowysokotonowy w zaleznosci od modelu moga grac nawe ok 500Hz (podobno nawet nizej) do 20Khz takiem rozwiazania maja duzo zalet w stosunku do typowych "gwizdków" stosujac odpowiendnie tuby mozna dopasowac szerokosc rozsylu dzwieku charakterystyke brzmienia najnizsza i nawyzsza czest tez zalezy od rodzaku i jakosci tuby drivery maja zwkle wieksze moc niz typowe gwizdki i efektywnosc ktora zalezy rownierz od tuby stosowane sa w srednich i wiekszych zestawach naglasniajacych, ze wzgledu na wymiar wylotu sa drivery 1" 1,4" 2" i inne ( np1,5") ale te 3 sa najbardziej typowe. Oczywiscie drivery 2" ze wzgledu na konstrukcje moga zagrac nizej niz mniejsze a ze wzgledu na wieksza cewke posiadaja wiekse moce.

Wada rozwiazania ktore podalem (subbasy i nadstawki) jest koniecznosc urzycia 2 wzmaczniaczy mocy co podnosci koszty zaleta lepszy dzwiek (zwlasza w zakresie niskich i srednich tonow bo sa osobne glosniki do tych pasm) oraz to ze jak masz malutka impreze i odpowiedniej konstrukcji nadstawki (klasyczne nie tubowe) mozesz nie brac subbasow albo zabrac tylko jeden.
    Jezeli zainteresowala cie taka konstrukcja to poszukaj o niej postow i napisz czy finansowo jestes gotow takie cos zbudowac.

Zaproponowany zestaw obsluzy wieksze imprezy i posiada moc ok 2x1000W
  • Spec od akustyki
    ja bym zrobił zestaw na eminence z serii Betta12 + moze być ATP mała obudowa i do tego zrobił sub basy na STX'ach 38/300/4AE (takie jest ich chyba przeznaczenie) bo nie wyglądają mi one na typowe estradówki do 2way.
    2 filtry aktywne podział na 150Hz i gra muzyka. mamy jakość, jest tanio i głośno
  • Poziom 23  
    Poszperam w postach ,zobacze projekty,boi widze ze sie zrobi.ł temat rzeka.
  • Poziom 10  
    Witam!!!!

Nie dawno robiłem podobny zestaw: dół(sigma18pro)+ górka(gamma15 + apt 150).
    Jak ktoś wspomniał te górki na mniejsze imprezki nadają sie bez subbasów i nie jest wcale tak źle z basem( ni zabija ale trochę rani;)). Grałem na samych górkach na sylwku dla ok.120osób na sali ok100m2 i musze przyznać że było całko spoko( bez dołów bo ich wtedy nie miałem skończonych)

Dołów nie testowałem tak konkretnie na większej sali ale w małej sali potrafią narobić sporo łomotu;)

Ja znalazłem tą sigmę za ok. 600-650 zł za sztukę i dlatego zrobiłem na niej.

Jeśli masz jakąś możliwość zamówienia i przywozu głośników z niemiec(www.ebay.de) to możesz znaleźć fajne pozycje eminence np.:
    gamma 15- 49euro+ wysyłka
    kilomax 18- 179euro
    delta lf- ok 60euro