Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpośrednie sterowanie syrenki czujnikiem mikrofalowym.

Molier 08 Maj 2012 15:29 829 3
  • #1 08 Maj 2012 15:29
    Molier
    Poziom 13  

Zapętlilem się na prostej sprawie z którą nie mogę sobie poradzić - Chodzi o bezpośrednie wyzwolenie syrenki (pobór ok. 1 A) przez czujnik mikrofalowy (jakiś tani "chińczyk" MA 01).
    Czujka mikrofalowa ma wyjście sygnałowe - negative trigger output 200 mA - chodzi więc o układ pośredniczacy, wykonawczy na tranzystorze który uruchomi syrenę. Czujka przy aktywacji ruchem wysyła dość długie impulsy, całkowicie wystarczające do mojego zastosowania byle tylko uruchamiała się syrena.
    Próbowałem problem rozwiązać tranzystorem BD 140 ale jakoś nie specjalnie to działa w moim wykonaniu - w jakim układzie włączyć ten tranzystor, jak go spolaryzować aby syrena otrzymywała maksimum napiecia i głośno zawyła przy impulsach z czujnika a była całkowicie wyłączona (nie pobierała prądu) przy braku aktywności czujnika.
    To pewnie prosta sprawa ale nie jestem fachowcem w tych sprawach, stąd prośba o praktyczną poradę.

0 3
  • #2 08 Maj 2012 15:44
    252257
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Maj 2012 17:01
    Molier
    Poziom 13  

Bardzo dziękuję Norbercie za życzliwą sugestie ale chodzi o rozwiązanie godne obecnego stulecia. Przekaźnik, z innych powodów, nie wchodzi w rachubę.
    Sądzę jednak że bez problemu podpowiesz mi praktyczne rozwiazanie z tranzystorem... bo sądzę że jesteś zawodowym fachowcem w tych tematach...
    Z góry uprzejmie dziękuję.

0