Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przezwojenie stojana wiertarki Makita 550W, podłączenie wyłącznika

08 Maj 2012 16:44 12676 17
 • Poziom 12  
  Dzień dobry
  Natknąłem się na wiertarkę udarową Makita HP1500, zamierzałem ją wyrzucić, ale widzę, że spalone jest uzwojenie stojana a reszta jest dobra (wirnik wygląda ładnie i prezentuje opór na przeciwległych stykach komutatora 5,40hm. Wiertarka miała przewinięte uzwojenie na gwarancji, ale zrobili to pewno źle bo się szybko spaliła, po za tym podłączono ją tak, że miała tylko prawe obroty. Zamierzam sam nawinąć stojan ale tu pojawiają się pytania:
  1. Jakiej dokładnie średnicy użyć drutu, o jakim oporze na jednostkę oraz ile zwojów;
  2. Jak się nawija uzwojenie: to spalone nawinięte jest w ten sam sposób po lewej i prawej stronie (drut styku u góry wchodzi do wewnątrz, u dołu wychodzi z wewnątrz do styku) - ale czy zrobili to prawidłowo nie jestem pewien.
  3. Jak podłączyć wyłącznik, aby były lewe/prawe obroty?
  Zamieszczam zdjęcia wyłącznika i stojana. Liczę na pomoc- a nuż będzie działać.

  Przezwojenie stojana wiertarki Makita 550W, podłączenie wyłącznika Przezwojenie stojana wiertarki Makita 550W, podłączenie wyłącznika
 • Poziom 38  
  Widzę to czarno, przy rozbieraniu, ten stopiony 'karkas" plastikowy się rozleci.
  Srednicę drutu masz na starym uzwojeniu. Suwmiarka i zmierzyć.
  Makita, to dobra firma- ja zlecił bym przewinięcie, jeszcze są takie firmy i firmeczki.
 • Poziom 12  
  Z plastikami sobię poradzę-lekko przerobię, zmodyfikuję, zastąpię. Najważniejsze są parametry uzwojeń. Wspominałem, że już był przewijany, dlatego nie chcę robić wg tego bo popełniono parę błędów (pewnie drut też był pierwszy lepszy jaki się nawinął).
 • Poziom 13  
  Witam, co do liczby uzwojeń to wystarczy po wyjęciu cewki ze stojanu przeciąć jedną z cewek i policzyć ilość zwoji, a co do wirnika proponuje sprawdzić go w polu magnetycznym.Oporność uzwojeń wirników w silnikach komutatorowych jest mała i pomiary omomierzem nie zawsze dają prawidłowy wynik na np. zwarcie pomiędzy zwojowe.
 • Poziom 15  
  Dodam od siebie, że takie spalenie stojana z reguły powodował uszkodzony wirnik w sprzęcie, który miałem okazje rozbierać
 • Poziom 12  
  Dzień dobry
  Moja intuicja mówi mi, że wirnik jest dobry, ale sprawdzę go. Natomiast poprzednio zaznaczyłem wyraźnie, że zależy mi na oryginalnych parametrach cewek stojana dla tej wiertarki i nie chcę się sugerować tym co jest po powtórnym przewinięciu.
  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Grubość drutu trudno będzie ustalić, ale znając moc równą 550W można spróbować ustalić grubość drutu. Teraz pytanie czy to jest moc pobierana z sieci czy moc mechaniczna silnika. Jeśli założymy, że ta druga oraz, że sprawność silnika 70% to moc pobierana z sieci wyniesie około 785W przy maksymalnym obciążeniu.Więc przez uzwojenie popłynie prąd około 3,4A. Jeśli założymy gęstość prądu 5A/mm^2. To drut powinien mieć przekrój 0,68mm^2 czyli średnice 0,47mm.
  Te obliczenia są orientacyjne, może na wiertarce jest napisany prąd znamionowy?
  Nie jestem również pewien czy przyjęta wartość 5A/mm^2 jest odpowiednia, może ktoś ma doświadczenie w tym temacie i wie jaką należy przyjąć?
  Jestem ciekaw jaka jest obecna grubość drutu?
  A jeśli chodzi o liczbę zwojów to lepiej zostawić taką jaka jest. Tak na logikę myśląc to stojan powinien mieć taką liczbę zwojów, aby rdzeń się nie nasycał. Parametrów rdzenia nie znamy, a po drugie jeśli zmienisz liczbę zwojów to zmieni się strumień magnetyczny co zmieni prędkość obrotową w zależności od obciążenia, więc jeśli teraz było dobrze to lepiej tego nie ruszać. Pozostaje tylko zmiana grubości drutu tak aby się zmieściło.
  Ale zanim cokolwiek będziesz nawijał musisz mieć pewność, że wirnik jest dobry, inaczej będzie to strata czasu.
 • Poziom 12  
  Dzień dobry
  Proszę za dużo nie filozofować - tu nie czas na teoretyzowanie nad zaprojektowaniem i stworzeniem nowego modelu wiertarki. Kto przewijał w/w model wie jaki drut i ile zwojów. Co do wirnika sprawdziłem go podłączając ok. 4VDC w miejscu szczotek- miernik na wszystkich sąsiadujących stykach komutatora pokazywał podobną wartość napięcia ok 3,4V tak że chyba wszystko gra.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Dodam coś od siebie ten stojan nie był przezwajany jest to oryginał.
  Wszystkie schematy ściągniesz z starego stojanu. Liczbę zwojów i grubość druty, a grubość drutu mierzy się mikromierzem po wcześniejszym oczyszczeniu go z izolacji.
  Mogę naprawić tą wiertarkę po kosztach ale to na PW.
 • Poziom 12  
  To ciekawe bo ojciec gdy spalił wiertarkę (podłączył ją gdzieś robiąc stację transformatorową na wyższe lub niższe napięcie od nominalnego -już nie pamiętam jakie) mówił wyraźnie, że ją przewinęli. Daję zdjęcie wirnika jak Pan jest taki znawca - chyba nie przewijali wirnika?
  Jeżeli jest Pan znawcą to niech Pan powie też czy kierunki nawinięcia obu uzwojeń w stojanie na mym zdjęciu są prawidłowo zrobione. Nie mam akurat pod ręką wiertarki innej aby to sprawdzić.
  Natomiast chyba nie zdecyduję się na przewinięcie tego po kosztach z powodów:
  1. Moim "guru" jest Adam Słodowy;
  2. Troszkę się "nudzę" i chętnie bym spróbował czym "pachnie" ta robota;
  3. Cały biznes rozwalą koszty przesyłek;
  4. "Szewc też nie oddaje swych butów do naprawy innemu szewcowi" (robi to tylko dentystka gdy popsuje jej się ząb)


  Przezwojenie stojana wiertarki Makita 550W, podłączenie wyłącznika
 • Poziom 14  
  Kolego. Nie bądź złośliwy.Ten stojan na zdjęciu jest fabryczny a wirnik też wygląda na taki. Nie da się przezwoić stojana w stanie takim jak na zdjęciu nie wycinając tych stopionych plastików. Co do wirnika to zrób zdjęcie wirnika w 360" czyli dookoła.Wtedy powiem czy jest przezwajany i czy widać objawy uszkodzenia.

  A co do szewca to prowadziłem serwis elektronarzędzi przez kilka lat i uwierz nie przezwajałem samemu tylko zawoziłem do firmy która tylko tym się zajmowała.
  Po pierwsze nie miałem czasu samemu tego robić a po drugie , o ile przezwojenie stojana jest w miarę proste to do wirników trzeba trochę "zabawek" : nawijarka , wyważarka.


  A że przy naprawie powiedzieli że przezwajany..
  Kolego, ŻADEN serwis naprawy gwarancyjnej nie przezwaja tylko wymienia na nowy ! To może powiedz gdzie była zakupiona ta wiertarka i jeśli masz jeszcze kartę gwarancyjną to wrzuć skana bo ciekawi mnie co to za "fachowcy"
 • Poziom 17  
  Wirnik tez jest oryginalny.
  Powiem wprost nie uda ci sie tego zrobic w stojanach makity jest tak mało miejsca ze jezeli tego predzej nie robiłes to nie zmieścisz tych zwoi. Musisz pamietac zeby zostawic miejsca zeby obudowe zamknąć i wirnik do srodka sie zmieścił tylko nie zapomnij ze wirnik ma wentylator bo jak zrobisz za wysokie cewki to on bedzie przycierac o cewki. Czego użyjesz jako izolacji ?? czym zalakierujesz ??
  Kierunek nawijania przy stojanie jest obojętny liczy sie gdzie podłączysz przewody. Czyli kierunek przepływu prądu.
  Zajmuję sie przezwajaniem na codzień.
 • Poziom 12  
  Oczywiście wirnik to poważniejsza sprawa, ale stojan dla mnie jako laika nie wydaje się zbyt skomplikowany- ot 2 zwoje drutu.

  Proszę oto komutator:

  Przezwojenie stojana wiertarki Makita 550W, podłączenie wyłącznika

  Przezwojenie stojana wiertarki Makita 550W, podłączenie wyłącznika

  Przezwojenie stojana wiertarki Makita 550W, podłączenie wyłącznika
 • Poziom 17  
  Wydaje się dobry ale rożnie z tym bywa. Ale wyraźnie widać ze mocno przycierał o stojan. Mogą być zużyte już łożyska bądź obudowa wytopiona i stojan jest w nie właściwej płaszczyźnie.
 • Poziom 12  
  O tym nie wiedziałem i nie pomyślałem. Faktycznie plastik obudowy jest lekko zdegenerowany. Mam nadzieje , że tu pomoże Adam Słodowy. Już chyba mam wszelkie potrzebne informacje, nie mam tylko drutu i lakieru. A czy zalewa się uzwojenia klejem epoksydowym takim co wytrzymuje do 180st C. Czy tam są jednak wyższe temperatury?
 • Poziom 38  
  Są, ale w momencie palenia się. :D
  Srednicę drutu prawdopodobnie masz taką jak na wirniku o ile to silnik szeregowy.
 • Poziom 12  
  Dzień dobry
  Co by pozostał ślad dla zmagających się z takim samym problemem podaję parametry drutu dla uzwojenia stojana jakie pomierzyłem: 155 zwojów pełnych; średnica drutu:0.38mm/0.4mm(z izolacją);pomiar suwmiarką chińską (ale średnicę kilku markowych wierteł do żelaza wskazuje bezbłędnie).