Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wysokość bieżnika opony w ciężarówce

08 May 2012 19:57 15206 4
  • Level 14  
    Witam.
    Nie miałem pojęcia gdzie to umieścić więc piszę tutaj.
    Chodzi mi o to jaka może być minimalna wysokość bieżnika opony w samochodzie ciężarowym i autobusie?
    Bo ostatnio zatrzymał mnie smerfik i stwierdził że moje oponki są już za za łyse bo mają 10mm a w prawie jest że 13mm to minimum.
    Nie chciało mi się wierzyć więc szukałem w necie ale nic na ten temat nie znalazłem. Do osobówek owszem 1,6mm ale odnośnie ciężarówek i autobusów to nic.
    Jak ktoś wie to prosiłbym o odp.
    Dziękuję i pozdrawiam
  • Moderator of Cars
    Artykuł z linka jest stekiem bzdur, jak mi się wydaje:
    http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-mi...dow-oraz-zakresu-ich-niezbednego-wyposazenia/
    Quote:

Warunki dodatkowe dla autobusu o dopuszczalnej prędkości do 100 km/h

§ 23. 1. Stosunek mocy maksymalnej silnika autobusu do dopuszczalnej masy całkowitej powinien wynosić co najmniej 11 kW/t.

2. Autobus powinien być typu homologowanego w zakresie hamowania według Regulaminu nr 13 EKG ONZ zgodnie co najmniej z 06 serią poprawek.

3. Autobus powinien być przebadany przez producenta z wynikiem pozytywnym w zakresie stateczności ruchu po rozerwaniu jednej z opon kół osi przedniej.

4. Autobus powinien być wyposażony w:

1) przyrząd kontrolny – tachograf samochodowy o zakresie pomiarowym co najmniej do 125 km/h;

2) ogranicznik prędkości o nastawionej prędkości granicznej 100 km/h;

3) opony o głębokości rzeźby bieżnika co najmniej 3 mm;

4) opony homologowane według Regulaminu nr 54 EKG ONZ; nie dopuszcza się opon bieżnikowanych na osiach z kołami pojedynczymi, o ile nie są osiami składowymi osi wielokrotnych, oraz opon o pogłębionych (nacinanych) rowkach bieżnika;
  • Level 41  
    the_eye777 wrote:
    Nie chciało mi się wierzyć więc szukałem w necie ale nic na ten temat nie znalazłem. Do osobówek owszem 1,6mm ale odnośnie ciężarówek i autobusów to nic.

robokop wrote:
    Artykuł z linka jest stekiem bzdur, jak mi się wydaje:

Nie twierdzę że nie,pokazałem że jednak coś jest.
  • Level 28  
    Na oponach są wskaźniki minimalnej wysokości bieżnika ( TWP ).