Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Utrata danych z karty pamięci telefonu (micro SD)

Goshia77 08 Maj 2012 20:54 19041 34
  • #1 08 Maj 2012 20:54
    Goshia77
    Poziom 7  

Witam.
    Szukałam już różnych rozwiązań mojego problemu (przeglądając również tematy na tej stronie), ale niestety efekty nie są zadowalające.
    Dwa dni temu utraciłam wszystkie zdjęcia i filmy z karty pamięci telefonu, gdy próbowałam zainstalować nowy program. Pliki są nadal na karcie fizycznie, gdyż karta jest zapełniona tak jak była wcześniej, ale ani komputer, ani telefon plików nie widzi. Jest za to jeden 'zmutowany' folder, który po otwarciu jest pusty. Próbowałam odzyskać dane różnymi programami. Jedynie 'Zero Assumption Recovery' znalazł zdjęcia i filmiki i przywrócił część zdjęć. Niestety tylko połowę.
    Zna ktoś jakiś darmowy program, który lepiej poradzi sobie z odzyskiem tych danych? Nie spieszy mi się, może i ściągać pliki trzy dni byle tylko był skuteczny. Jeśli nie to czy zna ktoś może sposób na naprawę przywróconych filmików? Filmiki są w formacie .mp4, ale żaden odtwarzacz ich nie czyta i wyskakują błędy.

0 29
  • Deimic One - Szkolenia
  • Pomocny post
    #2 08 Maj 2012 21:24
    krzychosk
    Poziom 22  

Jeśli karta nie została częściowo nadpisana spróbuj programu DMDE wadą jest tylko że w wersji darmowej odzyskuje naraz po jednym pliku. Drugi z zaufanych programów to File Scavenger
    linki
    http://www.quetek.com/prod02.htm?source=google1&gclid=CLmkqoy18a8CFUJL3wodD1MEWg
    http://softdm.com/download.html

-1
  • #3 11 Maj 2012 14:11
    Goshia77
    Poziom 7  

Przywracanie plików nie działa. Pliki się tak jakby 'pomutowały' w jeden folder. Trzeba je chyba jakoś porozdzielać, tylko jak? Programy do odzyskiwania nie za bardzo dają radę. DMDE w ogóle nie pomógł.

-1
  • #4 12 Maj 2012 14:01
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

krzychosk napisał:
    Jeśli karta nie została częściowo nadpisana spróbuj programu DMDE wadą jest tylko że w wersji darmowej odzyskuje naraz po jednym pliku. Drugi z zaufanych programów to File Scavenger
    linki
    http://www.quetek.com/prod02.htm?source=google1&gclid=CLmkqoy18a8CFUJL3wodD1MEWg
    http://softdm.com/download.html

BŁĄD !
    Na raz nie jeden a 4000 plików jedynie struktury katalogów nie odzyskuje.
    Proszę czytać instrukcje.

Code:
    Free Edition does not support file group and directory recovery. Free Edition may allow recovering files in the current panel (include search panel) if there are no more than 4000 files after size is calculated.  

0
  • #5 12 Maj 2012 15:09
    Wojciech08
    Poziom 13  

A próbowałeś bed copy ??

Moderowany przez jankolo:

1
  • #6 12 Maj 2012 16:39
    Goshia77
    Poziom 7  

Nie wiem co to jest. Jestem panną więc do mnie trzeba prostym językiem ;]

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #7 12 Maj 2012 16:59
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wojciech08 napisał:
    A próbowałeś bed copy ??

Pytasz pannę, czy próbowała kopiowania w łóżku? A fe!

0
  • #8 12 Maj 2012 17:39
    Wojciech08
    Poziom 13  

haha przepraszam, widzę, że nawet moderator się zajął mym nieprzyzwoitym językiem. Iście Panią przepraszam za mój wulgarny ton.

Chodziło mi oczywiście o BadCopy Pro, taki program nie propozycja:]

PS. Ja też jestem pannem o prostym języki może wiesz :d

0
  • #10 14 Maj 2012 22:56
    Goshia77
    Poziom 7  

Program nie pomógł. Te same zdjęcia, które były uszkodzone pozostały uszkodzone nadal. Żadnego filmiku nie odzyskał. Znacie jakiś sposób na odzyskanie filmików z telefonu? Format MPEG4.

0
  • #12 15 Maj 2012 01:29
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jedna z dość skutecznych metod - czytamy kolejne bloki danych i sprawdzamy, czy pasują do jakiegoś typu pliku;
    jak któryś blok nie pasuje, to pomijamy i próbujemy następny - oczywiście robimy to programem, a i tak trzeba
    na to sporo czasu. W pierwszej kolejności należy wyłapać pliki, które są ciągłe i poprawne, i zapamiętać, które
    bloki są przez nie zajęte, bo to jest szybkie, wymaga jednorazowego odczytania całej pamięci.
    Pliki JPEG, czy filmy mają nagłówki, po których można rozpoznać, gdzie się zaczynają, i ich dane mają jakąś
    strukturę - jeśli wstawi się w nie blok nie pochodzący z tego pliki, to przy dekodowaniu występuje błąd.
    A przede wszystkim - zaczynamy od skopiowania całej pamięci na trwały nośnik (np. płytę DVD). Jaka pojemność?

0
  • #13 15 Maj 2012 18:02
    Goshia77
    Poziom 7  

@pidar - zaraz ściągnę i spróbuję

@_jta_ - nie wiem jak mam to zrobić, ale tak mi zależy na tych filmikach, że mogę i siedzieć nocami coś ręcznie przestawiając tylko musisz mi powiedzieć jak to się dokładnie robi, bo jestem amatorką w takich sprawach. Pojemność karty to 8 GB z czego pliki zajmują 4 GB.

0
  • #15 15 Maj 2012 21:32
    _jta_
    Specjalista elektronik

Kopię można wykonać programem 'dd' - jest i 'dd.exe' dla Windows, ale do innych rzeczy przyda się Linux.
    Po if= należy podać nazwę partycji, z której się kopiuje (na karcie pamięci też zazwyczaj jest partycja),
    po of= nazwę pliku, na który chce się wykonać kopię. Wersja dla Windows ma opcję bodajże --list, która
    powoduje wypisanie nazw wszystkich dysków i partycji, pod Linux-em można przeczytać /proc/partitions.
    (może się zdarzyć, że pod Windows 'dd' nie chce czytać partycji, wtedy trzeba podać cały dysk jako dane,
    można podać, ile sektorów ma być pominiętych, ile się chce przekopiować - parametry skip= i count=)

Potrzeba na nią tyle miejsca na dysku, ile wynosi pojemność karty - czyli około 8GB. Można spróbować,
    czy da się skompresować tak, by się zmieściła na 1 dysk DVD (4.7G), ewentualnie użyć dysku DVD DL
    - na wypadek, jakby się zrobiło błąd i skasowało/uszkodziło dane warto mieć kopię, której się nie skasuje.

Pod Linuxem jest 'grep', da się nim wyszukać początki plików - a jest jakaś szansa, że są ciągłe (czyli jak
    od jakiegoś miejsca się zaczyna, to potem kolejne bloki pamięci karty zawierają kolejne bloki pliku).
    Tudzież pod Linux-em są programy, którymi można sprawdzać, czy dobrze się odzyskało plik (jpegtopnm
    dla plików ze zdjęciami, ffmpeg dla filmów), jakkolwiek ja i tak napisałem własny (pod Linux-a).

Są Linux-y, który działają bez instalowania na dysku, ale kopię tej karty lepiej mieć na dysku, bo czyta się
    znacznie szybciej z twardego dysku, niż z karty pamięci, czy pendrive-a - a czytania będzie dużo...
    Linux Ubuntu ma możliwość instalacji na partycji Windows, w taki sposób, że zapisuje duży plik, którego
    używa jako dysku (dla Windows to jest wgranie tego pliku i dodanie Linux-a do menu bootowania) - działa
    przez to nieco wolniej, ale tylko nieco, więc jak nie masz wolnej partycji, to można tak zainstalować.

0
  • #17 16 Maj 2012 13:18
    _jta_
    Specjalista elektronik

Na razie piszę z tego, co pamiętam - będę mógł udzielić dalszych wskazówek, jak znajdę notatki, programy...
    No i na razie nie wiem, co ona ma do dyspozycji - jaki system w komputerze, jaki sprzęt, ile miejsca na dysku,
    jaką wiedzę i umiejętności... Jak ma zacięcie, żeby się czegoś nauczyć i znajdzie dość czasu - zdziała dużo.

0
  • #18 16 Maj 2012 13:53
    Goshia77
    Poziom 7  

Widzę, ze to skomplikowane trochę, ale spróbuję coś zrobić. Mój komputer stacjonarny to złom, więc się nie będzie nadawał. Mam jeszcze laptopa z systemem Vista. Powiedz jakie parametry podać żebyś mógł ocenić czy realne jest podejmowanie próby tego odzyskiwania z Twoimi programami.
    Co do zapału - tego mi nie brakuje. Jak się trzeba było nauczyć pisać stronę w języku html/css to dotąd siedziałam, aż zdobiłam, chociaż przyznam, że czasami utknę w martwym punkcie i się trochę nadenerwuję zanim ruszę dalej ;)

0
  • #19 16 Maj 2012 14:11
    pidar
    Spec od pamięci masowych
  • #20 16 Maj 2012 14:18
    _jta_
    Specjalista elektronik

Najważniejsza jest ilość wolnego miejsca na dysku - przy odzyskiwaniu danych trzeba go użyć ze 2 razy tyle,
    ile ma dysk, z którego się odzyskuje dane - czyli około 16GB. Plus Linux - u mnie wersja Ubuntu 10.4 zajmuje
    5GB, ale do Windows Vista polecałbym nowszy Ubuntu 12.4 - pewnie zajmie z 8GB (jeszcze sprawdzę, ale
    komputer z Ubuntu 12.4 w tej chwili mam wyłączony) - trzeba liczyć, że ze 25GB będzie niezbędne. Może to
    być miejsce na oddzielnej partycji, może być w ramach partycji Windows.
    Druga sprawa to pamięć RAM - pożądana jest 1GB (więcej nie zaszkodzi), ale i 500MB od biedy wystarczy.
    No i warto zobaczyć, jaki masz procesor - ale to nie jest bardzo ważne, co innego jakby było odzyskiwanie
    danych z dysku kilkaset GB - z 8 można i wolnym procesorem z jakąś akceptowalną szybkością.

0
  • #21 16 Maj 2012 14:47
    Goshia77
    Poziom 7  

@pidar - nie wiem jaki model itp, bo była kupowana jakieś 3 lata temu, koszt chyba 89 zł, mogę zrobić zdjęcie jeśli to pomoże

@_jta_ - laptop ma 320GB miejsca na dysku, a że są tam same filmy to po zgraniu ich pewnie będzie z 300, resztę zajmą programy. Inne parametry sprawdzę i podam dopiero pojutrze, bo tata sobie pożyczył laptopa na wyjazd i nie mam go fizycznie w domu.

0
  • #22 16 Maj 2012 15:18
    _jta_
    Specjalista elektronik

A ten stacjonarny to źle działa, czy tylko trochę przestarzały? Ja używam komputera
    z pamięcią 1G, dyskiem 500G, procesorem P4 3GHz dwuwątkowy - kosztował 2 lata
    temu 300zł, ale z małym dyskiem, dysk kolejne 200zł. Nie jest to cud techniki, ale
    wystarczający do takich prac. Inne moje mają 500M RAM-u, na jednym Ubuntu jakoś
    chodzi, tylko nie z domyślnym menadżerem okien - musiałem zmienić na LXDE - też
    taki komputer by wystarczył, tylko z miejscem na dysku mógłbym mieć problem.

Aha, sprawdziłem - Ubuntu 12.4 zajmuje u mnie około 3.5GB, ale brak w nim jakichś
    potrzebnych programów i może bibliotek; bardziej kompletny zajmuje 4GB. U mnie
    10.4 zajmuje 5GB razem z 1.1GB moich plików - sam Ubuntu niecałe 4.

Pożądana jest nagrywarka DVD, przydatna Dual Layer, żeby zgrać całą tę pamięć
    na jedną płytkę (na DL mieści się 8.5GB - w sam raz wystarczy), ale jak nie ma DL,
    to można podzielić obraz pamięci na dwie płytki DVD, to nie jest trudne.

Ubuntu występuje w kilku odmianach, różniących się wymaganiami sprzętowymi,
    "desktop" trudno (a może i się nie da) zainstalować na komputerze, który ma tylko
    500MB RAM - do takich komputerów jest "alternative" bez tych wodotrysków, które
    ładnie wyglądają, ale zajmują 500MB RAM-u podczas instalacji.
    No i wybierając odmianę trzeba zdecydować, czy ma być 32-, czy 64-bitowa.
    Odmiana 32-bitowa pójdzie na 64-bitowym procesorze, a 64-bitowa na 32-bitowym
    nie. Ja programy pisałem na komputerze (i Linux-ie) 32-bitowym - wystarczył.

Przyjemną właściwością Ubuntu (przynajmniej 10.4 i nowszych) jest to, że jak
    się wpisze nazwę programu, który nie został zainstalowany, to pisze instrukcję,
    jak go zainstalować. Natomiast trzeba do niego mieć łącze do Internetu o dużym
    limicie ściągania z sieci, bo przy instalacji prawie wszystko ściąga z sieci...

Jeszcze jedno - czy masz jakiekolwiek filmy w takim formacie, jak te do odzyskania?
    Dobrze byłoby sprawdzić, co mają na początku, żeby wiedzieć, czego szukać.
    U siebie sprawdziłem początkowe 32 bajty dla 8 plików MPEG4:
    00000018667479706d7034320000000069736f6d6d703432000000016d646174 (1 plik)
    0000001c6674797069736f6d0000020069736f6d69736f326d70343100000008 (7 plików)
    - ten 1, co się różni, to jest MPEG v4 system, version 2, pozostałe version 1.

0
  • #23 16 Maj 2012 18:43
    Goshia77
    Poziom 7  

Mój komputer stacjonarny to złom, ma chyba z 7 lat i chodzi jakby chciał a nie mógł. Jeśli z Dual Layer DVD ma być łatwiej to jutro się skoczę do Tesco, albo jakiegoś komputerowego i kupię.
    Co do tego Ubuntu - komputer PC odpada ze względu na parametry, laptop za to nie chce odbierać internetu mimo, iż ma wi-fi itp, ale to się musze skoczyć do jakiegoś serwisu z tym, bo chyba się karta do odbioru neta popsuła czy coś w tym stylu.. Internet mam o nielimitowanym transferze przez wi-fi 4Mb/s.
    Co do filmików - nie mam ani jednego, wszystkie się skasowały, a raczej 'zmutowały'. Mogę jednak nagrać jakiś na pamięć w telefonie i zrzucić na komputer.

0
  • #24 16 Maj 2012 20:06
    _jta_
    Specjalista elektronik

Kupować nie warto, najwyżej kopię bezpieczeństwa zrobi się na kilku płytkach.
    W laptopie wbudowane WiFi można wyłączyć, da się to zrobić w setupie BIOS-u
    i w systemie, nie wiem, czy to to samo, czy też oba trzeba włączyć, żeby działał
    - sam się kiedyś na to nabrałem, myślałem, że zepsute, a było tylko wyłączone...
    Sprawdź. Jak naprawdę jest zepsute, można kupić wtyczkę WiFi do portu USB.

Próbka filmu z telefonu bardzo by się przydała (tylko czasem nie rób jej na tej
    pamięci, z której chcesz odzyskiwać - może da się na wewnętrznej telefonu?).

Ubuntu: instalator nagrywa się na zwykłym dysku CD, nie wiem, czy jest na
    DVD, żeby nie ściągać prawie wszystkiego z sieci. A instalatora i tak trzeba
    ściągnąć i nagrać - z CD najłatwiej instalować, wtyka się do napędu, kiedy
    są uruchomione Windows i automatycznie proponuje instalację.

Ubuntu potrafi zapisywać pliki na partycji NTFS (takiej, jak używa Windows),
    ale jest to mało przetestowane; jak dotąd nie stwierdziłem z tym problemów,
    ale mało używałem - więc nie polecam zapisywania dużej ilości plików.
    Przy instalacji jest możliwość zmniejszenia partycji Windows, żeby zrobić
    miejsce dla Linux-a, ale kiedyś tak rozwaliłem tę partycję i odtwarzałem ją
    z backupu - okazało się, że nie była prawidłowo zamknięta, i dlatego Ubuntu
    nie przerobił jej prawidłowo - ale nie dał żadnego ostrzeżenia o błędzie.

0
  • #25 16 Maj 2012 22:19
    pidar
    Spec od pamięci masowych
  • #26 16 Maj 2012 22:50
    Goshia77
    Poziom 7  

_jta_ - jak tylko dostanę laptopa z powrotem to sprawdzę, bo nie działa od nowości, możliwe, ze nie włączone coś w środku.
    Co do nagrywania filmiku: może i ze mnie amator, ale aż taka tempa nie jestem żeby nagrać na tej samej karcie ;) Jakieś konkretne wymogi co do filmiku? Długość czy coś?
    Co do Ubuntu: mówisz, że nie testowane z dużą ilością plików, a ja właśnie chcę przywrócić jakieś 900 zdjęć i 120 filmików, albo chociaż te filmiki.

pidar - dzięki za program, zaraz się tym zajmę

0
  • #27 16 Maj 2012 23:43
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jeśli chodzi o kopiowanie z Linuxa do Windows, to można:
    (1) pod Linux-em je spakować do zip-a, i tego zip-a skopiować na dysk Windows - będzie 1 plik;
    (2) spod Linux-a zapisywać na pendrive, potem wystartować Windows i czytać z pendrive;
    (3) a może pod Windows by się znalazł program, który by przeczytał system plików Linux-a?
    (wiem, że taki jest, tylko nie wiem, czy potrafi czytać z pliku udającego dysk zamiast z dysku)

'dd' dla Windows można znaleźć przez Google: windows dd command
    - znalazłem http://www.chrysocome.net/dd http://www.garloff.de/kurt/linux/ddrescue/
    Tylko dobrze byłoby nie pomylić, w którą stronę kopiujemy... trzeba sprawdzać 7 razy.
    Nie wiem, czy to 'dd' chodzi pod Windows Vista - używałem pod Windows XP, działało.

Jakiś sposób prosty ideowo, ale czasochłonny, używa dużo miejsca na dysku,
    zwłaszcza jak się przyjmie za mały rozmiar bloku, a odzyska się tylko pliki ciągłe:
    - całą kopię pamięci podzielić na bloki np. po 1024 bajty (a może i 512 - w każdym
      razie potęga 2, przypuszczam że mogą być po 4096 bajtów, informacja jaki ma być
      rozmiar bloku i skąd zacząć jest gdzieś blisko początku pamięci);
    - każdy blok sprawdzić programem 'file' (pod Linux-em) - wypisze 1 linię informacji;
    - użyć grep-a do wyrzucenia linii z informacją 'data';
    - obejrzeć pozostałe - dużą część powinny stanowić informacje typu 'JPEG', 'MP4';
    - od każdego tak rozpoznanego bloku brać kolejne do następnego rozpoznanego,
      łączyć je w jeden plik i sprawdzać, czy ten plik się czyta jako zdjęcie lub film.
    Jeśli po sformatowaniu pamięci była ona używana do zapisywania zdjęć i filmów bez
    kasowania (albo przynajmniej bez dalszych zapisów po kasowaniu), to wszystkie
    pliki powinny być ciągłe i ten sposób powinien je odzyskać.

Aha, spróbowałem co się dzieje, jak z pliku MP4 weźmiemy kawałek i próbujemy
    odtwarzać - niestety, nie wychodzi - musi być kompletny, albo nic z tego; natomiast
    jak mamy kawałek AVI, to ten kawałek da się odtworzyć / przekonwertować.

0
  • #28 21 Maj 2012 07:02
    Goshia77
    Poziom 7  

Odbiegając od tematu: powiesz mi jak włączyłeś to wi-fi w swoim laptopie? Bo bez tego nie ściągnę Ubuntu na laptopa.

0
  • #29 21 Maj 2012 11:54
    _jta_
    Specjalista elektronik

Mój laptop to Dell, w setup BIOS-u wchodzi się przez F2, Alt-P przełącza strony setupu, na trzeciej jest kilka
    ustawień z podtytułem Wireless Configuration - tam można wyłączyć tak, że system nie może tego włączyć.
    Ponadto system może wyłączyć sieć Wireless, a nawet jak jest włączona i w BIOS-ie, i w systemie, to musi
    być skonfigurowana - zwykle trzeba wpisać hasło do dostępu do routera, może skonfigurować w routerze...
    (ja mam Neostradę z LiveBox-em, tam jest przycisk REG, który trzeba wcisnąć, żeby zaakceptował nowe
    urządzenie - bez tego nie daje połączenia, potem już pamięta; a oprócz tego trzeba podać hasło)

0
  • #30 23 Maj 2012 20:33
    Goshia77
    Poziom 7  

Przełączyłam ustawienia z BIOSie, ale nadal nie działa sieć. Włączam przycisk wi-fi na obudowie laptopa i niby szuka sieć, ale żadnej nie odnajduje, chociaż router leży obok, a koło routera telefon, który łapie połącznie z routerem, więc niemożliwe, żeby router nie działał.

0