Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Perkusja elektroniczna - weryfikacja projektu

ksztanan 08 Maj 2012 22:36 975 0
  • #1 08 Maj 2012 22:36
    ksztanan
    Poziom 7  

Witam szanownych Forumowiczów.

W ramach pracy inżynierskiej (kierunek mechatronika) zdecydowałem się wykonać model perkusji elektronicznej, a konkretniej moduł perkusyjny oraz moduł brzmieniowy plus jeden współpracujący pad (na razie, rozszerzenie o kompletny zestaw padów planuję zostawić na pracę magisterską).

Napisałem "moduł perkusyjny" oraz "moduł brzmieniowy", ale szczerze mówiąc, nie mam 100% pewności, czy takie określenia funkcjonują wśród znawców tematu.

Mój projekt prezentuje się następująco:

Sygnałem wejściowym będzie naturalnie moc uderzenia w pad, przetwarzana przez czujnik piezoelektryczny i podawana do mikrokontrolera. Tu pojawia się pierwsza wątpliwość. Wiem, że np. Atmega32 ma wbudowane przetworniki A/C - czy będą one wystarczające do moich potrzeb? Zakładam rozróżnianie trzech stopni mocy uderzenia.
    Dalej, uC przetwarza sygnały napięciowe na sygnały MIDI.

To tyle w kwestii modułu perkusyjnego. Rozwiązanie dość standardowe, plus jak na razie znalazłem sporo tutoriali dotyczących tej części przedsięwzięcia (edrum.info, MegaDrum).

Druga część - moduł brzmieniowy - w wielu tutorialach jest zastępowana komputerem z odpowiednim oprogramowaniem, mi zależy jednak, żeby perkusja stanowiła urządzenie autonomiczne. Po krótkim 'riserczu' uznałem, że najlepszy będzie prosty sampler, lub rompler. Druga wątpliwość: czy mogę wzorować się na urządzeniu z tej (http://as.elte-s.com/old/n/muzykant11/muzykant11.htm) strony, czy mam szukać czegoś zupełnie innego?
    I to chyba tyle, z modułu brzmieniowego będzie wyjście audio do głośników/słuchawek.

Z elektroniką i programowaniem mikrokontrolerów miałem styczność zdecydowanie bardziej teoretyczną, niż praktyczną oraz mam na pewno dużo do douczenia się, dlatego z pokorą przyjmę każdy 'opr' za błędy w rozumowaniu. Jak na razie projekt jest w fazie koncepcyjnej, dlatego prosiłbym o ocenę mojego rozwiązania i wytknięcie ewentualnych błędów oraz jakiekolwiek inne uwagi.

Mam nadzieję, że sprecyzowałem problem i nie wybrałem złego subforum :)
    pozdrawiam,
    ksztanan

0 0