Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diagnostyka dysku twardego Seagate ST3500320AS

09 Maj 2012 01:28 9306 22
  • Poziom 18  
    Chciałbym zapytać o stan mojego dysku.

Mam wrażenie, że mój komputer nieco zwolnił i pojawiły się minimalne "zacięcia" podczas zwykłego codziennego użytkowania.
    Sprawdziłem bad sectors odpalając z płyty program HDAT2 v4.5.3 (c) 2007 CBL
    nie wykrył żadnych błędów na dysku.
  • IT SerwisIT Serwis
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 18  
    Program MHDD odpalam z płyty Hirens BootCD 11.0
    Po uruchomieniu programu pojawia się taki ekran:

Poniżej wyniki wczorajszego testu programem HDAT2

oraz HDD Scan S.M.A.R.T. Report
    (HDDScan uruchomiony z płyty Hirens BootCD 11.0 pod Vistą)

• Poziom 9  
    ten błąd na samym dole sygnalizuje uszkodzony kabel transmisyjny miedzy dyskiem a płytą, sugerowałbym zakup nowego, czy dysk pracuje w trybie AHCI ??
  • Poziom 18  
    Ustawienia w biosie:

HDD S.M.A.R.T Capability [Disabled]

Wymieniłem kabel na inny. Mam dwa kable SATA luzem, były dołączone do zestawu. Wprawdzie nie mają zagiętej końcówki z oznaczeniem HDD, ale to nie może mieć żadnego znaczenia.
    Wpiąłem dysk w inny slot SATA2 na płycie głównej. Żadnej różnicy. Nadal nie mogę użyć MHDD a HDDScan wyświetla raport:

• Poziom 9  
    Jest to problem pomiedzy płytą główna własciwie jej kontrolerem a dyskiem, powstaje on w wyniku uszkodzenia kabla sygnałowego obluzowanej wtyczki tego kabla. Gdy wartość UDMA CRC Error Count jest duza to najprawdopodobniej winę za to ponosi elektronika dysku, uszkodzony kontroler dysków na płycie, lub tez fiksujacy zasilacz

Żeby ten problem rozwiązać nalezy odinstalowac i ponownie zainstalowac sterownik kontrolera dysków jeśli to nic nie zmienia dysk jest najprawdopodobniej uszkodzony konkretnie jego elektronika.

a naped masz podpiety ? czy tylko sam dysk masz podłączony w komputerze ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Błąd CRC to najmniejszy problem!
    Objawy spowolnienia i parametr Rellocation Sector Count świadczy o uszkodzeniu dysku - dysk na gwarancji?
    Jeżeli nie działa MHDD to uruchom spod Windows program Victoria i nim przetestuj dysk.

toxicman03 napisał:
    Żeby ten problem rozwiązać nalezy odinstalowac i ponownie zainstalowac sterownik kontrolera dysków jeśli to nic nie zmienia dysk jest najprawdopodobniej uszkodzony konkretnie jego elektronika.

Błąd CRC sam w sobie nie jest podstawą do twierdzenia, że dysk czy inny podzespół jest uszkodzony. Zmiana taśmy, sterowników, płyty itp. nie spowoduje zniknięcia tego błędu ze SMART'u.
  • Poziom 9  
    nie ale skoro sprawdzał na innych portach i kablach i dalej to samo, ewentualnie wine może ponosić sterownik, ale fakt to nie jest piorytetem czekamy na wyniki z victori.
  • Poziom 18  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem.
    Na płycie głównej w sloty SATA2 mam podpięte:
    - dysk ST3500320AS Seagate 500 GB Barracuda 7200.11 (32 MB, Serial ATA II)
    - napęd optyczny GGC-H20L RBB LG Combo black bulk
    - kabel/wyprowadzenie SATA na przedni panel.

Przy okazji sprawdziłem aktualizacje biosu płyty głównej, dotąd używałem wersji F12, zaktualizowałem do wersji F13. Oczywiście zresetowałem wszystkie ustawienia BIOSu. Po tej operacji przestałem widzieć w BIOSie napęd optyczny. Pod Vistą jest widoczny i działa bez problemu. W BIOSie widzę tylko HDD. Przepinałem sloty i wymieniałem kable, zdarzyło się, że wykrył mi dysk twardy pod IDE Channel Slave (komputer załadował z niego system operacyjny bez problemu).

Program służący do aktualizacji BIOSu pozwala na wczytanie najnowszej wersji, pobranej z jednego z kilku serwerów. Dodatkowo można BIOS zapisać do pliku i w przyszłości przywrócić. Niestety nie stworzyłem kopii z BIOSem w wersji F12. Nigdy nie miałem żadnych problemów po aktualizacji. Spróbuję znaleźć w sieci odpowiedni plik.

Zaraz uruchomię test.
  • Poziom 9  
    a jaka płyte główna posiadasz ? czyli przywróciłeś ustawienia domyślne w biosie ? czy sprawdzałeś na stronie seagate czy twoj dysk jest jeszcze na gwarancji producenta ?
  • Poziom 18  
    płyta główna
    GIGABYTE GA-EX58-UD5 rev. 1.0

Test przeprowadzam na domyślnych ustawieniach. W tej chwili "na liczniku" jest 40%. Mam nadzieję, że przeglądanie tej strony i odpowiadanie na posty nie wpłynie na wynik.
  • Poziom 9  
    ja twoim miejscu nie bawił bym się w to wszystko jeśli ten dysk jest jeszcze na gwarancji to odsyłąj go jak najszybciej ewidentnie widać że w każdej chwili może on ulec awarii

Code:
    0A - Spin Retry Count - Ilość ponownych prób rozpędzenia talerzy. Oznacza ilość prób rozpędzenia talerzy dysku do pełnej prędkości przy założeniu, że pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. Wzrost nieprzetworzonej wartości oznacza problemy z mechanicznym podsystemem dysku.
    u ciebie ta wartośc jest już bardzo duża dlatego robić jak najszybciej kopie danych i odsyłać.
  • Poziom 18  
    Dysk ma 3 lata i 2 miesiące. Nie sądzę by firma Seagate udzielała tak długiej gwarancji. Gdybym zdecydował się na zakup nowego HDD, chciałbym by posiadał on 32 MB pamięci, tak jak mój aktualny dysk. Brać SATA III mimo, iż moja płyta obsługuje jedynie SATA II? Jak będzie wyglądać wydajność takiego dysku, zakładając że będzie to Seagate Barracuda 32MB ale zamiast SATA II, będzie wyposażony w SATA III? Będzie pracował z tą samą wydajnością co mój aktualny dysk (oczywiście wtedy gdy był nowy).

A może warto jednak sprawdzić ten HDD dokładniej. Być może znajdzie się jakieś mniej kosztowne rozwiązanie. Mógłbym wówczas kupić SSD, a ten dysk przeznaczyć na magazyn danych, które nie wymagają szybkiego dostępu.

Zna ktoś odpowiedź dlaczego w BIOSie nie widać napędu optycznego?

P.S. Mam wrażenie, że sterowniki NVidii zarzynają dyski twardy, w wypadku starszych kart graficznych. Ja mam gtxa 295. Z taką opinią zetknąłem się na kilku anglojęzycznych forach, gdzie poruszano temat problemów z grafiką w battlefield 3 na kartach z rodziny 200. Choć może to tylko "ludowe" przesądy.

Dodano po 32 [minuty]:

Wynik testu przeprowadzonego na domyślnych ustawieniach w programie Victoria:

• Pomocny post
    Poziom 9  
    a sprawdzaleś na stronie seagate po numerach dysku czy gwarancja jeszcze jest ? po wynkach widać że dysk ma juz za sobą swoją młodość jest bardzo dużo wolnych sektorów dlatego koniecznie sprawdź ten dysk na stronie bo dyski zakupione w latach 2008/2009 miały 5 lat gwarancji producenta, wiem bo sam miałem tego typu problem i odesłałem mimo że gwrancja twa jeszcze do 2013 listopada 2 dni temu odesłali mi nowy dysk, ktory używam do trzymania danych a system mam na ssd wiec to by bylo dla ciebie najlepsze rozwiązanie, sprawdź i napisz co ci wyszło.
  • Poziom 18  
    Podsumujmy:
    - Udało mi się ustalić, że dysk nie jest już na gwarancji.
    - Zgodnie z waszymi sugestiami jego czas się kończy. Zrobiłem więc kopie wszystkich istotnych danych.
    - Ze strony producenta płyty głównej ściągnąłem BIOS w wersji F12 i podmieniłem. Wszystkie problemy, które pojawiły się w momencie aktualizacji do wersji F13, "magicznie" zniknęły.

Myślę, że kolejnym moim dyskiem będzie SSD.
    toxicman03 postawił diagnozę, że problem dotyczy mechanizmu lub łożyska głowicy. Jak rozumiem nie da się tego "leczyć". Być może jednak warto to potwierdzić dodatkowymi testami. Z góry dziękuje za wszelkie dodatkowe sugestie.
    Liczę na jakąś odpowiedź od Kasek21.

Dodano po 22 [minuty]:

Kasek21 napisał:
    Błąd CRC to najmniejszy problem!
    Objawy spowolnienia i parametr Rellocation Sector Count świadczy o uszkodzeniu dysku

Co do spowolnienia to przede wszystkim da się zauważyć, iż od czasu do czasu komputer przycina przy choćby najprostszych operacjach, słychać wówczas charakterystyczne zgrzytnięcie HDD. To najbardziej rażący przykład.

Inne formy spowolnienia są dużo mniej odczuwalne, na granicy sugestii (tak to określę). Ale jeśli siedzi się przy komputerze wiele godzin dziennie od kilku lat, można to zauważyć. (To jak delikatne stukanie w silniku samochodu. Pasażer tego nie zauważa a kierowca/właściciel wyczuwa na tej podstawie zbliżającą się awarię). Szczerze mówiąc pytając o stan mojego dysku, miałem nadzieję, że rozwiejecie moje wątpliwości i napiszecie, że wszystko jest w porządku i jedynie przesadzam. Wygląda jednak na to, że moje obawy miały solidne podstawy i czas zacząć się rozglądać za nowym HDD.

Cytat:

Błąd CRC sam w sobie nie jest podstawą do twierdzenia, że dysk czy inny podzespół jest uszkodzony. Zmiana taśmy, sterowników, płyty itp. nie spowoduje zniknięcia tego błędu ze SMART'u.

Nie ma żadnej możliwości naprawienia tego domowymi sposobami?
    Ewentualnie sprawdzenia tego jakimiś dodatkowymi programami?
    Zastanawia mnie również dlaczego nie mogę sprawdzić dysku programem MHDD.
  • Poziom 43  
    est_ars napisał:
    Zastanawia mnie również dlaczego nie mogę sprawdzić dysku programem MHDD.

MHDD może mieć problemy z nowszymi chipsetami.

Co do błędu CRC to jest odnotowany ale jego wartość nawet po usunięciu prawdopodobnej usterki np.: uszkodzony kabel SATA się nie zmieni na 0. Trzeba obserwować czy dalej nie wzrasta - jeżeli nie to OK.

Dysk możesz używać do przechowywania mniej istotnych danych - jeżeli takowe posiadasz ;)
    Na system i ważne dane tego dysku bym nie używał.

Napisz jeszcze co zasila ten komputer - marka i model zasilacza?
  • Poziom 18  
    O zasilacz jestem spokojny
    http://www.proline.pl/?p=EMX+MODU87+900W
    Choć przepinałem kable zasilające, żeby wykluczyć problemy związane z zasilaniem.
    BTW Ciekawe dlaczego przestali go produkować. Był za drogi na warunki kryzysowe? ;)

Nie mam zaufania do programu HDD Scan.
    Istnieje jakaś inna aplikacja, która generuje taki sam raport o stanie dysku?
  • Poziom 43  
    est_ars napisał:
    Nie mam zaufania do programu HDD Scan.
    Istnieje jakaś inna aplikacja, która generuje taki sam raport o stanie dysku?

HD Tune pokazał to samo. CrystalDiskInfo pokaże to samo bo to tylko odczyt.

Błędy w SMART + takie objawy jak spowolnienie pracy dysku, dziwne odgłosy zawsze mówią o jego zlej kondycji.
  • Poziom 18  
    Właśnie uruchomiłem HD TUNE i miałem dopisać, że mimo mojej nieufności wobec HDD Scan, muszę mu przyznać rację, ponieważ oba programy pokazują to samo.

Ale jeśli to problem, który wystąpił wcześniej w związku z (przykładowo/hipotetycznie) usterką kabla, która w (znowu hipotetycznie) "magiczny" sposób zniknęła - to wpis nadal pozostał. Nawet jeśli dysk jest znowu sprawny (- mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem.) Jak to sprawdzić? Jak zweryfikować taki raport?

Zgodnie z wynikami testu na dysku jest sporo wolnych sektorów.
    Da się to jakoś poprawić?
  • Poziom 43  
    Odpuść już ten błąd CRC bo on jest najmniej ważny.

Przede wszystkim SMART mówi o realokowanych sektorach i to jeden problem, drugi to Spin Retry Count, trzeci to Twoje spostrzeżenia - razem tworzą obraz dysku, który ma problemy.
    Zabezpieczyłeś dane to dobrze teraz możesz używać dysku i obserwować jego zachowanie.
    Jakbyś miał jeszcze gwarancję to dysk powinien zostać na nią oddany.
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
    Spróbuj jeszcze na innym komputerze wykonać skan:
    Procedura naprawczo testująca dla HDD

MHDD można też uruchomić z CD Parted Magic.
  • Poziom 9  
    Spin Retry Count aż 36 razy to dosyć wysoki priorytet, tutaj już nic nie zrobisz to jest typowy objaw nadchodzącego uszkodzenia łożyska głowicy dysku, głośna praca czeste dziwne terkotanie, niestabilna praca systemu, może on chodzić jeszcze 2 lata kto wie nie można tego wykluczyć w 100% niestety natomiast możemy przypuszczać że wraz ze zwiększająca się tam ilością wartości zwieksza się prawdopodobieństwo uszkodzenia miechanizmu, pozostaje ci oczywiście częsty wgląd w smat czy sytyuacja się zmienia czy nie no i jak wiadomo rozglądanie się za nowym dyskiem.
  • Poziom 18  
    Dziękuję za pomoc. Zgodnie z tym co udało nam się ustalić, mechanika hdd jest już mocno zużyta i może ulec awarii w każdej chwili. Zatem dysk będzie pełnił funkcję dodatkowego magazynu, w którym znajdą się dane uprzednio zarchiwizowane i zabezpieczone na dysku zewnętrznym. W przyszłym tygodniu kupię nowy dysk i przeznaczę go na system operacyjny, programy itd.
    Jeśli ktoś chciałby pomóc w wyborze sprzętu informuję, iż odpowiedni temat powstał w dziale "Komputery Co kupić?".