Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja anteny z pasma 2m.

09 Maj 2012 09:29 1864 6
  • Poziom 15  
    Witam, mam do Kolegów pytanie co to za antena? Jedynie co o niej wiem to to że jest na pasmo 2m. Zna ktoś jej specyfikacje?
    Identyfikacja anteny z pasma 2m.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Antena typu J. Polskiej produkcji.
    Michał
  • Poziom 33  
    Raczej typu "bazooka" (tak przynajmniej w literaturze z lat 80-tych ub. wieku ją nazywano). Antena "J" miała by z boku wibrator "wzbudzający".
  • Poziom 34  
    Bez tabliczki znamionowej będzie ciężko potwierdzić dokładny typ.

Może to być, np. Sirio CX-144 CX-160. Ewentualnie Lemm AT-78.

Anteny tego typu zazwyczaj są montowane na potrzeby organów zarządzania kryzysowego, tj. 147,9750 - 148,6500 MHz lub 163,1370 - 163,2000 MHz.
  • Poziom 10  
    jest to odmiana J-tki nie podobna konstrukcyjnie do pałki Radmora bo brak jej plastykowej rurki osłaniającej całość. Ale mniej więcej tego typu.
  • Poziom 33  
    LU031 napisał:
    jest to odmiana J-tki nie podobna konstrukcyjnie do pałki Radmora bo brak jej plastykowej rurki osłaniającej całość. Ale mniej więcej tego typu.

Tu się zupełnie nie zgodzę. W "pałce" (32812) pod plastikową osłoną jest jeszcze rura aluminiowa. Jest ona pobudzana do drgań wibratorem współosiowo zamontowanym wewnątrz. Taki układ (opatentowany) pozwolił uzyskać dużą szerokopadsmowość anteny i minimalny wpływ oblodzenia na SWR.
    A tutaj mamy sam wibrator, bez niczego innego. Rura w donej części stanowi swojego rodzaju przeciwwagę. Tak jak pisałem wcześniej, antena taka była popularnie nazywana "bazooka". Najprostszą jej odmianą jest wykonanie jej tylko i wyłacznie z kabla koncentrycznego. Wibrator stanowił odcinek żyły "gorącej", a przeciwwagę uzyskiwało się przez wywinięcie "na lewo" ekranu z powrotem na kabel.