Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 2200dtn nie pobiera papieru - edit: NAPRAWIONO.

09 Maj 2012 18:53 2738 5
  • Poziom 9  
    Kłaniam się, mam problem z drukarką HP 2200dtn. Kilka dni temu drukarka przestała pobierać papier, startuje normalnie tak jak zawsze ale przy próbie wydruku zaczyna tylko coś piszczeć wewnątrz no i nie obraca się rolka w zasobniku odpowiedzialna za pobieranie papieru. Zaniosłem ją do serwisu i fachowiec (podobno po rozebraniu i złożeniu) orzekł że uległ uszkodzeniu silnik który za to odpowiada i doradził poszukać dawcy bo nie miał takiej części. Chciałbym zapytać czy ten silnik pasował by od HP 2100? Można je dostać na allegro w lepszej cenie niż 2200 z dupleksem, za kilkadziesiąt zł bym ją miał, a 2200 chodzą po ok. 200 zł więc gra już nie warta świeczki. Proszę o pomoc.
  • Poziom 18  
    Dobry wieczór.
    HP LJ 2200 ma jeden silnik, który napędza mechanizm drukarki, w tym układy poboru papieru. Skoro mechanizm się kreci to znaczy, że jest sprawny.
    Rolki poboru papieru, zarówno z szuflady jak i podajnika ręcznego są podpinane do napędu za pomocą sprzęgieł sterowanych elektrycznie, elektromagnesem.
    Elektromagnesy i elektronika nimi sterująca raczej nie padają.
    Problemów upatrywałbym w mechanice.
    Jak napisałem wyżej maszyna ma dwa podajniki. Oba nie działają?
    Może wystarczy Ci jeden?
    Napisałeś "nie obraca się rolka w zasobniku odpowiedzialna za pobieranie papieru"; czy możesz ją obrócić ręcznie, bez wysiłku, nadmiernych oporów? Rolka poboru z szuflady nie powinna się obracać. Jeśli już, to po wykonaniu obrotu sprzęgło powinno ja unieruchomić w pozycji spoczynkowej, brzuchem do góry ( rolka w przekroju ma kształt litery D ).
    Jeśli możesz nią obracać swobodnie to być może jest pęknięte pióro lub wpust na jej osi.
    Pękniecie skutkuje brakiem przeniesienia napędu. I konieczna jest wymiana pękniętego elementu: rolki ( pęknięty wpust ), lub zdecydowanie rzadziej wałka przenoszącego napęd, na którym jest pióro.
    Mogła też spaść sprężynka elektromagnesu i w konsekwencji ramię elektromagnesu, które to ramie rzeczona sprężynka odwodzi i utrzymuje w pozycji spoczynkowej.
    Tak czy inaczej, maszynę powinien zobaczyć ktoś, kto się na tym zna.
    Wymiana wałka wymaga głębokiego rozkręcenia mechanizmu. Mogą być problemy z złożeniem go w funkcjonującą poprawnie całość.
    Rolka poboru i jej wałek napędu są wymienne pomiędzy 2100 i 2200. Elektromagnesy są różne.
    Powodzenia,
    natenczas, e2e4.
  • Poziom 28  
    Wg mnie zaciera sie motor scanner, czy po probie wydruku nie pala sie wszystkie diody?
    Przepraszam ale pisze z klawiatury bez polskich znkow.
  • Poziom 9  
    A więc - oba podajniki nie działają, ani główny w szufladzie ani przedni. W kwestii rolki w szufladzie - to nie tak że obraca się luźno, wręcz przeciwnie - mogę ją poruszać o mniej niż 1/4 obrotu i nic więcej. Zrobiłem taką próbę - przycisnąłem palcem flagę czujnika obecności szuflady i puściłem wydruk testowy. Maszyna próbuje wydrukować, rolka stoi. Gdy wtedy przekręcam palcem rolkę w lewo (patrząc od strony przycisków drukowania), słyszę terkotanie jakby próbowały zazębić się dwie zębatki. Przy okazji-zauważyłem że u mnie rolka stoi nie brzuchem do góry tylko raczej do tyłu (w kierunku do wnętrza drukarki). Może tu coś przeskoczyło?
    Jeśli chodzi o rolkę w podajniku przednim to nie bardzo mogę wyczuć jak jest ustawiona, też ma trochę swobody ruchu ale tutaj nic nie terkocze przy takich próbach jak z tą główną.

Edit: tak, po próbie wydruku wszystkie diory świecą ciągle.
  • Poziom 9  
    Servicemen miał rację, sprawcą problemu był motor scanner. Z powodu że nie działał poprawnie, drukarka nie rozpoczynała pobierania papieru i to on tak wył bo się przycierał. Przeczytałem wątki do których linki dał kolega, w tym jego poradę i naprawiłem problem, drukarka działa jak dawniej.

Chciałbym za to pomóc nieco osobom które też to spotka, więc przygotowałem skróconą instrukcję obrazkową, coś jak w gumie Donald :)

A więc - najpierw zdejmujemy obudowę maszyny - z tym każdy powinien sobie poradzić. Mamy przed sobą drukarkę bez maski:

Czarne pudełko z żółtą nalepką to laser scanner, odkręcamy kilka wkrętów i zdejmujemy jego pokrywę, wcześniej wypinamy widoczną wtyczkę i mamy na wierzchu motor scanner - to ta płytka z obracającym się metalowym wielokątem na środku:

Motor scanner jest przykręcony do obudowy czterema wkrętami, jednak gdy je odkręciłem nie mogłem podnieść płytki, nie wiem czy się przykleiła czy też coś ją trzymało od spodu. Zatem nie trzeba ruszać tych wkrętów tylko od razu wziąć się do rzeczy:

Na obrazku zaznaczyłem kółkiem plastik który trzyma motor scanner - należy go delikatnie odchylić i wyciągnąć w górę ten metalowy wielokąt:

Ukazuje się nam tulejka w której obraca się ten wielokąt. Bojąc się żeby nie zalać niechcący olejem tych cewek naokoło, zrobiłem odwrotnie i nasmarowałem delikatnie olejem silnikowym oś wielokąta i złożyłem wszystko w odwrotnej kolejności.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc koledze Servicemen. Jeżeli napisałem coś niedobrze to proszę o poprawienie. Temat do zamknięcia.