Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IDEC FA-1 przekaźnik programowalny uszkodzone wejście.

malenz 09 Maj 2012 19:21 1758 8
  • #1 09 Maj 2012 19:21
    malenz
    Poziom 10  

Witam,

Szukając przyczyny wadliwie działającej maszyny do cięcia pianki natrafiłem na starożytny przekaźnik programowalny IDEC Fa-1 z modułem rozszerzenia wejść i wyjść. Mianowicie ramię z tnącym nożem tnie wzdłużnie. Napędza to pompa olejowa z rozdzielaczem. Pech chciał że uszkodzeniu uległ przewód sygnałowy do ramienia, w którym znajdują się dwa czujniki indukcyjne, jeden zliczający, wykrywający na prowadnicy wystające główki śrub, drugi metalowe blaszki prawdopodobnie do zatrzymania ramienia. Uw maszyna jadąc w którąś stronę uderza w odbojniki i próbuje jechać dalej. Czujnik sprawny wystawia sygnał na wejście sterownika, niestety nie zapala diody, po rozkręceniu stwierdziłem uszkodzony rezystor przed dioda, nie wiem jak wcześniej. Teraz nasuwa się pytanie czy sygnał z czujnika wchodzi na sterownik czy też nie, a kontrolka jest tylko do wyświetlania stanu, czy także bierze udział w dalszym przekazaniu sygnału. Przy rezystorze stwierdziłem przypalony laminat jakby silicon, a obok zaraz tego cewka. Nie mogę stwierdzić programowo bo nie mam przewodu ani też żadnego oprogramowania. Nie wiem co robić, gdyby to był nowszy sterownik poradziłbym sobie. Postanowiłem wymienić rezystor ale czy to coś pomoże. I czy możliwe jest to że przy uszkodzeniu przewodu doszło do nagłych załączeń wejścia sterownika i przez to uszkodzenia tego wejścia. Czujnik jest 24 DC. Jest też płytka sterująca elektrozaworami być może to ona jest też odpowiedzialna za awarię. Czy ktoś ma jakieś propozycje. Spotkał się z podobnym problemem i go rozwiązał.

0 8
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 10 Maj 2012 07:16
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

W Twoim przypadku - to jest wróżenie z fusów...może wejścia (czujniki), może wyjścia (drivery elektrozaworów), a może sterownik...?
    Skutecznym rozwiązaniem byłoby zastosowanie nowego PLC o odpowiedniej ilości we/wy i napisanie programu obsługi maszyny. Najczęściej przyczyną "uszkodzeń" starych sterowników jest padnięcie baterii/akumulatora wewnątrz niego i PLC "zapomina program" - na to pomaga wymiana w/w baterii i zaprogramowanie od nowa - co nie jest (jak piszesz...) możliwe.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 10 Maj 2012 16:04
    malenz
    Poziom 10  

No dobra możliwe, że jest tak jak piszesz tyle, że co część programu wyleciała a część została? Sterownik jest żywy wykonuje czynności chociażby wysterowuje sygnał posuwu i zadaje sygnał na wyjściu. W napisaniu programu tkwi mały problem sporo roboty może mnie czekać bądź kogoś kto się tym zajmie. Nie ma żadnych schematów, są stare liczniki, 4 styczniki, troszkę przekaźników, czujników jednym słowem. Kilka dni walki. To jest moim zdaniem ostateczność.

0
  • #4 10 Maj 2012 20:30
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Skoro częściowo realizuje program - można założyć, że OK!(program)
    Czasami jest tak, że nie chce działać a po ponownym wgraniu programu zadziała.
    Nie mniej jednak chyba masz fizycznie uszkodzone wejścia PLC. Jeżeli jest możliwość (wolne - inne niewykorzystane) to nic tylko przepiąć wejścia i programowo przypisać.
    Stary soft i archaiczny kabelek do programowania?! trudna sprawa...
    W takich wypadkach najczęściej Inwestor zgadza się na zmianę sterownika (czy jak ktoś woli przekaźnika programowalnego) - nowy, gwarancja...
    Życzę powodzenia :)

0
  • #5 25 Maj 2012 16:37
    malenz
    Poziom 10  

No i wejście po wymianie uszkodzonych podzespołów zaczęło funkcjonować niestety nie komunikuje się jeszcze tak jak powinien wymaga chyba dalszej interwencji. A wina tylko i wyłącznie puszczenia przewodu prądowego obok sygnałowego, i nieszczęśliwa sprawa uszkodzenia izolacji obydwu przewodów koło siebie.

0
  • #6 26 Maj 2012 22:22
    kriiss_t
    Poziom 8  

Nie komunikuje się tak jak powinien- co masz na myśli?

0
  • #7 27 Maj 2012 15:51
    malenz
    Poziom 10  

Widać że na ten moduł rozszerzenia wchodzi sygnał dioda sie zapala ale nie ma komunikacji ze sterownikiem i nie wykonuje algorytmu.

0
  • Pomocny post
    #8 28 Maj 2012 11:46
    Niespodzian
    Poziom 11  

Kolego " malenz " nie wiem o czym Ty piszesz i co chcesz się dowiedzieć ???
    Bo sterownik osobiście naprawiałem i dotyczy to maszyny HYMA .
    W piątek 27-05-2012 około 15:00 sterownik IDEC FA-1 po naprawie zamontowałem do maszyny i przeprowadziliśmy test poprawności działania w obecności operatora .
    A to screen z podglądu programu ( wejście I0020 ).
    I jeszcze screen z oscyloskopu podczas wymuszenia wejścia I0021 ; I0027 .
    Oscylogram z CPU sterownika IDEC FA-1

0
  • #9 29 Maj 2012 00:46
    malenz
    Poziom 10  

Temat zamykam bo został rozwiazany

0
  Szukaj w 5mln produktów