Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka WMW regulacja i lewe obroty

09 May 2012 20:38 2969 7
  • Level 14  
    Witam
    Wiertarka firmy WMW HBM32/2R Silnik szeregowy komutatorowy ,uszkodzeniu uległa płytka regulacji obrotów za pomocą triaka TC106-10 , po wymianie na nową płytkę regulacji U2008 i BTA41
    okazuje się że silnik obraca się w lewą stronę zmiana podłączenia szczotek lub uzwojeń stojana powoduje zmianę obrotów ale iskrzenie na komutatorze jest niedopuszczalne ponieważ "są przesunieęte zezwoje uzwojenia wirnika z strefy obojetnej. Jeżeli są przesunięte to przełączenie obrotów w druga stronę spowoduje złą pracę - iskrzenie pod szczotkami." Czy jest możliwość zmiany kierunku za pomocą odpowiedniego wysterowania triaka TC106-10.
  • Level 19  
    Raczej wątpie aby to coś dało skoro iskrzy przy zamianie szczotek. Jest to silnik szeregowy więc pokombinuj z kierunkiem uzwojeń stojana.
  • Level 14  
    Próbowałem również odwracać uzwojenia stojana spowodowało to również iskrzenie szczotek
  • Level 19  
    Wymień szczotki na nowe i wtedy pokombinuj.
  • Level 14  
    Szczotki nie są zużyte nie widać również śladów zużycia podczas obrotów w jedną stronę.Tgzw.pracy pod włos.
  • Level 20  
    Mogło być tak że ten fabryczny regulator miał czujnik obrotów.
    Niech kolega dobrze zobaczy czy na ośce wirnika zaraz przy komutatorze lub na wentylatorze nie ma pierścienia z magnesem. Jeśli taki pierścień jest to znaczy że regulator posiadał sprzężenie zwrotne do stabilizacji obrotów. Miałem taki przypadek w wiertarce metabo po wyjęciu regulatora i załączeniu wiertarki sypał się ogień z komutatora a po włożeniu regulatora na miejsce wiertarka pracowała poprawnie. Regulator mój miał taką opcję że po przełączeniu na lewe obroty wiertarka miała ograniczenie obrotów do około 1/3 -1/4 prędkości obrotów prawych.
    Niestety zmianę kierunku obrotów można tylko wykonać poprzez zmianę układu połączeń cewek stojana. Sam regulator nie ma możliwości zmiany obrotów
  • Level 14  
    Na uzwojeniu stojana przypięty jest element z którego wychodzą dwa przewody mierzy się ok 100 ohm wydaje mi się że jest to zabezpieczenie termiczne silnika.
  • Level 20  
    Może być takie zabezpieczenie ale nie ma ono wpływu na iskrzenie szczotek