Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka WMW regulacja i lewe obroty

camel 09 Maj 2012 20:38 2468 7
  • #1 09 Maj 2012 20:38
    camel
    Poziom 14  

Witam
    Wiertarka firmy WMW HBM32/2R Silnik szeregowy komutatorowy ,uszkodzeniu uległa płytka regulacji obrotów za pomocą triaka TC106-10 , po wymianie na nową płytkę regulacji U2008 i BTA41
    okazuje się że silnik obraca się w lewą stronę zmiana podłączenia szczotek lub uzwojeń stojana powoduje zmianę obrotów ale iskrzenie na komutatorze jest niedopuszczalne ponieważ "są przesunieęte zezwoje uzwojenia wirnika z strefy obojetnej. Jeżeli są przesunięte to przełączenie obrotów w druga stronę spowoduje złą pracę - iskrzenie pod szczotkami." Czy jest możliwość zmiany kierunku za pomocą odpowiedniego wysterowania triaka TC106-10.

0 7
  • #2 09 Maj 2012 21:52
    iku18
    Poziom 18  

Raczej wątpie aby to coś dało skoro iskrzy przy zamianie szczotek. Jest to silnik szeregowy więc pokombinuj z kierunkiem uzwojeń stojana.

0
  • #3 10 Maj 2012 08:26
    camel
    Poziom 14  

Próbowałem również odwracać uzwojenia stojana spowodowało to również iskrzenie szczotek

0
  • #4 10 Maj 2012 08:31
    iku18
    Poziom 18  

Wymień szczotki na nowe i wtedy pokombinuj.

0
  • #5 10 Maj 2012 15:08
    camel
    Poziom 14  

Szczotki nie są zużyte nie widać również śladów zużycia podczas obrotów w jedną stronę.Tgzw.pracy pod włos.

0
  • #6 10 Maj 2012 21:13
    KACZOREK
    Poziom 20  

Mogło być tak że ten fabryczny regulator miał czujnik obrotów.
    Niech kolega dobrze zobaczy czy na ośce wirnika zaraz przy komutatorze lub na wentylatorze nie ma pierścienia z magnesem. Jeśli taki pierścień jest to znaczy że regulator posiadał sprzężenie zwrotne do stabilizacji obrotów. Miałem taki przypadek w wiertarce metabo po wyjęciu regulatora i załączeniu wiertarki sypał się ogień z komutatora a po włożeniu regulatora na miejsce wiertarka pracowała poprawnie. Regulator mój miał taką opcję że po przełączeniu na lewe obroty wiertarka miała ograniczenie obrotów do około 1/3 -1/4 prędkości obrotów prawych.
    Niestety zmianę kierunku obrotów można tylko wykonać poprzez zmianę układu połączeń cewek stojana. Sam regulator nie ma możliwości zmiany obrotów

0
  • #7 11 Maj 2012 08:12
    camel
    Poziom 14  

Na uzwojeniu stojana przypięty jest element z którego wychodzą dwa przewody mierzy się ok 100 ohm wydaje mi się że jest to zabezpieczenie termiczne silnika.

0
  • #8 12 Maj 2012 08:19
    KACZOREK
    Poziom 20  

Może być takie zabezpieczenie ale nie ma ono wpływu na iskrzenie szczotek

0