Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica- podstawy podstaw

pawel2296 09 Maj 2012 20:53 1525 8
  • #1 09 Maj 2012 20:53
    pawel2296
    Poziom 10  

Witam Wszystkich serdecznie!

mam problem, otóż chciałbym kupić lutownicę dla kompletnego amatora który nie umie się takim sprzętem obsługiwać.Mam spore chęci, zaciekawiło mnie lutowanie, chciałbym dowiedzieć się podstaw jaką najlepiej dla mnie kupić(może stacja lutownicza), co jeszcze potrzeba(kalafonia itp.). Mam jeszcze takie pytanie:czy lutownicą albo stacją można "spawać" plastik?
    Byłbym wdzięczny za odpowiedzi i z góry dziękuje
    pozdrawiam

0 8
  • #2 09 Maj 2012 21:23
    shadow0013
    Poziom 34  

Wpisz na googlach lutowanie, soldering, spawanie plastiku - obejrzyj filmiki, przeczytaj poradniki. Potem przelicz kasę i poczytaj o wyborze sprzętu do lutowania na elektrodzie.

0
  • #3 09 Maj 2012 21:29
    darek_wp
    Poziom 28  

Do nauki dla amatora wybierz lutownicę kolbową zasilaną z sieci 230V moc ok 40-60W. Do kompletu będzie potrzebne spoiwo lutownicze z kalafonią potocznie zwane cyną o średnicy 0,7-1mm i ewentualnie kalafonia. Mając taki zestaw możesz zaczynać naukę lutowania. Powodzenia.
    Lutownicą nie spawa się plastików.

0
  • #4 09 Maj 2012 21:41
    kwantor
    Poziom 38  

Ja radzę kupić lutownicę transformatorową 80-100W.
    Równolegle jakąś ze stabilizacją temperatury (Velleman) oraz pudełko po paście do butów z kalafonią, no i cyna z topnikiem 0.5 - 1 mm.
    Dalej, to już wyobrażnia i zasobność portfela.

0
  • #5 10 Maj 2012 00:10
    McMonster
    Poziom 32  

Transformatorowe są duże, ciężkie i nieporęczne, nadają się co najwyżej do wylutowywania dużych komponentów ze złomu. Do nauki lutowania najprostsza kolbowa, może być nawet bez regulacji temperatury. Ale jeśli fundusze pozwalają, to dobrze jest zainwestować w stację lutowniczą z regulacją temperatury, posłuży lata i da bardzo dobre efekty.

0
  • #6 10 Maj 2012 07:34
    pawel2296
    Poziom 10  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Jesli chodzi o stację lutowniczą. Jeden z użytkowników napisał,że lepiej kupić stację z regulacją temp.,tylko sporo kosztuje. Więc taka jedna z lepszych stacji ile kosztuje, taka która posłuży mi na dłużej?Mam jeszcze jedno pytanie:do czego służy funkcja hot-air?

0
  • #7 10 Maj 2012 12:58
    Brivido

Poziom 28  

Ja używam na razie chińczyka za stówkę. Wcześniej długi czas używałem zwykłej kolbówki po 15zł.
    Można kupić jakąś lepszą kolbę i do niej jako pierwszy układ, dorobić regulator fazowy ;)

0
  • #8 10 Maj 2012 19:52
    kwantor
    Poziom 38  

McMonster napisał:
    Transformatorowe są duże, ciężkie i nieporęczne, nadają się co najwyżej do wylutowywania dużych komponentów ze złomu

Nie prawda, są to bardzo dobre lutownice, bo można wpływać na temperaturę lutowania w czasie rzeczywistym- w prosty sposób, używając umiejętnie wyłącznika.
    Dodatkowa zaleta, to możliwość lutowania w ciągu 2 sek. od włączenia.
    Naturalnie zależy co się chce lutować, to decyduje o przydatności
    Do wylutowania złomu polecam kolbę, lub hot air.

0
  • #9 10 Maj 2012 22:07
    darek_wp
    Poziom 28  

pawel2296 napisał:
    do czego służy funkcja hot-air?

Jest to wydmuch gorącego powietrza. Służy zarówno do lutowania/wylutowywania jak i innych celów gdzie potrzebne jest w miarę szybkie zagrzanie większej powierzchni np obkurczanie koszulek termokurczliwych.

0