Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica- podstawy podstaw

09 Maj 2012 20:53 1576 8
 • Poziom 10  
  Witam Wszystkich serdecznie!

  mam problem, otóż chciałbym kupić lutownicę dla kompletnego amatora który nie umie się takim sprzętem obsługiwać.Mam spore chęci, zaciekawiło mnie lutowanie, chciałbym dowiedzieć się podstaw jaką najlepiej dla mnie kupić(może stacja lutownicza), co jeszcze potrzeba(kalafonia itp.). Mam jeszcze takie pytanie:czy lutownicą albo stacją można "spawać" plastik?
  Byłbym wdzięczny za odpowiedzi i z góry dziękuje
  pozdrawiam
 • Poziom 34  
  Wpisz na googlach lutowanie, soldering, spawanie plastiku - obejrzyj filmiki, przeczytaj poradniki. Potem przelicz kasę i poczytaj o wyborze sprzętu do lutowania na elektrodzie.
 • Poziom 28  
  Do nauki dla amatora wybierz lutownicę kolbową zasilaną z sieci 230V moc ok 40-60W. Do kompletu będzie potrzebne spoiwo lutownicze z kalafonią potocznie zwane cyną o średnicy 0,7-1mm i ewentualnie kalafonia. Mając taki zestaw możesz zaczynać naukę lutowania. Powodzenia.
  Lutownicą nie spawa się plastików.
 • Poziom 38  
  Ja radzę kupić lutownicę transformatorową 80-100W.
  Równolegle jakąś ze stabilizacją temperatury (Velleman) oraz pudełko po paście do butów z kalafonią, no i cyna z topnikiem 0.5 - 1 mm.
  Dalej, to już wyobrażnia i zasobność portfela.
 • Poziom 32  
  Transformatorowe są duże, ciężkie i nieporęczne, nadają się co najwyżej do wylutowywania dużych komponentów ze złomu. Do nauki lutowania najprostsza kolbowa, może być nawet bez regulacji temperatury. Ale jeśli fundusze pozwalają, to dobrze jest zainwestować w stację lutowniczą z regulacją temperatury, posłuży lata i da bardzo dobre efekty.
 • Poziom 10  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
  Jesli chodzi o stację lutowniczą. Jeden z użytkowników napisał,że lepiej kupić stację z regulacją temp.,tylko sporo kosztuje. Więc taka jedna z lepszych stacji ile kosztuje, taka która posłuży mi na dłużej?Mam jeszcze jedno pytanie:do czego służy funkcja hot-air?

 • Poziom 31  
  Ja używam na razie chińczyka za stówkę. Wcześniej długi czas używałem zwykłej kolbówki po 15zł.
  Można kupić jakąś lepszą kolbę i do niej jako pierwszy układ, dorobić regulator fazowy ;)
 • Poziom 38  
  McMonster napisał:
  Transformatorowe są duże, ciężkie i nieporęczne, nadają się co najwyżej do wylutowywania dużych komponentów ze złomu

  Nie prawda, są to bardzo dobre lutownice, bo można wpływać na temperaturę lutowania w czasie rzeczywistym- w prosty sposób, używając umiejętnie wyłącznika.
  Dodatkowa zaleta, to możliwość lutowania w ciągu 2 sek. od włączenia.
  Naturalnie zależy co się chce lutować, to decyduje o przydatności
  Do wylutowania złomu polecam kolbę, lub hot air.
 • Poziom 28  
  pawel2296 napisał:
  do czego służy funkcja hot-air?

  Jest to wydmuch gorącego powietrza. Służy zarówno do lutowania/wylutowywania jak i innych celów gdzie potrzebne jest w miarę szybkie zagrzanie większej powierzchni np obkurczanie koszulek termokurczliwych.