Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Topower model: TOP-627P6 EZ bardzo głośno cyka bo rozpadły się 3 zwoje drutu?

09 Maj 2012 21:43 1838 5
  • Poziom 13  
    Topower model: TOP-627P6 EZ bardzo głośno cyka bo rozpadły się 3 zwoje drutu?
    W zasilaczu po uruchomieniu bardzo głośno "cyka" dławik umieszczony na dodatkowej płytce APFC. Na dławiku tym były umieszczone jeszcze 3 zwoje drutu w izolacji, ale pod dotykiem rozpadły się. Cykanie zasilacza z częstotliwością 2-3 Hz powoduje, że w całym mieszkaniu miga światło.

Rozumiem, że mam nawinąć brakujące trzy nowe zwoje, ale czy to wyeliminuje cykanie?
    Topower model: TOP-627P6 EZ bardzo głośno cyka bo rozpadły się 3 zwoje drutu?Topower model: TOP-627P6 EZ bardzo głośno cyka bo rozpadły się 3 zwoje drutu? Topower model: TOP-627P6 EZ bardzo głośno cyka bo rozpadły się 3 zwoje drutu?Topower model: TOP-627P6 EZ bardzo głośno cyka bo rozpadły się 3 zwoje drutu?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak, aPFC cyklicznie startuje i się wyłącza bo brakuje uzwojenia zasilającego L6562N.
  • Poziom 13  
    Ten dławik wydaje mi się też lekko przypalony. O jakich parametrach uH/A, można zastąpić go?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Dławik wygląda na ok. izolacja drutu nie jest spalona, a więc nie uległ przegrzaniu. Oczyść lub zabezpiecz tą zieloną plamę na uzwojeniu dławika. Tak te trzy uzwojenia powinny załatwić problem w twoim przypadku.

Mam identyczny moduł APFC w TOP526P6, co jakiś czas raz na tydzień sam z siebie czasami ćwierkał. Jeśli po dowinięciu drutu będzie się zachowywał podobnie to do wymiany kondensatory elektrolity te na 50V lub jakiś kondensator stały sprawia problemy.

Natomiast aby dezaktywować APFC odlutuj oba tranzystory K2837- zasilacz będzie działał poprawie nie wpłynie to na parametry wyjściowe jednak jest to wyjście ostateczne, gdy nie uda się go naprawić lub koszty będą przekraczać wartość zasilacza.
  • Poziom 13  
    Nawięte trzy nowe zwoje (tak jak było w oryginale tzn. drutem w izolacji 0,5 mm²), pozwoliły na wyeliminowanie problemu i jest błoga cisza.

Jednak martwi mnie temperatura jaką osiąga ten dławik i co spowodowało wypalenie poprzedniego przewodu. Nowy dławik nie jest drogi, tylko jakie ma mieć parametry?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Zatem jaką osiąga temperaturę i czy obudowę zasilacza masz poskręcaną (właściwy obieg powietrza)?

Przyczyny grzania się dławika to np. uszkodzona dioda na tym radiatorze koło kluczy, wyschnięte kondensatory elektrolityczne na płytce APFC...

Sprawdź główne kondensatory elektrolityczne po stronie pierwotnej zasilacza 2 szt. na 200V (miernikiem pojemności i ESR albo sprawdź czy po odłączeniu zasilacza napięcie równomiernie na nich spada).