Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc przyłącza 12kW a agregat tynkarski

09 Maj 2012 22:05 7564 11
  • Poziom 1  
    Witam, mam takie pytanie: mam na budowie przyłącze o mocy 12kW zabezpieczenie przedlicznikowe 20A . Mam zamiar wkrótce tynkować i tynkarz powiedział, że agregat tynkarski ma silnik o mocy ok 8kW i potrzebne jest zabezpieczenie w skrzynce bezpiecznikiem C20A ,czy moc mojego przyłącza wystarczy żeby agregat pracował czy będzie wyłączać i muszę pisać o zwiększenie mocy do ZE ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista elektryk
    Myślę, że nie ma powodów do obaw, znając tynkarzy to najlepiej jak zabezpieczenia agregatu byłyby zrobione z drutu zbrojeniowego. :D
    Przewodów siłowych pewnie nie masz większych niż 2,5mm², więc powyżej 16A zabezpieczenia nie ma się co wychylać. Na C16A spokojnie otynkujesz.
    Agregat ma kilka silników i przy umiejętnej obsłudze, tynkarze dają sobie radę.
  • Poziom 14  
    tak nawiasem mówiąc do zabezpieczeń głównych wlz domków jednorodzinnych należy żądać od zakładów zabezpieczeń typu "C" lub nawet "D" przynajmniej jest zachowana selektywność.
  • Specjalista elektryk
    robsonsw napisał:
    tak nawiasem mówiąc do zabezpieczeń głównych wlz domków jednorodzinnych należy żądać od zakładów zabezpieczeń typu "C" lub nawet "D" przynajmniej jest zachowana selektywność.

Może Kolega rozwinąć myśl z tą selektywnością? Czy tak Koledze się napisało bez przemyślenia.
  • Poziom 14  
    No może o selektywności w przypadku ,,S'' nie ma co mówić to oddzielny problem. Stwierdzam że zakład energetyczny zakłada licznik z bezpiecznikami najczęściej B20 czy B25... i po pewnym czasie zgłasza się do mnie właściciel posesji że ma problem bezpieczników w domu multum od 6A do 16A mnóstwo powydzielanych obwodów.. a i tak gdy coś się stanie musi biegać do ogrodzenia czyli skrzynki licznikowej i załączać główne ,,S''.
  • Poziom 42  
    Cytat:
    ...zakład energetyczny zakłada licznik z bezpiecznikami najczęściej B20 czy B25... i po pewnym czasie zgłasza się do mnie właściciel posesji że ma problem bezpieczników w domu multum od 6A do 16A mnóstwo powydzielanych obwodów.. a i tak gdy coś się stanie musi biegać do ogrodzenia czyli skrzynki licznikowej i załączać główne ,,S''.
    A zdaniem kolegi zamiast ch-ki B powinna być C lub D i wtedy wszystko będzie ok ponieważ selektywność zostanie zachowana?
  • Poziom 14  
    Napisałem że wyłączniki nadprądowe ,,S'' nie mają selektywności zwarciowej. Z.E. narzuca takie rozwiązanie najtańszym kosztem więc trzeba się do tego dostosować i rozwiązać również tanim kosztem czy ono jest złe? uważam że skuteczne.
  • Specjalista elektryk
    robsonsw napisał:

robsonsw napisał:
    Napisałem że wyłączniki nadprądowe ,,S'' nie mają selektywności zwarciowej. Z.E. narzuca takie rozwiązanie najtańszym kosztem więc trzeba się do tego dostosować i rozwiązać również tanim kosztem czy ono jest złe? uważam że skuteczne.

Że niby jak Kolega napisał?

robsonsw napisał:
    ... i po pewnym czasie zgłasza się do mnie właściciel posesji że ma problem bezpieczników w domu...

Może Kolega pochwali Się jaką to zaszczytną funkcję pełni, że właściciele posesji zgłaszają się do Kolegi?
  • Poziom 42  
    Kolego robsonsw na całym świecie selektywność zabezpieczeń traktowana jest poważnie. Tylko w Polsce przelicza się ją na złotówki i twierdzi, że tak jest dobrze.
    Tymczasem brak selektywności jest bardzo poważnym mankamentem dyskwalifikującym chociażby tylko funkcjonalność instalacji.
    Osoba twierdząca, że ch-ka C lub D w obwodach rozdzielczych selektywność zapewni nie ma pojęcia o tym co pisze i na ten temat wypowiadać się raczej nie powinna.
  • Moderator - Elektryka
    A co zapewni selektywność? W warunkach polskich w sieci wiejskiej, w 1km linii napowietrznej Al50mm², plus odgałęzienia, z wkładkami w stacji 63A gF lub mniej, zasilającej kilkunastu odbiorców z zabezpieczeniami przedlicznikowymi typu C lub wyżej ???
  • Poziom 14  
    Oooo ale pojechaliście po mnie ale fakt bez składu i ładu ten mój post tu warunków selektywności nie ma. To nie jest poprawne rozwiązanie ale o tym decyduje zakład energetyczny proszę do nie go parę maili wysłać…