Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak najprościej odpalić urządzenie nie działające pod Windows 7

10 Maj 2012 01:39 2518 21
  • Poziom 10  
    Witam,
    Posiadam kartę PCMCIA Silicom EtherSerial (używałem jej jak wiele osób do diagnostyki samochodowej). Sterowniki do karty nie chcą mi niestety działać w obecnie zainstalowanym Windows 7 (wcześniej miałem XP i było ok).

Pytanie jak w temacie - jakie jest najprostsze rozwiązanie abym mógł teraz używać tej karty? Dodam, że z DOSa jestem noga, a XP nie chciałbym instalować, bo jak na moją wielkość dysku zajmuje sporo miejsca.

Rozważam zainstalowanie Windowsa 95/98. Problem w tym, że wszystkie poradniki do instalowania dwóch systemów zalecają, aby najpierw instalować ten starszy, a ja nie chciałbym przeinstalowywać 7. Co radzicie? Może instalacja przez wirtualną maszynę? Albo w ogóle instalacja maszyny od Microsoftu pt. "Tryb Windows XP" tylko nie wiem czy przez to cudo obsłużę PCMCIA...
  • Poziom 43  
    ketyow1 napisał:
    Rozważam zainstalowanie Windowsa 95/98

Od razu zapomnij.

ketyow1 napisał:
    Albo w ogóle instalacja maszyny od Microsoftu pt. "Tryb Windows XP" tylko nie wiem czy przez to cudo obsłużę PCMCIA...

Jaki dokładnie system Win7 posiadasz? Trzeba sprawdzić czy będzie poprawnie działać.

ketyow1 napisał:
    a XP nie chciałbym instalować, bo jak na moją wielkość dysku zajmuje sporo miejsca.

Jakiej pojemności masz ten dysk, że kilka GB to problem?

ketyow1 napisał:
    wszystkie poradniki do instalowania dwóch systemów zalecają, aby najpierw instalować ten starszy, a ja nie chciałbym przeinstalowywać 7

Nie trzeba - zawsze można przywrócić bootloadera korzystając z płyty z win7/używając EasyBCD.
  • Poziom 10  
    Mam Windows 7 Professional. Co do dysku to 160 GB, z tym że połowa zaszyfrowana TrueCryptem i prawie pełna, więc to raczej odpada, 30 GB partycji systemowej i na pozostałej partycji 50 GB mam wolne 4 GB, ale jak trzeba to powiedzmy, że jeszcze z 10 GB mógłbym wygospodarować.
  • Poziom 26  
    Koledze chodziło o to czy masz system x32 czy x64.
    A żeby to sprawdzić
    start -> klikasz prawym na mój komputer i dajesz właściwości -> szukasz tam "typ systemu" będziesz miał określony x32 lub x64

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Eh, idiota ze mnie - x32.
  • Poziom 10  
    Szukałem, ale z tego co pamiętam nawet te do xp nie są 100% zgodne, chociaż działają. Oczywiście że windows 7 zajmuje więcej miejsca, ale ja już go mam i chciałbym się obyć bez formatowania. To jak z tym "trybem windows XP"?
  • Poziom 10  
    Niestety "Tryb Windows XP" nie widzi karty. Macie jakieś inne pomysły?
  • Poziom 42  
    Czy będąc w trybie "Windows XP" sprawdziłeś :
    A - ustawienia tego trybu (lista urządzeń, które wirtualny XP ma widzieć - przypisanie urządzeń Win7 do urządzeń wirtualnego XP.
    B - zakładając, ze ustawienia są już sprawdzone, to w menu "Urządzenia" (nie jestem pewien nazwy tego menu) wybrałeś opcję "Dołącz" (lub "Attach" w wersji angielskiej)

Tryb Win XP jest kapryśny i wymaga trochę cierpliwości, aby działał prawidiłowo.
  • Poziom 43  
    Gdyby nie udało się pod Windows, to wiedz, że ta karta działa pod Linuxem. Dystrybucja dowolna, ale najlepiej wybrać coś intuicyjnego - Ubuntu lub openSuSE (zainstalować na osobnej partycji).
  • Poziom 10  
    Jeśli masz na myśli grzebanie w tych ustawieniach:
    to nie ma tam nigdzie możliwości włączenia tego urządzenia.

Co do Linuxa - wcześniej już próbowałem odpalić to na Linuxie Mint ale odpalanym z płyty i tam karta nie chciała śmigać. Czy bez kombinacji mogę zainstalować Linuxa na partycji gdzie mam dane(nie mam innej)? Jeśli mam robić jakieś kombinacje to poprosiłbym o info jakie ;)

A no i jeśli moglibyście podać jakiegoś, który zajmuje względnie mało miejsca - mam do dyspozycji 8 GB i nie będę go używał raczej do niczego więcej.
  • Poziom 10  
    To już chyba wolałbym wydzielić sobie oddzielną partycję na Linuxa, tylko wówczas jest taki problem:
    jak już pisałem mój dysk ma 160 GB, z czego 30 to system, a z pozostałych 130 wydzieliłem szyfrowaną partycję 80GB. Czy jeśli użyję np. EASEUS Partition Master (którego zwykle używałem) do wydzielenia tej dodatkowej partycji to czy nie popsuje mi on czegoś z tą szyfrowaną partycją? No i jaka duża musiałaby być ta partycja na jakiegoś lekkiego Linuxa?
  • Poziom 42  
    ketyow1 - wydaje mi się, że nie odrobiłeś “lekcji” z obsługi wirtualnego Windows XP w Win7 :)
    Zakładam, że w tej karcie potrzebujesz wykorzystywać łącze szeregowe (RS232).
    Jeśli tak jest to:
    1 - pod Windows7 w menedżerze urządzeń sprawdzasz, jaki port COM w Win7 został przypisany do tej karty
    2 – włączasz tryb “XP Mode” i przechodzisz do ustawień (te miejsce, które pokazałeś w twoim poście)
    3 – podświetlasz port COM w tym menu np COM1, do którego chcesz przypisać fizyczny port z Win7 – w tym przypadku będzie ten, który Win7 dołączył do karty PCMCIA. Ten rzeczywisty port wybierasz z listy portów COM. Potwierdzasz to.
    I w zasadzie powinno działać. Nie miałem możliwości przetestowania tego z kartą PCMCIA - osobiście używam przejściówki USB->RS232. W moim przypadku muszę użyć menu USB dodatkowo. W twoim przypadku użycie tego menu jest chyba raczej zbędne, choć można sprawdzić na wszelki wypadek.
    Poniżej załączam przykład z mego komputera – jest to podłączenie adaptera USB-RS232 w XP Mode pod Win7 Pro 64-bit. Używam tego do komunikacji z kontrolerami DX-9100 Johnson Controls. Do portu Com2 w XP Mode przypisałem port Com3 z Win7 - tam Win7 przypisał mój adapter USB->RS232.

• Poziom 43  
    Linuxa można ewentualnie zainstalować na pendrive, najlepiej 8 GB. Ale sugeruję robić to dopiero wtedy jak wszystko inne zawiedzie.
  • Poziom 10  
    Polon - problem w tym, że tej karty nie ma w win7, bo nie działa sterownik i nie zostaje do niej przypisany żaden COM. Jak widać poniżej jest wykrywany jako nieznane urządzenie:

Na razie chyba zrezygnuje z kombinowania, bo mam dostępny inny komputer z XP i PCMCIA, a za jakiś czas zrobię więcej miejsca i wydzielę partycję na linuxa. Chyba, że macie jeszcze jakieś pomysły.

Dodano po 2 [minuty]:

A i jeszcze takie pytanie odnośnie tego co napisał kolega "jurek.adam". Czy są do tej karty jakieś inne stery pod linuxa?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Linux sam wykryje tę kartę, nie są potrzebne dodatkowe sterowniki.
  • Poziom 10  
    OK, to już ostatni wpis (w związku z tym, że z Linuxa, jak już mówiłem, jestem zielony) i zamykamy:
    1. Czy programy typu OpelTech czy ABCom, które mam ściągnięte pod Windowsa i działają bez instalacji odpalą także pod Linuxem? Dodam, że z Live CD nie mogłem ich odpalić, ale właściwie nie mogłem odpalić czegokolwiek .exe bo otwierało mi te pliki jakimś programem do archiwizacji.
    2. Odnośnie Twojej odpowiedzi - każdy Linux ją wykryje?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Oprogramowanie pod Linuxem uruchomisz przez Wine. Nie wiem, czy każdy Linux wykryje i zainstaluje kartę, bo nie sprawdzałem pod każdą dystrybucją. Te najbardziej popularne powinny dać radę (Ubuntu, Mandriva, SuSE, Mint itd.).
  • Poziom 10  
    OK, wielkie dzięki za pomoc.