Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy sygnału sinusoidalnego +-500mA - obciążenie indukcyjne

10 Maj 2012 10:57 2363 10
  • Poziom 33  
    Potrzebuję zrobić źródło prądowe do pomiaru pętli histerezy B-H. Na wstępie wybrałem sobie wzmacniacz OPA547. Póki co robię układzik w Pspice i pojawiają się pewne problemy. Układ póki co wygląda tak:

Wzmacniacz mocy sygnału sinusoidalnego +-500mA - obciążenie indukcyjne

Niestety im wyższa częstotliwość tym wartość rezystora R4 musi być większa, tym samym prąd płynący przez trafo spada. Nie chcę wyważać otwartych drzwi dlatego może ktoś jest w stanie naprowadzić mnie na proste i sprawdzone rozwiązanie:)
    Cel jest taki aby otrzymać źródło prądowe dla f<25kHz 0.5A.
    Oczywiście dla obciążenia rezystancyjnego wszystko jest OK.
    Inna sprawa myślałem żeby może zastosować jakiś dedykowany wzmacniacz audio....
  • Poziom 43  
    Jakbyś dał R2 100kΩ, to by mogło pracować jako źródło prądowe, teraz to jest tylko wzmacniacz nieodwracający o wzmocnieniu ≈2 i rezystancji wyjściowej 1Ω.

Polecam przeczytać:
    A Comprehensive Study of
    the Howland Current Pump

Wzmacniacza audio bym nie dawał, mogą mieć jeszcze węższe pasmo, już ten OPA547 będzie miał tylko 40 krotne wzmocnienie w otwartej pętli przy 25kHz.
  • Poziom 33  
    Dzięki za odpowiedzi:)
    Zasilania są tak jak być powinno, tak jak pisałem z obciążeniem rezystancyjnym wszystko śmiga jak należy. Problem leży w tym że obciążeniem jest w element indukcyjny. Hmm no jak nic nie wymyślę to trzeba będzie rozpisać transmitancję i to wyliczyć;)
    Póki co skupię się na pomiarach do 1kHz gdzie układzik powinien się sprawdzić.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Masz dane tego transformatorka do modelu?
    Spróbuj zastosować idealne źródło pradowe prądu przemiennego i zmierz napięcie na wejściu transformatorka przy 25kHz.
    Bo mi dla indukcyjności 1mH wyszło 157V napiecia- taki układ trudno zbudować.
  • Poziom 33  
    Transformatorek jest zbudowany z rdzenia kubkowego ferroxcube P26_16_3C81.
    W zależności od szczeliny będzie inna indukcyjność, dla 10 zwojów będzie to od 16uH do 670uH, niestety nie wiem jaka jest szczelina w modelu.
    Oczywiście dla idealnego źródła wszystko działa poprawnie;) I tu oczywiście pies pogrzebany, nie pomyślałem żeby tak sprawdzić czy ma to sens:) 200V - Dzięki;]
  • Poziom 38  
    Właściwie takie źródło prądowe dało by się zrobić na jakimś mosfecie.
    Ale do tranzystora można przykręcić radiator- a do transformatorka już nie.
    Przy pradzie 0.5A i napięciu rzędu 200V transformatorek by chyba zginął tragicznie.
    Chyba Twój przyrząd pomiarowy powinien mieć zakresy pradowe- przy 25kHz musi być mniejszy prąd.
    Inna sprawa- czy uzwojenia wytrzymają 200V?
  • Poziom 33  
    200V odpada całkowicie... póki co. Będę zejdę z częstotliwością i sprawę przedyskutuje z promotorem.
    Swoją drogą chciałem to na mosfecie zrobić ale póki co jeszcze nie zrobiłem układu który wzmacniałbym dodatnie i ujemne połówki...
  • Poziom 38  
    No to zejść z wymaganym prądem.
    Dla 50mA będzie to ok.20V.
    Może podasz co to ma robić?
    Bo tak to tylko podejrzewam że do pomiaru jakichś parametrów transformatorka.
    I poszukaj "symetryczne źródło prądowe".
  • Poziom 33  
    Jasne żadna tajemnica:) Chodzi o badanie histerezy rdzeni ferrytowych. Typ rdzenia jest wybrany póki co "na oko" po pierwszych pomiarach będę już mądrzejszy i zaznajomiony z zachowaniem układu. W Pspice jest model Jilesa Athertona i sprawdziłem że aby przedstawić pełną pętlę trzeba 0.5A płynącego w 10 uzwojeniach dlatego dążyłem do takiego prądu.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    W symulatorach to Ci nie pomogę.
    Układ który taki prąd da- mogę sobie wyobrazić.
    Ale ten model chyba nie może być taki sztywny- źródło prądowe symetryczne pracuje z zasady w czymś co można nazwać klasą A wzmacniacza i straty mocy można na mosfetach zrobić znośne przez równoległe łączenie mosfetów, radiatory i wentylatory.
    Ale na badanym rdzeniu- to już raczej nie.
    Zwłaszcza że badanie powinno być przeprowadzone przy stałej temperaturze rdzenia- przy różnych ale stałych temperaturach.
    A tak duży sygnał przecież nagrzeje rdzeń.