Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trawienie pcb najlepiej bez kwasu. inne metody tworzenia pcb

uspy12 10 May 2012 22:01 2471 5
    uspy12
    Level 2  
    Witajcie!

Mam mały problem. Mieszkam w bloku. Nie mam warsztatu a potrzebuje stworzyć kilka płytek pcb.
    Z racji tego, że w mieszkaniu jest małe dziecko nie mogę używać kwasów do trawienia pcb.

Czy istnieje możliwość "wytrawienia" pcb bez użycia kwasów czy innych niebezpiecznych substancji, albo z ich ograniczeniem? Czytałem o metodzie naświetlania pcb ale jest za droga. Oraz o, metodzie z użyciem gąbki (potrzebna minimalna, ilość kwasu).

Proszę o szybką pomoc.

Przepraszam za błędy ale piszę z telefonu- zepsuty komputer.
  • Helpful post
    mat343
    Level 14  
    przy naświetlaniu płytek też musisz wrzucić płytkę do wytrawiacza, bez użycia kwasu to można frezować pcb ale to za drogo wychodzi.
  • Helpful post
    Zygaqra
    Level 35  
    Chlorek żelazowy to nie kwas, jedynie nie nadaje się do spożycia i paskudnie i nieodwracalnie prawie brudzi wszelkie ubrania ;-)
    uspy12
    Level 2  
    A co z B327? Wygląda na bezpieczniejszy niż chlorek żelazowy.
  • Helpful post
    mat343
    Level 14  
    Ten środek już nie brudzi aż tak, w miarę zużycia robi się niebieski.
  • Helpful post
    tehaceole

Level 28  
    Paczka B327 kosztuje może ze 4zł. Robisz wydruk na płytce (lub w inny odpowiadający Ci sposób nanosisz rysunek ścieżek), rozrabiasz B327 w ciepłej wodzie, poświęcasz ok 10-15 minut na wytrawienie (nadzorując w tym czasie poczynania brzdąca) po czym preparat utylizujesz, aby nie stanowił już dla malucha zagrożenia.