Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw komputerowy - prośba o opinię

10 Maj 2012 22:35 2199 16
  • Poziom 9  
    Proszę o wyrażenie opinii odnośnie zestawu, który wybrałem (poniżej) - ewentualną optymalizację, opinię co do zgodności i dopasowania komponentów...

Założenia:
    1. budżet - 1800-2500 zł.
    2. zastosowanie - komputer głównie do użytku powszechno-ogólno-domowego (programy biurowe, ogólnego użytku, programy cad, filmy, muzyka - mixowanie materiału muzycznego, instrumenty VSTi, czasem jakieś nie koniecznie topowe gry.)
    3. w miarę rozwojowy i mający perspektywy długotrwałego użytkowania - by nie wymagał modernizacji w okresie najbliższych kilku lat, a jeśli już to wymiany (unowocześnienia) pojedynczych elementów (np. dokupienie ramu...) - nie natomiast wymiany połowy zestawu...
    4. Postawiłem na platformę AMD - jako chyba bardziej uniwersalną i tańszą (choć mam świadomość mniej wydajną) w przyszłej, jeśli będzie konieczna- modernizacji.

Skomponowany przeze mnie zestaw:

Płyta AM3/AM3+ ASRock970 EXTREME 4 (970 3xPCI-E DDR3) 380,00 zł.

Procesor FX-6100 3.30GHz 6MB BOX 95W
    521,00 zł.

Grafika ASUS Radeon HD6850 1024MB 256bit DirectCu
    kod producenta: EAH6850 DC/2DIS/1GD5/V2
    549,00 zł.

Dysk SATA III Western Digital - Caviar 1TB 7200obr. 64MB GP
    379,00 zł.

Pamięci DDRAM3 Kingston 4096MB 1600MHz HyperX Blue CL9 (2x2048) 111,00 zł.

Zasilacz Corsair CX 600 600W CMPSU-600CXV2EU BOX
    269,00 zł.

Napęd - nagrywarka DVD ASUS DRW-24B3ST SATA czarny OEM
    75,00 zł.

Obudowa ATX/BTX iBOX ORION 917 czarna 99,00 zł.

Zestaw skomponowałem na podstawie elementów dostępnch w jednym sklepie internetowym (zamierzam zlecić złożenie) - nie wiem czy można podać nazwę- więc nie podaję.... Odnośnie procesora (wersja BOX) - jest informacja o dołączonym wiatraku - i tu pytanie - czy wystarczy to do chłodzenia procesora - czy też koniecznym jest zakupienie czegoś extra - jeśli tak - to co polecacie?

Sumaryczna kwota zestawu to: 2 383,00 zł.
    Czy to rozsądna kwota za taki zestaw?

Różnicę do kwoty 2500 pozostawiam na akcesoria typu mysz klawiatura etc.

Za ewentualne konstruktywne opinie/informacje z góry dziękuję.
  • Poziom 17  
    Procesor w tutejszycj kręgach i nie tylko uznawany jest za mało wydajny,
    Dysk: upewnij się, że NIE JEST to edycja GREEN (najlepiej sprawdź model na stronie producenta) - inaczej możesz mieć problemy z płynnością zarówno odtwarzania filmów, gier (podczas doładowywania) a i ogólnie kopiowanie danych nie będzie zbyt szybkie.
    Chłodzenie procesora: masz dwie możliwości - chłodzenie standardowo dołączone powinno dawać radę przy nominalnych warunkach pracy - jesli nie będziesz podkręcać, to conajwyżej wystarczy dodatkowy wentylator polepszający cyrkulację powietrza wokół procesora i karty graficznej. Jak już chcesz inne chłodzenie, to dobieraj coś z dużym wentylatorem (będzie mniej hałaśliwe), ale miej też na uwadze wymiary obudowy ilość miejsca wokół CPU, żeby nie wyszło, że zakupiony cooler po prostu się nie zmieści.

Co do reszty - nie mam uwag
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście masz chyba rację co do dysku - to jest edycja green (oznaczenie producenta WD10EZRX). Trochę włączyło mi się światełko ostrzegawcze kiedy doczytałem w specyfikacji o jakimś magicznym "nowatorskim" mechanizmie automatycznej regulacji prędkości obrotowej w zależności od obciążenia.

Zresztą mając nadzieję, że moderator mnie nie zlinczuje podaję linki to ten:

http://www.x-kom.pl/p/75544-dysk-twardy-sata-...stern-digital-caviar-1tb-7200obr-64mb-gp.html

A co myślisz o tym - warto?

SATA III Seagate 1TB 7200obr. 64MB - oznaczenie producenta ST1000DM003

http://www.x-kom.pl/p/69642-dysk-twardy-sata-iii-seagate-1tb-7200obr-64mb.html

Co do procesora - sugerowałem się trochę tym rankingiem i technologią 32nm:

http://www.chip.pl/ranking/podzespoly-pc/procesory

W pierwotnej wersji myślałem o FX - 4100 - ale właśnie o nim czytałem, że jest wyjątkowo niewydajny jak na swoją cenę i "nowoczesność".

Co w takim razie proponujesz (procesor) pod tą platformę w podobnej lub niższej cenie???
  • Poziom 43  
    wd blue albo samsung f3, oba 7200rpm
  • Poziom 43  
    Procesor Phenom II X4 965. Ewentualnie zmienić platformę na Core i5 2320/2400 - byłby i tak wydajniejszy niż najszybsze Phenomy.
  • Poziom 9  
    Dzięki wszystkim za pomoc. Zamówiłem ostatecznie zestaw:

Płyta główna - ASRock 970 EXTREME 4 (970 3xPCI-E DDR3)
    Procesor - AMD X4 965 6MB BOX 125W
    Grafika - Radeon HD6850 1024MB 256bit DirectCu
    Pamięć - Kingston 4096MB 1600MHz HyperX Blue CL9 (2x2048)
    Dysk - SATA III Seagate 1TB 7200obr. 64MB
    Nagrywarka - DVD ASUS DRW-24B3ST SATA czarny OEM
    Zasilacz - Corsair 600W CMPSU-600CXV2EU BOX
    Obudowa - Cool Master ELITE 310 czarno-srebrna
    Klawiatura - Logitech Deluxe 250 Keyboard czarna USB
    Mysz - Logitech B110 czarna USB

Łączna cena 2 450,00 zł.

Prośba jeszcze o ewentualne sugestie odnośnie zakupu monitora.

Założenia - budżet do 600 zł.
    Dobrze byłoby gdyby było HDMI lub co najmniej DVI-D (chciałbym mieć również możliwość podpięcia dekodera STB).
    Przekątna - 22 cale lub więcej...
  • Poziom 43  
    Płyta nie potrzebnie taka droga - 970 Extreme3 by wystarczyła bo pewnie w życiu nie wykorzystasz triple Crossfire. Ram mogłeś wziąć lepszy, dysk mam nadzieje że nie jest to seria Green Power ?
  • Poziom 9  
    Dysk seria barracuda- ST1000DM003

Płytę chciałem trochę lepszą (więcej gniazd, taktowanie 2100, podstawka AM3+ ...- bo chciałbym mieć spokój na parę lat. Tzn. żeby nie wymieniać połowy komputera z racji wymiany procesora, pamięci, czy czegoś tym podobnego bo się mulić zacznie za dwa lata.

Co jest nie tak z pamięciami, które wybrałem???
  • Poziom 19  
    Kingstony nie są najlepszej jakości...lepiej zakupić jakieś Geil,Patriot lub OCZ
  • Poziom 43  
    Dysk w sumie OK - ale mają krótką gwarancję. 970 Extreme3 też ma podstawę AM3+ i obsłuży pamięci do 2100MHz. Ilość gniazd chyba identyczna nie licząc PCI-E.
    HyperXy to bardzo wyżyłowane kości i potrafią nie trzymać swoich fabrycznych parametrów, dlatego na forum polecamy w ich cenie kości stojące półkę wyżej.
  • Poziom 43  
    Ogólnie zestaw ok, choć cena dziwnie wysoka, ram słabo podkręcalny i obudowę dało się nieco lepszą wybrać.
    Niemniej jednak pograsz na tym w nowe tytuły na dobrych detalach.
    Monitor bierz najtańszy fHD ze złączemi DVI i HDMI 22" lub 24"
  • Poziom 19  
    dobrą ofertę monitorów ma Benq i Samsung np.
    BenQ G2220HD
  • Poziom 43  
    Autor wspominał na początku że gry będą sporadycznie. W sumie na jego miejscu i do jego zastosowań wybrałbym raczej SSD + mniejszy dysk HDD 320-500GB - nawet używany przycinając na płycie i ewentualnie zasilaczu czy grafice.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Mistrzu YODA (Kamil1755) to ty? Wielce cenię sobie twoją opinię :).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Jeśli uraziłem - to przepraszam. Z tym mistrzem YODĄ to taki żart z racji powtórzenia ostatniego słowa w twoim poście (mistrz YODA z gwiezdnych wojen mówił zdania w odwróconej kolejności). A założycielem wątku jestem ja. Co do cen - to ceny w sklepie komputerowym z uwzględnieniem składania. Generalnie porównywałem z cenami na "znanym protalu aukcyjnym" i innymi sklepami - wychodzi trochę więcej -ale myślę, że do zaakceptowania. Poza tym ostatnio złoty mocno stracił na wartości - od piątku różnica cenowa w w/w zestawie to około 40 zł. w górę. Jeśli tendencja się utrzyma, to aż strach pomyśleć - mnie udało się zamówić jeszcze w "starej" cenie.