Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD SHARP LC-32DH65E - nie włącza się do pracy

11 Maj 2012 10:24 20414 11
  • Poziom 21  
    Witam,
    TV ma około 3 lata. Klient poinformował iż telewizor od nowości miał drobną wadę polegającą na tym iż po włączeniu do pracy obraz i dźwięk pojawiał się zawsze po około minucie. Niestety sprawa nie została załatwiona w ramach gwarancji. W chwili obecnej po włączeniu do pracy w telewizorze brak obrazu, głosu oraz brak podświetlenia matrycy a zielona led power świeci. W tym czasie słychać również załączanie i wyłączanie przekaźnika na płycie. Po około dwóch minutach zaczyna powoli, jednostajnie migać zielona led non stop. Napięcia z przetwornicy wychodzą prawidłowe. W dostępnej instrukcji serwisowej brak opisu do tego typu sygnalizacji błędu.
    Proszę o sugestie.
  • RenexRenex
  • Spec od monitorów
    jesli masz Main DUNTKE685WE to poczytaj wszystkie tematy o LC-42DH77E
    opcja Szukaj , wpisz frazę : 42DH77E
    np. Link

p.s
    Jesli po wł. Tv, zielony led zapala sie , potem po 15-40s zaczyna migać 2x czerwony led. Naciskasz na Menu (remote) i zaczyna migać razem z czerw.ledem zielony led OPC (miga 5x)
    czyli "Panel power supply error"
    czyli (zasilacz, main, tcon- kolejność uszkodzeń)

Obejrzyj dokładnie każda z oprawek jednej z 16-ccfl (nagar , zgrzany styk)
  • Poziom 21  
    Migająca dioda zielona led z pojedyńczym błyskiem i przerwą 1,5sek. oznacza błąd: MAIN PWB FAILURE - initial communication error.

Po przeprowadzeniu dodatkowych pomiarów okazało się iż na płycie głównej zaniżone jest napięcie 3,3V do wartości 2,4V. Podejrzewam uszkodzony stabilizator IC9610 LV5805M. Podałem napięcie 3,3V z zasilacza zewnętrznego i telewizor uruchomił się.

Poinformuję o efekcie po wymianie tego stabilizatora.
  • Poziom 21  
    Witam.
    Dziś zrobiłem, miałem dokładnie taki sam przypadek. ok. 2,4V zamiast 3,3. Winną okazała się cewka 9607 (pewno ma gdzieś w środku zwarty zwój). Podmieniłem na podobną, chodzi jak złoto. Trzeba zwrócić jednak uwagę na straty w rdzeniu. Musi być pełny rdzeń (np. toroid) bo przy nie dobranej cewce, napięcie jest ok ale wydziela się ciepło a co za tym idzie przetwornica pracuje w złych warunkach i bierze większy prąd by osiągnąć te same parametry na wyjściu, co może grozić ponownym uszkodzeniem (nie koniecznie przetwornicy).
    Myślę że u kolegi będzie dokładnie to samo.
    Pozdrawiam Piko.
  • RenexRenex
  • Poziom 21  
    Niestety wymiana scalaka nie przyniosła poprawy. Może i faktycznie jest problem z tą cewką. Zauważyłem że jak włączę to mam napięcie 2,4V ale po potraktowaniu cewki zamrażaczem pojawia się napięcie 3,6V i TV działa. Cewka nie jest dostępna. Niestety nie mogę znaleźć karty katalogowej do tego scalaka LV5805M.
  • Poziom 15  
    Trzeba wymienić 6,8nF na 68nF .
  • Poziom 21  
    zegar 32 napisał:
    Trzeba wymienić 6,8nF na 68nF .

To pewno zmiejszy częstotliwość pracy przetwornicy (skoro producent dał taki scalak to widocznie ma chodzić z wyższą częstotliwością),a ja akurat nie polecałbym tej metody. Spróbuj przelutować cewkę, przygrzej ją lutownicą. U mnie to nie przynisło poztywnych rezultatów. Natomiat ruszyło z kopyta już z pierwszą przylutowaną w powietrzu cewką , ale... się grzało. Więc dobierałem czyli "podkładałem" cewki o różnych indukcyjnościach i chodziło poprawnie w bardzo szerokim zakresie, tyle tylko że wydzielało się ciepło na rdzeniu. Dotykając po minucie pracy potrafił oparzyć (a napięcie było niezmienne 3.3V).
    Pozdrawiam Piko.
  • Poziom 21  
    Problemem okazała się cewka w rdzeniu kubełkowym o indukcyjności 15uH. Z powodu braku identycznej cewki na wymianę wstawiłem na próbę większą o indukcyjności 220uH i co ciekawe działa bez zastrzeżeń. Napięcie na wyjściu sztywne 3,3V. Telewizor pracuje od kilku dni bez problemów.
  • Poziom 40  
    Ja to w podobnym modelu Sharp miałem problem z tym ic że po kilku minutach był gorący i wtedy spadało to napięcie. Wystarczyło palcem go dotknąć, odprowadzić z niego temperaturę i prawidłowe napięcie powracało. Dałem tam trochę pasty termoprzewodzącej i blaszkę jako radiator.
  • Poziom 21  
    satgal napisał:
    Ja to w podobnym modelu Sharp miałem problem z tym ic że po kilku minutach był gorący i wtedy spadało to napięcie. Wystarczyło palcem go dotknąć, odprowadzić z niego temperaturę i prawidłowe napięcie powracało. Dałem tam trochę pasty termoprzewodzącej i blaszkę jako radiator.

Witam i zapytam. Ciekawe na jak długo to pomoże? Do wyschnięcia pasty?
    Wydaje mi się jednak, że w przypadku przetwornicy szukałbym przyczyny takiego stanu rzeczy (zimne luty, zwietrzałe pojemności czy korozja lub zalanie?).
    Owszem ja też nie raz dokładam radiatory z pastą ale, raczej tylko do dużych procesorów (gdzie producent nie ma w tym interesu, i wychodzi z założenia a niech się grzeją... i tak do upływu gwarancji a może jeszcze się uda i ciut dalej..?) które grzeją się mocno a potem dzieją się różne "dziwne" rzeczy.
    Pozdrawiam Piko.

P.S. I zapomniałbym.. jeszcze do "pionu" (TDA3654) w Triluxach ;)
  • Poziom 21  
    Rozwiązanie problemu opisałem powyżej.