Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błąd programowania po zmianie kwarcu

miros_4 11 Maj 2012 11:26 840 4
  • #1 11 Maj 2012 11:26
    miros_4
    Poziom 2  

Witam serdecznie.
    Dzisiaj podłączyłem Atmege8 według tej instrukcji:
    Proszę zamieszczać zdjęcia według poniższego linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Ułatwi to ich przeglądanie . [dzimi]

Programator jaki używam to USBasp. Zmieniłem fusebity z pomocą mkAVR Calculator na zewnętrzny kwarc 3 - 8 MHz. Podłączyłem do odpowiednich portów kwarc, kondensatory 22 pF i zresetowałem Atmege. Teraz przy próbie jej zaprogramowania właśnie przez mkAVR Calculator, aktualizacja Flash zatrzymuje się raz na 71% raz na 80%.

Dodam, że całość zasilana jest przez stabilizator 3.3V.
    Czy ja coś zrobiłem nie tak?

0 4
  • #3 11 Maj 2012 11:56
    mirekk36
    Poziom 42  

miros_4 napisał:

Daj zasilanie do procka +5V a nie +3,3V - przynajmniej tak do testów - bo zależy jaki masz programator USBASP. Zwykle procesor w nim zasilany jest napięciem +5V, i jeśli nie ma rezystorów ograniczających prąd na liniach ISP to może to prowadzić do kłopotów jeśli swój procesor zasilasz niższym napięciem.

0
  • #4 11 Maj 2012 12:59
    miros_4
    Poziom 2  

mirekk36 napisał:
    miros_4 napisał:

Daj zasilanie do procka +5V a nie +3,3V - przynajmniej tak do testów - bo zależy jaki masz programator USBASP. Zwykle procesor w nim zasilany jest napięciem +5V, i jeśli nie ma rezystorów ograniczających prąd na liniach ISP to może to prowadzić do kłopotów jeśli swój procesor zasilasz niższym napięciem.

Taka sytuacja chyba ma miejsce u mnie :)
    Rezystory 200 Ohm na liniach MOSI, MISO i SCK powinny załatwić sprawę?

Masy na pewno są połączone.

0