Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakup stacji do BGA - HOT AIR czy INFRA do 4000zł

C-oolt 11 May 2012 14:51 7428 17
Diolut
 • #1
  C-oolt
  Level 22  
  Witam!

  Zastanawiam się nad zakupem stacji do BGA głównie z celem nauczenia się tej techniki lutowania jak i naprawy. Zainteresowały mnie następujące zestawy:

  1. QUICK 861DS + T8280 2500W - 1800zł => plus to duży podgrzewacz

  2. Quick 856AE + T8280 2500W - 3.499zł => wyższy model HOT AIR z regulacją czasu grzania

  3. LY IR6000 - 3900zł => wada to mały dolny podgrzewacz

  Na chwilę obecną zbudowałem sobie już uchwyt do płyt z profili oraz posiadam uchwyt regulowany w kilku pozycjach do HOT AIR.

  Mój budżet to MAX 4000zł (nieprzekraczalny)

  Jestem skłonny do zestawu 1 lub 2 gdyż posiadają duży dolny podgrzewacz. Zastanawiam się tylko czy nie będzie problemu z podgrzaniem układu w celu wykonania reflow lub demontażu i montażu układu. Do kontroli temperatury posiadam dwa termometry TM902C -50~1300 st

  Proszę o poradę ewentualne wskazówki.

  Pozdrawiam
 • Diolut
 • #2
  waldek69
  Level 15  
  Witam, też planuję zakup stacji BGA. Otrzymałem dzisiaj odpowiedź z Chin odnośnie ceny:
  - stacja IR6000 + komplet dodatków (dodatkowe uchwyty do płyt, komplet sit, ramka do sit, 25 tys kulek, taśmy alu, pęsety, chwytaki itp. Cena z transportem do Polski 750$. Do tego dojdzie cło ok 3% oraz vat (do doliczenia przy zakupie na firmę). Zakup takiego kompletu w Polsce to wydatek ok 2000 zł więcej.
  Znalazłem jeszcze jedno urządzenie IR m760, ale jest niedostępne w Polsce i nie mam porównania cen. posiada większy podgrzewacz dolny 24x18. Cena z transportem ok 500 $.
  Czy ktoś miał do czynienia z M760 i może przekazać więcej informacji?
  Link
 • #3
  C-oolt
  Level 22  
  Wydaje mi się, że lepszym zakupem jest zakup w Polsce. Jeżeli (odpukać) paczka przyjdzie uszkodzona lub stacja padnie po jakimś czasie to z reklamacją mogą być problemy. Kupując w Polsce dostajesz zazwyczaj 24m gwarancji i dostęp do serwisu na terenie Polski.

  Nad stacją do BGA myślę już od dobrego roku. Ostatecznie zdecydowałem się na:

  TH-390 (góra HA dół IRDA)

  Jak pisali to ma duży dolny podgrzewacz (co jest istotne) i HA z góry, który jest łatwiejszy w kontroli niż IRDA. Z resztą stacje za 10-15 tys. zł posiadają jako górną grzałkę tylko HA. Z wypowiedzi ludzi, którzy zakupili ją do serwisu oceniają ją jako idealny zakup. Powinienem mieć ją w przyszłym tygodniu to powiem o niej coś więcej.
 • #4
  waldek69
  Level 15  
  Daj znać gdy kupisz. Ostatnio trafiają coraz "świeższe laptopy i rzadkością są już płyty, które nie mieszczą się na małym podgrzewaczu. Kumpel w UK pracuje na Jovy 7500 z małym podgrzewaczem dolnym i ogarnia 98% wszystkiego co trafia do serwisu. Gdyby było w Polsce drożej o 30-40% to oczywiście kupiłbym na miejscu. W Chinach można kupić dwie maszynki w cenie jednej w Polsce. Tam też coraz bardziej dbają o klienta. Na innym forum czytałem, że chłopak otrzymał przesyłkę z Chin z połamanym podgrzewaczem. Po wysłaniu fotek mailem dostał nowy podgrzewacz bez żadnych problemów.
 • #5
  C-oolt
  Level 22  
  Witam!

  Dostałem już stacje, o której pisałem wcześniej. Stacja jest dobrze wykonana, grube blachy i osłony, powoduje, że wygląda nadzwyczaj dobrze jak na chińczyka, jest ciężka 25KG (ale to dobrze o niej świadczy). Posiada dysze Hot Air jako górny podgrzewacz i promiennik IRDA jako dolny. Góra regulowana w wielu płaszczyznach co umożliwia swobodne dojście do układu nie zależnie gdzie znajduje się na płycie. Dołączony stolik/uchwyt na płyty posiada również podpórki do podparcia płyt lub uchwycenia płyt mniejszych rozmiarów typu kart graficznych itp. W uchwyt wchodzi bez problemu płyta rozmiarów ATX. Do zestawu są dołączone:

  - zapasowa grzałka górna
  - zapasowy promiennik RDA
  - dysze 3 szt przyczepiane na magnes
  - zestaw sit do grzania bezpośredniego 170szt.
  - kabel RS232 do komunikacji z komputerem + oprogramowanie
  - FLUX - próbka
  - kulki w wielu rozmiarach
  - pędzelek i chwytak ciśnieniowy
  - instrukcja EN i PL

  O to kilka poglądowych zdjęć:

  Zakup stacji do BGA - HOT AIR czy INFRA do 4000zł

  Zakup stacji do BGA - HOT AIR czy INFRA do 4000zł

  Zakup stacji do BGA - HOT AIR czy INFRA do 4000zł

  Zakup stacji do BGA - HOT AIR czy INFRA do 4000zł

  Zakup stacji do BGA - HOT AIR czy INFRA do 4000zł

  Zakup stacji do BGA - HOT AIR czy INFRA do 4000zł

  Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Teraz zabiorę się za testy i postaram się je w najbliższym czasie przedstawić na forum. Jak ktoś ma jakieś pytania co do stacji to czekam.

  Do MOD-a: Nie wiem czy nie opłacało by się założyć nowego tematu poświęconemu tej stacji? Mógłbym wtedy swobodnie zamieszczać zdjęcia opisy itp.
 • #6
  waldek69
  Level 15  
  Piałeś w temacie, że budżet max. 4000(nieprzekraczalny). Czy zmieściłeś się w zaplanowanym budżecie?
 • #7
  C-oolt
  Level 22  
  Ostatecznie przekroczyłem budżet zapożyczając się. Razem stacja wyszła mnie 5999 zł. Stwierdziłem , że budowanie kolejnego partyzanckiego sprzętu lub nie w pełni spełniającego moje wymogi nie ma sensu. Naprawa ta musi być wykonana profesjonalnie na profesjonalnym sprzęcie wiec kupiłem co kupiłem. Wszystko okaże się z czasem ale jestem dobrej myśli.
 • #8
  waldek69
  Level 15  
  Jasne. Daj znać jak przetestujesz maszynkę. Dogaduję cały czas z Chińczykiem ostateczną cenę IR6000. Jeżeli zejdziemy do 800$ za komplet (sita, kule, pasta, dodatkowe wsporniki do płyt) będę składał zamówienie. Jeszcze w celnym muszę się dowiedzieć jak wygląda cło i vat od kosztów transportu.
 • #9
  foxik33
  Level 16  
  Minęły 2 lata. Jak stacja się spisuje ?

  Stoje właśnie przed dylematem - ZM-R380B czy INT-732
 • #10
  tomiok
  Level 33  
  Proponowałbym skontaktować się z człowiekiem z www.reball.pl
  Kupuję trochę od niego i ma niezłe ceny, czasami coś sprowadza na zamówienie i doradzić umie.
  Dla zdecydowanych pokazy na miejscu na oferowanym sprzęcie ;-)
  Kto pyta, nie błądzi ;-)
 • #11
  C-oolt
  Level 22  
  Co do stacji to cały czas ją używam. Jedyna modyfikacja jaką wykonałem to zastąpienie sąd pomiarowych typu K na sondy OMEGA zarówno z góry jak i z dołu. Dzięki temu uzyskałem dokładny pomiar temp. , a co za tym idzie profil lutowniczy.

  Co do mocy to mam jej dość zarówno do ściągania małych jak i dużych układów. Jedyny mankament / wada (jeżeli można tak to nazwać) to jest troszkę mało miejsca na chwycenie płyty większych rozmiarów. Ale zawsze sobie poradzę po prostu ustawienie trwa troszkę dłużej. Z resztą płyty robią się coraz mniejsze.

  Jak wiadomo jest to stacja HA więc jest też troszkę głośna ale to nie problem. Ma działać i zarabiać to jest najważniejsze.

  Gdybym teraz miał kupować i miał budżet rzędu 4000zł-6500zł to zastanawiałbym się pomiędzy:

  1. Stacja lutownicza BGA IR PRO SC v5 (ze względu na duży uchwyt do PCB)
  2. Stacja lutownicza BGA Techot TH-580 (ze względu na duży uchwyt do PCB)
  3. Stacja lutownicza BGA Techot TH-390

  Stację, którą zaproponowałeś czyli: INT-732 totalnie bym odpuścił. Nie przemawia do mnie jej budowa, a co za tym idzie sposób działania.
 • #12
  foxik33
  Level 16  
  Th-390 optycznie wygląda jak to co masz, wiec co za różnica ? ;-)

  Cenowa napewno :-)

  Czyli skoro 2 lata przetrwała i nadal pracuje to sądzę że produkt wart uwagi? :-)

  Ta ir pro sc v5 scootle wyglada niezle.. 1158$ na aliexpress.
 • #13
  snopa
  Level 14  
  jako że sprzedajemy wszystkie stacje o których jest tutaj mowa pozwolę sobie wtrącić dwa zdania.
  Po pierwsze faktycznie dużo lepiej nabyć ZM-R380B lub Scotla IRPROSC niż INT-732.
  Co do stacji TH-390 i ZM-R380B, są to te same produkty tylko że po podpisaniu umowy z producentem ściągamy modele z oznaczeniem ZM-R. I udaje się nam dostać w dużo lepszych cenach stąd różnica w cenie sprzedaży.
  Na koniec dodam że zamiast IRPROSC polecił bym TH-490 ponieważ ma 3 strefy grzejne, lepsze wykonanie, wbudowaną lutownicę grotową i sprzętowy tryb pracy jako podgrzewacz. Jeśli miał by Pan pytania zapraszam na PW żeby nie zaśmiecać wątku.
 • #14
  foxik33
  Level 16  
  A może lepiej skłonić się ku Jetronix-Eco ?
  Czytam, oglądam - zachwalany.
 • #15
  foxik33
  Level 16  
  Może w tej kwestii ktoś coś podrzuci? Może lepiej skoczyć na Jetronix Eco ?
 • #16
  maz9
  Level 19  
  Jetronix ECO. Jako że sprzedaję Jetronix ECO wypowiem się.Z góry zaznaczam ze lepiej przed zakupem przetestować modele osobiście. Jest to najrozsądniejsze rozwiązanie.

  Wyświetlacz lcd jest przejrzysty przy tworzenie profili i ich wyboru. Można podawać nazwy profili na maszynie co ułatwia ich poźniejszy wybór. Lutujemy centralnym punktem i on służy do lutowania i na nim możemy ustawić inne moce niż na pozostałych elementach grzejnych - mam na myśli preheater. Centralny punkt otoczony jest z czterech stron elementami grzejnymi ich jedyne zadanie to podtrzymanie ciepła płyty żeby nie dochodziło do wygięć. Soft w komputerze jest przejrzysty. Mamy możliwość podłączeni dodatkowej termopary i wyboru termopary głównej. Wracając do podgrzewacza dolnego możemy go użyć również do innych celów gdyż przy tworzenia profilu mamy zapytanie o użycie fazę prehaet oraz ilość etapów. Używając jedynie fazy preheat możemy także użyć termopar. Urządzenie ma dużą moc a mimo to jest ona efektywnie wykorzystywana w maszynie. Ssak jest długi i posiada możliwość odpięcia i pozwala w wyjątkowych sytuacjach na podejście chwytaka pod grzałkę.

  Można by jeszcze wiele dodać ale doradzam zakup po rozeznaniu się osobistym z urządzeniami. Na rynku jest wiele urządzeń ale wystarczy zobacz kilka żeby zauważyć że taj naprawdę to nie ma w czym wybierać.
 • #17
  milek22
  Level 13  
  Witam,

  Proszę o pomoc w wybobrze zakupu Stacji lutowniczej BGA. Stacja używana będzie głównie do układów SMD, QFN i czasem BGA.
  Wyszukałem w necie takie Stacje lutownicze BGA o których brak opini użytkowników.
  1. BGA TOUCHBGA GM390 link:
  http://reball.na.allegro.pl/stacja-lutownicza...-gm390-lcd-2xhotair-ir-kwarc-i4570730573.html

  2.BGA Techot TH-55 link:
  http://diolut.pl/stacja-lutownicza-bga-techot...w-2xhotair-ir-wewnetrzny-komputer-p-4443.html

  3. Jetronix-Eco Jovy link:
  http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lutownic...townicza-bga-na-podczerwien-jetronix-eco.html

  Poczytałem trochę na forum i chyba najlepszy wybór to pozycja 3 ze względu na parametry i znaną markę firmy Jovy?

  Potrzebuję również zestaw sit i uchwyt/stolik do stawiania kulek. Jaki stolik proponujecie
  z ramką czy bez ramki? Sita do grzania bezpośredniego czy nie? Jaki rozmiar
  sit 80 x 80 czy też 90 x 90? Co sądzicie o takim zestawie? Link:
  http://allegro.pl/zestaw-sit-sita-bga-320szt-80mm-stolik-akcesoria-i4536446775.html
  Zamierzam też kupić podręczną stację lutowniczą WEP-9XXX HA+kolba.

  Wszelkie sugestie, linki i pomoc mile widziane. Dzięki
 • #18
  KAROL19766
  Level 12  
  Witam, mam zamiar kupić stację okazyjnie : TOUCHBGA GM390 , mam pytanie jak oceniacie pracę na tej stacji : Będę używał praktycznie do płyt konsolowych typu PS4, XBOX ONE ... czasami może inne jak się trafi ale stawiam na płyty konsolowe