Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowoprądowy 10mA czy 30mA? Pompa wody

Krek15 11 Maj 2012 20:44 5039 13
  • #1 11 Maj 2012 20:44
    Krek15
    Poziom 15  

Witam Zakupiłem pompę do wody Omnigena JY1000 ,którą będę nawadniał nią ogródek ale i nie tylko.

Typ: Omnigena JY1000
    I=4,9A
    Moc 1100W

Pytanie o wyłącznik różnicowoprądowy czy zastosować do niej 10mA czy 30mA. W sklepie sprzedawca nie był w stanie nic doradzić. Chciałem wstawić standardową 30mA ale mówią że jest bezpośrednia styczność z wodą wiec lepiej dać 10mA Co koledzy o tym sadzą. Druga sprawa to wyłącznik nadprądowy B 6A S301 605506 czy można go spokojnie zastosować dla takiej pompy czy normalnie wstawić 10A? dziękuje za pomoc.

0 13
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 11 Maj 2012 22:12
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Zakładam że ta pompa jest zasilana z przewodu zakończonego wtyczką a kolega chce dodać obwód gniazda specjalnie dedykowany dla niej.
    Jak dla mnie to RCD 25A / 30mA i eska B16 przewód zasilający 3x2.5mm2
    A dodam że po wykonaniu ów odwodu należało by sprawdzić czy RCD jest sprawne i czy są spełnione warunki na samoczynne wyłączenie zasilania ( gdyby RCD zawiodła ) :D

1
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 11 Maj 2012 23:15
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 12 Maj 2012 08:17
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Zastosowanie wyłącznika RCD 10mA nie ma uzasadnienia a może być przyczyną kłopotów z uwagi na zbyt dużą czułość. RCD 30mA jest adekwatne, przykładowo dla kabin prysznicowych takie się stosuje.
    Inna sprawa Kolego Krek15, czy doczytałeś instrukcję do pompy bo coś mi się wydaje że w instrukcji znajdziesz zapis o wyłączniku silnikowym. Dla tej pompy konkretnie o zakresie 4-6A, na przykład M611 o ile będzie zabudowany w pobliżu gniazda zasilającego czy M250 gdy będzie zabudowany w rozdzielnicy.

0
  • #5 12 Maj 2012 08:57
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 12 Maj 2012 10:04
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    RCD 30 mA jest przeznaczone tylko i wylącznie do ochrony przed dotykiem bezpośrednim. ...
    Do ochrony przed dotykiem pośrednim, powinien być stosowany RCD minimum 300mA.

Jeden z Moderatorów założył wątek "Definicje i pojęcia używane w elektroenergetyce". Są tam opisane pojęcia dotyku bezpośredniego i pośredniego. Poczytaj Kolego.

0
  • #7 12 Maj 2012 12:07
    Krek15
    Poziom 15  

Witam kabel nie jest zakończony wtyczką bo można do pompy dodać wyłącznik ciśnieniowy. Pytanie zadałem bo wiadomo czasem dzieci będą podlewać ogródek. Wiecie Węza w łapkę i dawaj z wodą. Jedni mówią że jak dojdzie do przebicia to to osoba podlewająca wężem ogródek zostanie porażona prądem inni mówią że nie. I zgłupiałem więc wolałem zapytać. Dziś dostałem instrukcje do pompy bo ta co była nic nie wspominała o wyłącznikach. Producent pompy zaleca zastosowanie różnicówki o wartości nie większej niż 30mA. Mówi też o zastosowaniu wyłącznika M611. z ustawieniem na maksymalny prąd uzwojenia. W moim wypadku 4,9A . Dyskusje mile widziane choć uważam że kłopot rozwiązany.

0
  • Pomocny post
    #8 12 Maj 2012 16:03
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Nie ma za co, Kolego Krek15. :wink:

0
  • #9 12 Maj 2012 20:57
    piotrek g
    Poziom 9  

Kolego bardzo dobrze że chcesz zastosować RCD , pompa to bardzo duże prawdo podobieństwo awarii, lub upływności a dzięki temu unikniesz wyłączenia głównego RCD, jeśli ta pompa,230v to zastosuj też RCD230v . Jeśli to pompa hydroforowa nie za nurzana to musisz zrobić dodatkowe uziemienie

Dodano po 12 [minuty]:

Wracając do tematu dobierając prąd wyłącznika RCD Zwróć uwagę na stopniowanie jeśli główny ma 30mA to każdy następny powinien mieć mniej ,chyba że na każdy obwód maż oddzielny RCD to mogą być takie same.

Czego to jeszcze Kolega nie zaproponuje, może słupy nowe postawić i osobny transformator?
    Jakie osobne uziemienie i jakie stopniowanie RCD?
    Kolega zasługuje na ostrzeżenie! [sq9jjh]

1
  • #11 12 Maj 2012 21:53
    piotrek g
    Poziom 9  

Nie rozumiem uwagi do mojego postu,nadal nie wiemy czy to pompa przenośna czy hydroforowa,kolego kkas12 wiem co to selektywność lecz zwraca się do nas zwykły człowiek dbający o rodzinę ,nie koniecznie zmuszony znać język techniczny. pozdrawiam

0
  • #13 12 Maj 2012 23:52
    Krek15
    Poziom 15  

Sprawa niby proste a jednak kłopotliwe. Miłe że powstała dyskusja i wymiana zdań miedzy kolegami. Pompa będzie przenośna bo mam 2 studnie nie będzie zainstalowana w jednym miejscu na stałe.
    W woli wyjaśnienia tak wygląda dokładnie pompa.

Wyłącznik różnicowoprądowy 10mA czy 30mA? Pompa wody

Obecnie podłączona jest normalnie przedłużaczem pod bezpiecznik 16A. W poniedziałek dokonam zakupu potrzebnych elementów. Choć gdy dziś dostałem dokładną instrukcje napisałem co w niej zapisano.

Producent pompy zaleca zastosowanie różnicówki o wartości nie większej niż 30mA. Mówi też o zastosowaniu wyłącznika M611. z ustawieniem na maksymalny prąd uzwojenia. W moim wypadku 4,9A .

1
  • #14 13 Maj 2012 00:00
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Krek15 napisał:
    ...Producent pompy zaleca zastosowanie różnicówki o wartości nie większej niż 30mA. Mówi też o zastosowaniu wyłącznika M611. z ustawieniem na maksymalny prąd uzwojenia. W moim wypadku 4,9A .

Producent pompy tylko zaleca, co oznacza, że nie ma pojęcia w jakim rodzaju sieci pompa będzie pracowała. A co wtedy, jeżeli rodzaj sieci technicznie wyklucza stosowanie RCD?
    Napisałem kiedyś (dzięki jednemu ze specjalistów w tym forum) że, jedną z najważniejszych rzeczy są oględziny instalacji, bez tego wszelkie porady są bezpodstawne. Z całym szacunkiem.

0