Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja sieci LAN/WLAN w domu jednorodzinnym

strykul 12 Maj 2012 00:32 5222 12
  • #1 12 Maj 2012 00:32
    strykul
    Poziom 17  

Witajcie, dostałem dziś Netia Spot i mam w związku z tym pytanie.

Otóż: Jak ustawić urządzenia, żeby podobna konfiguracja zadziałała poprawnie:

Mój dom to stare budownictwo, ściany są grube, w związku z tym zasięg Wifi w odległości 8 metrów od routera (przez 3 ściany) jest bardzo słaby. Do tej pory miałem Asmax'a AR1004g.
    Mój pomysł jest następujący:
    Chcę podłączyć ADSL do Asmax'a, który będzie siał Wifi w jednym końcu domu, zaś NetiaSpot'a w drugim końcu domu podłączę do Asmax'a poprzez gniazdo WAN i również ustawię jako AccessPoint.
    Opcja pierwsza:
    GNIAZDO SIECIOWE=RJ11=>ASMAX(WLAN CZ.1)=RJ45=>NETIA SPOT(WLAN CZ.2)

Opcja druga:
    GNIAZDO SIECIOWE=RJ11=>NETIA SPOT(WLAN CZ.1)=RJ45=>ASMAX(WLAN CZ.2)

Dodatkowe pytania:

1) Jak skonfigurować oba urządzenia, żeby Spot spełniał swoje funkcje jako PrintServer + MediaServer (mam 2TB dysk, który chcę udostępnić sieci domowej)?

2) Jak ustawić urządzenia, aby siały zgodnie jedną siecią WiFi? (pod jedną nazwą, hasłem tak, aby nie trzeba było czekać na przełączenie się z sieci do sieci podczas chodzenia po domu)

Gniazda:
    Asmax==>4xLAN, ADSL
    NetiaSpot==>3xLAN, WAN, ADSL

Liczę na wsparcie z waszej strony

P.S. Zadzwoniłem na infolinię Netii, odebrał młody głos (chłopak) który zaczął kombinować, powiedział, że podyktuje mi, jak to zrobić, nagle połączenie zostało zerwane i dwa kolejne telefony natrafiły na kobiety (bez urazy do płci pięknej) które poinformowały mnie, że nie mogą mi pomóc, bo nie są przeszkolone jak również nie mogą mnie połączyć z nikim innym, kto jest, acz jeśli natrafię na kogoś (przy kolejnym telefonie) kto potrafi, to taka osoba z chęcią mi pomoże... jak dla mnie to śmierdzi na kilometr, choć nie wiem, dlaczego mogą nie chcieć mi w tym pomóc...

0 12
  • Pomocny post
    #2 12 Maj 2012 01:11
    Bródka
    Poziom 39  

strykul napisał:
    1) Jak skonfigurować oba urządzenia, żeby Spot spełniał swoje funkcje jako PrintServer + MediaServer (mam 2TB dysk, który chcę udostępnić sieci domowej)?

Przy wifi N to jeszcze zda egzamin ale gdy ktoś będzie chciał kopiować za pomocą ASMAXA to nie
    strykul napisał:
    2) Jak ustawić urządzenia, aby siały zgodnie jedną siecią WiFi? (pod jedną nazwą, hasłem tak, aby nie trzeba było czekać na przełączenie się z sieci do sieci podczas chodzenia po domu)

Nie da sie
    strykul napisał:
    Opcja pierwsza:
    GNIAZDO SIECIOWE=RJ11=>ASMAX(WLAN CZ.1)=RJ45=>NETIA SPOT(WLAN CZ.2)

Opcja druga:
    GNIAZDO SIECIOWE=RJ11=>NETIA SPOT(WLAN CZ.1)=RJ45=>ASMAX(WLAN CZ.2)

Wybór zależy od ciebie, oba routery maja modemy ADSL
    Jedynie co robisz to routery laczysz podłączając je pod switche, a nie gniazda WAN i na tym drugim wyłączasz DHCP i zmieniasz adres IP na inny aby nie kolidowały ze sobą

0
  • #3 12 Maj 2012 01:15
    strykul
    Poziom 17  

Tylko Spot ma USB, jesteś pewien, że nie da się spiąć tego w jedną sieć? Mam z czymś takim styczność na uczelni, gdzie na obszarze kilku hektarów za pomocą kilku setek AP mamy jedna sieć (co prawda zawiaduje tym oddzielny serwer autentyfikacyjny, ale...) Czy mógłbyś mi krok po kroku wyjaśnić skonfigurować Asmax'a jako AP? (bo Spot'a nie rozbierit, jakaś aktualizacja chyba była, bo znikła opcja modyfikacji ustawień połączenia)...

0
  • Pomocny post
    #4 12 Maj 2012 01:23
    Bródka
    Poziom 39  

strykul napisał:
    Tylko Spot ma USB

No to tak jak pisałem zależy gdzie masz drukarkę
    strykul napisał:
    jesteś pewien, że nie da się spiąć tego w jedną sieć? Mam z czymś takim styczność na uczelni, gdzie na obszarze kilku hektarów za pomocą kilku setek AP mamy jedna sieć (co prawda zawiaduje tym oddzielny serwer autentyfikacyjny, ale...)

W jednej sieci LAN będziesz miał komputery ale nie połączysz dwóch sieci wifi (SSID) w jedną, to są routery, a nie typowe AP
    strykul napisał:
    Czy mógłbyś mi krok po kroku wyjaśnić skonfigurować Asmax'a jako AP?

Instrukcja strona 54, odznaczasz DHCP i zmieniasz adres routera na np 192.168.2.1 i zapisujesz
    strykul napisał:
    bo Spot'a nie rozbierit, jakaś aktualizacja chyba była, bo znikła opcja modyfikacji ustawień połączenia)...

A co chcesz w nim ustawiać, jest pełno "tutkow" czy instrukcji jak ustawić ten router

0
  • #5 12 Maj 2012 01:41
    strykul
    Poziom 17  

No właśnie nie trafiłem na taki, który umożliwiłby zmianę trybu Spota z Routera na Access Point, bo znikł wraz z kolejną wersją softu fragment ustawień (z panelu użytkownika).

W które gniazda mam podłączyć Asmax'a i Spota jeśli schemat byłby ostatecznie:
    GNIAZDO SIECIOWE=RJ11=>NETIA SPOT(WLAN 1)=RJ45=>ASMAX(WLAN 2)??

0
  • #6 12 Maj 2012 10:17
    Bródka
    Poziom 39  

W przypadku asmaxa pod którekolwiek, przy neti spot któryś z trzech ostatnich gniazd ETH (żółte), byle nie pod czerwone (wan)

0
  • #7 12 Maj 2012 11:25
    strykul
    Poziom 17  

No chyba nie ogarnę ustawień tego Asmax'a... znalazłem jeszcze starego NetGear'a DG834G v3, może on nada się bardziej? Ogólnie chciałbym, żeby sieć wyglądała następująco:

Z Netia Spot, podłączonego jako Router podłączam 5x komórka/Tablet z Wifi i 2x notebook Wifi, kablem LAN 2x PC, dysk HDD USB i Drukarkę oraz drugi router kablem RJ45, jako Access Point i do niego przez Wlan alternatywnie laptopy i komórki + TV i Tuner przez Lan

Proszę o kompleksową pomoc, bo jutro wracam na studia i nie chcę rodziców zostawić z rozbabraną siecią...

Pytanie dodatkowe: Czy Router podłączony jako Access Point kablem sieciowym będzie mógł być jednocześnie Switchem?

0
  • #8 12 Maj 2012 11:31
    Bródka
    Poziom 39  

strykul napisał:
    No chyba nie ogarnę ustawień tego Asmax'a... znalazłem jeszcze starego NetGear'a DG834G v3, może on nada się bardziej?

W każdym z nich będziesz musiał wylaczyc DHCP i zmienić jego adres ip z innego zakresu
    strykul napisał:
    Proszę o kompleksową pomoc, bo jutro wracam na studia i nie chcę rodziców zostawić z rozbabraną siecią...

Poradnika nikt dla ciebie tu pisać nie będzie, podałem ci instrukcje wraz z numerem strony jak wyłączyć DHCP i zmienić adres
    strykul napisał:
    Czy Router podłączony jako Access Point kablem sieciowym będzie mógł być jednocześnie Switchem?

Wyłączając DHCP router działa jako switch + AP czyli wszelkie ustawienia DHCP urządzenia pobierają od netiaspot

0
  • #9 12 Maj 2012 12:10
    strykul
    Poziom 17  

Odbyłem właśnie pół godzinną rozmowę z kolejnym 5 konsultantem. Otóż:
    Poradzono mi, żebym ustawił Asmax'a w trybie Bridge, wówczas straci on możliwość udostępniania Wifi, ale będę mógł do niego podłączyć Netgear'a i NetiaSpot'a w trybach Access Point i wówczas obydwa one będą działały jak należy (znaczy spot nie straci swoich dodatkowych funkcji PrintServ i DLNA) Teraz tylko to ogarnąć do kupy...

0
  • #10 12 Maj 2012 12:22
    Bródka
    Poziom 39  

strykul napisał:
    Odbyłem właśnie pół godzinną rozmowę z kolejnym 5 konsultantem.

Nawet jak bys gadał z dziesięcioma oni nie mają wiedzy na ten temat, informatyka tam nie znajdziesz
    strykul napisał:
    Poradzono mi, żebym ustawił Asmax'a w trybie Bridge

Ty masz problem ze zwykłym wyłączeniem DHCP i podłączeniem routera pod odpowiednie gniazda, a teraz chcesz tryb Bridge...
    Tryb Bridge wymaga drugiego takiego samego urządzenia, możesz spróbować połączyć asmaxa i netiaspot w ten tryb ale raczej to nie zadziała

Instrukcja Netiaspot, tryb bridge strona 114

Instrukcja Asmax Wireless Bridge strona 105

0
  • #11 12 Maj 2012 12:49
    strykul
    Poziom 17  

Ja nie mam problemu, tylko szukam najlepszej opcji... rozwiązanie z Bridgem poleciła mi kobitka na infolinii, która wydawała się być dość obeznana w tym, co robi i mówi... przydała by się jeszcze instrukcja konfiguracji NetGear'a jako AP. Czy Router w trybie Bridge będzie obsługiwał urządzenia inne niż AP po LAN'ie? Bo ona wyjaśniła, że Wifi z urządzenia w trybie Bridge nie będzie dostępne...

0
  • #12 12 Maj 2012 13:00
    Bródka
    Poziom 39  

strykul napisał:
    Ja nie mam problemu, tylko szukam najlepszej opcji...

No to ci ją podałem
    strykul napisał:
    rozwiązanie z Bridgem poleciła mi kobitka na infolinii, która wydawała się być dość obeznana w tym, co robi i mówi...

No to zdecyduj się kogo słuchasz bo tryb bridge nie jest dla ciebie
    strykul napisał:
    przydała by się jeszcze instrukcja konfiguracji NetGear'a jako AP.

A google ci nie działa ?
    Asmax i netagear nie sa w stanie pracować w trybie AP Client ale mogą działać jako switch + AP czyli jak router ale z jedną podsiecią którą tworzy router główny (ten co ma internet)
    strykul napisał:
    Czy Router w trybie Bridge będzie obsługiwał urządzenia inne niż AP po LAN'ie? Bo ona wyjaśniła, że Wifi z urządzenia w trybie Bridge nie będzie dostępne...

Jak sama nazwa wskazuje try b mostu łączy dwa urządzenia w jedno
    Konfiguracja sieci LAN/WLAN w domu jednorodzinnym

0
  • #13 13 Maj 2012 10:59
    strykul
    Poziom 17  

No chyba masz rację, mnie interesuje schemat dokładnie taki jak tam, tylko z pominięciem Bridge'a, dzięki za wyjaśnienie :)

0