Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Temperatura na solarze do 50 stp./ normalna?

pwj 08 Cze 2012 10:15 32016 162
    vodiczka
    Poziom 43  
    tadek-67 napisał:
    Gdybyś mnie nie poratował tubusami to tak właśnie bym ten kolektor przerobił, myśląc jakby jeszcze zmniejszyć ilość wody w układzie

Wody czy glikolu? Jeżeli cały obieg jest na wodzie dlaczego zależy Ci na ograniczeniu jej ilości?
    Układ z większą ilością płynu dłużej się nagrzewa ale jednocześnie bardziej stabilizuje temperaturę na wylocie niż ten z niewielką ilością.
  • HELUPOWER
    tadek-67
    Poziom 20  
    Witam , oczywiście glikolu- mój błąd . W kolektorze nie chodzi o stabilizację temperatury na wyjściu ,a osiągniecie jak najwyższej temperatury. Np. 1 kWh energii zagrzeje 1 litr płynu od 12 do 40 ° C . A ta sama 1kWh energii 100 ml. płynu zagrzeje od 12 do70° C ,jest to przyklad- nie wartość fizyczna obliczona .Dlatego zmniejszając ilość płynu zwiększamy temp.na wyjściu , a o to chodzi w tej zabawie.Witold, ciekawy jestem jak to będzie hulać ,ale przy takim podejściu do sprawy MUSI.Pozdrawiam.
    vodiczka
    Poziom 43  
    tadek-67 napisał:
    Dlatego zmniejszając ilość płynu zwiększamy temp.na wyjściu a o to chodzi w tej zabawie.

To nie taka prosta zależność, mniejsza ilość płynu nagrzeje się do wyższej temperatury ale ilość zakumulowanego ciepła nie wzrośnie bo wagowo/objętościowo przez kolektor przepływa mniejsza ilość płynu. Dodatkowo płyn o wyższej temperaturze straci więcej ciepła (przy niezmienionej izolacji) w drodze do bojlera. Możesz zwiększyć prędkość przepływu, poprawiając przy okazji konwekcję ale szybko przepływający płyn nie nagrzeje się do tak wysokiej temperatury jak płynący wolno a większa szybkośc przepływu to większe zużycie energii do napędu pompy. Uzyskanie maksymalnej temperatury na wyjściu kolektora nie jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższej sprawności całego układu.
    Oczywiście można podkręcać kolektor w celu uzyskania najwyższej temperatury na wyjsciu i ustanowić rekord tylko czy naprawdę o to chodzi czy może o coś innego - podgrzanie odpowiedniej ilości wody użytkowej do odpowiedniej temperatury po najniższych możliwych kosztach.
  • HELUPOWER
    tadek-67
    Poziom 20  
    Witam ,jak działa kolektor z dużą ilością wody w układzie ,to ja się już ''boleśnie '' przekonałem.Vodiczka ,jest sporo racji w tym co piszesz ,tylko co z tego ,że w chwili obecnej mam dużo wody w kolektorze średnio o temp. 55-58°C w gorący dzień , jak nie mam gorącej wody w bojlerze o temp. minimum 50°C. Jeśli idzie o ustawienia próbowałem już wszystkiego a i tak guzik to dało ze względu na jego budowę i pojemność wodną. Rano dłużej się nagrzewa , a pracuje aż do wieczora kiedy kolegi hot pipe juz ''śpi''.Skoro stan obecny pozostawia wiele do życzenia ,warto go przerobić może być tylko lepiej.Wbrew pozorom jest to spory kolektor i nawet po umieszczeniu w rurach tubusów i tak będzie ciągle w nim kilka litrów wody.Kolektory hot pipe czy U rurka mają w sobie mało płynu i to one działają dobrze a nie mój ,więc coś na rzeczy jest. Pompa cały czas pracuje na 1 biegu ,jeszcze zaworem muszę ograniczać przepływ. Ilość zużytej energii jest znikoma w skali całego gosp.domowego[komputery, tv oświetlenie, itp.] a trzeba pamiętać jeszcze, ile ciekawych rzeczy można się dowiedzieć przy przeróbce, a ile nauczyć no i uspokoić sumienie po trefnym zakupie.Pozdrawiam.
    vodiczka
    Poziom 43  
    tadek-67 napisał:
    tylko co z tego ,że w chwili obecnej mam dużo wody w kolektorze średnio o temp. 55-58°C w gorący dzień , jak nie mam gorącej wody w bojlerze o temp. minimum 50°C.

Tylko czy koniecznie potrzebujesz 50 stopni w bojlerze? Ja cały czas teoretyzuję ale mając doswiadczenie z bojlerem elektrycznym wiem że wystarcza mi temperatura 40-42 stopnie, bojler ma 60l. Oczywiście mam ten komfort że o ile nie wyłączą prądu woda może być grzana 24h/dobę a w solarze nie.
    Jeżeli chodzi o solary, zdania są podzielone czy inwestować w duży bojler nagrzewany do niższej temperatury czy mniejszy ale z gorącą wodą.
    Zyczę udanego tuningu i czekam na wyniki.
    tadek-67
    Poziom 20  
    Oczywiście , że napiszę na forum jak mi poszło . Będą zdjęcia i opisy , macie to jak w banku wszyscy zainteresowani forumowicze ,ale musimy czekać do urlopu -15 lipiec.
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    vodiczka napisał:

Tylko czy koniecznie potrzebujesz 50 stopni w bojlerze? Ja cały czas teoretyzuję ale mając doswiadczenie z bojlerem elektrycznym wiem że wystarcza mi temperatura 40-42 stopnie, bojler ma 60l. Oczywiście mam ten komfort że o ile nie wyłączą prądu woda może być grzana 24h/dobę a w solarze nie.
    Jeżeli chodzi o solary, zdania są podzielone czy inwestować w duży bojler nagrzewany do niższej temperatury czy mniejszy ale z gorącą wodą.
    Zyczę udanego tuningu i czekam na wyniki.

Przy tak dużym zładzie glikolu w kolektorach najpierw on sam musi się zagrzać do odpowiedniej temp. aby w ogóle układ ruszył. Natomiast przy małym dość szybko się nagrzewa i układ szybko startuje. Pod koniec dnia cały ten duży zład glikolu jest nie do wykorzystania i stygnie do rana. Dla tego w układach solarnych zład powinien być jak najmniejszy.
    Pozdrawiam.
    Witold
    tadek-67
    Poziom 20  
    Witam , coś dyskusja ucichła ,mam nieco wolnego czasu , więc trochę się wysłowię na forum.Kolega pwj napisał;
    Jeżeli dobrze rozumiem Waszą ideę: należy włożyć rurki miedziane do szklanych korektora i połączenie ich z jedną główną . Nie wyobrażam sobie jak to wykonać praktycznie( chodzi o połączenie rurek z trójnikami rury głównej) to raz a dwa czy przy przepływie rzędu max 2l/m można mieć pewność że przepływ płynu równomiernie rozłoży się we wszystkich rurach, jak wykonać kryzowanie, oraz czy przy założeniu że któraś z ostatnich rur będzie miała większą sprawność to czy przepływ grawitacyjny nie zakłóci przepływu wymuszonego pompą tj. 2/25 l/m na rurkę (teoretycznie) Możliwe że źle to sobie wyobraziłem jeżeli tak to nie było postu .Oto jak temu można wg. mnie zaradzić-dodaję rysunki ;

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 56 [sekundy]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 49 [minuty]:

Więc tak;Jak poprzednio rozcinamy magistralę kolektora i wkładamy do niej głowicę rozdzielającą.Na rysunku jest ona z brzegu , ale ja bym ją umieścił na środku .Ma ona 12 lub 13 wyjść-króćców z otworami okolo Φ 6 mm. Do tych wyjść -króćców podłączamy wężyki gumowe Φ 10mm dop. ciśn.0,6Mpa i temp.100 °C., długości około 70-80 cm. Ważne jest aby wszystkie wężyki miały jednakową długość ,aby opór hydrauliczny był jednakowy we wszystkich wężykach.Rura zbiorcza ½ cala ma przyspawane w górnej części 12 lub 13 króćców na te wężyki, czyli jeden wężyk zasila 2 rurki dolne , a od spodu 25 króćców na na połączenie poprzez krótkie odcinki wężyka Φ 10 z rurkami w rurach próżniowych. Wkładamy rury próżniowe do magistrali , łączymy z rurą powrotną z bojlera , podłączamy te 13 wężyków od góry i umieszczamy to bliżej ,,dna ,,magistrali,jest tam dużo miejsca. Następnie podłączamy rurę zbiorczą do bojlera.Wszystko zaciskamy opaskami zaciskowymi.Zalewamy ,odpowietrzamy i dobijamy ciśnienie na okolo 1-1,5 atm. Myślę, że w tych wężykach będzie niewielka ilość płynu ,ale dzięki temu mamy gwarancję rownomiernego przepływu w całym kolektorze.W moim przypadku dzięki tubusom od Witolda tego płynu będzie jeszcze mniej.Zdaję sobie sprawę, że nie jest to wyrafinowane rozwiązanie, ale nawet w przypadku kolegi pwj. wersja ,,bez tubusow,, i tak przy takim rozwiązaniu będzie działać lepiej.W tej magistrali jest w tej chwili naprawdę dużo plynu + zakłócony przepływ ,a po przeróbce dużo mniej wody i prawidłowa konwekcja wspierana minimalnie przez pompę. Proszę o wypowiedzi co wy na to?.Pozdrawiam
    bachus1
    A po co ta głowica rozdzielająca?
    Tadziu, wierz mi jest to najbardziej wyrafinowane rozwiazanie.
    Pozdrawiam.
    Witold
    tadek-67
    Poziom 20  
    glowica daje gwarancję równomiernego przepływu płynu w całym kolektorze. Bez niej na rurze zbiorczej powrotnej być może przepływ w pierwszych kilkunastu rurach byłby poprawny ,ale w ostatnich prawdopodobnie mógłby być mniejszy. Płyn pójdzie tam gdzie mniejszy opór hydrauliczny . Ja nie mogę sobie pozwolić juz na jakikolwiek błąd , głowica dla mnie nie jest trudna do zrobienia [tokarka].Wąż też nie kosztuje dużo -100 zl. Co o ty myślisz?
    vodiczka
    Poziom 43  
    tadek-67 napisał:
    glowica daje gwarancję równomiernego przepływu płynu w całym kolektorze

Tak? A jaką masz pewność że w każdym wężyku będzie jednakowy opór hydrauliczny?
    tadek-67 napisał:
    Ważne jest aby wszystkie wężyki miały jednakową długość ,aby opór hydrauliczny był jednakowy we wszystkich wężykach.

Jednakowa długość to za mało, promienie zakrzywień też się liczą. I w Twoim rozwiązaniu i Witolda drobne różnice w oporze przepływu są nieuniknione ale to że dasz głowicę wcale nie znaczy że w Twoim rozwiązaniu będą mniejsze.
    tadek-67
    Poziom 20  
    Woda wchodząc do głowicy będzie uderzać w tylną ściankę, nie ,, faworyzując,, żadnego otworu,ktore będą umieszczone po obwodzie tylej ścianki .Ta sama średnica króćców wyjść i wejść zagięcia też dopilnuję, długość wężyków ta sama,bardzo małe różnice mogą być, ale prawie niezauwazalne.Witold ta głowica nie zmienia praktycznie twojej idei, ktora zresztą bardzo mi pasuje.
    vodiczka
    Poziom 43  
    tadek-67 napisał:
    Ta sama średnica króćców wyjść i wejść zagięcia też dopilnuję

Przecież króćce w głowicy są na różnej wysokości i w różnej odległości w stosunku do króćców na rurze zbiorczej. Nieźle się nagimnastykujesz aby to ułożyć a i tak wszystkiego nie dopilnujesz.
    tadek-67
    Poziom 20  
    Vodiczka ,wiecej wiary.Najpierw połączę wszystko razem tak jak powinno być wg. schematu Witolda, a jeżeli któryś wężyk nie będzie współpracował w kwestii odpowiedniego łuku ,dorobię mu ,, kręgosłup,, z pręta grubosci 5-6 mm.Po odpowiednim wygięciu wg. potrzeby połączę go z wężykiem opaskami lekko zaciśniętymi .wszystko to będzie otulone wełną mineralną.
    bachus1
    Witam.
    Tadziu.
    Ta twoja głowica spowoduje różne dziwne rzeczy na ogół nie do przywidzenia.
    Zwróć uwagę, że ten mój układ jest układem Tichelmanna a ten to taki w którym suma długości przewodów zasilających i powrotnych jest w każdym miejscu równa. Przez co przepływ przez każdą rurę jest na tym samym poziomie.
    W kolektorach płaskich widać to wyraźnie :
    A to przecież to samo co Tobie proponuję. Nie poprawiaj tego co chodzi dobrze i zostało przetestowane.
    Pozdrawiam.
    Witold
    tadek-67
    Poziom 20  
    Witold skoro tak piszesz to tak musi być , zrobię wg. twojej rady ,jak się spotkamy to pogadamy min. o tym . Ale podyskutowaliśmy sobie o tym i nie powiem jestem spokojniejszy o rezultat końcowy.Pozdrawiam.
    tadek-67
    Poziom 20  
    Witam Witold ,po pracy poczytałem trochę o zasadzie Tichelmanna.Wiem już o co chodzi . Oczywiście zastosuję ją wswoim solarze pozostaje tylko dograć szczegóły połączeń rurek. dzięki i pozdrawiam.
    danielsq
    Poziom 14  
    Witam
    Łazi mi cały czas po głowie kolektor do wspomagania ogrzewania. W domu 100% podłogówki gęsto układanej co 10 - 15cm, pętle po 66 - 70 m. Chcę wystrugać taki kolektor na cały dach od strony południowej. Myślałem właśnie o czymś takim jak proponuje kolega Bachus1 z bezpośrednim przepływem ale ciągle myślę co się stanie jak jakiś dureń rzuci w taką rurkę kamieniem lub jakąś butelką (co niestety się zdarza). Bachus1 masz może jakiś sprytny patent automatycznego zablokowania wycieku w przypadku "straty" rurki. I właśnie to zagrożenie psuje mi koncepcję kolektora wg Twojego pomysłu i chyba będę rzeźbił coś w kierunku wspawanych U rurek miedzianych bezpośrednio w magistralę zbiorczą. Myślałem o kolektorze na całej szerokości dachu tzn ok 15 m x tyle rzędów ile pozwoli długość dachu. Nadmiar ciepła chcę skierować w ziemię tzn w kolektor poziomy pompy ciepła 600m rur. Chwilowo jestem na etapie zbierania informacji gdzie nabyć materiały do samodzielnej budowy (rurki miedziane, próżniowe, blacha itd) i technicznego aspektu wykonania jakiejś prostej maszynki do wyprodukowania tak ogromnej ilości absorberów.
    tadek-67
    Poziom 20  
    Z tego co piszesz wynika,że to będzie gigant . Koszt tej inwestycji będzie bardzo duży, ale może niech Witold się wypowie ,co o tym myśli ,ogromne ...
    saskia
    Poziom 38  
    tadek-67 napisał:
    Witam , coś dyskusja ucichła ,mam nieco wolnego czasu , więc trochę się wysłowię na forum.Kolega pwj napisał;
    Jeżeli dobrze rozumiem Waszą ideę: należy włożyć rurki miedziane do szklanych korektora i połączenie ich z jedną główną . Nie wyobrażam sobie jak to wykonać praktycznie( chodzi o połączenie rurek z trójnikami rury głównej) to raz a dwa czy przy przepływie rzędu max 2l/m można mieć pewność że przepływ płynu równomiernie rozłoży się we wszystkich rurach, jak wykonać kryzowanie, oraz czy przy założeniu że któraś z ostatnich rur będzie miała większą sprawność to czy przepływ grawitacyjny nie zakłóci przepływu wymuszonego pompą tj. 2/25 l/m na rurkę (teoretycznie) Możliwe że źle to sobie wyobraziłem jeżeli tak to nie było postu .Oto jak temu można wg. mnie zaradzić-dodaję rysunki ;

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 56 [sekundy]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 49 [minuty]:

Więc tak;Jak poprzednio rozcinamy magistralę kolektora i wkładamy do niej głowicę rozdzielającą.Na rysunku jest ona z brzegu , ale ja bym ją umieścił na środku .Ma ona 12 lub 13 wyjść-króćców z otworami okolo Φ 6 mm. Do tych wyjść -króćców podłączamy wężyki gumowe Φ 10mm dop. ciśn.0,6Mpa i temp.100 °C., długości około 70-80 cm. Ważne jest aby wszystkie wężyki miały jednakową długość ,aby opór hydrauliczny był jednakowy we wszystkich wężykach.Rura zbiorcza ½ cala ma przyspawane w górnej części 12 lub 13 króćców na te wężyki, czyli jeden wężyk zasila 2 rurki dolne , a od spodu 25 króćców na na połączenie poprzez krótkie odcinki wężyka Φ 10 z rurkami w rurach próżniowych. Wkładamy rury próżniowe do magistrali , łączymy z rurą powrotną z bojlera , podłączamy te 13 wężyków od góry i umieszczamy to bliżej ,,dna ,,magistrali,jest tam dużo miejsca. Następnie podłączamy rurę zbiorczą do bojlera.Wszystko zaciskamy opaskami zaciskowymi.Zalewamy ,odpowietrzamy i dobijamy ciśnienie na okolo 1-1,5 atm. Myślę, że w tych wężykach będzie niewielka ilość płynu ,ale dzięki temu mamy gwarancję rownomiernego przepływu w całym kolektorze.W moim przypadku dzięki tubusom od Witolda tego płynu będzie jeszcze mniej.Zdaję sobie sprawę, że nie jest to wyrafinowane rozwiązanie, ale nawet w przypadku kolegi pwj. wersja ,,bez tubusow,, i tak przy takim rozwiązaniu będzie działać lepiej.W tej magistrali jest w tej chwili naprawdę dużo plynu + zakłócony przepływ ,a po przeróbce dużo mniej wody i prawidłowa konwekcja wspierana minimalnie przez pompę. Proszę o wypowiedzi co wy na to?.Pozdrawiam

Nie ma co wydziwiac, polaczenie rurek na rownomierny przeplyw to prosty system tak jak przy grzejnikach "pierwszy na zasilaniu - ostatni na powrocie" ot cala filozofia.
    pwj
    Poziom 11  
    Ale grzejniki też trzeba czasami kryzować a przypływ jest nieporównanie większy, grzejniki będą grzały nawet przy stosunkowo dużych różnicach a przy przepływie rzędu 2l/m musi być pewność równomiernego przepływu żeby układ działał z większą sprawnością
    vodiczka
    Poziom 43  
    pwj napisał:
    Ale grzejniki też trzeba czasami kryzować

Ale z innych powodów, najczęściej bo różna jest potrzeba grzania w różnych pomieszczeniach (nie zawsze da się dobrać odpowiednie grzejniki) oraz dlatego że zasada równej lącznej długości zasilania i przepływu nie zawsze da się zastosować w praktyce.
    tadek-67
    Poziom 20  
    Witam saskia ,Witold wyłożył kawę na ławę z tym przepływem , podpierając się odpowiednimi argumentami. Z racji jego doświadczenia z kolektorami wybiorę jego rozwiązanie problemu .Opisz może pokrótce twoją przygodę z kolektorami.Pozdrawiam.
    bachus1
    pwj napisał:
    Ale grzejniki też trzeba czasami kryzować

Krzyżuje się grzejniki o połączeniach z dołu. A to dla tego, że w tego typu grzejnikach jest jednoznacznie określone wej i wyj. Jeżeli z rurami, przez pomyłkę dojdziemy odwrotnie to dla tego wymyślono ten krzyżaczek.
    Pozdrawiam.
    Witold
    Ps Pochrzaniłem kryzowanie z krzyżakowaniem.
    pwj
    Poziom 11  
    Sory ale nie wiem co to krzyżaczek mnie chodzi o kryzowanie czyli regulacja by w mirę jednakowy przepływ w kaloryferach by wszystkie grzały mimo że któryś jest daleko od kotła

Dodano po 2 [minuty]:

Robię to poprzez odpowiednie przykręcenie zaworu na powrocie grzejnika
    saskia
    Poziom 38  
    tadek-67 napisał:
    Witam saskia ,Witold wyłożył kawę na ławę z tym przepływem , podpierając się odpowiednimi argumentami. Z racji jego doświadczenia z kolektorami wybiorę jego rozwiązanie problemu .Opisz może pokrótce twoją przygodę z kolektorami.Pozdrawiam.

Nie twierdze ze jego tlumaczenie jest zle.
    Watpie jedynie czy ty zrozumiales jego tlumaczenia.
    Jesli choc raz montowales system "Osma", zwlaszcza ten z linku, to pewnie bys szybciej zrozumial. Tam nie ma miejsca na bledy i innej mozliwosci jak polaczenie paneli tak aby byl jednakowy przeplyw na kazdym, innaczej nie bedzie dzialac, bo nie ma tam mozliwosci regulacji przeplywow w poszczegolnych panelach.
    http://content.wavin.com/WAXUK.NSF/pages/UFH-TechDS-ModWood-EN/$FILE/Modular_Wood.pdf

Przygod raczej nie miewam, robie rozne systemy zawodowo.
    tadek-67
    Poziom 20  
    Rozumiem ...nie rozumiem .To dzięki radom i pomocy bachusa i innych doświadczonych kolegów wiele ZROZUMIAŁEM i się nauczyłem w kwestii kolektorów .TO oni próbują rozwiązać problemy posiadaczy kolektorów firmowych i ,, samoróbek,, dzieląc się swoją wiedzą na forum .Bez takich jak oni byłoby to błądzenie we mgle.Tak się własnie zdobywa szacunek forumowiczów.Gierkami słownymi , podawaniem linków anglojęzycznych i efektownym ,,angielskim,, wejściem bez podania jakichkolwiek konkretów na pewno go nie zdobędziesz.
    saskia
    Poziom 38  
    Popatrz do tematu "kolektor sloneczny za 1500 zl" i przypomnij sobie kto prowadzi gierki slowne, bo widac masz tez krotka pamiec.

Sprawdzaj tez prywatne wiadomosci to troche wiecej zrozumiesz.
    bachus1
    saskia napisał:

Jesli choc raz montowales system "Osma", zwlaszcza ten z linku, to pewnie bys szybciej zrozumial. Tam nie ma miejsca na bledy i innej mozliwosci jak polaczenie paneli tak aby byl jednakowy przeplyw na kazdym, innaczej nie bedzie dzialac, bo nie ma tam mozliwosci regulacji przeplywow w poszczegolnych panelach.
    http://content.wavin.com/WAXUK.NSF/pages/UFH-TechDS-ModWood-EN/$FILE/Modular_Wood.pdf

Tak system fajny ale pewnie drogi jak na podłogówkę. Martwi mnie natomiast ilość połączeń. Zastosowane złączki muszą być najwyższej klasy bo jak któraś puści to masakra (chociaż wszystkie w kupie). Możliwości popełnienia błędu jest cała masa. A czemu tego nie uprościć do jednej pętli na pomieszczenie? (oczywiście w ramach rozsądku i obliczeń?)
    Pozdrawiam.
    Witold
    tadek-67
    Poziom 20  
    Krótka , acz zwięzła FACHOWA odpowiedź .saskia zajrzyj na pw.