Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Temperatura na solarze do 50 stp./ normalna?

pwj 13 Maj 2012 10:31 31338 162
  • Pomocny post
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze
    3l/min naprawdę nie jest mało.
    Ja mam zasobnik 300l i przy przepływie 2,5l/min przez około 8godzin i różnicy 15* - 25* nagrzewa mi te 300l z temperatury 20*C do co najmniej 60*C.
    Tak więc jeżeli Ty również uzyskujesz podobne parametry 3l/min i różnica 10* to te 140l wciągu dnia zagrzejesz do 60*C
    Jeżeli ja ustawiłbym przepływ na maxa to naprawdę trudno miałbym osiągnąć 45*C

Możesz ustawić nawet delikatnie mniej 2,8 - 2,5 l/min
    Tak aby uzyskać około 15*C

Dodano po 10 [minuty]:

Dodatkowo jeżeli będziesz miał większą różnicę np. 47*C solar 32*C zasobnik to po godzinie czasu na górze zasobnika będziesz miał już warstwę wody o temperaturze około 45*C
    Czujnik w zasobniku masz na dole. Jeżeli grzejesz zasobnik mniejszą temperaturą szybciej zmienisz temperaturę w całym zasobniku ale zdecydowanie o niższą wartość.
    Jeżeli temperatura z solarów będzie wpływała dużo wyższa niż jest na dole zasobnika to podgrzana ciepła woda będzie uwarstwiać się u góry zasobnika.
    U mnie w połowie dnia połowę zasobnika mam wody o temperaturze wyższej niż 45*C a nadole nadal jest temperatura żędu 30 - 35*C
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Witam.
    pwj napisał:
    Cytat:
    Może i prawidłowo ale nagrzał wodę tylko do 36st.

Dodano po 3 [minuty]:

ok nastawię 3l/min i poczekam zapowiada się słoneczny dzień

To właściwie prawda co piszecie, ale.
    Cytat:
    Chciałem spytać czy temp.do 50st max. na solarz rurowym (25 szt bojler 140l ) jest normalną. Dodam że mieszkam na Śląsku i przez ostatnie dni były dni gdy w słońcu było 40-45st

Prawidłowo działająca instalacja solarna to taka gdzie dobór wielkości kolektora do ilości wody wynosi jak: 12 rur do 100l wody w zbiorniku i taka instalacja obecnie(długość dnia) powinna nagrzewać tą ilość wody do co najmniej 60 stopni bez jej poboru.
    Natomiast do 140l powinieneś dać kolektor o ok. 17 rurach, ponieważ takowych nie ma to max 20 ze świadomością przegrzewania się instalacji. Przy takiej poj. zbiornika obecnie powinieneś uzyskiwać na zbiorniku co najmniej 70 stopni.
    Przy średniej klasie kolektora próżniowego i takim doborze jaki masz obecnie gotowanie powinno być murowane a Ty nie osiągasz nawet połowę z tego.
    Przyczyny nie należy doszukiwać się w utracie próżni bo ten srebrzysty połysk na końcu rury mówi nam, że próżnia jest. Wielkość przepływu również na bilans energetyczny nie ma tak dużego wpływu. Parametry (przepływ i deltę) jak widać masz prawidłowe a więc przyczyną tak kiepskich osiągów należy upatrywać w bardzo niskiej jakości kolektora, poczytaj to tu: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
    Ja natomiast na Twoim miejscu zażądał bym zwrotu pieniędzy za ten kolektor bo to coś kupił to miernej jakości Chińszczyzna, której pełno na allegro.
    Pozdrawiam.
    Witold
    vodiczka
    Poziom 43  
    bachus1 napisał:
    Ja natomiast na Twoim miejscu zażądał bym zwrotu pieniędzy za ten kolektor bo to coś kupił to miernej jakości Chińszczyzna, której pełno na allegro.

Zwrot jest możliwy jeżeli sprzedawca zapewniał że nie będzie problemu z dogrzaniem w słoneczny dzień np. do 60* przy ustawieniu przepływu X l/min. lub że posiada takie same parametry jak kolektor firmy Y o którym powszechnie wiadomo że bez problemu dogrzewa do np. 70*. Wtedy można powołać się na "niezgodność towaru z umową" Jeżeli sprzedawca okresłił że kolektor wytworzy ciepłą wodę to kolektor spełnia postawione wymagania bo trudno wodę o temp. ok.40* uznać za chłodną. Dane zapisane w instrukcji lub karcie katalogowej solara są podstawą do stwierdzenia czy spełnia wymagania czy nie.
    pwj
    Poziom 11  
    Pełne zachmurzenie temp powietrza 12 solar ok 30
    piracik
    Jeżeli podajesz parametry to:

Pogoda -
    Temperatura na solarach -
    Temperatura w zasobniku -
    Przepływ -

Dodano po 31 [sekundy]:

bachus1 napisał:
    Parametry (przepływ i deltę) jak widać masz prawidłowe a więc przyczyną tak kiepskich osiągów należy upatrywać w bardzo niskiej jakości kolektora

W którym miejscu autor wykazał, że ma prawidłowy przepływ jak i parametry?
    Sam siebie zaprzeczasz. Raz mówisz że przepływ jak i różnica temperatur osiągana jest prawidłowa (czyli moc również) a drugi raz piszesz, że niska jakość kolektorów.

To że kolektory są badziewne to się zgodzę, ale autor świadomie wybrał badziew za kilka groszy oszczędności.
    Nie zmienia to faktu, że jeżeli nie ustawi tego pożądanie to nie ma cudów, nawet dobrej klasy kolektory nie dadzą rady.
    Aby można było szukać przyczyny w uszkodzeniu kolektorów należy najpierw zadbać o prawidłowe parametry jego pracy, a najważniejszym jest właśnie przepływ.
    pwj
    Poziom 11  
    Przepływ na razie 0 bo pompa włączy się przy 35st ale nastawiony na 3l/min
    piracik
    Nadal nie wiem ile masz w zasobniku, jaka różnica temperatur ustawiona jest na sterowniku?
    Podaj jak możesz co to za kolektory, jakaś firma? model? ew. wyślij na priv link do aukcji.
    vodiczka
    Poziom 43  
    pwj napisał:
    Teraz również wychodzi że szybkość nagrzewania się bojlera jest największa gdy pompa pracuje na 3 biegu.

Z twojego wpisu wnioskuję że zależy ci na szybkim dogrzaniu czyli prawdopodonie masz duży pobór ciepłej wody.
    Spróbuj jednak nastawić przepływ na 1,2-1,5 l/m lub na najniższy bieg i zobaczyć czy dogrzeje mocniej.Trzeba ustalić czy za niską temperaturę odpowiada zbyt silny przepływ czy niskiej jakości lub uszkodzony solar.
    Z próbami poczekaj na bezchmurne niebo, przy zmianach zachmurzenia nie da się porównać wyników.
    pwj
    Poziom 11  
    25 ale solar jeszcze się nie włączył
    piracik
    Przy zachmurzeniu nic nie zobaczysz bo za mało energii pada na kolektor.
    vodiczka napisał:
    Spróbuj jednak nastawić przepływ na 1,2-1,5 l/m lub na najniższy bieg i zobaczyć czy dogrzeje mocniej.

Teraz kolego zacząłeś przesadzać w drugą stronę. Przepływ nie może być za duży ale za mały też nie.
    Będzie miał niższą sprawność kolektorów, większe straty na przesyle (większa różnica pomiędzy temp. czynnika a otoczenia), mały przepływ spowoduje, że wężownica będzie pracowała tylko na 1/4 swojej powierzchni lub mniej.

vodiczka napisał:
    Z twojego wpisu wnioskuję że zależy ci na szybkim dogrzaniu czyli prawdopodonie masz duży pobór ciepłej wody.

pwj napisał:
    Z poborem, 4 osoby.

140 litrów na 4 osoby ( ja mam 300 na 5 osób)

w ciągu dnia w zasobniku 3 razy wymieni się woda więc jak to ma zagrzać?

poczekaj na słoneczne dni, ustaw przepływ w granicach 2 - 2,5 l/min
    Najlepiej zmniejsz przepływ poczekaj 2 lub 3 min i odczytaj różnicę temperatur i tak aż osiągniesz ją na poziomie 15*C przy słonecznym dniu. Następnie zmierz przepływ na tym wodomierzu.
    Podaj jaką różnicę osiągasz przy jakim przepływie i jakie masz temperatury na kolektorach i w zasobniku.
    Różnica również będzie malała wraz ze wzrostem temperatury w zasobniku ponieważ straty będą coraz większe, choć by nawet na przesyle.
    Jeżeli masz możliwość zmniejsz pobór wody w ciągu dnia.
    Jeżeli uzyskasz 15*C różnicy przy przepływie 2,5l/min to gwarantuję, że zagrzejesz zasobnik w ciągu dnia do >60*C oczywiście pod warunkiem, że nie będziesz zużywał na bieżąco tej wody w dużych ilościach.
    piracik
    25 rur w cenie mojego jednego panela płaskiego :)

Masz jakąś DTR tego kolektora? W internecie nic nie można znaleźć poza tekstem, że to "...szczytowy produkt techniki solarnej."

Opisz coś więcej jeszcze na temat całej instalacji.

Jaka średnica rurek i jaka długość (odległość pomiędzy kolektorem a zasobnikiem)
    Z czego wykonana izolacja rur? (spotykałem instalacje pokryte szarą izolacją do centralnego)
    W jakim kierunku skierowane są kolektory i pod jakim kontem.
    W jakich godzinach padają na nie promienie słoneczne, czy np. rano nie zasłania ich komin a po południu dach.
    Masz zastosowaną cyrkulację CWU w domu?

Zestaw o podobnej powierzchni w Buderusie to 12+6 rur w cenie za same kolektory około 7000zł
    vodiczka
    Poziom 43  
    piracik napisał:
    Teraz kolego zacząłeś przesadzać w drugą stronę
    Jeżeli uważasz że przepływ 2,2-2,5 jest bliski optymalnemu (ciekawe jak to stwierdziłeś przed dostarczeniem przez pwj danych solara?) to przepływ o 20-35% większy nie powinien powodować tak słabego podgrzania. I z uporem maniaka proponuję zrobić krzywą dogrzewania wody przy wyłączonym poborze, jeżeli pwj zrobi dwie albo trzy krzywe dla różnych prędkości przepływu to bedzie wiedział (prawie) wszystko.
    Może też nic nie robić bo skoro uważasz że ma za mały bojler (a wygląda na to że ma, co wynika zarówno z jego dążenia do szybkiego podgrzewania i z twojego doświadczenia ze zbiornikiem o dwukrotnie większej pojemności ) to jego ustawienie przepływu jest optymalne nie ze względu na działanie instalacji a ze względu na zapewnienie odpowiednich ilości ciepłej wody.
    piracik napisał:
    Jeżeli uzyskasz 15*C różnicy przy przepływie 2,5l/min to gwarantuję, że zagrzejesz zasobnik w ciągu dnia do >60*C oczywiście pod warunkiem, że nie będziesz zużywał na bieżąco tej wody w dużych ilościach.
    piracik
    Napiszę jeszcze raz.
    Im wyższy przepływ ustawi tym szybciej podniesie temperaturę w całym zasobniku ale do niższej temperatury.
    Im niższy przepływ tym wyższą temperaturę uzyska ale warstwowo począwszy od góry zasobnika.
    Dodatkowo wyższy przepływ przy średnim nasłonecznieniu powoduje takie coś, że pompka się załącza, temperatura szybko spada, pompka się wyłącza i gorący czynnik stygnie w rurach.
    Autor również nie napisał jaką ma izolację i jak długi odcinek rur, a Ty zakładasz, że izolacja zapewnia 0% strat na przesyle.
    Może wcale jej nie ma i jeżeli ma różnicę 6* pomiędzy solarem a zasobnikiem to przy zasobniku zostaje już tylko 2* różnicy:)
    vodiczka
    Poziom 43  
    piracik napisał:
    Autor również nie napisał jaką izolację i jak długi odcinek, a Ty zakładasz, że izolacja zapewnia 0% strat na przesyle. Może wcale jej nie ma i jeżeli ma różnicę 6* pomiędzy solarem a zasobnikiem to przy zasobniku zostaje już tylko 2* różnicy:)

Gdzie tak założyłem? Pytałem na początku pwj czy instalacja jest zaizolowana co potwierdził. Ty trzymasz się tylko przepływu a ja chcę stwierdzić czy kolektor jest dobry czy nie.
    Może zaproponuj pwj coś takiego: Ustaw taki przepływ aby róznica temperatur wynosła 15* Zobaczymy czy to się da ustawić
    piracik
    vodiczka napisał:
    Ty trzymasz się tylko przepływu a ja chcę stwierdzić czy kolektor jest dobry czy nie.
    Nie można tego określić, jeżeli kolektor nie pracuje zgodnie z zaleceniami producenta.
    vodiczka napisał:
    Może zaproponuj pwj coś takiego: Ustaw taki przepływ aby róznica temperatur wynosła 15* Zobaczymy czy to się da ustawić

piracik napisał:
    Najlepiej zmniejsz przepływ poczekaj 2 lub 3 min i odczytaj różnicę temperatur i tak aż osiągniesz ją na poziomie 15*C przy słonecznym dniu.

Tak właśnie zrobiłem.
    pwj napisał:
    .Po ustawieniu przepływu na ok 3l/min temp solaru 46 bojlera 36 po zwiększeniu przepływu różnica solar bojler to ok 6st.

Po tym wpisie uznaję, że kolektor grzeje w miarę dobrze, jak na swoją jakość.
    vodiczka
    Poziom 43  
    piracik napisał:
    Tak właśnie zrobiłem.

no to czekamy na wyniki pomiarów pwj.
    pwj
    Poziom 11  
    DTR mam jakie dane Was interasują

Dodano po 5 [minuty]:

Powierzchnia absor.-1,28, wydajność-0,788, długość rur od solara do bojlera ok 2x12m miedziane lut twardy,
    vodiczka
    Poziom 43  
    Nailepiej wszystkie, o ile masz możliwość zeskanuj i wrzuć. Jeżeli nie - zalecana prędkość przepływu, przekrój rur przepływowych.
    piracik
    Sorki, że cały czas z tym Buderusem wyskakuję ale do tego mam porównanie i mam dostęp do wszystkich danych.
    pwj napisał:
    Powierzchnia absor.-1,28

Buderus Vaciosol CPC 6 - 6rur 1,28m/2
    Buderus Logasol CKN 1,0 - 1,92m/2 najtańszy płaski kolektor w Buderusie.

Porównując:
    ja u siebie na każdy litr wody w zasobniku mam 0,0192m/2 powierzchni kolektorów.
    Ty u siebie na każdy litr wody w zasobniku masz 0,0091m/2 powierzchni kolektorów tylko teoretycznie niby z lepszą sprawnością.

Lepszy efekt uzyskałbyś kupując jeden panel płaski u dobrego producenta w cenie jaką zapłaciłeś za te kolektory próżniowe.
    Gwarancji producent na pewno nie uzna jak i sprzedawca nie jest zobowiązany zwrócić pieniądze ponieważ na te parametry kolektora grzeją w miarę prawidłowo.

Podaj jeszcze jaką masz izolację na tych rurach i ich średnicę.
    pwj
    Poziom 11  
    rury fi15 izolacja standartowa do CO w czerwonej folii
  • Pomocny post
    piracik
    piracik napisał:
    Po ustawieniu przepływu na ok 3l/min temp solaru 46 bojlera 36

Wychodziłaby moc około 2,1kW/h

Dodano po 13 [minuty]:

pwj napisał:
    rury fi15 izolacja standartowa do CO w czerwonej folii

Czyli straty będą spore.
    Na razie nic więcej nie wywnioskujemy, poczekaj na słoneczne dni, zmniejszaj przepływ aż osiągniesz 15* róznicy.
    Najlepiej zmierz temperaturę jaka wpływa do wężownicy, będziesz wiedział ile tracisz po drodze z solara.
    Tak jak radził vodiczka zamknij zawór aby przez dzień nikt nie pobierał CWU.
    Tylko przy zamykaniu zaworu zwróć uwagę czy masz zabezpieczenia typu zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe. Jeżeli nie masz takowych i nie masz zaworu zwrotnego na dojściu zimnej wody do zasobnika to zakręcasz wyłącznie zawór na wyjsciu ciepłej wody z zasobnika aby nadmiar wody mógł się gdzieś podziać inaczej może rozsadzić zasobnik.
    czarny_1963
    Poziom 21  
    Cytat:
    bachus1

przyczyną tak kiepskich osiągów należy upatrywać w bardzo niskiej jakości kolektora

Panowie szkoda waszych umysłów , powyżej macie całą prawdę na temat pytania w pierwszym poście , kolega bachus wyoślił wam wszystko na temat tych kolektorów i ma całkowitą racje, a na prawdę zna się na tym , po prostu kupiłeś badziewie z którego nie da się więcej wyciągnąć i koniec.

Pisałem już wyżej że takie wyniki jak ty to ja mam na swoim robionym który nie ma nawet 2m² powierzchni.
    Więc nie ma co kombinować tylko na przyszłość zastanowić się lub najpierw poczytać albo wypytać kogoś kto się zna , niż kupić coś a potem się męczyć i kombinować jak zrobić z malucha mercedesa.
    pwj
    Poziom 11  
    Dzięki wszystkim czekam na słoneczne dni
    piracik
    To, że autor kupił badziewie nie oznacza, że nie da się uzyskać lepszych parametrów niż te które uzyskuje zapewniając optymalne warunki pracy.
    czarny_1963 napisał:
    jak zrobić z malucha mercedesa.

Nawet mercedesem trudno ruszyć z miejsca na piątym biegu.

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

czarny_1963 napisał:
    kolega bachus wyoślił wam wszystko na temat tych kolektorów i ma całkowitą racje, a na prawdę zna się na tym

Mam nadzieję, że bachus1 nie będzie miał mi tego za złe.

oto cytaty jego wypowiedzi z tego wątku Link
    bachus1 napisał:
    Wiadomo nie od dziś, że aby odzysk ciepła z kolektorów był jak najbardziej maksymalny przepływ czynnika przez kolektory nie powinien być dowolny a powinien być ustalony.

bachus1 napisał:
    jak jest za duży przepływ to zbiornik dłużej się rozgrzewa jak za mały to dochodzi do nadmiernego wzrostu temp.

bachus1 napisał:
    Przepływ powinien być taki aby różnica na zasilaniu i powrotu wody, (glikolu) mierząc na krućcach zbiornika wynosiła ok. 12-16 stopni
    bachus1
    piracik napisał:

Masz jakąś DTR tego kolektora? W internecie nic nie można znaleźć poza tekstem, że to "...szczytowy produkt techniki solarnej."

No i wszystko jasne. Już typ kolektora (Model
    SFM 25-47/1500) mówi wszystko. Średnica rur to 47mm a więc nie 58mm jak w większości. A więc powierzchnia apertury jest stosunkowo mała. Nic się z niego więcej nie wyciągnie.
    Przepływ powinien być na poziomie 2l/min delta na poziomie5-6 stopni. Doszukiwanie się reszty mija się z celem.
    Natomiast:
    bachus napisał:
    Cytat:
    Wiadomo nie od dziś, że aby odzysk ciepła z kolektorów był jak najbardziej maksymalny przepływ czynnika przez kolektory nie powinien być dowolny a powinien być ustalony.

Ustalony w pewnym zakresie, w tym przypadku czy to będzie 2, czy 2,5 czy 3 litry to niema większego znaczenia a uzależnione jest to od pow. kolektora i pow. wężownicy.
    bachus napisał:
    Cytat:
    jak jest za duży przepływ to zbiornik dłużej się rozgrzewa jak za mały to dochodzi do nadmiernego wzrostu temp.

Jak jest za duży przepływ to dochodzi do takiej sytuacji:
    Wężownica nie jest w stanie odebrać części ciepła i ono wraca na kolektor, tam jest jeszcze dogrzewane a więc temp. glikolu podnosi się i różnica temp. między zimnym i ciepłym glikolem jest na poziomie np. 30 stopni. Przy prawidłowej izolacji instalacji bilans cieplny jest stały przy różnym przepływie jest w miarę stały natomiast odczucia nagrzewania zbiornika nie. Dla tego elektronikę należy tak wyregulować aby różnica temp. glikolu na zasilaniu i powrocie była w granicach 12 stopni ale mierzona na króćcach przyłączeniowych.
    pwj napisał:
    Cytat:
    temp na solarze ok 48 w bojlerze do 42

A więc jest w miarę dobrze.
    Pozdrawiam.
    Witold
    vodiczka
    Poziom 43  
    bachus1 napisał:
    Wężownica nie jest w stanie odebrać części ciepła i ono wraca na kolektor, tam jest jeszcze dogrzewane a więc temp. glikolu podnosi się i różnica temp. między zimnym i ciepłym glikolem jest na poziomie np. 30 stopni.

Przeczytaj i popraw :D różnica temperatur pomiędzy zimnym i ciepłym glikolem rośnie przy dławieniu przepływu a nie przy jego zwiększaniu. Glikol przebywa dłużej w kolektorze i nagrzewa się do wyższej temperatury, jednocześnie dłużej przebywa w wężownicy i ma niższą temperaturę na powrocie.
    bachus1
    vodiczka napisał:
    bachus1 napisał:
    Wężownica nie jest w stanie odebrać części ciepła i ono wraca na kolektor, tam jest jeszcze dogrzewane a więc temp. glikolu podnosi się i różnica temp. między zimnym i ciepłym glikolem jest na poziomie np. 30 stopni.

Przeczytaj i popraw :D różnica temperatur pomiędzy zimnym i ciepłym glikolem rośnie przy dławieniu przepływu a nie przy jego zwiększaniu. Glikol przebywa dłużej w kolektorze i nagrzewa się do wyższej temperatury, jednocześnie dłużej przebywa w wężownicy i ma niższą temperaturę na powrocie.

Piszemy o dwóch różnych sytuacjach, ja: "Jak jest za duży przepływ" a ty: "dławieniu" Choć skutek będzie dla temp. glikolu podobny (nadmierne nagrzewanie się) natomiast nagrzewanie się zbiornika będzie różne przy nadmiernym przepływie i małym przepływie. Przepływ uzależniony jest od stosunku pow. czynnej kolektora do pow. wężownicy. Czyli glikol nie jest w stanie oddać swojego ciepła w wężownicy na skutek zbyt szybkiego przepływu. Z jednej strony kolektor nagrzewa a z drugiej zbiornik odbiera. Skoro zbiornik nie odbiera a kolektor nagrzewa to temp. się podnosi. W sytuacji gdzie przepływ jest za mały należy rozpatrywać osobno ciepłą i zimną część instalacji w funkcji temp. zbiornika.
    Zwróćcie uwagę, że pomiary temp. następują w kolektorze i zbiorniku a prawidłowo ustawiona instalacja to różnica temp. na króćcach przyłączeniowych i tak trzeba ustawić przepływ aby wychwycić tą różnicę. Przy pracy pompy, gdzie cały czas obroty (przepływ) pompy są stałe to jest dość trudne do ustawienia ze względu na różny stopień nasłonecznienia i tylko elektroniki sterujące pompą o zmiennym przepływie są w stanie utrzymać te parametry nie zależnie od stopnia nasłonecznienia.
    pozdrawiam
    Witold
    vodiczka
    Poziom 43  
    bachus1 napisał:
    Czyli glikol nie jest w stanie oddać swojego ciepła w wężownicy na skutek zbyt szybkiego przepływu.

Tak samo nie jest w stanie nagrzać się w kolektorze do tak wysokiej temperatury jak przy wolnym przepływie bo przebywa tam za krótko. Ilustrują to rysunki z linku podanego przez piracika. Wyższe mogą być temperatury glikolu na wyjściu i powrocie ale ich różnica będzie nie większa a mniejsza niż przy powolnym przepływie.
    "Zgodnie z prawem Pecleta, natężenie przepływu płynu przez wymiennik i różnica temperatur za i przed wymiennikiem są wielkościami wprost proporcjonalnymi, czyli zmiana jednego parametru powoduje zmianę drugiego o tą samą wartość." - cytat z linku
    bachus1 napisał:
    Przepływ uzależniony jest od stosunku pow. czynnej kolektora do pow. wężownicy.

Przepływ uzależniony jest tylko od ciśnienia jakie wytworzy pompka, wyższe ciśnienie - większy przepływ. Natomiast dobór optymalnej prędkości przepływu zależy i owszem.

bachus1 napisał:
    natomiast nagrzewanie się zbiornika będzie różne przy nadmiernym przepływie i małym przepływie.

Zgoda, tylko Ty nie porównałeś temperatur glikolu i wody a temperatury glikolu na zasilaniu i glikolu na powrocie.
    bachus1
    [quote="vodiczka"]
    bachus1 napisał:
    Czyli glikol nie jest w stanie oddać swojego ciepła w wężownicy na skutek zbyt szybkiego przepływu.

vodiczka napisał:
    [Tak samo nie jest w stanie nagrzać się w kolektorze do tak wysokiej temperatury jak przy wolnym przepływie bo przebywa tam za krótko.
    Tak ale napisałem, że kolektory grzeją z a zbiornik studzi, skoro zbiornik nie wystudzi to szybkość przyrostu temp. zależy od stosunku stopnia nagrzewania do studzenia, jeżeli ten pierwszy będzie większy to układ będzie się nagrzewał. Oczywiście glikol zostanie nagrzany nie co wolniej niż przy małym przepływie a temp. na powrocie i zasilaniu są zbliżone, natomiast przy wolnym przepływie na zasilaniu zbiornika jest duża temp. a na powrocie taka jak wody w nim.
    bachus1 napisał:
    Przepływ uzależniony jest od stosunku pow. czynnej kolektora do pow. wężownicy.

vodiczka napisał:
    Przepływ uzależniony jest tylko od ciśnienia jakie wytworzy pompka, wyższe ciśnienie - większy przepływ. Natomiast dobór optymalnej prędkości przepływu zależy i owszem. Przepływ uzależniony jest tylko od ciśnienia jakie wytworzy pompka, wyższe ciśnienie - większy przepływ. Natomiast dobór optymalnej prędkości przepływu zależy i owszem.

Może uściślijmy: zależy od wysokości podnoszenia. Bo ciśnienie będzie kojarzyło naszym czytelnikom jako ciśnienie w układzie, natomiast definicja przybierze postać: im większa wysokość podnoszenia tym większy przepływ.
    bachus1 napisał:
    natomiast nagrzewanie się zbiornika będzie różne przy nadmiernym przepływie i małym przepływie.

vodiczka napisał:

Zgoda, tylko Ty nie porównałeś temperatur glikolu i wody a temperatury glikolu na zasilaniu i glikolu na powrocie.

No tak, tylko zwróć uwagę, że zaczynamy rozpatrywać każdą sytuację i warianty zaczynają się nam mnożyć a czy tu warto rozpatrywać wszystkie? Tak podchodząc do rzeczy to musieli byśmy zacząć od początku a czy warto? O tym to książkę można powtórnie napisać.
    pozdrawiam.
    Witold