Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Temperatura na solarze do 50 stp./ normalna?

pwj 31 Maj 2012 13:08 32322 162
 • #91
  tadek-67
  Poziom 20  
  Witam vodiczka , kolektor wodny który mam ja i pwj to nie silnik samochodu+chlodnica .Chąc uzyskać pełny efekt konwekcji wejście powrotu z bojlera powinno być od dołu rury lub tak jak jest teraz ,ale z doprowadzeniem schłodzonej wody na samo dno rur[wg. rady bachusa].W obecnym stanie powracająca woda wpadając do magistrali częściowo opada do rur a częsciowo sie miesza z gorącą i jest dalej pchana w kierunku wyjscia idąc w obieg . To jest źle ,wymaga poprawy. Cudów z tego solara się nie uzyska ,ale mozna sprawić , żeby działał poprawnie i zaś bedzie kilka stopni do przodu.
 • Fabryka prądu
 • #92
  vodiczka
  Poziom 43  
  Skoro wejście powrotu do kolektora jest od dołu rury to jest OK. To czy jest ono na samym dnie czy kilka centymetrów wyżej nie ma większego znaczenia. Ile cm jest od wlotu do wylotu a ile od wlotu do dna? Napisałeś ogólnie o zakłoceniu konwekcji w solarze (ruch wody w magistrali) a nie w jego dolnej (ślepej) części.
 • #93
  tadek-67
  Poziom 20  
  vodiczka kolega pwj założył chyba ten watek i opisał dokładnie na wcześniejszych stronach ten kolektor.TYP;SFM 25-47/1500.,zalany wodą nie hot pipe ani u rurka.Magistrala długa na okolo 150 cm z podłączonymi od spodu 25-cioma rurami.Woda wchodzi z jednego końca a wychodzi z drugiego końca magistrali. Używając twojego porównania, to tak jakby podlaczyc w gornej części chłodnicy 2 węże od silnika. Wentylator moze chłodzić w niej wodę a pompa wodna ją tłoczyć, silnik i tak sie przegrzeje.W kolektorze jest dokladnie odwrotnie ,woda nie odbiera całego ciepła z kolektora.
 • #94
  vodiczka
  Poziom 43  
  Jeżeli zasilanie i odbiór jest u góry rury jest to gorsze rozwiązanie, (do przeplywu cieczy w rurze wykorzystuje się pochylenie solara) wymiana cieczy w samych rurach jest grawitacyjna a nie wymuszona pompą. Są plusy dodatnie i plusy ujemne tego rozwiązania jakby powiedział Wałęsa.
  tadek-67 napisał:
  woda nie odbiera całego ciepła z kolektora.

  Woda odbiera ciepło z całego kolektora bo dzięki jego nachyleniu spływa w dół rury grawitacyjnie wykorzystując różnicę gestości przed i po nagrzaniu. Przepływ jest stosunkowo powolny czyli pozwala dobrze nagrzać ciecz. Wyeliminowanie zjawiska mieszania ciepłej i zimnej wody w magistrali spowoduje że więcej wody trafi do rur czyli będzie poruszać się w nich z większą predkością. Woda odbierze więcej ciepła co nie oznacza że nagrzeje się do znacząco wyższej temperatury bo to ciepło rozłoży się na większą masę wody w jednostce czasu.
 • #95
  tadek-67
  Poziom 20  
  Widze ze dochodzimy powoli do sedna , jeżeli dzięki wstawieniu wężownicy woda odbierze wiecej energi słonecznej jak napisales, to sam widzisz ze gra jest warta świeczki. Każdy WAT energii przyjetej i oddanej przez 12m wezownicy miedzianej poprawia sprawnosc całego układu .
 • #96
  pwj
  Poziom 11  
  Jeżeli dobrze rozumiem Waszą ideę: należy włożyć rurki miedziane do szklanych korektora i połączenie ich z jedną główną . Nie wyobrażam sobie jak to wykonać praktycznie( chodzi o połączenie rurek z trójnikami rury głównej) to raz a dwa czy przy przepływie rzędu max 2l/m można mieć pewność że przepływ płynu równomiernie rozłoży się we wszystkich rurach, jak wykonać kryzowanie, oraz czy przy założeniu że któraś z ostatnich rur będzie miała większą sprawność to czy przepływ grawitacyjny nie zakłóci przepływu wymuszonego pompą tj. 2/25 l/m na rurkę (teoretycznie) Możliwe że źle to sobie wyobraziłem jeżeli tak to nie było postu
 • #97
  EkoGrzew
  Poziom 19  
  Haloo! A może ktoś by się zapytał jaka jest temperatura czynnika grzewczego w słoneczny dzień na wejsciu w wymiennik (w boilerze) i na jego wyjsciu????
 • Fabryka prądu
 • #98
  vodiczka
  Poziom 43  
  tadek-67 napisał:
  jeżeli dzięki wstawieniu wężownicy woda odbierze wiecej energi słonecznej jak napisales, to sam widzisz ze gra jest warta świeczki.

  Nie jestem pewien czy warta ale spróbuj i podziel się wynikami. Sądzę że gdyby poprawa sprawności była znacząca to producent zastosowałby to rozwiązanie. Nie zawsze rozwiązanie lepsze technicznie jest ekonomicznie uzasadnione.
 • #99
  tadek-67
  Poziom 20  
  Witam,pwj, to o czym piszesz to jedna z metod ale ona odpada własnie jak piszesz z powodu prawdopodobnych problemow z przepływem w poszcególnych rurkach tj. na początku i na końcu solara.Nie ma gwarancji ze w każdej rurce będzie jednakowy, chociaż to jest teoretycznie dobry pomysl ,w praktyce trudny do realizacji.Vodiczka ten kolektor jest made in CHINA ,producent wyszedl z założenia że za tą cenę nie bedzie się wysilał i tak towar sie sprzeda.Skoro juz go kupilem ,to nieduzym kosztem go poprawię.Po wycięciu otworu na wejsciu do magistrali wstawię wężownicę i zamknę magistralę z powrotem.Ta,,operacja na otwartym sercu,,mnie nie przeraża , a ile frajdy bedzie jeżeli to zadziała. wszystko to niestety jak pisałem dopiero po 15 lipca [urlop] ,ale obiecuje opisy i zdjecia.Pozdrawiam.
 • #100
  vodiczka
  Poziom 43  
  tadek-67 napisał:
  ,producent wyszedl z założenia że za tą cenę nie bedzie się wysilał

  To niezupełnie tak, producent albo zakłada że produkt ma być tani albo o dobrych parametrach i wysokiej jakości. W pierwszym przypadku tnie koszty na czym się da. W obu przypadkach nastawia się na inne grupy odbiorców, często robi tylko dla jednej grupy.
 • #101
  pwj
  Poziom 11  
  Może dało by się wykorzystać miedziane przewody do hamulców średnica 5mm zrobić parę pętli nie trzeba by było pruć obudowy.
 • #102
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  tadek-67 napisał:
  .Skoro juz go kupilem ,to nieduzym kosztem go poprawię.Po wycięciu otworu na wejsciu do magistrali wstawię wężownicę i zamknę magistralę z powrotem.Ta,,operacja na otwartym sercu,,mnie nie przeraża , a ile frajdy bedzie jeżeli to zadziała. wszystko to niestety jak pisałem dopiero po 15 lipca [urlop] ,ale obiecuje opisy i zdjecia.Pozdrawiam.

  Narysuj ,bo jakoś tego nie widzę, wielokrotnie przerabiałem takie kolektory.
  pozdrawiam.
  Witold
 • #103
  tadek-67
  Poziom 20  
  Witam, bachus widzę za śledzimy kilka wątków bardzo mnie cieszy opinia fachowców. do rzeczy; pwj przewód hamulcowy nie zadziała za maly przekroj, ale można spróbować inaczej. Kupić 20 m rurki CU Φ10mm , przeciąć na pół i zwinąć spirale szt. 2 o średnicy 5-6 cm.W magistrali nad wejściem , które już jest- nawiercić 2 otwory około 5-7cm od siebie Φ docelowo okolo 17-18mm małym wiertłem i rozpiłować pilnikiem okrągłym do tej średnicy, to samo z drugiej strony .Nastepnie wkrecamy najpierw jedną spiralę a potem ostrożnie drugą .Jako wzierników używamy tych wejść 1 cal . Dałbym 2 spirale, żeby utrzymać wymagany przepływ i zmaksymalizowac odbior ciepla. Jako uszczelnienie można zastosować tulejki gumowe ,,na wcisk,, w kolektorze nie będzie ciśnienia.Obydwie spirale połączyć z rurką CU Φ 15 lub 18 idalej podłączyć do instalacji . Stary 1 otwor zaślepić a drugi wykorzystać do wpięcia małego naczyńka wyrównawczego otwartego,jako magazynek płynu ,odpowietrznik ,a także niwelującego wzrost objętości gorącego płynu z kolektora.dalsza cześć mojego wywodu jutro .PS. PROSZĘ O INFO JAK DODAĆ RYSUNEK DO POSTU .Z GÓRY DZIĘKUJĘ.
 • #105
  tadek-67
  Poziom 20  
  wiTemperatura na solarze do 50 stp./ normalna?Witam zamieszczam rysunek jak to sobie mniej więcej wyobrażam z tymi spiralami.nie wiem czy podgląd zadziała, to moja pierwsza próba dodania obrazka.

  Dodano po 2 [minuty]:

  działa to jest opcja pierwsza

  Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

  Mam nadzieje ze koledzmi wybacza jakosc rysunku,rysownik ze mnie marny ,ale mam nadzieje ze zainteresowani wiedza o co mi chodzi.jednak ja wstawie wezownice wedlug opcji 2 jak na zalaczonym rysunkuTemperatura na solarze do 50 stp./ normalna?. Trochę to opisze .Po zdjęciu izolacji obmierzę magistralę i przygotuję szablon pierścienia -sześciokąta o szerokości ścianek okolo 15mm z bristolu. Przyłożę szablon do magistrali i odrysuję wewnętrzny otwór pierścienia . W magistrali wycinam otwór sześciokątny -odrysowany wg.przygotowanego szablonu .Z blachy 3mm wycinam pierścień wg.szablonu,nawiercam 12 otworów Φ6,5, przykładam do magistrali i co drugi znaczę i wierce w niej 6 otworów.Przygotuję pokrywę z nawierconymi pozostałymi 6-oma otworami. W pierścień wspawam 6 szpilek m6x10mm skierowanych do magistrali a 6 skierowanych w stronę pokrywy.Po wywierceniu otworu u góry magistrali wprowadzam rurkę dla naczyńka ,wkładam wezownicę CUΦ 15lub 18 okolo 10 m i zamykam przykrecajac pokrywę wszystko posmarowane silikonem wysokotemperaturowym dla zachowania szczelności. Wężownica wychodzi przez istniejące otwory w dopasowanych tulejach gumowych.Zalewam kolektor , napełniam uklad,odpowietrzam i czekam na słońce.
 • #106
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  Tadek, pozwolisz, że twój tekst powyżej zakończę: " a następnie wszystko wyrzucam do kosza bo to dalej nie działa."
  Tak się to skończy Jak chcesz zrobić to dobrze to zrób to jak na zdjęciu a za efekt to ja ręczę.
  Temperatura na solarze do 50 stp./ normalna?
  pozdrawiam.
  Witold
 • #107
  tadek-67
  Poziom 20  
  Bachus , no trzeba przyznać twój pomysł jest super . To jeszcze mi tylko powiedz jak mam włożyć ten system rurek do magistrali , bo nie widzę innej opcji jak tylko rozcięcie całej górnej części kolektora .PS . Myślę ,ze jest to forum wymiany doświadczeń i poglądów , nawet jeżeli są nietrafione lub można je polepszyć to nie jest powód aby poniżać forumowiczów.Wszyscy wiemy ze twoja wiedza w tym zakresie jest ogromna , jeśli wiec chcesz się dzielić nią z ludźmi nie bądź taki dosadny w wyrażaniu swych poglądów . Podejrzewam , ze nie tylko ja tak myślę ,jest to forum techniczne ,nie polityczne , szanujmy się na wzajem nie prowokując innych użytkowników.Pozdrawiam.
 • #108
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  Tadziu nie gniewaj się nie chciałem tu nikogo obrazić, ani urazić, przyjmij słowa przeprosin.
  Ale już kiedyś wielokrotnie pisałem, że sercem kolektora jest absorber. Jak to serce jest do bani to pacjent ledwo żyje. cały czas podkreślam, że idąc na skróty daleko się nie zajdzie. W temacie, który śledzisz kolektor za 1500 taderk-67 przerabia już raz wykonany kolektor. A nie można było wykonać go od razy dobrze, bez skrótów?
  Wracając do Twojego pomysłu: tak trzeba wyciąć pół tego zbiornika, włożyć coś takiego jak na zdjęciu obłożyć wełną i wyciętą połówkę zamocować z powrotem opaskami. A jeżeli zamiast blachy aluminiowej, użyjesz miedzianej to niech się chowają wszystkie produkowane próżniówki, to mogę Tobie zagwarantować. Czy warto to tak wykonać i zainwestować jeszcze parę groszy Ty musisz sam podjąć decyzje, ja natomiast mogę zagwarantować efekt murowany.
  pozdrawiam.
  Witold
 • #109
  tadek-67
  Poziom 20  
  Witaj Witold , jeżeli mogę tak się do ciebie zwracać ,nie gniewam się oczywiście. Twój pomysł jest super ; problem wstawienia rurek po rozcięciu obudowy i ponownego zamknięcia ogarnę,nie jest to wbrew pozorom zbyt trudne.Muszę teraz pomyśleć nad wyprofilowaniem tych blaszek ,jesli to nie tajemnica jaką grubość mają wasze blaszki?

  Dodano po 30 [minuty]:

  Vodiczka moglibyśmy dyskutować o zjawisku konwekcji,ale jeżeli ktoś ma lepszy pomysł jak ulepszyć kolektor to nic tylko wcielić go w życie .Uporczywe trwanie przy swoim przynosi czasami marny efekt. Może masz pomysł jak wyprofilować te blaszki jakie są na zdjęciu bachusa ,jestem otwarty na wszelkie propozycje.
 • #110
  vodiczka
  Poziom 43  
  tadek-67 napisał:
  Może masz pomysł jak wyprofilować te blaszki jakie są na zdjęciu bachusa ,jestem otwarty na wszelkie propozycje.

  Mniemam że Bachus wie i podpowie. Zgadzam się z jego stwierdzeniem: "A nie można było wykonać go od razu dobrze, bez skrótów?" i dlatego interesuje mnie rachunek ekonomiczny tego przedsięwzięcia. Miedź+aluminium kosztuje a miedź+miedź jeszcze bardziej. Robocizna też, nawet własna. Całe przedsięwzięcie kojarzy mi się z zakupem Seicento i tuningowaniem go na Lancię.
 • #111
  czarny_1963
  Poziom 21  
  Tak, tylko jak już kolega kupił seicento ze słabym silnikiem i nie ma możliwości sprzedania i kupienia z mocniejszym to pozostaje tylko tuning polegający na zwiększenie mocy.
  Jak już kupił takie marne kolektorki a jest możliwość polepszenia parametrów to czemu tego nie zrobić .
 • #112
  pwj
  Poziom 11  
  Mam propozycję wykonania instalacji w/g bochusa1 , jak już się zdecydowałeś na wycięcie otworu w obudowie to przylutuj króćce odgałęzień takiej długości by przeszły przez wykonany otwór i by po wsadzeniu do środka solara wystawały z otworów dla rur próżniowych na tyle by było miejsce na dolutowanie reszty. Mam pytanie do bochusa, jaka jest średnica rurek odgałęzień ?
 • #114
  vodiczka
  Poziom 43  
  czarny_1963 napisał:
  Jak już kupił takie marne kolektorki a jest możliwość polepszenia parametrów to czemu tego nie zrobić .

  Nie namawiam żeby nie robić tylko zastanawia mnie jaki będzie efekt tej przeróbki i czy np. dokupienie następnego kolektora nie wygeneruje tych samych kosztów co przeróbka a efekt może być lepszy. Oczywiście jeżeli nie liczyć kosztów własnej robocizny będzie taniej a kolega zdobędzie doświadczenie i będzie miał satysfakcję z tuningu czego mu życzę.
 • #115
  tadek-67
  Poziom 20  
  Witam ,po przemyśleniu , sprawy myślę,że będzie problem z wykonaniem blaszki przylegajacej do rury szklanej, gdyż bez dużej dokladnosci wykonania całość nie zadziała. Muszę pomyśleć o czymś innym np.direct flow . Jeżeli cos wymyśle jak to rozgryźć dam znać , może koledzy sie wypowiedzą. Do 15 lipca mam jeszcze sporo czasu.
 • #116
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  tadek-67 napisał:
  Witam ,po przemyśleniu , sprawy myślę,że będzie problem z wykonaniem blaszki przylegajacej do rury szklanej, gdyż bez dużej dokladnosci wykonania całość nie zadziała.

  Witam.
  Może faktycznie będzie dużo kłopotu w wyprofilowaniu blaszek w taki sposób. Ja to tobię na 4 osobnych maszynkach. To zaproponuję coś jescze lepszego i o wiele bardziej prostrzego:
  Temperatura na solarze do 50 stp./ normalna?
  Temperatura na solarze do 50 stp./ normalna?
  Ale aby to poprawnie działało rurę próżniową trzeba dodatkowo wypełnić rurką szklaną (na rysunku przestrzeń 7). Korkowanie rur korkiem z korka.
  Tadzio nie masz daleko do mnie, rury wypełniające dostaniesz od firmy za fri.
  pozdrawiam.
  Witold
 • #117
  tadek-67
  Poziom 20  
  Witam,Witold bardzo dziękuję za odzew. Przeglądając twoją stronę internetową i czytając o kolektorach direct flow , zastanawiałem sie czy tubus jest pusty czy zalany wodą . Chociaż logika podpowiadała ze pusty w celu zmniejszenia ilosci wody w kolektorze.Bardzo dziękuję za ofertę odstąpienia rur, oczywiście przyjadę do ciebie i kupię te rury gdyż za darmo trochę nie,,hallo,, ale możemy sie potargować w temacie upustu.Niestety przyjadę dopiero po 15 lipca-praca w UK.Ja swój kolektor przerobię dzięki twoim rurom w sposob wyżej opisany, ale chciałbym jeszcze dodać od siebie, co mi dzis ,, chodziło po głowie,, .Jako że przez blaszki projekt z U rurką upadł.Postaram się to opisać i obrysować , chociażby jako temat do dyskusji;oto rysunki i opis;

  Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

  Temperatura na solarze do 50 stp./ normalna?

  Dodano po 52 [sekundy]:

  Temperatura na solarze do 50 stp./ normalna?

  Dodano po 56 [minuty]:

  Przygotować 25 korków odlanych z silikonu lub z KORKA, z wtopionymi 2- oma rurkami Φ 8 mm w każdym, długie na około 10 cm wystającymi z obydwu stron korka. Zdemontować kolektor , wyjąć rury z magistrali do każdej z nich wcisnąć korek z podłączonym juz wężem Φ 8 mm -długość około 145 cm, nałożonym na rurkę od spodu korka , która będzie podłączona do .powrotu z bojlera . Wsunąć ten wąż do rury próżniowej iwcisnąć korek.To samo z pozostałymi 24-oma rurami.Rozciąć magistralę od góry. włożyć do magistrali przygotowane przedtem 2 rury zbiorcze z 25-oma wyjściami rurkaΦ 8 . połączyć z rurkami wystającymi z korków krótkimi odcinkami[nie pomylic wejść i wyjść] węża gumowego fi 8 i zacisnąć opaskami . Zalać układ płynem , odpowietrzyć, sprawdzić szczelność , otulić wełną , zamknąć pokrywę magistrali.Tu pytanie do Witolda ; układ z obiegiem wymuszonym otwarty , rury próżniowe prawdopodobnie nie wytrzymują nominalnego ciśnienia w instalacji solarnej ?. podsumowując; dzięki temu mamy o wiele mniej wody w kolektorze[ale więcej jak w rozwiązaniu z tubusami] , prawidłową konwekcję wspieraną przez pompę i chyba jednak lepiej grzejący kolektor .PS. Wąż gumowy; ciśn.max o,6 MPA,temp max 100 ° C.Czekam na wasze uwagi i opinie,pozdrawiam.
 • #118
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  tadek-67 napisał:
  Tu pytanie do Witolda ; układ z obiegiem wymuszonym otwarty , rury próżniowe prawdopodobnie nie wytrzymują nominalnego ciśnienia w instalacji solarnej ?. .

  Oj zdziwiłbyś się! Zbadaliśmy ten temat. Zakorkowaliśmy rurę i poszło do niej 8 atm. wytrzymała. Natomiast normalne ciśnienie to nie więcej jak 1 atm. na poziomie kolektora, czyli 8 razy mniej. To co nie wytrzymuje i jak to zabezpieczyć dowiesz się na miejscu u mnie.
  Co do Twojej ostatniej koncepcji to właściwie to co ja Tobie proponuję ale z jeszcze dodatkową rurką, oczywiście jest ona pusta wewnątrz.
  pozdrawiam.
  Witold
 • #119
  tadek-67
  Poziom 20  
  Witam Witold , tak oczywiście jest to mniej więcej to samo ,tylko bez tubusa no i przez to jest więcej wody w rurach. Gdybyś mnie nie poratował tubusami to tak właśnie bym ten kolektor przerobił, myśląc jakby jeszcze zmniejszyć ilość wody w układzie. Poza tym jest to możliwe do wykonania w przydomowym warsztacie. Może oprócz kolegi pwj ktoś śledzi temat a nie chce się przyznać, że kupił ten sam kolektor.Mam jeszcze pytanie ,czy po przeróbce kolektora jest możliwa jego praca w systemie wymuszonym otwartym?.Pytam, bo na stałe nie ma mnie w domu a łatwiej moim domownikom dolać płynu do zbiorniczka niż nabijać ciśnienie pompą . Z drugiej strony jak trzeba będzie to przejdą przyuczenie.
 • #120
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  Witam.
  Postaram się Ciebie namówić abyś cały ten układ zbudował na wzór systemu AURO-STEP, oczywiście jest to uklad otwarto-zamknięty.
  pozdrawiam.
  Witold