Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak opóźnić zadziałanie przekaźnika 230V ?

12 Maj 2012 14:41 3779 7
 • Poziom 14  
  Koledzy,

  Potrzebuję rady na taki problem:
  Przetwornica 12/230 V zasila cewkę przekaźnika w układzie przełączania źródeł zasilania. Przetwornica ma układ soft-startu z akumulatora, który powoduje, że 230V osiągane jest liniowo w czasie ok. 3 s. Powoduje drgania styków przekaźnika, przełącza źródła zasilania z wyraźną przerwą beznapięciową.

  Jak zrobić prosty i bezpieczny zarazem układ, który opóźniłby załączenie przekaźnika o ok. 3-4 s, czyli po czasie gdy na wyjściu pojawi się już właściwy poziom napięcia zmiennego.

  Kombinowałem do tej pory z zasilaczem beztransformatorowym, do tego mostek pełnokresowy i kondensator równolegle do cewki przekaźnika. Oczywiście zastosowana została cewka na 12V DC. Układ działał ze zwłoką ok. 1 s; z powodu braku odpowiedniej pojemności nie udało mi się osiągnąć większej zwloki czasowej. Zaniechałem jednak dalszych prac w tym kierunku, bo zależy mi również na odpowiedniej pracy w drugą stronę, tzn. wyłączenie przetwornicy powinno natychmiast rozłączyć przekaźnik; pojemność już ta którą zastosowałem powodowała jednak zwłokę w jego rozłączeniu.

  Reasumując: załączenie ma nastąpić ze zwłoką ok 3-4 s, rozłączenie powinno nastąpić natychmiast.

  Chwilowo nie mam na to pomysłu.

  Pozdrawiam
  vper
 • Poziom 38  
  Chyba dobrze "kombinowałeś", z tym że należałoby rozdzielić wykrywanie napięcia 230VAC (i tu zrobić zwłokę) od zaniku napięcia.
  Np. tak:
  Jak opóźnić zadziałanie przekaźnika 230V ?
  Na 2 przekaźnikach, pierwszy np. 12V (jak i dioda Zenera - konieczna !) i o takiej oporności cewki, aby prąd pobierany był nie większy niż płynący przez diodę Zenera ustalony przez C1, drugi przekaźnik na 230VAC.
  Układ ma tę wadę, że po dołączeniu 230V i zadziałaniu, a następnie po odłączeniu 230V na kondensatorze w bazie tranzystora zostaje napięcie przez jakiś czas i wtedy przy ponownym załączeniu 230V zwłoka będzie skrócona.
 • Poziom 40  
  Witam
  To powinno rozwiązać problem skracania impulsu:

  Jak opóźnić zadziałanie przekaźnika 230V ?
 • Poziom 38  
  No, nie wiem czy ta dioda coś pomoże.
  Tu chodzi o napięcie rzędu 0,3-0,4V na kondensatorze (i dlatego zlikwidowałem opornik w bazie tranzystora, który tam był - aby prąd bazy szybciej rozładowywał kondensator).
  Prąd bazy rozładuje kondensator do ok. 0,4V.
  Ale można to z diodą sprawdzić.
 • Poziom 40  
  Dodałem rezystor, dzięki temu potrzebne jest dużo wyższe napięcie na kondensatorze. Napięcie to zostanie rozładowane przez cewkę przekaźnika, przy zaniku zasilania. Do poprawienia efektu można dodać rezystor obciążający zasilanie, aby rozładować kondensator dalej, po wyłączeniu przekaźnika.
 • Poziom 38  
  Z tym opornikiem w zasilaniu to ostrożnie trzeba. Diodzie Zenera nie ma co dawać więcej niż 20-30mA (nawet takiej 500mW) i na ten prąd powinien być przeliczony kondensator C1 i dobrany przekaźnik.
  Każde dodatkowe obciążenie w zasilaniu trzeba uwzględnić w tym bilansie prądów/doborze C1 i przekaźnika/diody Zenera.
  A przekaźnik przecież tak naprawdę nie wyłączy się nigdy - t.zn. on puści (klapnie), ale prąd płynący przez cewkę będzie się nadal zmniejszał aż do napięcia na bazie= ok. 0,4V. I tego napięcia nic już nie rozładuje - ani ta dioda ani dodatkowy opornik - tylko upływność kondensatora w dłuższym czasie. Tyle, że te 0,4V będą mniej "bruździć" jako zmiana czasu zwłoki i rzeczywiście warto tę diodę z opornikiem w bazie wypróbować.
 • Poziom 14  
  Koledzy,

  Wielkie dzięki za pomoc. Spróbuję zmontować układ i dam znać o efektach.

  Pozdrawiam
  vper

  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  Witam po przerwie,

  W chwili wolego czasu zmontowałem układ wykorzystując następujące elementy:
  C1 = 470 nF
  C2,C3 = 1000 uF/25V
  R przy diodzie - 22 k
  R bazy - 4,7 k
  Dz - 12V
  Pozostałe diody - typowe 1A

  Układ działa prawidłowo. Opóźnienie zadziałania przekaźnika 12V przy w/w elementach wynosi ok. 3 s. Dodatkowo ok. 1 s wprowadza soft-start przetwornicy i to w zupełności wystarcza do prawidłowej pracy nawet przy niezupełnie rozładowanej pojemności C2.
  OTV zasilany z przetwornicy w ogóle nie odczuwa przełączenia zasilania z sieci na akumulatory. I o to mi właśnie chodziło.

  Pozdrawiam Kolegów i dziękuję za pomoc.
  vper
 • Poziom 19  
  Co się stanie, jeśli zasilanie beztransformatorowe, zmienimy na transformatorowe?
  Czy coś się w działaniu układu zmieni?