Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica do elektrycznego pastucha nie działa.

12 Maj 2012 17:32 6775 9
  • Poziom 28  
    Witam. Muszę naprawić elektrycznego pastucha do krów. Jest to stare urządzenie produkcji polskiej, wyprodukowane we Wrocławiu typ: TER5/6. Duża skrzynka metalowa, a w niej moduł starowania i pięć modułów podwyższających napięcie. Można pod to podpiąć 5 osobnych ogrodzeń. Ze względu na zastosowane elementy elektroniczne wnioskuję, że elektryzator jest z lat 60-tych, może 70-tych. Nie działa w ogóle przetwornica zasilająca. Sprawdziłem elementy miernikiem i wg niego poszły tranzystory. Zrysowałem schemat:

Pierwsza część schematu to zwykła przetwornica na zabytkowych tranzystorach TG72 które są właśnie spalone, natomiast nie rozumiem po co ta druga część na tranzystorze 2N3055? Z zacisków WY przewody idą już na poszczególne moduły podwyższające napięcie.
    Można zamiast tych tranzystorów germanowych wstawić jakieś krzemowe? Czy oprócz nich trzeba będzie zmienić wartości którychś elementów?

Dodano po 2 [godziny] 1 [minuty]:

Zamówiłem oryginalne tranzystory więc nie powinno być problemu. Zastanawia mnie jeszcze tranzystor 2N3055. Nie jest on oryginalny, widać że był wstawiany. Czy nie powinien tam być tranzystor pnp?
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Masz rację w drugiej części układu powinien być też tranzystor pnp( pewnie w oryginale TG72). Trzeci tranzystor, tam, gdzie teraz siedzi 2N.. ma za zadanie wyzwalanie impulsów WN na wyjściu z pewną częstotliwością regulowaną potencjometrem.
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Na tranzystorze wcale nie musi być wysokie napięcie a dopiero na wyjściu z trafa za nim. Zobacz na jakie napięcie są kondensatory elektrolityczne.
  • Poziom 28  
    Witam ponownie. Część układu powyższego schematu już działa. Niestety okazało się że tranzystory w układach wyjściowych AU106 również są przepalone, wszystkie 5 sztuk. Pytanie gdzie dostanę takie tranzystory lub zamienniki? Myślę że z germanowymi może być problem, czy mogę w taki układ wstawić krzemowy bez zmian w schemacie?

Dodano po 40 [minuty]:

Co powiecie na MJ15004? Napięcia są niższe o połowę ale czy potrzeba aż takich dużych napięć?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    O wiele łatwiej znaleźć tranzystor npn o bardziej zbliżonych parametrach, wystarczy tylko zmienić polaryzację zasilania, obrócić diodę i kondensator. W razie draki zamiennik można znaleźć niemal na ulicy ;-)
  • Poziom 28  
    Dzięki za odpowiedź. Plus akumulatora i plus z prostownika pierwszej przetwornicy jest wspólny i jest na obudowie. Obudowa jest też na potencjale ziemi i wzgledem niej jest wysokie napiecie na ogrodzeniu. Żeby zmienić polaryzacje musiał bym chyba niektóre elementy odizolować od obudowy i 'ziemie' wyprowadzić osobnym kablem, dobrze myśle?

Dodano po 8 [minuty]:

A gdyby wstawić tam tyrystor lub triak? Lampach do aparatu jest podobny układ ale wyzwalany tyrystorem czy triakiem. Czemu tu zastosowali tranzystor?
  • Poziom 28  
    zrobiłem zmiany na schemacie. Czy w ten sposób zadziała? Plus na obudowie i odniesienie do niej wysokiego napięcia pozostanie chyba bez zmian. Czy wszystko wygląda ok i nie wybuchnie :)?

Przetwornica do elektrycznego pastucha nie działa. Przetwornica do elektrycznego pastucha nie działa.

Jaki tranzystor NPN polecasz?

Parametry oryginalnego PNP:
    Ucb 320V
    Uce 160V
    Ueb 2V
    Ic 10A

Parametry MJ15004 PNP:
    Ucb 140V
    Uce 140V
    Ueb 5V
    Ic 20A

Dodam, że kondensator przy tranzystorze AU106 jest na 70V, może jednak te MJ wystarczą i nie trzeba będzie przerabiać układu?
  • Poziom 28  
    Niestety taka przeróbka jak wyżej nie działa. Brak impulsów z generatora. Podejrzewam że zadziała jak wstawię do generatora również tranzystor NPN, odwrócę diody, kondensatory i polaryzację zasilania z mostka? Mam rację?
  • Poziom 28  
    Kondensator w stopniu końcowym czyli ten który zwierany jest przez tranzystor do uzwojeń ma aż 1000uF, czy nie jest to za duża pojemność? Impulsy wtedy muszą być bardzo rzadkie żeby kondensator zdążył się naładować. Do tego włączając pozostałe stopnie końcowe pojemności z poszczególnych stopni się sumują i powstaje kondensator 5000uF. Nie mam pojęcia jak działał ten elektryzator w oryginale i jak działał ten generator na tranzystorze i transformatorze. Teraz wstawiłem zamiast niego NE555. Jeśli na plusie dam do każdego stopnia diodę to czy pojemności nie będą się już sumowały?