Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynne sterowanie unipolarnego silnika krokowego

tsiu 12 Maj 2012 16:12 2145 2
  • #1 12 Maj 2012 16:12
    tsiu
    Poziom 13  

Witam!

posiadam wymontowany silnik krokowy z drukarki, taki jak w załączniku.
    Steruję nim przy pomocy układu ULN2803 (wejścia i wyjścia są połączone parami więc max. prąd to 1A) i ATmegi 8 (wykorzystuję 4 wyjścia).

Na początku wykonywałem silnikiem pełne kroki, ale po dodaniu półkroków silnik znacznie lepiej pracuje (ciężko zatrzymać go palcem - o to mi chodziło).

Chcę go wykorzystać do minimaszynki cnc, więc często będą wykonywane małe kroczki. I stąd moje pytanie - w jaki sposób najlepiej go wysterować, żeby się płynnie poruszał. Oraz, czy będzie to znacząca różnica w stosunku aktualnego sposobu.
    Rozumiem że modyfikacją będzie załączanie (oprócz samych stanów wysokich i niskich na wejścia ULNa) stanów pośrednich, najlepiej w kształt sinusa (więc pwm który mi to 'zasymuluje').

Na ten moment działa to tak:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

pozdrawiam

0 2
  • Pomocny post
    #2 12 Maj 2012 20:35
    Mipsa
    Poziom 12  

Silnik w pełnym kroku musi być silniejszy ale mniej dokładny (większy skok)
    W półkroku będzie bardziej dokładny ale słabszy.
    Wydaje mi sie że ten link
    http://stielec.ac-aix-marseille.fr/cours/abati/flash/pas.swf
    powinien Ci pomóc . a co do sterowników poszukaj na forum jest napewno kilka propozycji.
    A ten silniczek za bardzo sie nie nadaje do cnc. No chyba że chcesz tylko takie testowe do nauki zrobić :)

0
  • Pomocny post
    #3 12 Maj 2012 20:53
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Jak chcesz żeby miał większą moc to musisz zmienić driver i zwiększyć napięcie zasilające. Dobre drivery zasilają silnik z źródła prądowego, przez co prąd narasta szybciej przy zasilaniu z wyższego napięcia, ale nie przeciąża się silnika bo prąd jest utrzymany na optymalnej wartości. Można dzięki temu jeszcze uzyskać większą prędkość obrotową.

0