Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie średnicy koła w liczniku rowerowym

12 Maj 2012 17:10 39075 16
  • Poziom 10  
    Witajcie! Mam mały problem z dobraniem średnicy koła w liczniku rowerowym. Rozmiar opony: 26x1.95/2.00 ISO: 50-559. W liczniku wpisuje się wartość w cm, a dokładniej 60-229cm, gdzie domyślna wartość to 208.

Oto tabela z instrukcji: Ustawienie średnicy koła w liczniku rowerowym
    Według niej wybrałem: 26" (650A): 207.

Ale nie byłem pewien, poszukałem trochę w internecie i polecali zmierzyć obwód koła poprzez zaznaczenie kredą i zrobienie pełnego ruchu od wentyla do wentyla.
    http://www.wrower.pl/sprzet/liczniki/liczniki.php
    Wyszło mi 200cm z obciążeniem, 202 bez obciążenia.
    Według tabeli na ich stronie: 26 X 1.9 | 50-559 | 2089 -tylko rozmiar opony u mnie 26x1.95.
    Według tabeli z innego tematu na elektrodzie wychodzi tak samohttps://obrazki.elektroda.pl/53_1251801529.jpg

Mierzyłem też jak na którejś stronie polecali, żeby zrobić 3 okrążenia i wynik podzielić na 3. Więc z obciążeniem wyszło 600/3 czyli jak wcześniej mierzyłem 200cm, a bez obciążenia 606/3 czyli 202cm. Więc niby wszystko się zgadza, ale kiedy metrówką zmierzyłem koło na około wyszło mi ~208cm -wiadomo, że metrówka idealnie nie przylegała do koła.

Natomiast tutaj ktoś dopisał do postu: http://www.roweryknurow.fora.pl/porady,7/ustawianie-licznika-rowerowego,26.html średnica koła w calach - Obwód koła w cm: 26" - 208.

Więc ja już nie wiem co wpisać. Czy to co mi wychodzi czyli 200 lub 202, czy to co jest w tabeli 2089mm, czyli by wychodziło 208,9cm czyli 208 trzeba by wpisać. Aktualnie mam ustawione 203cm. Tylko ciekawi mnie czemu wychodzi 202 jak zmierzę pełny obrót (mierzyłem 4 razy), a czemu obwód koła ma w rezultacie 208cm.
  • Poziom 34  
    matma1111 napisał:
    a czemu średnica koła ma w rezultacie 208cm
    Ciężkie samochody w kopalniach odkrywkowych tak mają ;-)
  • Poziom 26  
    Chłopie zakładasz 2 gi temat do tak prostego rozwiązania. Na innym koncie.

Bierzesz metr krawiecki. Obkładasz w koło opony i masz takie trudne ??

I pisze ci to dokładnie w instrukcji zmierzyć metrem lub zmierzyć przejechaną odległość.

A 2 cm przy 200cm to 1% błędu. Więc przy przejechaniu 1 tyś km których w życiu nie przejedziesz będziesz miał 10km błędu. Pomijam fakt że zawsze magnes na szprychach ci się przechyli itd. Co także powoduje błędy.

Zużycie bieżnika między max a min to też ok 1,5 - 2cm w średnicy opony.

Wiec o 2cm się chcesz kłócić ??

P.S nieumiejętność odczytania tabelki boli jeszcze bardziej :
    26 X 1.9 47-559 2055
    26 X 1.9 50-559 2089
    Więc 2 identyczne opony mają ok 205,5 i 208,9 I tu mniej więcej będzie twoja opona.

I jak łatwo obliczyć zależność twoje koło ma ok 209,3mm. Ile w tym prawdy metr ci powie.
  • Poziom 10  
    Jaki drugi temat na innym koncie, weź się stuknij w głowę człowieku zamiast wymyślać takie idiotyzmy!! Trochę grzeczniej na przyszłość...

homman napisał:
    26 X 1.9 47-559 2055
    26 X 1.9 50-559 2089
    Więc 2 identyczne opony mają ok 205,5 i 208,9 I tu mniej więcej będzie twoja opona.

Jeżeli dla ciebie opona oznaczona 47-559 i 50-559 są takie same, to powodzenia ci życzę. Poza tym moja opona ma 26x1.95, a nie 1.9.
    Jutro jak znajdę krawiecki to zmierzę i zobaczę czy wyszło tak jak przy pełnym obrocie koła.
  • Poziom 26  
    Po 1 obrażasz mnie. Po 2 gie tak taka sama opona była podana na usuniętym temacie 3 dni temu.

Po 3 masz obliczone. Czy cy wyjdzie 208 czy 210 cm jest bez znaczenia. Mi wyszło że masz 209,3mm.
    A na pewno w tych wymiarach się zmieścisz. 1,95 to szerokość i bieżnik. A ten jw zużywa się więc musiał byś co 3 miesiące mierzyć oponę i zmieniać dane w liczniku by nie popełniać błędu. Który i tak nie ma znaczenia.

Miło ze mnie obrażasz zaczynając na forum mimo iż jedyny ci wyjaśniłem wszystko.
  • Poziom 16  
    matma1111 napisał:
    Jaki drugi temat na innym koncie, weź się stuknij w głowę człowieku zamiast wymyślać takie idiotyzmy!! Trochę grzeczniej na przyszłość...

homman napisał:
    26 X 1.9 47-559 2055
    26 X 1.9 50-559 2089

Jeżeli dla ciebie opona oznaczona 47-559 i 50-559 są takie same, to powodzenia ci życzę. Poza tym moja opona ma 26x1.95, a nie 1.9.
    Jutro jak znajdę krawiecki to zmierzę i zobaczę czy wyszło tak jak przy pełnym obrocie koła.

To na prawdę nie jest skomplikowane zagadnienie. Wpisz 202 cm i będzie dobrze.
  • Poziom 39  
    Ponieważ zarówno opona jak i samo koło ugina się pod obciążeniem (co powoduje, że droga koła odbywa się na mniejszym promieniu, a więc jest krótsza niż by to wynikało z rozmiarów opony), a dodatkowo opony różnych producentów i różnych modeli, mimo normowanych rozmiarów, mają zawsze nieco inne wymiary - tak więc to co programujemy w liczniku to nie obwód koła a droga koła. Przybliżone obwody kół masz w tabelach a drogi trzeba eksperymentalnie zmierzyć. Mierzyć trzeba przy nominalnym ciśnieniu i obciążeniu.
  • Poziom 10  
    homman napisał:
    Po 1 obrażasz mnie. Po 2 gie tak taka sama opona była podana na usuniętym temacie 3 dni temu.

Po 3 masz obliczone. Czy cy wyjdzie 208 czy 210 cm jest bez znaczenia. Mi wyszło że masz 209,3mm.
    A na pewno w tych wymiarach się zmieścisz. 1,95 to szerokość i bieżnik. A ten jw zużywa się więc musiał byś co 3 miesiące mierzyć oponę i zmieniać dane w liczniku by nie popełniać błędu. Który i tak nie ma znaczenia.

Miło ze mnie obrażasz zaczynając na forum mimo iż jedyny ci wyjaśniłem wszystko.

Jak byś nie zauważył obraziłeś mnie pierwszy pisząc, że podaję się za inną osobę i zakładam drugi temat. Ale tego już nie zauważasz... Mniejsza z tym.

A więc jak wcześniej pisałem po linii prostej wychodzi z obciążeniem 200cm, bez 202cm, dzisiaj zmierzyłem centymetrem krawieckim koło (2 razy dla pewności) i wyszło 206cm, a według tych opisów z tabel powinno być 208-209cm.
    Więc teraz to już nie wiem co wpisać
  • Poziom 39  
    matma1111 napisał:

Człowieku, wystarczy przecież pomyśleć co ten Twój licznik ma mierzyć: jakaś wirtualną wartość z tabelek czy drogę przejechaną przez Twój rower?
  • Poziom 10  
    kybernetes napisał:
    matma1111 napisał:

Człowieku, wystarczy przecież pomyśleć co ten Twój licznik ma mierzyć: jakaś wirtualną wartość z tabelek czy drogę przejechaną przez Twój rower?

To może zamiast się bulwersować napisać wprost jaka wartość, skoro jesteś taki mądry?
    Podałem 3 różne sposoby w jaki mierzyłem i 3 różne, a nawet 4 wyniki. Więc ten z tabeli odpada, pozostają dwa.
    Po linii prostej wychodzi z obciążeniem 200cm, bez 202cm i koło 206cm. Więc którą wartość wprowadzić? 202cm?
  • Poziom 39  
    Skoro licznik ma wskazywać drogę przebytą przez rower, to jako wartość do zliczania programujesz mu drogę jaką przebywa rower na jeden obrót koła, na którym zamontowany jest czujnik. Czyli podajesz mu to co zmierzyłeś na obciążonym rowerze (bo przecież rower nie będzie jeździł "na pusto" tylko zawsze z obciążeniem). Dla lepszej precyzji można zmierzyć drogę dwóch - trzech obrotów koła i wynik podzielić przez dwa lub trzy. Koła oczywiście muszą być przed pomiarem napompowane do nominalnej wartości ciśnienia.
  • Poziom 10  
    Ok, czyli mam wpisać 200cm. Bo nawet jak liczyłem 3 obroty to po podzieleniu też mi wychodziło 200cm.
    A co do ciśnienia w oponach, to gdzie mogę znaleźć informację ile powinno się znajdować?
  • Poziom 26  
    Nie wiem czemu moderatorzy nie reagują.

Po 1 na oponie
    Po 2 gie na dętce
    Po 3 cie musisz dobrać samemu. Tak by opona się lekko pod tobą uginała. Na 1 1,5cm

Nie wydaje mi się że jest to forum rowerowe, a google też nie boli.
  • Poziom 39  
    Robisz kreskę na oponie i chodniku, trzymasz prosto kierownicę i prowadzisz rower aż koło zrobi pełny obrót i znacznik znowu znajdzie się na dole, robisz drugą kreskę na chodniku, mierzysz odległość między kreskami. Wpisujesz wartość , możesz odjąć 1-2cm bo pod ciężarem opona się ugnie.
  • Poziom 10  
    bestboy21 napisał:
    Robisz kreskę na oponie i chodniku, trzymasz prosto kierownicę i prowadzisz rower aż koło zrobi pełny obrót i znacznik znowu znajdzie się na dole, robisz drugą kreskę na chodniku, mierzysz odległość między kreskami. Wpisujesz wartość , możesz odjąć 1-2cm bo pod ciężarem opona się ugnie.

Chyba nie przeczytałeś uważnie tematu, bo na samym początku napisałem, że już to robiłem.

Ok dzięki wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia
  • Poziom 26  
    Temat zamyka się samemu u dołu masz zamknij. Dzięki temu jest porządek na forum.
  • Poziom 10  
    Zamykam temat.