Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa przyczepki do skutera. Porady praktyczne, prawne.

Mozart21 12 Maj 2012 20:31 4321 4
 • #1 12 Maj 2012 20:31
  Mozart21
  Poziom 12  

  Witam,
  jak w temacie, planuję zbudować sobie małą przyczepkę do skutera Kymco Agility 50, czasami mam zamiar podłączyć ją do simsona S51. Głównie jednak do skutera.

  Przyczepka ma być stosunkowo mała, chcę nią wozić głównie gołębie na loty treningowe na odległość kilkanaście kilometrów (kartony i klatki nie są zbyt wygodne, zwłaszcza przy przewożeniu na bagażniku skutera), czasami do sklepu na jakieś średnie zakupy czy przewieź jakieś narzędzia w środku.

  Moje pytanie brzmi: jak taka sytuacja ma się w świetle przepisów? Jakie wymagania musi spełniać przyczepka, skuter, zaczep. Potrzebne są jakieś dokumenty czy zaświadczenia? Mam dostęp do warsztatu i wielu maszyn dlatego chciałbym zbudować ją samemu, jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym zakresie to prosiłbym również o jakieś informacje praktyczne, na co zwrócić uwagę czy czego unikać.
  Jeśli ktoś ma link do zaczepu który umożliwiłby połączenie skutera z przyczepką to prosiłbym o informację.

  Przeczytałem wiele forów i dyskusji, jednak brakuje mi tam zgodności co do tego. Wszędzie powtarza się jedna rzecz-przyczepka nie może być cięższa niż motorower gotowy do jazdy lub 100kg, ten przepis spełnię bez problemu.

  P.S. Przyczepka ma być na dwóch kołach, a więc nie będzie się przechylać na zakrętach, dlatego nie wiem jaki zaczep tam dać.

  Pozdrawiam

  1 4
 • #2 12 Maj 2012 21:22
  Breżniew
  Poziom 21  

  Możesz zastosować przegub kulisty z samochodowego układu kierowniczego. Przegub przyspawany do dyszla przyczepki. Montaż do skutera polegać będzie na włożeniu sworznia przegubu do zaczepu w skuterze i przykręceniu nakrętką koronkową. Zabezpieczenie przed odkręceniem zawleczką. Naturalnie w przyczepce powinno być oświetlenie typu światło pozycyjne, stop i kierunki.

  0
 • #3 12 Maj 2012 21:44
  Mozart21
  Poziom 12  

  Ok, a jakieś konkretne wymiary przyczepki czy dowolność?
  Te światła muszą mieć homologację, czyli np z jakiegoś traktora czy mogą być wykonane z taśm LED (zwłaszcza stopu by mi się tak podobało)

  0
 • #4 12 Maj 2012 23:03
  Zico63
  Poziom 37  

  Konkretny wymiar to nieprzekroczenie 4 metrów ZESTAWU, czyli motorek + przyczepka. Po przekroczeniu szerokości pojazdu ciągnącego (praktycznie kierownicy motorka) wchodzą chyba w grę pozycyjne przednie na przyczepce.
  Masa przczepki, to ważne, nie może przekroczyć 50% wagi skutera BEZ kierowcy i pasażera!
  Homologacja = oczywistość.

  1
 • #5 28 Sty 2013 19:47
  Mozart21
  Poziom 12  

  Zlikwidowałem hodowlę gołębi więc przyczepka nie będzie mi więcej potrzebna.
  Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.

  0