Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Innowacja w łączności mobilnej - przepustowość MIMO z 1 anteny

exti 12 Maj 2012 21:11 3388 0
 • Innowacja w łączności mobilnej - przepustowość MIMO z 1 antenySystemy MIMO wykorzystują wiele anten odbiorczych i nadawczych, zazwyczaj umieszczonych w odległości połowy fali od siebie. Dzięki temu, że sygnał rozchodzi się wieloma drogami, wzrasta przepustowość łącza. Obecnie MIMO stosuje się powszechnie np. w punktach dostępowych WiFi, a w przyszłości także w telefonach komórkowych kolejnej generacji. Jednakże, przez konieczność odsunięcia od siebie poszczególnych anten, zastosowanie MIMO w urządzeniach przenośnych jest mocno problematyczne.

  Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) opracowali pojedynczą antenę będącą w stanie jednocześnie wysyłać dwa oddzielne sygnały w różnych kierunkach. Można w ten sposób osiągnąć podobną przepustowość, jak w przypadku MIMO.

  Układ antenowy składa się z trzech dipoli o długości 48,3 mm - zbliżonej do połowy fali roboczej (testy przeprowadzano na 2,6 GHz), umieszczonych równolegle do siebie w odległości 0,1 długości fali (11 mm). Dipole zostały wykonane w formie ścieżek na laminacie. Środkowy dipol jest promiennikiem, a dwa pozostałe znajdujące się z obydwu jego stron - rekonfigurowalnymi direktorami. Pomiędzy ich ramiona włączono obciążenie, którego impedancję można przełączać pomiędzy dwoma stanami, odpowiednio polaryzując diody PIN.

  W ten sposób naukowcy uzyskali antenę o przełączanej charakterystyce promieniowania. Podczas testów przesłali za jej pomocą dwa różne strumienie danych. Jeden, zmodulowany BPSK, został podany bezpośrednio na promiennik, drugi natomiast poddano operacji XOR z pierwszym. Wynikowy strumień danych sterował wspomnianymi wcześniej obciążeniami. Testy pokazały, że technika naukowców EPFL, zwana "beamspace MIMO" osiąga podobną sprawność (prawdopodobieństwo wystąpienia błędu transmisji) jak i również przepustowość, co klasyczne MIMO. Ma ona jeszcze jedną zaletę poza mniejszymi rozmiarami układu antenowego - potrzebne jest tylko jedno źródło sygnału w.cz., przez co cały system jest tańszy i pobiera mniej mocy.

  Źródła:
  http://phys.org/news/2012-05-antennas-major-mobile.html
  http://infoscience.epfl.ch/record/168913

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2391 postów o ocenie 102, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.