Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie pozycjonowaniem .

msiuel 10 Jan 2005 11:30 1498 7
SterControl
 • #1
  msiuel
  TVs specialist
  Mam problem z uruchomnieniem 20 letniej maszyny premyslowej ,ktora wbija styki.Po przewiezieniu nie pozycjonuje "stolu".Robi tylko wolny ruch w jednym kierunku i koniec....Sterowanie old Siemens .Czy ktos sie z takim sterowaniem spotkal ??? Zamieszczam fotke "sterownika".
 • SterControl
 • #2
  jaruśjaruś
  Level 18  
  Sterownik bardzo podobny do sterowników produkowanych przez AEG-Telefunken z lat 1978-1983. Cały program powinien być zapisany w EPROM (kasowanych nadfioletem). Jedna z kaset może zawierać RAM, którego bateria znajduje się na zewnątrz. Wyjęcie tej kasety może powodować wykasowanie się tzw "PERAMETER MASCHINEN", które są prawie nie do odzyskania.
  Naprawa tej maszyny tylko pod warunkiem posiadania wydruku programu.
  Posiadam doświadczenia z ww. sterowników AEG.
  Pozdrawiam
 • SterControl
 • #3
  msiuel
  TVs specialist
  Witam i dzieki za odzew.Podtrzymania bateryjnego nie zauwazylem, co mnie tez zdziwilo...Posiada ona okolo 10 trybow pracy i sa one zawarte w EPROMACH...Nie wiem czy wlasnie program pozycjonowania gdzies sie nie ulotnil/gdzie on sie znajduje???Szczerze mowiac nie wiem na jakiej zasadzie dziala to pozycjonowanie.
 • #4
  Slawox
  Level 14  
  Maszyny przemysłowe, które mają opcje pozycjonowania są przeważnie wyposażone w jakieś serwonapędy lub falowniki. Poszukaj takowych, spisz nazwę, model itp. Jaki silnik porusza stołem ?.
 • #5
  ottop
  Level 12  
  Jeśli pozycjonowanie maszyny odbywa się za pomocą sygnału top z enkodera zaproponowałbym na początek sprawdzenie dwóch, może banalnych rzeczy.
  1. Czujnik (wyłącznik) punktu referencyjnego - bez sygnału z niego sterowanie ignoruje sygnał TOP enkodera.
  2. Sam enkoder – czy jest sygnał Top
 • #6
  msiuel
  TVs specialist
  Enkoderami w tym ukladzie sa linialy(takie same jak przy np:szlifierkach)."Pozycje czytaja" raczej bez problemu /wyswietlacze sa na zdjeciu.Gdzie w takim ukladzie znajduje sie Top?Maszyna generalnie widzi switche krancowe /chociaz nie zawsze.Dzieki za podpowiedzi i moze sa jeszcze jakies sugestie.Pozdrawiam.
 • #7
  jaruśjaruś
  Level 18  
  W starszych maszynach (współcześnie również) pozycjonowanie odbywało się różny sposób:
  1. najazd na czujnik krańcowy i zatrzymywał się w tzw. siatce (w obrabiarkach ster. numerycznie była to siatka 2 milimetrowa) proszę nie mylić z dokładnością. Elementami pomiarowymi były resolwery (transformatory położenia kątowego)
  2. najazd na czujnik i spowolnienie napędu do najazdu na tzw. zero listwy pomiarowej
  W opisanym przypadku zajął bym się uruchomieniem samego napędu bez sterownika. Tzn. czy napęd żyje i daje się sterować np. z zadajnika, czy jest czymś blokowany np. krańcówką. Następnie sprawdził bym sprzężenie zwrotne napędu z pomiarem drogi gdyż objawy (krótki skok posuwu) wskazują na, że coś ze sprzężeniem. Pytanie jaki jest pomiar drogi ?
  Pozdrawiam
 • #8
  Slawox
  Level 14  
  Opisz parametry silnika i i do czego jest podłączony