Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dom jednorodzinny. Wyskakujący wyłącznik różnicowo-prądowy -Kłopot

kasidi 12 Maj 2012 22:26 3169 10
  • #1 12 Maj 2012 22:26
    kasidi
    Poziom 7  

Witam . Piszę z prośbą o pomoc w pewnym problemie. Od Pewnego czasu ni z tego ni z owego potrafi wybić mi różnicówkę w domu. Sytuacja wygląda tak że np w nocy gdy cały sprzęt jest w stanie czuwania potrafi wywalić różnicówkę ale to skutkuję tylko brakiem prądu w gniazdkach. Moja rozdzielnia wygląda tak iż na jednej szynie mam wyłącznik oraz 4 esy a na drugiej szynie mam tylko różnicówkę pod zasilanie kuchni - jej nie wywala i kuchnia zasilanie ma. Gdy po takim wybiciu próbuję podnieść ją do góry to nie ma możliwości żeby to zrobić . Dopiero po zrzuceniu wszystkich esów i podniesieniu wyłącznika po kolei mogę włączać wszystkie esy z tym że ostatnio to podczas podnoszenia pierwszego esa od strony różnicówki następuje ponowny zrzut owego wyłącznika aż za którymś razem da się to wszystko podnieść. I taka sytuacja potrafi się powtórzyć z 3 -4 razy na dobę. Ten pierwszy es od wyłącznika jest od zasilania gniazdek w dużym pokoju. Sądziłem że listwa prądowa w tym pokoju coś szwamkuję gdyż wczoraj telewizor ni z tego ni z owego 4 razy sam się włączył i wyłączył ale dzisiaj listwa wymieniona a różnicówka wyleciała. W tym pokoju mam tak: pod jedno gniazdko listwa z 5 wejściami pod którymi są telewizor LCD, Dekoder N, DVD oraz ruter i zasilacz anteny naziemnej. W innym gniazdku tego pokoju, Listwa 3 wtykowa na którym akwarium z grzałką 80 W plus lampka stojąca oraz laptop. a w trzecim gniazdku włączony sam dzwonek bezprzewodowy. Wydaje mi się że problem może tkwi w antenie naziemnej gdyż na dachu mam antenę sat z pająkiem połączoną takim urządzeniem co pozwoliło mi zejść do domu jednym kablem i tam założyłem gniazdo do dekodera. Ten łącznik na dachu przytaśmowałem do uchwytu anteny sat. I to tak jakby od tego momentu te cyrki się zaczęły dziać. Aczkolwiek antena naziemna teraz nie jest podłączona a zasilacz jest wyjęty z gniazdka. I Drugie podejrzenie to fakt że sądzę że czasami w ścianach grasują myszy bo znalazłem pod pokrywą rozdzielni odchody ale czy one mągą narobić takiego bałaganu??? Gdzie szukać problemu, Proszę o pomoc Wszystkie zabezpieczenia są marki legrand. Przepraszam że czasem nie nazwym rzeczy po imieniu ale po prostu nie wiem jak dana rzecz się nazywa.

0 10
  • #3 12 Maj 2012 22:38
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

kasidi napisał:
    .. Dopiero po zrzuceniu wszystkich esów i podniesieniu wyłącznika po kolei mogę włączać wszystkie esy z tym że ostatnio to podczas podnoszenia pierwszego esa od strony różnicówki następuje ponowny zrzut owego wyłącznika aż za którymś razem da się to wszystko podnieść. I taka sytuacja potrafi się powtórzyć z 3 -4 razy na dobę. Ten pierwszy es od wyłącznika jest od zasilania gniazdek w dużym pokoju...

Skoro już Wiesz, który to obwód to jedyne co można Ci zaproponować, to stopniowa eliminacja odbiorników, aż do "wyłapania" tego odbiornika który powoduje zadziałanie RCD.

0
  • #4 12 Maj 2012 22:51
    kasidi
    Poziom 7  

No Koledzy ja nie szukam diagnozy ale może ktoś się z czymś takim spotkał. Najśmieszniejsze to to że eliminacja może i by coś pomogła ale to nie jest tak że wyskakuje notorycznie tylko od tak sobie wyskoczy nawet jak wszystkie urządzenia są w stanie STAND BY, a czasami jak są po prostu normalnie włączone. Czy możliwe że różnicówka albo es były uszkodzone hmm ale to tak raz działa a raz nie. A zapomniałem napisać że po ostatnim wybiciu i braku możliwości podniesienia esa- bo wybijał wyłacznik odłączyłem w pokoju wszystko od gniazdek po czym chciałem podnieść wszystko do góry i też się nie dało wiec wychodzi że jednak instalacja. Dopiero po jakiś 10 minutach udało się podnieść esa bez zrzucenia wyłącznika. Pozostałe esy podnoszą się swobodnie i bez bólu.

0
  • #5 12 Maj 2012 23:01
    kizek
    Poziom 35  

Pozostaje jedynie koledze zlecić wykonanie pomiarów instalacji elektrycznej.

0
  • #6 13 Maj 2012 08:54
    Francelektryk
    Poziom 17  

kasidi napisał:
    Dopiero po jakiś 10 minutach udało się podnieść esa bez zrzucenia wyłącznika

Przejrzyj gniazda i puszki łączniowe jeżeli takowe dla tych gniazd są, a może coś mocowałeś na ścianie lub przy podłodze i uszkodziłeś przewody (ja to nazywam bomba z opóźnionym zapłonem)

0
  • #7 13 Maj 2012 11:50
    matekogon
    Poziom 22  

Kolego a ile lat ma RCD w twoim domu

0
  • #8 13 Maj 2012 15:30
    19barti78
    Poziom 15  

matekogon napisał:

A co tu ma wiek RCD do rzeczy ?? Przecież nie ma określonego terminu przydatności do użytku... Jeden moduł może funkcjonować miesiąc i się zapsuć,a drugi 10 lat i działać bez zarzutu...

Jak kolega stwierdził wyżej - elektryk pomiarowiec i wszytko będzie jasne...

0
  • #9 13 Maj 2012 16:27
    matekogon
    Poziom 22  

19barti78 napisał:
    matekogon napisał:

A co tu ma wiek RCD do rzeczy ?? Przecież nie ma określonego terminu przydatności do użytku... Jeden moduł może funkcjonować miesiąc i się zapsuć,a drugi 10 lat i działać bez zarzutu...

Jak sam zauważyłeś RCD może się zepsuć i dlatego zapytałem o wiek bo ktoś mając roczną instalację może nie brać pod uwagę awarii tego modułu

0
  • #10 13 Maj 2012 17:21
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 13 Maj 2012 17:22
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Raz pomiary przez osobę kompetentną, eliminacja możliwych urządzeń powodujących problem no i nikt nie wie co to jest za wyłącznik różnicowy...

0