Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GS 460 regulacja ramienia

Bergerac71 12 May 2012 23:26 6827 9
    Bergerac71
    Level 10  
    Witam wszystkich,
    od dwóch lat posiadam gs 460. Od wczoraj igła przeskakiwał na najdrobniejszych rysach płyt a po ustawieniu ramienia wraz z dociskiem igły. Anti skating nie działa bo ułamała się część z ciężarkiem tuż przy zgięciu. Rozumiem, że nie wymienialny anti-skating a jakiś zamiennik, jest?

Niestety na nie długo kalibracja okazała się korzystna. Igła zaczęła przerywać a melodia stała się nie dosłuchania .Chcąc poprawić brzmienie spróbowałem własnych sił i poluzowałem podstawę taką srebrną śrubkę. I chyba coś spaprałem bo gdy dokręciłem śrubkę i ponownie sam próbowałem ustawić siłę docisku ramienia igła juz nie grał tak rewelacyjnie. Od czasu do czasu słychać było dźwięk i tak jak przed moimi próbami taki teraz dźwięk był z trzaskami. Proszę mi powiedzieć do czego służą wkręty jeden znajduje się na górze głowicy ramienia a dwa inne na boku głowicy. Zacząłem nimi regulować ramię i raz grało dobrze a raz fatalnie. Czy tym samym rozstroiłem doszczętnie sobie ramię i docisk, czy jest na to jakaś rada. Bez opcji zakupu nowego bądź zakupu nowego ramienia bez igły bo i tak nie wiedziałbym jak je wymienić. Do postu załączam zdjęcia by skojarzyć o jakie śruby bądź wkręty mi chodzi. Pozdrawiam

GS 460 regulacja ramienia GS 460 regulacja ramienia GS 460 regulacja ramienia GS 460 regulacja ramienia
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ozdobny wkręt z tyłu obsady ramienia pełni tylko funkcję... ozdobną.
    Dźwignie układu atyskating są osiągalne.
    Śruby/wkręty, zabezpieczone nakrętkami, które znajdują się na pierścieniu i w górnej części obsady ramienia, to elementy łożysk. Ich dokręcanie powoduje skasowanie luzów w osi pionowej i poziomej. Właściwe dokręcenie ten luz skasuje, a zbyt mocne spowoduje powstanie zbyt dużych oporów tarcia lub uszkodzi kulki łożysk, które znajdują się pod nimi.
    Wkręty te powinny być dokręcone tylko na tyle, aby skasować luz - ramię nie powinno przesuwać się w obsadzie w górę lub w dół lub ba boki.
    Wkręty nie służą do regulacji ramienia w trakcie normalnej eksploatacji gramofonu.

GM
    Jerzy Majkut
    Level 24  
    Witam! A może uszkodzona jest sama igła (element wymienny wkładki MF), przy nieostrożnym używaniu potrafi uszczerbić sie czubek igły i wówczas nie trzyma się rowka płyty.Pozdrawiam.
    Bergerac71
    Level 10  
    Wszystko bardzo możliwe.
    Co do tej śruby która tworzy ozdobę ale można ja wykręcić całkowicie zmieniła mi położenie ruchomej części ramienia. Po dokręceniu maksymalnie w lewo srebrnej śruby ramię jaki podstawa delikatnie się rusza podczas próby przesunięcia. W przypadku wykręcenia całkowicie bocznego wkrętu z ramienia, dźwięk był słyszalny lecz z trzaskami, wkład nie opierał się o płytę lub talerz gdy położyłem 7". Po wkręceniu do ramienia wkrętu bocznego jak i dokręceniu górnego wkrętu do oporu, ramię nie ma siły opaść na płytę gdy włączam przycisk do opuszczenia ramienia. Gdy delikatnie dociskam lewy bądź prawy brzeg wkładu da radę usłyszeć brzmienie. Odważnik na końcu ramienia jest blisko podstawy ramienia. Biorę też pod uwagę że nie mam anti-skatinga i to też moze mieć jakiś tam wpływ pewnie.
    Grzegorz Markowski
    Bergerac71 wrote:
    Wszystko bardzo możliwe.
    Co do tej śruby która tworzy ozdobę ale można ja wykręcić całkowicie zmieniła mi położenie ruchomej części ramienia. Po dokręceniu maksymalnie w lewo srebrnej śruby ramię jaki podstawa delikatnie się rusza podczas próby przesunięcia.

To znaczy, że obsada ramienia nie jest dokręcona dwoma wkrętami do podstawy ramienia znajdującej się na obudowie gramofonu. Wkręty te, dostępne są od spodu gramofonu po zdjęciu dolnej osłony.

Bergerac71 wrote:
    W przypadku wykręcenia całkowicie bocznego wkrętu z ramienia, dźwięk był słyszalny lecz z trzaskami, wkład nie opierał się o płytę lub talerz gdy położyłem 7".

Chyba nie zrozumiałeś tego, co napisałem wcześniej. Wkręty będące częścią łożysk muszą być wkręcone i właściwie "dociągnięte". Gramofon nie może pracować z "wykręconymi" łożyskami. Co to jest "wkład"?

Bergerac71 wrote:
    Po wkręceniu do ramienia wkrętu bocznego jak i dokręceniu górnego wkrętu do oporu, ramię nie ma siły opaść na płytę gdy włączam przycisk do opuszczenia ramienia.

Nie do oporu, tylko do momentu skasowania luzu. Nie wolno dociągać wkrętów łożysk do oporu. Obawiam się, że łożyska już uszkodziłeś.

Bergerac71 wrote:
    Gdy delikatnie dociskam lewy bądź prawy brzeg wkładu da radę usłyszeć brzmienie. Odważnik na końcu ramienia jest blisko podstawy ramienia. Biorę też pod uwagę że nie mam anti-skatinga i to też moze mieć jakiś tam wpływ pewnie.

Układ antyskatingu nie ma wpływu na zjawiska, które opisujesz. Gramofon z właściwie wyregulowanymi łożyskami i prawidłowo ustawionym naciskiem igły na płytę, powinien właściwie prowadzić wkładkę w rowku płyty. Ustawienie antyskatingu eliminuje efekty dźwiękowe będące wynikiem zwiększonego nacisku igły na wewnętrzną ściankę rowka płyty.

GM
    Bergerac71
    Level 10  
    U mnie wkład to tam, gdzie wkładam igłę do ramienia. Poprawiłem też wkręty czyli nie na docisk tylko na pozbycie się tego luzu.A proszę mi powiedzieć, co zrobić by ramię szybciej się opuszczało bo obecnie ma wielki problem czy to ma coś wspólnego wkręt górny i odważnik na końcu?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Bergerac71
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za rady, postaram się do nich dostosować.
    Grzegorz Markowski
    Bergerac71 wrote:
    U mnie wkład to tam, gdzie wkładam igłę do ramienia. Poprawiłem też wkręty czyli nie na docisk tylko na pozbycie się tego luzu.A proszę mi powiedzieć, co zrobić by ramię szybciej się opuszczało bo obecnie ma wielki problem czy to ma coś wspólnego wkręt górny i odważnik na końcu?
    ...

To nie jest "wkład", tylko wkładka gramofonowa. Proszę dokładnie popatrzeć i przede wszystkim zrozumieć zasadę działania tego ramienia. Stanie się wtedy jasne, że łożysko obrotu ramienia w płaszczyźnie poziomej, górny wkręt na obsadzie ramienia, nie ma nic wspólnego z poruszaniem się ramienia w płaszczyźnie pionowej czyli z jego opuszczaniem na płytę.
    Po ustawieniu właściwego nacisku igły na płytę, za pomocą ciężarka/"odważnika", igła powinna dotknąć płyty w czasie 2 - 3 sekund. Jeśli opada wolniej, to nie należy nic robić bo lepiej żeby było wolniej niż zbyt szybko.
    Pytamy na forum, pomagamy na forum.

GM
    Bergerac71
    Level 10  
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc i wytłumaczenie. Zastosuje się do rad.

Pozdrawiam

PO