Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chcę wpiąć akumulator żelowy do automatu bramy.

gobarson 13 Maj 2012 09:17 4116 10
  • #1 13 Maj 2012 09:17
    gobarson
    Poziom 11  

Zamontowałem klijentowi automat bramy dwuskrzydłowej, silniki i centrala jest na 24V, zasilanie centrali jest na 24V (AC) a z tej centrali wychodzi zasilanie na silniki, centrala jest typu LIFE ( ma bardzo dużo ustawień parametrów np czułość siłę tkzw. ENCODER ).Co chcę zrobić.
    Chcę zamontować dwa akumulatory żelowe 12V 7AH spiąć je szeregowo i podpiąć bezpośrednio do centrali na wej. 24V AC.
    Ładowanie akumulatorów szło by prosto z zasilacza prądu zmiennego przez układ prostowniczy. Moje pytanie brzmi czy jak ja to zrobie i łądowanie wepnę na stałe to po jakim czasie mogą ulec uszkodzeniu akumulatory i czy centrala, która silnikami steruję za pomocą mosfetów zachowa swoje parametry.

0 10
  • #2 13 Maj 2012 09:28
    Redgy
    Poziom 33  

Aby to funkcjonowało prawidłowo trzeba by było zrobić sterowanie ładowaniem akumulatorów aby odcinało ładowanie po ich całkowitym naładowaniu i załączało odpowiednio w przypadku rozładowania. Dodatkowo takie akumulatory muszą być ładowane odpowiednim prądem. Jeżeli tego nie będzie prędzej czy później zajedziesz AKU. Czy jest sens tak sobie życie komplikować ? Nie lepiej kupić wydajny prądowo transformator 24VAC do automatyki przemysłowej i zastosować mostek prostowniczy zasilając dodatkowo silniki już napięciem wyprostowanym 24VDC ?

gobarson napisał:

Ładowanie akumulatorów szło by prosto z zasilacza prądu zmiennego przez układ prostowniczy.

Parodia. Gdyby tak można było robić to po co byłyby prostowniki i ładowarki do akumulatorów ? Jak już się tak uparłeś na akumulatory to musisz zaopatrzyć się w odpowiednią ładowarkę (prostownik) do tych Aku ze sterowaniem ładowaniem i dodatkowo zasilić ją z 230VAC.
    Np taką.

0
  • #3 13 Maj 2012 09:56
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

Kup Lepiej centrale Nice Mindy 824 z kartą ładowania akumulatorów i po sprawie.A ta sprzedaj.

0
  • #4 13 Maj 2012 10:04
    gobarson
    Poziom 11  

Sprawa jest taka, że klijent zakupił od nieznajomego automat Life z dwoma centralami jedna była na 230V (pod silniki) a druga orginalna na 24v (pod silniki) tylko ta na 230V była w obudowie z zasilaczem orginalnym ,który zasilał tylko tą centrale bo silniki szły już z triaków na 230V i ja ta centralę musiałem wyciągnąć i wsadzic na 24V no bo silniki były na 24V kostka pasowała od zasilacza tyle ,że zasilacz miał bodajże 3A wydajności więc po zaprogramowaniu tej centrali i ustawieniu jak najmniejszej mocy silniki pracuja prawidłowo ale gdy zwiększam moc wszystko sie wyłącza no bo zasilacz za słąby więc chcę to zrobic po najmniejszych kosztach bo mi nikt za to pieniędzy nie zwróci .
    Nurtuje mnie pytanie jak dam do zasilacza sam mostek zasilacz ma 24V 2,5A wydajnosci jakos tak i na stałe dam do aku wpiętych szeregowo aku (12v 7ah) to wedłog Pana jak długo mogą pracowac takie aku. Chcę pokreslić, że takie 2 aku mam za 50zł.Po tym artykule http://www.cyfronika.com.pl/zelowe_instrukcja.htm
    rozumiem ,że taki akumulator może być ładowany non stop.Tylko jak długo bo chce dac gwarancje 6m czy to tyle wytrzyma , chce podkreślić, że chce to jutro zamontowac

0
  • #5 13 Maj 2012 10:10
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

Oby ci po tyg nie rozsadziło akumulatorów.A mam pytanie czemu musisz za swoje to zdrobić.Ja nie podejmuję się jak nie jestem pewien brać takiej roboty.A robie takie składaki ale na sprawdzonych konstrukcjach jak już.

0
  • #6 13 Maj 2012 12:21
    gobarson
    Poziom 11  

Orginalnie tam jest zwykle trafo zastanawiam sie czy nie lepiej wsadzic zamiast tych aku zasilacz impulsowy np wydajnosc 4a na 24V tylko czy taki zasilacz wytrzyma w trakcie pracy koncowej silnikow bo obawiam sie tak jak piszesz, że te aku walna po tyg. A ten klijent to znajomy kolegi kowala, który mi podsyła klijentów tzn. myslałem ,że jak wsadze mu te aku to zrobie to szybko bedzie zadowolony, ze jak braknie prdu to bedzie mu działac facet jest ciezki i biedny no i kolegi znajomy, ale zastanawiam sie czy to by nie było a dlatego ,że założyłem pare alarmów na bazie ekspanderów GSM i dałem tam aku 12V i zasilacz impulsowy bezposrednio do aku np aku było 12v 7AH a zasilacz 12V i 1,2A no i mija drugi rok i jakos lata jak mu braknie prądu to przychodzi sms o braku prądu czyli aku jest ciągle sprawne. Tak na marginesie to powiedz mi jakie automaty montujesz ja lece cały czas na FAAku no i czasami klijentom bez kasy wpinam HATO na Polskiej centrali a do garażu HATO FB200 jakoś to sie nie psuje i chodzi długo

0
  • #7 13 Maj 2012 12:35
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

I tak samo ja robię.Faac i HAto.A większy zasilacz toroidalny np z trafo kanałowego daj i mostek z 15 do 20A kosz groszowy mostka gora 10zł a trafo kanałowe ma chyba ze 160VA i na Alle..... tanio nawet wyhaczysz.Podłącz to i masz święty spokój.Mam takie.

0
  • #8 13 Maj 2012 12:59
    gobarson
    Poziom 11  

Przemyslę to przez noc a jutro wieczorem odpisze co zrobiłem i czy to będzie działać bo centrale LIFE są zbajerowane mają sporo funkcji 2/3 jest nie potrzebna i ciężkie programowanie wygląda to jak gra na fortepianie. Dziękuję za pomoc w zamian posiadam dużą bazę instrukcji wielu automatów lub zdjecia wpieć ster. zew. na inne pi. moj login mobarson na all..

0
  • #9 13 Maj 2012 13:18
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

Tak sie domyśliłem ,że Mobarson z alle... Kupiłem od pana nie jedno sterowanie Steeli Mann.

0
  • #10 18 Maj 2012 11:12
    Redgy
    Poziom 33  

gobarson napisał:
    Orginalnie tam jest zwykle trafo zastanawiam sie czy nie lepiej wsadzic zamiast tych aku zasilacz impulsowy np wydajnosc 4a na 24V tylko czy taki zasilacz wytrzyma w trakcie pracy koncowej silnikow bo obawiam sie tak jak piszesz, że te aku walna po tyg. A ten klijent to znajomy kolegi kowala, który mi podsyła klijentów tzn. myslałem ,że jak wsadze mu te aku to zrobie to szybko bedzie zadowolony, ze jak braknie prdu to bedzie mu działac facet jest ciezki i biedny no i kolegi znajomy, ale zastanawiam sie czy to by nie było a dlatego ,że założyłem pare alarmów na bazie ekspanderów GSM i dałem tam aku 12V i zasilacz impulsowy bezposrednio do aku np aku było 12v 7AH a zasilacz 12V i 1,2A no i mija drugi rok i jakos lata jak mu braknie prądu to przychodzi sms o braku prądu czyli aku jest ciągle sprawne. Tak na marginesie to powiedz mi jakie automaty montujesz ja lece cały czas na FAAku no i czasami klijentom bez kasy wpinam HATO na Polskiej centrali a do garażu HATO FB200 jakoś to sie nie psuje i chodzi długo

Po pierwsze jak się podejmujesz takiej roboty to musisz się liczyć z kosztami. Wytłumacz temu "klientowi" o co w tym wszystkim chodzi i niech podejmie decyzję. Przecież klient to twój "PAN". Jak mu pasuje takie ryzyko i za to zapłaci to sam je podejmuje. Przedstaw alternatywną wersje taką jaką powinno się tutaj zastosować. Ja osobiście bym nie podejmował się takiego ryzyka bo jeśli te aku padną to myślisz że gdzie ten "klient" będzie dzwonił ?? Do ciebie oczywiście i znowu posypią się dodatkowe koszty. Takie rozwiązanie to prowizorka-amatorka.

0
  • #11 20 Maj 2012 00:59
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Jeśli klientowi nie zależy na akumulatorowym zasilaniu to podłącz TYLKO konkretny toroid 18V zmiennego z mostkiem, kondziołkiem ze 4700 mF i będzie chodzić.
    Podłączenie na stałe żelówek nie wchodzi w grę: żelówki to akumulatory ołowiowe - przeładowane gazują i puchną .. i potem BUCH - muszą mieć kontrolę ładowania (taką jak zapewnia np. regulator napięcia i prądu ładowania w alternatorze samochodowym). Jak koniecznie musi być zasilanie alumulatorowe to podłącz przed zasilaczem konkretnego UPS-a i z bani. Jak musi być taniej to ostatno można dostać coś w rodzaju UPS - moduł falownika z automatycznym sterowaniem przy braku zasilania - taki UPS bez obudowy i akumulatora - na A...o ok. stówy.

0