Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega i kontaktron podłączenie

baracuda2 13 Maj 2012 13:07 2692 11
  • #1 13 Maj 2012 13:07
    baracuda2
    Poziom 13  

Witam

Chciałbym się spytać czy podłączając kontaktron z licznika rowerowego do atmegi wystarczy podłączyć go do pinu wejścia i będzie działał jak guzik? Urządzenie ma służyć do pomiaru obrotów.

0 11
  • Pomocny post
    #2 13 Maj 2012 13:16
    gaskoin
    Poziom 38  

Tak, można podłączyć jak przycisk. Właściwie trzeba :)

0
  • #3 13 Maj 2012 14:25
    baracuda2
    Poziom 13  

Czy zastosowanie transoptora szczelinowego będzie lepszym rozwiązaniem od wyżej wymienionego? Licznik obrotów będzie służył do obliczenia prędkości wiatru.

Czujnik jest od stacji dyskietek, przeważnie w internecie spotykałem się z wersjami z 4 podłączeniami, mój ma 3, czy prawdopodobnie masy są podłączone razem?

0
  • #5 13 Maj 2012 16:45
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

baracuda2 napisał:
    Czy zastosowanie transoptora szczelinowego będzie lepszym rozwiązaniem od wyżej wymienionego? Licznik obrotów będzie służył do obliczenia prędkości wiatru.

Czujnik jest od stacji dyskietek, przeważnie w internecie spotykałem się z wersjami z 4 podłączeniami, mój ma 3, czy prawdopodobnie masy są podłączone razem?

Transoptor szczelinowy jest o tyle lepszy, że szybszy i nie ma na nim drgań styków, tak jak w przypadku kontaktronu. Ale jest wrażliwy na zabrudzenie.
    Czujnik Halla jest ok, praktycznie nie ma wad, jednak kup taki, który ma wyjście cyfrowe - ułatwi to jego podłączenie do AVR.

0
  • #7 13 Maj 2012 21:33
    gaskoin
    Poziom 38  

No i przy kontaktronie musisz gdzieś przyczepić magnes :)

0
  • #8 13 Maj 2012 21:35
    baracuda2
    Poziom 13  

czujniki Halla są tylko w wiatrakach z 3 wyjściami?

0
  • #10 14 Maj 2012 00:24
    baracuda2
    Poziom 13  

Wyciągnąłem coś podobnego do czujnika Halla z wiatraczka (brak oznaczeń ), po podłączeniu do napięcia 5v na środkowym pinie napięcie wynosi 0,71 V, po zbliżeniu magnesu spada na 0, czy takie wyniki są poprawne? przy tych pomiarach chyba trzeba było by zastosować jakiś wzmacniacz.

0
  • #12 27 Lip 2012 18:10
    baracuda2
    Poziom 13  

Za stosowałem czujnik Halla wyciągnięty z wiatraczka komputerowego. Po podłączeniu do atmegi i zamontowaniu n wiatraczku nie ma problemów z liczeniem ilości obrotów. W układzie założyłem tranzystor pnp ( też z wiatraczka :) ) działający jako przełącznik.

0