Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy przedwzmacniacz gramofonowy - przydźwięk sieciowy.

mateur 13 Maj 2012 13:07 5178 14
  • #1 13 Maj 2012 13:07
    mateur
    Poziom 14  

Witam!

Zbudowałem wczoraj przedwzmacniacz gramofonowy z korekcją RIAA wzorując się schematem z tego wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=ad2d4cca54823621635195b7608f1204
    Dodałem na wejściu kondensator sprzęgający. Układ pracuje z lampami 6n2p.

Zastosowałem prostowanie i filtrowanie napięcia żarzenia. Napięcie anodowe jest filtrowane kondensatorami o łącznej pojemności równej 86uF (w samym zasilaczu filtr RC podwójne pi i przed samymi kanałami po 10uF na stronę; zwiększenie tej pojemności nie dawało żadnych rezultatów). Przewody sygnałowe we i wy oraz lampy są ekranowane, a wszystkie masy schodzą się w jednym punkcie. Układ zmontowany jest metodą przestrzenną (na pająka), a wszystkie połączenia między elementami są maksymalnie krótkie. Pomimo wszystkich tych zabiegów nadal słychać wyraźny przydźwięk sieciowy po rozkręceniu głównego wzmacniacza (też lampowego).

Zaobserwowałem takie zjawisko: gdy podłączę wejście głównego wzmacniacza np. do dvd w głośnikach jest cisza, nawet po rozkręceniu na max potencjometru słyszalny przydźwięk jest minimalny. Gdy odłączę przewody od dvd i wiszą one w powietrzu przydźwięk wyraźnie rośnie (co wydaje mi się, że jest zachowaniem normalnym) i przydźwięk ten ma podobny poziom jak po podłączeniu przewodów do problematycznego przedwzmacniacza. Gdy włączę zasilanie przedwzmacniacza przydźwięk minimalnie spada, i ma bardziej basowe brzmienie, ale dalej jego poziom przypomina ten przy wiszących przewodach sygnałowych. Wskazuje to na jakiś problem z masą jednak nie mam już pomysłów co może być nie tak. Proszę o wskazówki.

Pozdrawiam, mateur.

0 14
  • #2 13 Maj 2012 19:09
    1171337
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 13 Maj 2012 23:24
    kris8888
    Poziom 27  

Pytanie jak wygląda przydźwięk przy zwarciu wejść przedwzmacniacza do masy? Jeśli zanika całkowicie to coś może byc nie tak z ekranowaniem kabli sygnałowych, lub dopasowaniem impedancji żródła (czyli wkładki gramofonowej) do wejścia tego przedwzmacniacza.

Druga sprawa, ten przedwzmacniacz ma stosunkowo dużą impedancję wyjściową, pytanie czy jest ona prawidłowo dopasowana do impedancji wejścia wzmacniacza głównego? Mógłbys zamieścić schemat przynajmniej pierwszego stopnia Twojego wzmacniacza? Dlatego podłączając DVD o niskiej impedancji wyjściowej nie masz żadnego przydźwięku. A ten przedwzmacniacz z racji dużej impedancji wyjściowej to dla głównego wzmacniacza praktycznie "wiszące" kable sygnałowe w powietrzu. Możliwe, że warto będzie wzbogadzić przedwzmacniacz w wtórnik katodowy na jego wyjściu.

Trzecia sprawa, jeśli obudowa przedwzmacniacza jest metalowa i jest połączona z masą całego układu to spróbuj uziemić obudowę, jeśli masz taką możliwośc w swojej instalacji.

0
  • #4 14 Maj 2012 17:12
    mateur
    Poziom 14  

Główny wzmacniacz zbudowałem wg tego projektu:
    http://realtkaniny.pl/art/wzmacniacze-lampowe.htm
    Zwarcie wejścia przedwzmacniacza do masy nie powoduje prawie żadnych zmian w sile przydźwięku, może odrobinę zmienia się jego brzmienie. Czy zatem złe ekranowanie i niedopasowanie impedancji wkładki można wykluczyć?
    Instalacja w domu uniemożliwia uziemienie masy obudowy.

0
  • #5 14 Maj 2012 22:17
    kris8888
    Poziom 27  

mateur napisał:
    Zwarcie wejścia przedwzmacniacza do masy nie powoduje prawie żadnych zmian w sile przydźwięku, może odrobinę zmienia się jego brzmienie. Czy zatem złe ekranowanie i niedopasowanie impedancji wkładki można wykluczyć?

W zasadzie tak, chociaż przydałby sie jeszcze test polegający na zwarciu do masy siatki pierwszej triody, czyli z pominięciem na chwilę tego kondensatora sprzęgającego na wejściu, którego sam dodałeś. Jaką wartośc ma R1 w twoim przedwzmacniaczu? Czy potencjometr głośności w wzmacniaczu głównym ma 47kΩ? Czy na wejściu wzmacniacza głównego nie masz przypadkiem kolejnego kondensatora sprzęgającego?

Skoro zwarcie siatki pierwszej triody nie wyeliminuje na chwilę brumienia to sprawdź co będzie jak zewrzesz do masy siatkę drugiej triody. Będzie wówczas wiadomo w którym stopniu powstaje brum i czy przypadkiem nie pochodzi on jednak od złej filtracji zasilania.

Dobrze gdybyś zamieścił schemat zasilania dla tego przedwzmacniacza, napisałeś tylko o wartościach pojemności, o zastosowanych filtrach RC, ale nic nie napisałeś o wartościach R w tych filtrach. Nie napisałeś też nic na temat żarzenia, czy na pewno zastosowałeś np. symetryzację. A może żarzysz prądem stałym?
    Przy tak dużym wzmocnieniu jakie oferuje przedwzmacniacz gramofonowy to nawet ustawienie transformatora zasilającego względem lamp i przewodów sygnałowych ma bardzo duże znaczenie. Ekranowanie lamp nie zawsze tu wystarczy. Również niewielkie mikrofonowanie którejkolwiek z lamp pod wpływem "brzęczenia" źle zamocowanego transformatora będzie już wyraźnie słychać w głośnikach.
    Warto też połączyć z masą układu rdzeń transformatora zasilającego.

Nawet tranzystorowe wzmacniacze zintegrowane z najwyższej półki, zawierające przedwzmacniacz gramofonowy, zwykle mają dodatkowy wyraźnie oznaczony zacisk uziemiający (śrubkę) z tyłu obudowy, właśnie po to, żeby podłączyć uziemienie i "uciszyć" w ten sposób przedwzmacniacz.

0
  • #6 15 Maj 2012 20:57
    mateur
    Poziom 14  

Oto schemat zasilacza:
    Lampowy przedwzmacniacz gramofonowy - przydźwięk sieciowy.
    Po bezpośrednim zwarciu siatek (obu) do masy przydźwięk nie maleje. Rezystor R1 ma 1MΩ.
    Potencjometr w głównym wzmacniaczu ma 50kΩ. Na wejściu stopnia pierwszego głównego wzmacniacza nie ma kondensatora sprzęgającego.
    Żarzenie jest prostowane i filtrowane, a zastosowany transformator to toroid który póki co jest w pewnej odległości od samego układu i poza przewodami nie jest w nim w żaden sposób połączony co wyklucza mikrofonowanie.

Pozdrawiam!

0
  • #7 15 Maj 2012 22:36
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Z dotychczasowego opisu Twój układ jawi się jako cud, miód i orzeszki.
    Zaprezentuj zatem jego wyraźne zdjęcia - zwłaszcza od wewnątrz. Możliwe jest, że przyczyna tkwi w montażu.

Czy przydźwięk się zmienia, kiey palcem dotykasz masy układu?

0
  • #8 16 Maj 2012 16:42
    mateur
    Poziom 14  

Gdy dotykam masy układu brzmienie przydźwięku ulega zmianie, ale nie obniżeniu.
    Tak samo przy zwieraniu siatek, brzmienie się zmienia tak jakby generator 50Hz z trójkąta(piły?)przełączyć na sinus (sinus z siatką zwartą do masy).
    Poniżej zdjęcia układu z drobnym opisem. Całość zamocowana jest na płycie z laminatu. Masy gniazd cinch oraz ekrany lamp stykają się z miedzią z laminatu, a miedź połączona jest z masą układu jednym żółtym przewodem przylutowanym do złącza cinch. Czarne przewody to przewody sygnałowe których ekran przylutowany jest z jednej strony do mas cinchów. 3 rezystory za żółtym kondensatorem (>3< w opisie) tworzą rezystor 640kΩ do korekcji. Za nim połączenie do siatki drugiej.

Lampowy przedwzmacniacz gramofonowy - przydźwięk sieciowy. Lampowy przedwzmacniacz gramofonowy - przydźwięk sieciowy. Lampowy przedwzmacniacz gramofonowy - przydźwięk sieciowy.

Pozdrawiam!

0
  • #9 16 Maj 2012 16:51
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Nie masz najmniejszego pojęcia o konstuowaniu układów lampowych. Świadczy o tym wzorcowo spartolony układ, który tu zaprezentowałeś. Tak nasmarkana kupka elementów musi się dziwnie zachowywać. Zmiana brumu po dotknięciu masy świadczyć może o błędzie w prowadzeniu masy, którego tutaj nie ma.

0
  • #10 16 Maj 2012 17:15
    mateur
    Poziom 14  

Cytat:
    Nie masz najmniejszego pojęcia o konstuowaniu układów lampowych
    Dokładnie tak.
    Układ nie jest skomplikowany, chętnie polutuję go jeszcze raz i nabiorę doświadczenia. Może udzielisz kilku wskazówek co do prawidłowego montażu przestrzennego elementów w układach lampowych?

0
  • #11 16 Maj 2012 17:17
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Takie wskazówki są w Internecie - na forach, na stronach, na zdjęciach. Trzeba je tylko sobie samemu znaleźć i się do nich zastosować. Nie jest to wiedza tajemna.

0
  • #12 16 Maj 2012 18:24
    mateur
    Poziom 14  

Widziałem kilka konstrukcji lampowych zbudowanych metodą montażu przestrzennego. Niektóre znacznie bardziej skomplikowane wydawały mi się gorzej zbudowane. Schemat układu przedwzmacniacza, któremu poświęcony jest ten temat jest na tyle trywialny, że nie nie ma w nim miejsca na jakieś ekstra sztuczki. Wydawało mi się że wystarczy zadbać o prawidłowe prowadzenie masy i możliwe krótkie połączenia między elementami. Wygląda to paskudnie no ale cóż...
    Da się to zrobić lepiej, to na pewno. Bo jakby było dobrze to by nie brumiło.
    Napisałeś, że wzorowo spartoliłem układ. Więc musiałem popełnić jakiś karygodny błąd który u fachowca wywołał by spazmy śmiechu. Może wskażesz chociaż ten?

Pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #13 16 Maj 2012 19:10
    kris8888
    Poziom 27  

Ja bym się aż tak nie czepiał samego montażu, sam mam w podobny sposób zrobiony nie jeden wzmacniacz i nic w nim nie brumi. Nie podoba mi się natomiast jedna rzecz, skoro już prostujesz i filtrujesz napięcie żarzenia to po co minus tego napięcia łączysz galwanicznie z masą całego układu i masę wykorzystujesz jako jeden z przewodów żarzenia? Ja na pewno bym tak nie zrobił, szczególnie w przedwzmacniaczu, poprowadziłbym minus oddzielnym przewodem nie połączonym z masą układu. Poza tym, przy prądzie żarzenia, który pobierają Tobie obie lampy ten filterek może nie być do końca skuteczny, lepsza byłaby stabilizacja. Chociaż ja jestem przeciwnikiem wszelkiego prostowania i stabilizowania napięcia żarzenia, według mnie jest to zbędne.

Spróbuj wywalić ten prostownik i filtr żarzenia i zastosować po prostu dobrą symetryzację, najlepiej z wykorzystaniem potencjometru i nim precyzyjnie ustawić punkt, w którym brum zaniknie. Jakikolwiek schemat symetryzacji żarzenia z użyciem potencjometru znajdziesz w internecie.

Jeśli jednak chcesz koniecznie zachowac prostowanie i filtrowanie żarzenia to popatrz tu:

http://diyaudioprojects.com/Tubes/RIAA-Phono-Preamp/

tak powinnien wyglądać prawidłowo obwód żarzenia. Autor projektu wręcz zabrania łączenia żarzenia wprost z masą reszty układu. Połączenie owszem jest, ale przez układ symetryzujący Szeregowa dioda oczywiście może byc u ciebie zbędna, służy tu tylko do dodatkowego zbicia napięcia wyprostowanego do odpowiedniej wartości. Poza tym w układzie przedwzmacniacza zastosowany jest jako ostatni stopień wtórnik katodowy, o którym już pisałem wcześniej.

0
  • Pomocny post
    #14 16 Maj 2012 22:51
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Cytat:
    Wydawało mi się że wystarczy zadbać o prawidłowe prowadzenie masy i możliwe krótkie połączenia między elementami. Wygląda to paskudnie no ale cóż...

Czyli nic nie czytałeś lub nic z tego do Ciebie nie dotarło.
    Po primo, ten środkowy kołek w podstawce służy do zrealizowania lokalnej gwiazdy masy. Pełni jednocześnie rolę - jednakowoż, w dużo mniejszym stopniu - ekranującą.
    Po drugie primo, elementów nie zostawia się "wiszących" w powietrzu, podłączonych z jednej strony do podstawki, zaś z drugiej do grubego przewodu. Jedno trzepnięcie obudowy ręką i zwarcie murowane.
    Po kolejne primo, warstwowy model był dobry, ale społeczeństwa w średniowieczu. W przedstawionej konfiguracji, wymiana jakiegokolwiek elementu, który nie jest na samym wierzchu, wiąże się z koniecznością rozmontowania wszystkiego. Ale, żeby nie było zbyt łatwo, nóżki elementów są ze sobą poskręcane i zalane cyną.

Dobra rada: pooglądaj, jak to robią inni.

0
  • #15 21 Maj 2012 20:48
    mateur
    Poziom 14  

Witam ponownie!

Główną przyczyną brumu okazało się niedopasowanie impedancji tak jak wspominał kolega kris8888. Dodanie wtórnika katodowego jako ostatni stopień niemal całkowicie wyeliminowało przydźwięk sieciowy. Poprawiłem również montaż wg zaleceń Futrzaczka. Serdecznie dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam, mateur.

Moderowany przez Futrzaczek:

Problem rozwiązany, zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów