Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki przełącznik źródła zasilania?

13 Maj 2012 17:54 2565 5
  • Poziom 15  
    Witam.
    Proszę szanownych forumowiczów o opinie na temat przełącznika źródła zasilania w tym przypadku AGREGAT->SIEĆ. To znaczy czy wyłącznik ma rozłączać tor N czy nie? Układ sieci to TN-C. Agregat ciągnikowy.
  • Poziom 15  
    Dzięki kolego kkas12 za rymowankę.
    Po prostu są dwa modele tych przełączników , jeden przerywa tor N a drugi ma go na sztywno.
    Pomyślałem przyszłościowo dla klienta ponieważ jego instalacja nadaje się do przeróbki.
  • Specjalista elektryk
    Kolego premiks nie zrozumiałeś rymowanki - w układzie TN-C nie występuje przewód N tylko PEN.
    "Przerywaj" tylko tory "L" ale jeżeli jednak nie znasz układów sieci, lepiej zleć to osobie z odpowiednimi kwalifikacjami - dwa źródła zasilania, to dość niebezpieczna "zabawka".
    Pzdr
  • Poziom 15  
    Kolego kasprzyk znam układy o których mowa.
    Z agregatu wychodzą cztery przewody , 3 fazowe i ten czwarty podpięty do obudowy agregatu. Być może źle to tłumaczyłem i stąd te nieporozumienia. Producent przełacznika ,,Spamel"" nie podaje toru czwartego pod nazwą PEN tylko N.
    I właśnie pytanie takie czy ten czwarty przewód dołączać za pośrednictwem przełącznika czy połączyć go na sztywno?Agregat wpinany do instalacji za pomocą gniazda siłowego.
    Ja natomiast nie miałem zamiaru rozłączać przewodu PEN, który przychodzi od energetyki zawodowej.Jakiś elektryk zrobił to na bazie dwóch wyłączników instalacyjnych typu S303 napisał na drzwiach rozdielnicy tak"1 wyłączyć a 2 włączyć" i to jest dopiero smutne i niebezpieczne .
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Kolego kieruj się schematem agregatu, jeśli go nie masz sprawdź jego symbol, poszukaj w internecie. Nie przerywaj przewodu o którym piszesz, wykorzystaj tylko tory fazowe, chyba, że zalecenia producenta agregatu są inne.
    pzdr