Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trudny wybór wzmacniacza stereo i kolumienek podstawkowych

tdreptus 14 Maj 2012 01:06 4917 20
  • #1 14 Maj 2012 01:06
    tdreptus
    Poziom 7  

Witam.
    Pierwszy post na forum (na forum zaglądam często i muszę przyznać, że w większości przypadków znajdowałem potrzebne informacje :D ) więc witam wszystkich :)
    Sporo czasu spędziłem na wczytywaniu się w tematykę zarówno wzmacniaczy, kolumn i kabli i cóż... temat problematyczny. Będę więc bardzo wdzięczny za wszelkie opinie.
    Planuje zakup wzmacniacza i kolumienek podstawkowych. Kilka informacji:
    Powierzchnia pokoju: 20 m kw.
    Rodzaj słuchanej muzyki: jazz (przeróżny) i klasyka głównie plus inne gatunki w zależności od nastroju ;)
    Ustawienie kolumienek: ok. półtorej metra od siebie, muzyki słucham głównie siedząc przy komputerze więc będę od linii łączącej głośniki oddalony ok 1m
    Oczekiwania: chciałbym, by całość grała możliwie ładnie, nie jestem fanem przyprawiania ptaków o zawał ani budzenia sąsiadów w środku nocy... biorąc pod uwagę jak głośniki będą stały to ubytków słuchu też nie potrzebuje ;) głośno więc być nie musi. Bas... fajnie jakby był, nie musi się przez ściany przebijać. Możliwie duża detaliczność i generalnie, wszystko co sprawia, że muzykę będzie dobrze i naturalnie słychać... nie jestem w stanie dokładniej tego wyjaśnić ;)
    Budżet: 200-300 zł. na używany wzmacniacz, do 900 zł. na głośniki (raczej nówki)
    No i zaczynając od początku: źródłem dźwięku będzie komputer (pliki flac, mp3 320 kb/s). Kabel sygnałowy - Profigold 2*RCA, mini-jack. Link Kabel głośnikowy - coś w cenie ok. 4 zł/mb i średnicy 1,5 mm kw. :D https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=2fde59f47b72ef4f09107c0d05371687 I w tym miejscu kończy się lekko czyli wybór wzmacniacza.

Czytałem dużo pozytywnych opinii o Denonach jeśli chodzi o ten przedział cenowy. Ponoć mają naturalne, delikatnie ocieplone brzmienie. Na tę chwilę rozważam zakup:
    *Denon PMA-255uk Link
    *Denon PMA-350
    Power output 50 watts per channel into 8 ohms Total harmonic distortion 003% (-3dB at rated output into 8 ohms) Input sensitivity phono 25mV/47k ohms; line level 150mV/47k ohms; source direct 1 5OmV/30k ohms

*Denon PMA-355uk Link
    Lista w żaden sposób nie jest zamknięta, sugestie bardzo mile widziane :D Nie wiem, czy poza mocą wzmacniacze te różnią się czymś między sobą?

Kolumny. Tutaj mam zagwozdkę straszną. Budżet jest ograniczony. Teoretyczni kandydaci do posłuchania to:
    *WHARFEDALE DIAMOND 10.1 Link
    *Tannoy Mercury V1 Link
    *Mission MX1 Link
    *Monitor Audio M2 Link (Monitor Audio Bronze BX1 odpada ze względu na cenę)
    I tutaj pytanie. Co sądzicie o tych kolumnach? Ktoś miał przyjemność posłuchania tego sprzętu? Każda z kolumienek ma raczej pozytywne opinie. Rozmawiając jednak z człowiekiem ze sklepu audio dowiedziałem się, że pierwszych dwóch nie mają na składzie bo to "sprzęt dobry do kina domowego ale do stereo są jego zdaniem na rynku lepsze kolumienki". Lepsze czytaj Monitor Audio Bronze BX1, Monitor Adio M2. W sumie znalazłem też podobną opinie na angielskim forum więc też tej opinii tego człowieka skreślić nie mogę.
    I kolejna kwestia: który z wymienionych Denonów lepiej sobie z tymi kolumnami poradzi?
    Jeśli czegoś (pomimo długości tekstu ;) ) nie dopisałem to chętnie udzielę dodatkowych informacji. Wszystkie opinie, sugestie, rady... krytyka nawet baaaaaardzo mile widziane :D

0 20
  • #2 14 Maj 2012 15:01
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Tannoy M2 z uzywanych, Pylon Pearl podstawkowe z nowych
    Wzmacniacze: DENON PMA-520, DENON PMA-360, DENON PMA-560, Sony TA-F550ES

0
  • #3 14 Maj 2012 23:35
    makro
    Poziom 17  

Witam kolege ja uzywam DENON PMA 425 R i sobie chwale dzwiek tego wzmacniacza .

0
  • #4 15 Maj 2012 00:37
    tdreptus
    Poziom 7  

Dzieki za odpowiedź!

Cytat:
    DENON PMA-520, DENON PMA-360, DENON PMA-560

Uzytkowinik19 dlaczego akurat te modele (w porównaniu do wymienionych przeze mnie wcześniej)? Tylko kwestia mocy?
    Denon pma-520 ma impedancje 6-16 ohm. Nie będzie specjalnie trzeba wybierać głośników do niego? Czy w ogóle będą odpowiednie dla tego wzmacniacza kolumny o impedancji 4-8 ohm? Pytam na wszelki wypadek (przykład: Link )

0
  • #5 22 Maj 2012 15:52
    tdreptus
    Poziom 7  

A co sądzicie o PMA-320A? Parametry jak w 360ce.

0
  • #6 22 Maj 2012 21:58
    petrus
    Poziom 24  

Jak Ci nie przeszkadza kolor srebrny i kilka lat więcej na karku, to możesz kupić o klasę lepsze PMA 750 lub PMA 750. Cena ok 250zł.

0
  • #7 23 Maj 2012 00:18
    tdreptus
    Poziom 7  

Czym różni się PMA-750 od reszty? Poczytałem trochę na temat PMA-320,360,520 i 560 i raczej mają te wzmacniacze bardzo pozytywne opinie w necie. Nic na temat PMA-750 nie znalazłem niestety.

0
  • #8 23 Maj 2012 00:28
    petrus
    Poziom 24  

Mocą, jakością brzmienia. Starsze Denony grają lepszą, cieplejszą barwą przy zachowaniu tej samej dużej dynamiki (jak to Denony). Nowsze grają bardziej bezpośrednio i ostrzej na górze.
    Tak jak pisałem - jeśli przeżyjesz srebrny kolor i fakt że są o kilka lat starsze od tych w/w to nie będziesz żałował zakupu.
    Przy okazji - do mojego postu wyżej wkradł się błąd - miały być PMA 750 i PMA 770 a nie 2x PMA 750 ;)

0
  • #9 23 Maj 2012 00:52
    tdreptus
    Poziom 7  

Czyli nie chodziło o bi-amping;)
    A poważnie... sprzęt miałby ok. 20 lat. Czy powolutku nie będzie się sypał?
    Słyszałem też takie określenie jak "stara szkoła Denona" mówiące o ocieplonym, przyjemnym dźwięku. Ale z tego co czytałem wymienione modele łapią się jeszcze na tę charakterystyki. Czyżby były dwie stare szkoły Denona?:) Nie neguję, próbuje dojść do jakiejś spójności informacji.

0
  • #10 23 Maj 2012 01:16
    petrus
    Poziom 24  

Prosta zasada - im starszy, tym lepszy ;)
    Wystarczy porównać także takie niegrające parametry jak pobór mocy, waga - to o czymś też świadczy. PMA 750 / 770 to pancerne konstrukcje w porównaniu do niskich, nowszych Denonów z serii 3.. czy 5.. .

0
  • #11 23 Maj 2012 17:15
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Troszkę nie tak. Waga nie świadczy o jakości brzmienia. Z tym nigdy się nie zgodzę. Więc przy zakupie nie sugerował bym się zbyt mocno ani "poborem" ani "wagą". Ale prawda jest taka, że dany producent zazwyczaj sprzęt z wyższej półki robi po prostu cięższy. Chodzi o to, że zazwyczaj marka reprezentuje jakąś linię, jakieś rozwiązania techniczne i w sprzęcie "wyższym" daje użytkownikom większe moce i czasem wiadro fajerwerków w różnej postaci. To zazwyczaj wiąże się z potrzebą budowy większych zasilaczy i użycia większych radiatorów, no i finalnie większych obudów. I na koniec. To nieprawda, że starszy sprzęt gra lepiej. To nie wino. Ale wzmacniacz, który w zeszłym stuleciu kosztował 2-4 Deutsche Mark, w tej chwili można kupić za promile tej ceny.
    Taki przykład.
    NAD C370 (nie taki stary) można kupić już za 1 000-1 200zł. A C375 za ok 6 000zł. Nie sugeruję, że grają tak samo, ale w hierarchii zajmują podobne miejsca. ;)
    Tak więc tak czy siak. Warto kupić "starszy" sprzęt, który pasuje nam brzmieniowo. W znakomitej większości nawet jakieś naprawy nie są zbyt kosztowne.
    Jeśli chodzi o zestawy głośnikowe, to z pewnością warto odsłuchać Pylon Pearl. Są wykonane na polskich przetwornikach firmy Tonsil (GDWK 10/80/26 i GDN 17/40). Jeśli miałbyś zamiar jednak zwiększyć budżet i zostać przy nowych zestawach, to proponuję posłuchać też STX MX-140.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 23 Maj 2012 18:23
    petrus
    Poziom 24  

przemo-lukas napisał:
    Troszkę nie tak. Waga nie świadczy o jakości brzmienia. Z tym nigdy się nie zgodzę. Więc przy zakupie nie sugerował bym się zbyt mocno ani "poborem" ani "wagą".

Poruszając się w obrębie tego samego producenta, nie zawsze te cechy świadczą o jakości brzmienia, ale świadczą na pewno o jakości wykonania, co w konsekwencji ma jakieś przełożenie i na brzmienie. Na przykład mocniejszy zasilacz - zdolność do stabilnego wysterowania trudniejszych impedancyjnie kolumn, często lepszy bas, dynamika.
    Nie zawsze jest to regułą ale na ogół tak jest. Akurat w przypadku Denonów nie są to tylko moje przypuszczenia, tylko sam ich słuchałem (rzecz jasna nie wszystkich) ;)

przemo-lukas napisał:

NAD C370 (nie taki stary) można kupić już za 1 000-1 200zł. A C375 za ok 6 000zł. Nie sugeruję, że grają tak samo, ale w hierarchii zajmują podobne miejsca. ;).

Jedyne co je łączy to podobna konstrukcja i moc. W tym przypadku nowszy gra lepiej.
    Inaczej przedstawia się sytuacja z naprawdę starymi Nadami z lat 80-tych, brzmiały one zupełnie inaczej niż obecne.

0
  • #13 24 Maj 2012 08:20
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Petrus tak, jednakowoż jedna wypowiedź nie wyklucza drugiej, a w zasadzie piszemy o tym samym. Chodzi mi tylko i wyłącznie, aby czytający wypowiedzi nie traktowali tego, jako jakiejś wykładni. Waży więcej, lepiej radzi sobie z trudnymi impedancjami więc brzmi lepiej. Nie w każdej aplikacji. A co jeśli chodzi o nasze preferencje brzmieniowe i zestawy łatwe do wysterowania? Co do NAD'a przecież napisałem, że nie grają tak samo, ale nie sugerował bym, który gra "lepiej". Są to inne brzmienia. A znam kilka osób, którym bardziej odpowiada 370 (w tym ja). Tak jak i starszy model xindaka 6950 (bez "v" i bez pre lampowego).
    Ja też chciałem polecić starsze NAD'y, o których często wspominam w swych wypowiedziach. To jest 3240PE i 3020. W 300 zł na pewno można znaleźć w ładnym stanie. ;)

0
  • #14 25 Maj 2012 13:48
    tdreptus
    Poziom 7  

Podziękować panom za odpowiedzi i sugestie :) Na ten moment zostają więc wzmacniacze: pma-320A, 360, 520A, 560, 750.
    Z głośników - wcześniejsze wymienione odpadają. Na placu boju zostają Pylon Pearl (podstawkowe) oraz Magnat Quantum 653. Z tego co czytałem to oba modele są dość wybitne jak na swój przedział cenowy. Nie mam pojęcia jak się w jazzie będą sprawować. Ktoś może posiada takie ustrojstwa? :D

0
  • #15 25 Maj 2012 16:29
    petrus
    Poziom 24  

A słuchałeś ich, czy tylko czytałeś opinie, że niby są takie świetne ?

0
  • #16 25 Maj 2012 19:41
    tdreptus
    Poziom 7  

Cały czas się opieram na opiniach:) I co do wzmacniaczy i co do kolumienek.
    Magnaty Quantum 653, poza opiniami na forach, mają bardzo pozytywną opinie wg. av Link Znajomy również kolumienki zachwalał:)
    Perełki... ludzie się na forach bardzo różnie wypowiadają (od wychwalania pod niebiosa do bezsensownej i głupiej krytyki). Całościowe wrażenie mam jednak takie, że Perły w swojej cenie nie mają konkurencji a i w przedziale koło 2k zł zawalczą (nie mówię, że ze wszystkimi wygrają:) ). No a poza tym całkiem ciekawe recenzje Link Pewne szanse są, że uda mi się posłuchać obydwóch kolumienek ale głowy nie dam niestety.

0
  • #17 25 Maj 2012 19:57
    Pablo1964
    Moderator

tdreptus napisał:
    Cały czas się opieram na opiniach:) I co do wzmacniaczy i co do kolumienek.

To bardzo poważny błąd. Opinie dotyczące brzmienia są bardzo subiektywne. A nietrafiony wybór odbija się czkawką przez wiele lat.

0
  • #18 25 Maj 2012 20:18
    petrus
    Poziom 24  

Dokładnie tak jest. Przykładowo - w tym teście AV Magnat Quantum wypadły wręcz jak by były kolumnami z wyższej półki. Natomiast Monitor Audio BX2 wypadły wg redaktora o wiele słabiej od Magnatów. Kolega, który pracuje w salonie audio miał te Magnaty przez pewien czas i miał problem z ich sprzedażą, bo kosztowały tyle samo co Monitor Audio i nikt ich nie chciał, ani po odsłuchu porównawczym ani w ciemno (wygląd).

0
  • #19 25 Maj 2012 20:30
    tdreptus
    Poziom 7  

Cytat:
    To bardzo poważny błąd. Opinie dotyczące brzmienia są bardzo subiektywne.

Magnatów ani Perełek w Kielcach nie posłucham. Po ostatniej wizycie w jednym z salonów hi-fi mam wrażenie, że gdybym zapytał o możliwość sprowadzenia to by mnie właściciel wzrokiem zabił za świętokradztwo:) A przed śmiercią w męczarniach musiałbym napisać przynajmniej razy tysiąc jakim ignorantem w kwestii sprzętu stereo jestem :D Fakt jednak, bez odsłuchu nie powiem, czy mi coś przypadnie do gustu :)
    Cytat:
    A nietrafiony wybór odbija się czkawką przez wiele lat.

Też fakt niepodważalny. Staram się jednak celować w sprzęt, który trafia do szerokiej publiki :) Z Perełkami jest o tyle dobrze, że jest możliwość zwrotu (w przypadku podstawek nic się za to nie płaci) w terminie 10ciu dni. Z Magnatami muszę się jeszcze dowiedzieć jak kwestia będzie wyglądać. By ograniczyć koszty przesyłek chciałbym zebrać maksymalnie dużo opinii na temat tych kolumienek.

0
  • #20 26 Maj 2012 03:29
    tdreptus
    Poziom 7  

Cytat:
    w tym teście AV Magnat Quantum wypadły wręcz jak by były kolumnami z wyższej półki

Odniosłem wrażenie, że Magnat wypadł najlepiej z porównywanych kolumn, nic mniej nic więcej:)
    Cytat:
    bo kosztowały tyle samo co Monitor Audio

Cena... różnica 100 złotych od bx i 100 zł od bx2. Patrząc po mocy i efektywności raczej bym do bx2 porównywał.
    Cytat:
    i nikt ich nie chciał, ani po odsłuchu porównawczym ani w ciemno (wygląd)

Wygląd specyficzny prawda, jednak brzydsze na rynku kolumienki mamy:) Firma nie ma ugruntowanej pozycji na rynku, nie tylko jakość więc może mieć tutaj znaczenie moim zdaniem. W sumie o bx2kach przeczytałem, że są to kolumny efekciarskie. W salonie i odpowiedznio dobranym repertuarem potrafią zrobić niesamowite wrażenie. Na dłuższą metę mogą być jednak męczące:) Wszystko opinie wyczytane by nie było:)

0
  • #21 18 Cze 2012 01:45
    tdreptus
    Poziom 7  

Wybór dokonany, sprzęt kupiony i uśmiech na twarzy podczas słuchania :) A wybór padł na Denon PMA-320A oraz Perełki. Podziękować raz jeszcze wszystkim za porady. Przeskok pomiędzy mini wierzą a tym zestawem jest moim zdaniem olbrzymi, przyjemność płynąca ze słuchania jest warta wydanych pieniędzy (nie jakichś tam znów zawrotnych kwot zresztą :) ). Denon gra melodyjnie, Perełki grają dość detalicznie, zwinnie i z głębią :) Takie przynajmniej moje wrażenie :) No i kolejna kwestia... moim zdaniem sprzęt się zgrał całkiem fajnie. Jakby się chcieć baaaardzo czepiać to można by powiedzieć... w sumie mi dobrze z tym wyborem i się nie chce czepiać :D

0