Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiego typu sieć mam w domu?

la_ger 15 Maj 2012 11:21 6402 43
  • #31 15 Maj 2012 11:21
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #32 15 Maj 2012 18:51
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    kasprzyk napisał:

dlatego też w gniazdach które "zerowałeś" przy podłączeniu urządzeń w pierwszej klasie ochronności posadowionych bezpośrednio na gruncie, mokrej posadce mogą występować niepożądane zrzuty - wyłączenia zasilania przez RCD.
    Wręcz gwarantuję ci, że te zrzuty nie wystąpią.
    Policz jaka rezystancję potrzeba do zrzutu RCD !! RCD nie zrzuci nawet w wannie z wodą jak armatura jest z PCV lub poza wanną. Nie tak łatwo, wręcz jest niemożliwe przypadkowe uzyskanie tak małej rezystancji ( 8-15k).

Kolego Bronku, przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź - przypomnę fragment:
    mogą występować niepożądane zrzuty słowo mogą nie oznacza muszą Jeżeli chcesz zagwarantować, że taka sytuacja nie nastąpi, a będę miał możliwość być po raz kolejny na takiej usterce (do tej pory spotkałem się dwa razy - zastrzegam, że różnicówka była sprawna - wykonałem pomiar po znalezieniu przyczyny) to będziesz mi winien 0,5l Johnnie-go - pasuje ?
    Bronek22 napisał:
    kasprzyk napisał:

Tak żeby też zrozumieli Ci, którzy karzą Tobie usunąć to urządzenie zamieszczam rysunek - Twoja obecna instalacja to rys.b (nie dosłownie - tu jest pokazana przerwa na PE, a u Ciebie takiej żyły nie ma wcale)
    Kolego, po raz drugi popełniasz błąd, bo jego instalacja nie jest taka. RCD nie jest w ogóle w tym miejscu.

Ok - może masz rację, w takim razie w którym miejscu według Ciebie jest zainstalowane RCD ?
    Bronek22 napisał:

Ten rysunek zaczerpnąłeś z książki albo z artykułu wielkiego pisarza. W takiej opcji w mieszkaniówce nigdy nie dojdzie do porażenia. Na nogach każdy ma co najmniej buty i rysowanie takich rysunków wskazuje na bezmyślność pisarza. Nawet podłoga w łazience nie jest przewodząca.

Kolego Bronku jest to zaczerpnięte z artykułu Dr inż. Edward MUSIAŁ, Dr inż. Stanisław CZAPP Wyłączniki Ochronne różnicowoprądowe. Powstanie, Rozwój, Przyszłość.

Zacytuję Tobie jeden fragment, z którym się zgadzam, którego treść przekazywano mi w mojej praktyce i w dokładnie ten sam sposób postrzegam idę wyłącznika RCD cyt.:. "... Żadne urządzenie ochronne, żaden system ochrony przeciwporażeniowej nie ma tak wszechstronnych własności ochronnych i tak szerokiego zakresu zastosowań. Przydatność RCD nie ogranicza się do ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej (ochrony przy uszkodzeniu) przez samoczynne wyłączenie zasilania. Są one jedynym urządzeniem ochronnym mogącym w miarę skutecznie chronić ludzi i zwierzęta w razie bezpośredniego dotknięcia części czynnych. Chronią również od pożarów wywoływanych małoprądowymi zwarciami doziemnymi oraz prądami upływowymi, na które nie reagują żadne zabezpieczenia nadprądowe... "

Jeżeli uważasz, że jest to nieprawda i tak niska wartość oporu o których piszesz nie ma prawa wystąpić w rzeczywistości - przypominam, pisałem o urządzeniach posadowionych bezpośrednio na gruncie, o mokrej posadce , to nie mamy o czym dyskutować, ale na pewno nie omieszkam Cię poinformować, kiedy z taką sytuacją się ponownie spotkam.

Absolutną rację przyznaję koledze kkas12 RCD 3 fazowe do obwodów jednofazowych jest karygodne, a jeszcze gorsze jest to, że nie zakazane.
    Na jednym osiedlu w Poznaniu właśnie oddawanym do użytku, piękne podwórze, klatki schodowe, monitoring, windy, media doprowadzone już w technologii światłowodowej - w każdej rozdzielni elektrycznej piękne RCD 3 fazowe ;)
    Pzdr

Dodano po 12 [minuty]:

mar_cik napisał:
    Bardzo proszę Kolegów o nie wracanie do chorego tematu RCD w TN-C. Jest rok 2012, mamy za sobą wiele lat nauki i doświadczenia. Nie wracajmy do bezsensownych pomysłów i idiotycznych dyskusji z dawnych lat.

Kolego rok się zgadza - zauważ jednak, że instalacja się zgadza, czyli jest taka jaka jest. Nikt nie ma zamiaru rozważać czy tak się robi czy nie - po prostu jest tak zrobione.
    mar_cik napisał:

i RCD które z zazerowanymi gniazdkami nie ma prawa współistnieć.

Z tym "wpółistnieniem" jakoś na przekór Twojego stwierdzenia - instalacja sprawna, napięcie zasilające odbiorniki jest, RCD wykrywający prądy upływu - działa, na nieuzasadnione zrzuty autor nie narzeka - to więc o co Ci chodzi ?
    mar_cik napisał:

Jedyne co można powiedzieć o takiej instalacji, to bez względu na to czy sieć zasilająca dom pracuje w układzie TN-C czy TT, jest to instalacja ni pies ni wydra.
    Z kolei jedyna rada jaką można Koledze udzielić to zaproszenie do domu ELEKTRYKA.

Z całą resztą absolutnie się zgadzam ;)
    PZdr

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #33 15 Maj 2012 20:39
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 15 Maj 2012 21:11
    masonry
    Poziom 29  

Ja jednak wolę aby suszarka wpadła mi do nieuziemionej wanny. byłbym spokojniejszy.

• #35 15 Maj 2012 21:12
    Akrzy74
    Poziom 39  

Koledzy już skończcie z tym RCD w TN-C (?) Kiedyś napisałem (i podtrzymuję):
    Pewnego popołudnia mercedesem slk przewożono kozę na tylnym siedzeniu- i to nie jest żart, gdyż w pewnych państwach jest to praktykowane!
    Dlaczego o tym wspomniałem? Dlatego, że nie można wyciągnąć wniosku, że klasowy mercedes służy do przewozu kóz....
    Podobnie jest z RCD 30 mA. Zastosowany do ochrony przed dotykiem bezpośrednim wykrywa prądy upływu urządzeń I klasy- ale do tego nie służy. Z moich obserwacji na forum wynika, że wyłącznik różnicowoprądowy to taki robokop- czy terminator najnowszej generacji -może służyć jako panaceum na wszelkie bolączki- na niechlujstwo wykonawcy, na jego daltonizm, na zalanie wodą, na ospę wietrzną, dyfteryt i wiele, wiele innych, a cmentarze są pełne tych, którzy w taką teorię uwierzyli.

A suszarka? Nic, absolutnie nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Niestety istnieją ludzie którzy sądzą, że wszystko co czyni się z poważną miną jest rozsądne.
    Jak powiadał Władysław Grzeszczyk: Rozsądek zawsze ma głos, tylko, że lekkomyślność nie zawsze ma słuch...

Proszę więc skoncentrować się na określeniu typu sieci i nie wyważać dawno otwartych drzwi.

• #36 15 Maj 2012 21:21
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

masonry napisał:
    Ja jednak wolę aby suszarka wpadła mi do nieuziemionej wanny. byłbym spokojniejszy.

A jak byś wychodził z tej wanny, nie mogąc wyłączyć zasilania tej suszarki, wolałbyś żeby gniazdko do którego jest podłączona, było na obwodzie chronionym RCD czy tylko S-ką ? ;)

Słusznie napisał Akrzy, należy wrócić do tematu, jedynym rozsądnym rozwiązaniem kolego la_ger jest wysłanie zapytania do ZE, bądź zaproszenie elektryka z kwalifikacjami do domu.

• #37 15 Maj 2012 21:50
    gogi20
    Poziom 24  

Bronek22 napisał:
    gogi20 napisał:

Nie wiem kto tu nic nie rozumie. Nawet jak ktoś coś dobrze napisze to na każdy post coś znajdziesz.
    Napisz rozsądnie to będzie o.k.
    gogi20 napisał:
    Zauważ, że upływność prądu do ziemi jest sumą upływności przez wszystkie obudowy urządzeń I klasy ochronności podłączone do tych "zerowanych gniazd". Upływ prądu przez te obudowy jest zależny od prądu przepływającego przez wszystkie urządzenia w domu. Nawet te, które nie są podłączone do gniazd z bolcami.
    Suma upływów jest jest bez znaczenia. Znów piszesz, a nie kapujesz na czym polega RCD w TN-C. Bo on ma taką sieć. Nie taką jak na rysunkach.
    RCD w TN-C ma swoje mankamenty.
    Bronek

Ja nie chcę kończyć tematu:)
    Bronek specjalnie dla Ciebie narysowałem schemat. Przecież nie pisałem, że on ma taką sieć jak na rysunku. Spójrz na ten obrazek i się trochę zastanów zanim znowu napiszesz, że nic nie kapuje.
    Jakiego typu sieć mam w domu?

• #39 16 Maj 2012 11:44
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #41 16 Maj 2012 15:25
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #42 16 Maj 2012 15:37
    O^O
    Poziom 21  

W pierwszym poście autor napisał, z którego roku jest instalacja:

la_ger napisał:
    - dom na wsi, przyłącze elektryczne kablem podziemnym, trójfazowe, zarówno przyłącze jak i wewnętrzna instalacja wykonane w 1998 roku;
    Gratuluję selektywności czytania - widzi kolega tylko to, co koledze wygodne.

Proponuję zamknąć temat, zanim rozrośnie się do granic absurdu. W obliczu obrazu, który wyłania się z postów autora i tak trudno doradzić coś lepszego niż zatrudnienie prawdziwego elektryka.

• #43 20 Maj 2012 02:59
    la_ger
    Poziom 7  

Witam PT forumowiczów.
    Widzę, że temat mój po początkowej fazie gwałtownej dyskusji nie budzi już niczyjego zainteresowania, ale być może ktoś chciałby poznać odpowiedź na zadane przeze mnie w pierwszym poście pytania – dopisuję więc gwoli zaspokojenia ciekawości.
    Zgodnie z sugestiami kolegów poprosiłem o pomoc elektryka (z ZE – ze względu na jego dostęp do dokumentacji; ja nie posiadam żadnej z wyjątkiem umowy o dostarczanie energii). Według jego opinii:
    - sieć w mojej miejscowości jest TN-C;
    - instalacja w moim domu jest także TN-C, z możliwością prostego przekształcenia w TN-C-S, gdyż zgodnie z ówcześnie (1997) stosowaną praktyką ZE wykonując przyłącze wykonał jednocześnie GSW i jej uziemienie oraz podłączył do niej punkt rozdziału PEN na PE i N (gruba linka w żółto-zielonej izolacji)
    - wykonawcy instalacji wewnętrznej z nieznanych powodów nie dokonali rozdziału PEN - a zatem jest to instalacja TN-C;
    - należy wymienić gniazdka na takie z bolcem ochronnym i usunąć z instalacji RCD (choć to drugie niekoniecznie – jeśli RCD działa i nie sprawia kłopotów...);
    - można wykonać instalację w garażu zgodnie z moim pytaniem; przewód z domu do garażu to 4 x 10 mm².

Dziękuję wszystkim Kolegom za zainteresowanie i cenne rady; mam nadzieję, że wolno mi będzie w przyszłości skorzystać z Waszej wiedzy i doświadczenia.

• #44 20 Maj 2012 10:14
    kkas12
    Poziom 41  

Nie kolego nie, masz w domu instalacji TN-C.
    Kto przerywa PEN'a ten rozumu nie ma.
    Tu masz odpowiedź na to czym nas i przede wszystkim siebie chcesz uraczyć pisząc
    o pozostawieniu wyłącznika różnicowoprądowego.

Czterdzieści trzy posty i wnioski żadne nie wyciągnięte.
    Temat zamykam.

Szukaj w 5mln produktów