Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana monitora w maszynie do wyważania opon, CGA,EGA?

14 Maj 2012 12:23 10191 1
 • Poziom 10  
  Witam kolegów. Mam problem z wymianą monitora w maszynie. Oryginalny monitor to Philips 9CM053/02B wg dokumentacji i schematu to CGA/EGA. Kupiłem konwerter GBS 8200 który powinien to obsłużyć ale niestety widzę ciemność. Przy zmianie rozdzielczości w menu konwertera pokazuje się stop-klatka obrazu, ale są to wymieszane bez sensu kolrowe kwadraciki nie układające się w żaden obraz. Czy potrzebna jest jeszcze jakaś dodatkowa zmiana sygnału?
  Na fabrycznym monitorze obraz z maszyny jest prawidłowy tak więc grafika jest na pewno sprawna.
  link do konwertera http://www.euromatic.com.pl/index.php?section=sell&itemId=58
  Link link do wejścia monitora
  serwisówka monitoraLink
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Rozumiem, że masz do czynienia z systemem wbudowanym w maszynę zamiast standardowego komputera z grafiką CGA lub EGA. Pytanie, czy generowany sygnał jest w 100% zgodny z CGA lub EGA.

  Zmierz częstotliwości sygnałów synchronizacji. Jeżeli częstotliwość sygnału H wynosi w granicach 15-16kHz, a sygnał V ok. 50 lub 60Hz to najprawdopodobniej da się zastosować telewizor kineskopowy bez konwertera. Warto wiedzieć, że karty graficzne CGA były przewidziane do współpracy ze zwykłym telewizorem NTSC. Jedyny problem to za pomocą tranzystorów zmienić zakres napięć na taki, jaki telewizor może przyjąć, wykorzystaj złącze SCART. Poczytaj na temat parametrów sygnałów telewizyjnych i zmierz parametry sygnałów RGB i HV generowanych przez kartę.

  Jeżeli się da, to umieść zdjęcie monitora oryginalnego, który wyświetla obraz oraz zdjęcie monitora wyświetlającego obraz przez konwerter, ważne, żeby w obu przypadkach układ graficzny generował ten sam obraz.

  Jeżeli posiadasz oscyloskop i posiada on wejście Z (sterujące jasnością plamki), to zbuduj zbudować coś takiego:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2289625
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1065976

  Właściwie wystarczy tylko zbudować układ generujący przebieg w kształcie piły zsynchronizowany z sygnałem synchronizacji pionowej. Synchronizację poziomą podłączasz pod wejście wyzwalające podstawę czasu, a do wejścia Z podłączasz dowolny sygnał koloru.

  Jeżeli uda Ci się na oscyloskopie otrzymać jakiś sensowny obraz, to pozostaje sprawdzenie parametrów sygnału (częstotliwość, poziomy napięć).