Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne uzbarajanie alrmu INTEGRA lub inny

rokoko 14 Maj 2012 12:23 1400 4
  • #1 14 Maj 2012 12:23
    rokoko
    Poziom 20  

Witam!
    Planuję montąz systemu alarmowego połączonego z automatyką. Wstępny wybór padł na INTEGRE ale utknąłem na killku pytaniach, na które nawet serwis nie była w stanie odpowiedziec:
    1. Jak oprogramować aby przy kilkugodzinnym braku ruchu system sam się uzbroił - brak naruszenia 3 czujek w ciągu 2-3 godzin powoduje uzbrojenie czuwania. Oczywiście najłatwiej byłoby wykorzystać opcje "maksymalny czas braku naruszenia" ale wówczas generowany jest komunikat o awarii systemu. A ktoś się może orientuje czy przy wejsicach wirtualnych również ten parametr generuje Awarie??
    2. Aby po określonej godzinie (powiedzmy 18) na manipulatorze rozlegał się GONG i pisało "Naruszenie wejscia BRAMA" lub oczywiście coś podobnego.

Ewidentnie brakuje timerów z opóźnionym załączaniem lub wyłaczaniem. Programiści SATELA powinni sobie to wziąść do serca, bo z tego co czytałem to nie ja pierwszy i penie nei ostatni:)

Pozdrawiam

Jeszcze jedna watpliwość:
    Wyjście ustawione jako "naruszenie wejscia" o określonym czasie działania. Czy jezeli w czasie krótszym niż zaprogramowany czas działania wyjścia, wejście przejdzie w stan normalny (nienaruszony) to wyjscie zostanie odłączone odrazu czy też dopiero po upływie zaprogramowanego czasu??

0 4
  • #2 14 Maj 2012 12:29
    humek
    Poziom 32  

Timery są w INTEGRZE ale działają natychmiast ,jak zaprogramujesz czas uzbrojenia to się automatycznie uzbroi lub potem (później) rozbroi.Myślę ze za pomocą innej dodatkowej elektroniki zrealizujesz to sterując wejściem które będzie oprogramowane jako zał/wył czuwanie. A czy można inaczej? może stosując "logikę centrali" ale tego jeszcze nie próbowałem (nie było takiej potrzeby) , a to jednak troszkę czasu zajmie.

0
  • #3 14 Maj 2012 12:31
    rokoko
    Poziom 20  

humek napisał:
    Timery są w INTEGRZE ale działają natychmiast ,jak zaprogramujesz czas uzbrojenia to się automatycznie uzbroi lub potem (później) rozbroi.Myślę ze za pomocą innej dodatkowej elektroniki zrealizujesz to sterując wejściem które będzie oprogramowane jako zał/wył czuwanie. A czy można inaczej? może stosując "logikę centrali" ale tego jeszcze nie próbowałem (nie było takiej potrzeby) , a to jednak troszkę czasu zajmie.

Chodziło mi o timery Ton i Toff czyli odliczające czas od momentu pobudzenia wejścia. Intega oferuje jedynie czasowe programowania ZAL/WYł. Napewno znacząco ułatwiłoby to konfiguracje w systemach automatyki domowej

0
  • #4 14 Maj 2012 12:46
    tehaceole

Poziom 28  

Integra to centrala alarmowa a nie sterownik PLC. Przeważająca większość użytkowników i tak nigdy nie wykorzystuje więcej niż 10-15% możliwości tych zacnych central. Stąd może i podejście programistów Satela znających najczęściej popełniane przez instalatorów błędy, skutkujące zaoferowaniem stricte "alarmowych" funkcjonalności. Sam złapałem się na tym, że spośród np kilkudziesięciu możliwości skonfigurowania wejścia najczęściej wykorzystuje się ok 5 typów. Mało kiedy niestety trafia się obiekt na którym można "puścić wodze fantazji".
    Do Visonica zmajstrowałem kiedyś moduł sprzętowy realizujący dokładnie to co Ty chcesz zrealizować w sposób opisany przez Kol. humek. Koszt ok 5zł za drobnicę elektroniczną.

0
  • #5 28 Maj 2012 21:09
    rokoko
    Poziom 20  

Temat automatycznego uzbrajania rozwiązałem następująco:
    Do centralki dołożyłem przekaźnik czasowy własnej konstrukcji oparty na uC ATmega, który został zasilony z wyjscia niskoprądowego ustawionego jako "Wskaźnik GOTOWY" o odwróconej polaryzacji. W chwili, kiedy wybrane wejścia centrali nie są naruszone wyjście GOTOWE zasila układ czasowy. Po zaprogrmowanym czasie przekaźnik czasowy narusza wejście "ZAŁĄCZ CZUWANIE"

Jesli chodzi o wskaźnik otwartej bramy to rozwiązałem to za pomocą wyjści wirtualnego ustawionego jako "pulsowanie" i przypisanego do wejścia wirtualnego, w którym ustawiona została sygnalizacja "GONG" w manipulatorze. Efekt jest taki, ze wirtualne wejscie "narusza" się w sekwencji 0,5/0,5s co skutkuje ciągłym sygnalizowaniem naruszenia wejścia.
    Z bólem musze przyznać, że nawet dział techniczny SATELa stwierdził, że to nie będzie działać.

Prosze o zamknięcie tematu.

0